Dunlop oslavuje 120 let

Historie značky Dunlop oplývá mnoha inovacemi, které pomohly zlepšit zážitek z řízení všem řidičům.

Dunlop oslavuje 120 let

Jednoduché nápady mohou změnit svět. Co začalo v roce 1888 jako touha jednoho muže poskytnout malému synovi pohodlnou tříkolku přeměněním pevných gumových pneumatik na první vzduchem plněné pneumatiky, to se v průběhu následujících 120 let projevilo jako základní krok k vytvoření jedné z nejvýznamnějších světových značek pneumatik.

Asi těžko mohl veterinář John Boyd Dunlop tušit, že jeho provizorní pneumatiky na tříkolku jsou začátkem řady inovací, závodních úspěchů a světových prvenství, které dopomohou tomu, že se v roce 2008 tato společnost bude chlubit dlouholetou pověstí jedné z nejvýznamnějších světových značek pneumatik.

I když za hlavní úspěchy značky Dunlop jsou považovány objev fenoménu aquaplaningu, vynález „dojezdových” pneumatik a uvedení technologie 3S, Dunlop je hrdý na mnoho dalších prvenství dosažených v průběhu minulých 120 let.

 • 1902 – vítězství v závodě Paříž–Vídeň vede Dunlop k motosportu
 • Vítězství v závodě Paříž–Vídeň v roce 1902 dodalo značce Dunlop chuť na úspěchy v motosportu a již před rokem 1920 společnost vyráběla pneumatiky schopné dosáhnout rychlosti přes 300 km/h.
 • 1923 – Dunlop oslavuje první vítězství v Grand Prix
 • 1924 – první vítězství pro Dunlop a Bentley v Le Mans
 • Toto partnerství dominovalo desetiletí – obě značky zvítězily také v letech 1927, 1928, 1929 a 1930.
 • 1927 – první rychlostní rekord
 • V roce 1927 Dunlop pomáhá Henrymu Segravovi ustanovit pozemní rychlostní rekord 327 km/h.
 • 1935 – Dunlop se podílí na dalším pozemním rychlostním rekordu
 • Pneumatiky Dunlop zajistily Siru Malcolmu Campbellovi v roce 1935 pozemní rychlostní rekord 484 km/h v automobilu ,Bluebird‘.
 • 1938 – Railton Mobil Special vybavený pneumatikami Dunlop
 • Railton Mobil Special, navržený Reidem Railtonem a vybavený pneumatikami Dunlop, překonává světový rychlostní pozemní rekord.
 • 1947 – pneumatiky Dunlop úspěšné při rychlosti přes 648 km/h
 • Railton Mobil Special opět láme rekord, když se řidič John Cobb stal prvním mužem, který překonal pozemskou rychlostní bariéru 400 mil za hodinu a dosáhl rychlosti 648 km/h. Kromě toho ustanovil nový rekord v nejvyšší průměrné rychlosti – 634 km/h.
 • 50. léta – pneumatiky Dunlop získaly 66 vítězství ve Formuli 1
 • Během zlatého věku motosportu dosáhly pneumatiky Dunlop šedesáti šesti vítězství ve Formuli 1 – s osmi mistry světa.
 • 1964 – inovativní pneumatika Dunlop je první, která pomáhá předcházet aquaplaningu Inženýr společnosti Dunlop Tom French si nechává patentovat průlomový postup v dezénu pneumatik. Radiální pneumatika Dunlop SP 41 jako první poskytla řidičům ochranu před aquaplaningem díky systému mikrodrážek, které nasávají vodu z povrchu jako houba a později ji vypouštějí.
 • 1972 – Dunlop vyvíjí pneumatiku profilového čísla 60 s ocelovým nárazníkovým pásem
 • 1973 – první dojezdová pneumatika na světě
 • Dunlop uvádí Denovo – první dojezdovou pneumatiku na světě, poskytující řidiči kontrolu řízení na dlouhých vzdálenostech a při vysokých rychlostech, dokonce i po defektu nebo prasknutí pneumatiky.
 • 1994 – Dunlop – první ultralehká konstrukce pneumatiky na světě
 • Dunlop představuje první ultralehkou konstrukci pneumatiky. Tím redukuje váhu automobilu asi o 12 kg. Vývoj systému Instant Mobility System (IMS) jako náhrady za rezervní pneumatiku – v případě defektu je latexová složka vstříknuta do pneumatiky a utěsní ji.
 • 2002 – Dunlop získává 100. vítězství v řadě v rámci Grand Prix silničních motocyklů v kubatuře 250 cc
 • Jezdci na pneumatikách Dunlop vyhráli více než 50 % ze všech 2 321 konaných Grand Prix a získali 105 titulů mistrů světa.
 • 2008 – Le Mans – 85 let vítězství Dunlop

Le Mans je nejstarší, nejnáročnější a nejdelší závod na světě. Ve 34 z celkových 71 závodů Le Mans 24 h, které se konaly, zvítězily pneumatiky Dunlop – vícekrát než jakékoli jiné pneumatiky.

Inovace a rekordy na závodních okruzích v průběhu minulých sto dvaceti let zajistily značce Dunlop vynikající pověst mezi automobilovými a motocyklovými nadšenci na celém světě. Prosté začátky společnosti a její pokračující úspěch, podnikatelský a průkopnický duch jejího zakladatele, to vše vytváří charakteristiku značky Dunlop. Cílem společnosti zůstává vyrábět stále lepší produkty, které nejen zvýší výkon automobilů, ale i požitek z řízení pro řidiče. Proto Dunlop věří, že bude moci nabídnout řidičům dalších 120 let potěšení z jízdy.

Dunlop

Dunlop je jedním z předních světových výrobců špičkových pneumatik s impozantní historií úspěchů v motoristickém sportu. Rozsáhlé zkušenosti na závodním poli vedly Dunlop k zavádění inovačních technologií rovněž u pneumatik určených k běžnému použití. Dunlop se vždy soustředí na zajištění maximálního požitku z jízdy, a proto nabízí všem motoristům výkonné a odolné pneumatiky využívající nejnovější technologie, včetně pneumatik s technologií RunOnFlat, které jsou využívány např. automobily BMW řady 1, 3, 5 a X5.

Pneumatikami Dunlop své automobily standardně vybavuje mnoho předních světových výrobců automobilů takových značek, jako jsou Alfa Romeo, AMG, Audi, Bentley, BMW, Jaguar, Lexus, Mercedes-Benz a Porsche.

Více informací naleznete na stránkách www.dunlop.cz.

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nejkompaktnější SUV od VW je ještě lepší než dosud

Nejkompaktnější SUV od VW je ještě...

Volkswagen spouští předprodej vizuálně a technicky zdokonaleného modelu T-Cross. Výrazný vnější design je nyní ještě atraktivnější. Nově navrženy byly sériově dodávané LED světlomety...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Japonci odhalili nové Suzuki Swift

Japonci odhalili nové Suzuki Swift

Z hračky na čtyřech se stává ještě větší hi-tech hračka. Po řadě průběžných vylepšení přijíždí Suzuki Swift v modernizovaném provedení. Má ještě výraznější design, bohatší...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Symbio otevírá gigafactory SymphonHy, největší závod na výrobu vodíkových palivových článků v Evropě

Symbio otevírá gigafactory SymphonHy,...

Symbio, společný podnik, který stejným dílem vlastní Forvia, Michelin a Stellantis, slavnostně otevřel SymphonHy, svou první gigafactory a současně centrum technologického a průmyslového...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta -

SEAT nainstaluje 39 000 solárních panelů. Ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby z OZE Společnost SEAT S.A. ztrojnásobí kapacitu vlastní výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Dostavba Pražského okruhu už měla být dávno hotová, myslí si 88 % respondentů

Dostavba Pražského okruhu už měla být...

Dostavba Pražského okruhu vstoupila do další fáze. Projekt čeká na posouzení dokumentace EIA Ministerstvem životního prostředí. Podle většiny Pražanů a Středočechů už měl být okruh ale...