Dominantní BMW XM Label Red

Výkonnější, exkluzivnější, extravagantnější: jen několik měsíců po zahájení výroby nového BMW XM představuje bavorské BMW M vrcholnou verzi svého vůbec prvního vysokovýkonného vozu s elektrifikovaným pohonem, BMW XM Label Red.

Label Red spojuje mimořádně výkonnou poháněcí soustavu M HYBRID s nádhernými designovými prvky. S celkovým výkonem 550 kW/748 k (produkovaným kombinací spalovacího motoru V8 o výkonu až 430 kW/585 k a elektromotoru o výkonu až 145 kW/197 k) je Label Red nejvýkonnějším modelem BMW M, jaký byl kdy vyroben. Je také na vrcholu žebříčků výkonu v segmentech Sports Activity Vehicle a Sports Activity Coupé.

Hnací soustava M HYBRID

Precizně vybroušená souhra elektromotoru a motoru V8 zajišťuje okamžitý přísun výkonu, který pak důrazně narůstá a pokračuje bez omezení až do nejvyšších sfér otáčkového spektra. Tato kombinace spalovacího motoru a elektromotoru odpovídá technickému řešení pohonné jednotky nového speciálu pro vytrvalostní závody BMW M Hybrid V8, který letos úspěšně debutoval v závodě 24 hodin Daytony v severoamerické sérii IMSA a v roce 2024 by se měl postavit na start závodů včetně legendární 24hodinovky v Le Mans.

S celkovým výkonem zvýšeným na 550 kW/748 k překonává nová vrcholná verze standardní BMW XM vyráběné od prosince 2022 o 70 kW/95 k. Celkový točivý moment se zvýšil o 200 Nm a nyní vrcholí hodnotou 1000 Nm. Výkon je na silnici přenášen systémem pohonu všech kol xDrive. Kombinací rychlých a přesných reakcí výkonné hnací soustavy spolu s pečlivě sladěnou charakteristikou podvozku vznikají jedinečné zážitky z doslova extrémní jízdní dynamiky a agility.

Okamžitý přísun výkonu: elektromotor s inovativním reduktorem.

Stejně jako motor V8 využívá i elektromotor systému M HYBRID inovativní technologie, které přinášejí znatelné zvýšení hnací síly. Elektromotor s permanentními magnety je integrován do osmistupňové převodovky M Steptronic spolu s jeho celou výkonovou elektronikou. Jak je pro tento druh pohonu charakteristické, také v tomto případě elektromotor hbitě reaguje i na ty nejmenší pohyby plynového pedálu okamžitým dodáním výkonu.

Elektromotor přispívá k maximálním celkovým hodnotám BMW XM Label Red výkonem až 145 kW/197 k a nominálním točivým momentem 280 Nm. Avšak pro zvýšení točivého momentu produkovaného elektromotorem na 450 Nm, které reálně mohou jít do vstupního hřídele převodovky, se používá BMW patentovaný předsazený redukční převod. Tímto způsobem je kompaktní elektromotor schopen poskytnout takový nárůst točivého momentu, jehož by bylo při obvyklém řešení možné dosáhnout pouze pomocí mnohem větší a těžší jednotky.

Intenzivnější nárůst síly, který je výsledkem použití předřazeného redukčního převodu umístěného mezi rotorem elektromotoru a vstupním hřídelem převodovky, je zřetelně cítit jak při zrychlení z místa, tak při pružné akceleraci během jízdy. V kombinaci s vylepšeným průběhem výkonu motoru V8 a jeho vysokootáčkovým charakterem tak vzniká hnací síla, pro niž je typická vzácná autorita a klid. BMW XM Label Red potřebuje ke sprintu z 0 na 100 km/h pouhých 3,8 sekundy. Jeho maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h, ale u vozů vybavených volitelným paketem M Driver’s se zvyšuje na 290 km/h.

Kromě toho, že elektromotor poskytuje při akceleraci dodatečnou elektrickou sílu, plní také podpůrnou roli při trvalém zatížení a pomáhá zlepšovat účinnost spalovacího motoru. Díky tomu má BMW XM Label Red v testovacím cyklu WLTP kombinovanou spotřebu benzinu 1,7–1,6 litru na 100 kilometrů, kombinovanou spotřebu elektřiny 34,5–33,0 kWh na 100 kilometrů a emise CO2 39–35 gramů na kilometr.

Elektromotor čerpá energii z vysokonapěťové lithium-iontové baterie integrované v podlaze, která je produktem páté generace technologie BMW eDrive. Baterie vyniká vysokou hustotou energie na úrovni článků i modulů. Poskytuje konstantní tok energie v širokém teplotním rozsahu, a dokonce i při velkém zatížení, které vytváří obzvláště sportovní styl jízdy. Má využitelný obsah energie 25,7 kWh, který i zásluhou vynikající účinnosti elektromotoru a systému inteligentního řízení spotřeby umožňuje dojezd na elektřinu v cyklu WLTP 75 až 83 kilometrů.

Limitovaná edice BMW XM Label Red je omezena na 500 exemplářů pro celý svět a je navržena tak, aby pomocí ještě expresivnějšího designu dále maximalizovala faktor exkluzivity. 

BMW XM Label Red je možné u dealerů objednávat od 28. dubna 2023.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Louda Auto a.s.
Třídvorská 70, 280 00 - Kolín V
321 715 804
lukas.lahoda@louda.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - BMW zahajuje v Thajsku výstavbu závodu na výrobu vysokonapěťových baterií.

BMW zahajuje v Thajsku výstavbu závodu...

BMW položila v thajském Rayongu základní kámen k výstavbě výrobního závodu na produkci vlastních vysokonapěťových baterií 5. generace. BMW Group tak připravuje další továrnu na výrobu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW M4 Coupé a Cabrio: Dokonalost od 2 milionů

Nové BMW M4 Coupé a Cabrio: Dokonalost...

Více výkonu, výraznější design, nové možnosti individualizace a digitální inovace. Divize BMW M představuje nové modely M4: Coupé i Cabrio s ještě intenzivnějšími geny ze světa...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW X5 Protection VR6

Nové BMW X5 Protection VR6

Nové provedení nejprodávanějšího pancéřovaného vozu světa s klasifikací VR6 přichází s přepracovaným designem a upraveným interiérem se špičkovými prvky digitalizace – přebírá...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - BMW ALPINA B5 GT: Nejvýkonnější ALPINA pro 250 vyvolených

BMW ALPINA B5 GT: Nejvýkonnější ALPINA...

Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Pro ně letos nabízí jednu lahůdku. Model B5 GT coby vrcholné provedení BMW řady 5...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW 5 bude prvním vozem schváleným pro autonomní jízdu do rychlosti 130 km/h v Německu

Nové BMW 5 bude prvním vozem...

BMW Group je první automobilkou v Německu, která může nabídnout systém pro částečně automatizovanou jízdu rychlostí až 130 km/h. Spolkový dopravní úřad Kraftfahrtbundesamt (KBA) udělil...