Čtvrtá generace Toyoty Prius: zahájení prodeje na japonském trhu v prosinci 2015 (podrobná informace o novém modelu)

K tomu, aby čtvrtá generace Toyoty Prius uspěla, jí napomohou špičkové emisní parametry, technologické novinky, nový výrazný design a radost řidiče při jejím řízení.

Nová čtvrtá generace Toyoty Prius:

1priuwspredek900

1priuwszadek900

1priuwsppall900

Po celém světě dnes jezdí více než 9 milionů hybridních vozů poháněných zážehovým motorem v kombinaci s elektromotorem

Z uvedeného počtu je 8 milionů vozů vyrobených Toyotou, přičemž polovinu vozů od Toyoty zastupuje model Prius. Vůz, jenž se před 18 lety představil v roli průkopníka nové epochy ekologicky zaměřeného motorismu, se rychle prosadil jako mainstreamový model.

Již nikdo nepochybuje o tom, že Prius zažehl revoluci. Když se v roce 1997 poprvé objevil na trhu, jednalo se o celosvětově první sériově vyráběný vůz s plně hybridním pohonem. Další revoluci na poli ekologicky zaměřených vozů zahájil v roce 2003 Prius druhé generace, přinášející ještě nižší spotřebu paliva a markantní trojúhelníkovou siluetu. Prius, jemuž se podařilo prosadit hybridní vozy na mainstreamovém trhu, dosáhl výrazného pokroku i ve své třetí generaci (od r. 2009) se spotřebou pouhých 3,07 l/100 km (podle japonského testovacího cyklu JC08).

Nový Toyota Prius čtvrté generace

1priuwspodvozekkk900

– staví na ekologických přednostech svých předchůdců, přičemž některá její provedení mají ambice dosáhnout úctyhodně nízké spotřeby paliva 2,5 l/100 km.

Vozy s alternativním pohonem však dnes nabízejí i mnozí další výrobci, částečně proto, že se Toyotě podařilo své technologie úspěšně prosadit, a přispět tak k rozšíření této koncepce. Aby dnes nějaký model v tomto konkurencí nabitém segmentu skutečně vyčníval, již si nevystačí pouze s ekologickými výhodami. To je důvod, proč Toyota svůj Prius kompletně přepracovala s cílem jej ještě zatraktivnit úpravou designu, zlepšením výkonových parametrů a doplněním řady prvků individualizace zvenčí i uvnitř – v souladu s vývojovou koncepcí „krásný vůz pro krásnou planetu Zemi“.

Výsledek je zřejmý – elegantnější a sportovnější tvary, které již od prvního okamžiku vyvolávají emoce. Interiér je navržený tak, aby všechny pasažéry doslova hýčkal. Příjemné zážitky za volantem přinášejí spoustu zábavy. Zároveň Prius nabízí vyspělé bezpečnostní funkce a schopnost v nouzi posloužit jako záložní zdroj energie. Za řadou zdokonalení stojí nová globální platforma TNGA (Toyota New Global Architecture), představující pokrokový program integrovaného vývoje komponentů hnacího ústrojí a automobilových platforem, jejímž prostřednictvím se konstruktérům tohoto nového vozu podařilo naplnit všechny náročné cíle.

Hlavní specifikace prototypu

Rozměry

 • Délka / šířka / výška 4540 mm / 1760 mm / 1475 mm
 • Rozvor náprav 2700 mm
 • Délka / šířka / výška interiéru 2110 mm / 1490 mm / 1195 mm

Pohonná jednotka

1priuwsmotor900

 • Řadový čtyřválec DOHC
 • Zdvihový objem 1797 cm3
 • Nejvyšší výkon 72 kW (98 k) při 5200 ot/min
 • Nejvyšší točivý moment 142 Nm při 3600 ot/min

Elektromotor

 • Nejvyšší výkon 53 kW (72 k)
 • Nejvyšší točivý moment 163 Nm

Akumulátory

 • Lithium-iontové, nebo typu NiMH

Zcela nový Prius, odhalený minulý měsíc v Las Vegas – se bude od 28. října prezentovat na autosalonu v Tokiu.

Sportovní a přikrčený postoj

Zevnějšek zcela nové Toyoty Prius staví na již ikonické designové filozofii značky Toyota, tedy „technickém designu s lidským charakterem“, a umně tak spojuje emoční stránku s praktickými přednostmi vozu. Poukazuje přitom na vyspělé technologie tohoto modelu při současném vyjádření zábavy za volantem.

Charakteristická trojúhelníková silueta Toyoty Prius vychází z emblému Toyota na přídi, vine se podél nízké linie kapoty a poté ubíhá přes střechu kabiny až k zadnímu blatníku. Prahy dveří zaujmou markantním a zajímavě prolamovaným povrchem, jenž začíná v nejnižším bodu předního nárazníku a pode dveřmi, ale poté prudce ubíhá vzhůru ve snaze zdůraznit přikrčený postoj tohoto vozu.

Trojúhelník pak doplňuje okenní čára zkosená dolů vpřed, čímž v divákovi navozuje pocit pohybu a formuje propracovanou sestavu, kde se prosklení protíná s karoserií tak, aby působilo jednotně, avšak současně i dravě. Uvedené designové prvky společně přispívají ke smělému vyznění exteriéru, jenž se zdánlivě dere vpřed.

Při designových úpravách modelu Prius se konstruktérům Toyoty podařilo posunout nejvyšší bod střechy o 170 mm směrem vpřed a současně celé vozidlo snížit o 20 mm. Výsledkem jsou markantní kontury, které okamžitě evokují charakter jasně rozpoznatelného eko-automobilu příští generace, jenž je však i vysoce funkční svým velkorysým vertikálním prostorem v kabině a mimořádně nízkým součinitelem aerodynamického odporu Cd 0,24. Zároveň se snížilo čelo vozidla o 70 mm, přičemž i zadní část kapoty a krytu motoru poklesla o 62 mm v zájmu lepšího výhledu vpřed.

Bi-LED světlomety s jedinou čočkou pro dálková i potkávací světla

– zaujmou svým nezvyklým provedením. Pozoruhodný dojem vzbuzují i zahnutá obrysová LED světla ve tvaru trojúhelníku.

Dalším zdrojem emocí je nápadná zadní část s markantními charakteristickými křivkami a sladěným designem koncových LED svítilen. Celkově pak Prius evokuje dojem mimořádné stability, k čemuž napomáhá i horní okenní čára a nápadný zadní spoiler navazující na rohové partie v zájmu co nejlepší aerodynamiky.

V nabídce je devět různých odstínů karoserie

– z toho tři nové: dynamicky působící zářivá červená Emotional Red, limetkově zelená Thermo-Tec Lime Green (pouze pro Japonsko), napomáhající potlačovat přehřívání vozu odstaveného na slunci, a dále světlá ocelová metalíza Steel Blonde Metallic (pouze pro Severní Ameriku a Japonsko), která má odkazovat na pokrokový styl a zároveň vysokou kultivovanost.

Propracovaný, ale současně i přívětivý interiér

Při zachování základní koncepce modelu Prius vytvořila Toyota intuitivní a na celou posádku přívětivě působící interiér. Design má poukázat na vyspělé schopnosti tohoto vozu, avšak současně zůstat vřelý a přívětivý.

Štíhlý a hladký přístrojový panel s vodorovným uspořádáním přesouvá všechny ovládací zóny do těsné blízkosti řidiče a naopak vytlačuje informační prvky o něco dále. Pro pasažéry vpředu tak vznikla prostorná a pohodlná zóna, přičemž celá kabina nyní přináší harmonickou atmosféru doslova pohlcující všechny na palubě.

Na volantu a u přihrádky v přední středové konzoli jsou použity bílé akcenty, které umocňují účinky propracovaného designu a působí elegantně i přívětivě zároveň.

Toyota rovněž kompletně přepracovala konstrukci sedadel Priusu

– aby zamezila jakémukoli nepohodlí na dlouhých cestách. Vylepšení předních sedadel se týkala rámů a výplňového materiálu čalounění, což se odrazilo v pohodlí při současné úspoře hmotnosti i místa. Sedadla jsou nyní útulnější a vykazují lepší ergonomii. S ohledem na optimální držení těla při sezení se pružiny v opěradlech posunuly o něco vzad. Tlak působící ve spodní části pánve se podařilo zmenšit a lépe rozložit do větší plochy, což zamezilo namáhání ve spodní části zad a svalů.

Optimalizace se dotkla i čalounění zadních sedadel, jejichž sedací plocha je nyní širší a pohodlnější, podobně jako u předních sedadel. Ačkoli je vůz celkově o něco nižší, nijak se to neodrazilo ve vnitřním prostoru kabiny. Prius čtvrté generace nabízí dokonce více prostoru pro hlavu než v minulosti.

Vylepšená soustava hybridního pohonu s cílovou spotřebou paliva max. 2,5 l/100 km

Prius i nadále používá zážehový motor 1,8 litru WT-i (2ZR-FXE) s Atkinsonovým cyklem, jenž dokonale vyhovuje potřebám jízdy po rychlostních silnicích. Samotný motor však prodělal četné konstrukční úpravy, které se projevily na výkonu, spotřebě paliva i snížení rozměrů a hmotnosti.

Nový motor vykazuje max. termodynamickou účinnost na úrovni 40 %, což je v rámci sériově vyráběných zážehových motorů celosvětově nejlepší hodnota . Uvedeného zlepšení bylo možné dosáhnout částečně díky vysoké kapacitě systému chlazené recirkulace výfukových plynů (EGR) a rovněž zlepšením účinnosti spalování. Přepracovaný sací kanál zlepšil proudění vzduchu uvnitř spalovací komory, zatímco úprava kanálů chladicí kapaliny se odrazila v účinnější regulaci vnitřní teploty motoru. Snížilo se tření v části pod pístními čepy, u rotačních součástí a olejového čerpadla. Použití oleje s nízkou viskozitou zase potlačilo tření mezi kluznými součástmi motoru.

Klíčové části hybridní soustavy

– včetně elektromotorů, nápravy, jednotky řízení energie a hybridních baterií – jsou nyní menší a lehčí, což se projevilo v lepší spotřebě paliva a příkladném využití prostoru. Náprava je rovněž kompaktnější a oproti Priusu minulé generace vykazuje cca o 20 % nižší ztráty. K tomu napomohlo uspořádání hřídelí u elektromotorů a přesunutí redukčního převodu rozvodovky na společnou osu s hnacím elektromotorem. Dva zcela nové motorgenerátory Toyoty Prius se chlubí vyšší výkonovou hustotou a současně menšími rozměry i hmotností v souladu s kompaktnější konstrukcí nápravy s více hřídelemi, nicméně bez negativních dopadů na spotřebu paliva. Oba elektromotory používají pokrokovou konstrukci s pohyblivou cívkou.

Zlepšením jednotky řízení energie, včetně nasazení komponentů s nižší ztrátou

– se podařilo potlačit ztráty elektrické energie o 20 %. Díky kompaktnějšímu návrhu bylo zase možné tuto jednotku umístit přímo nad nápravu. Pomocný (konvenční) akumulátor se přesunul ze zavazadelníku do motorového prostoru. Uložením akumulátoru hybridního pohonu do prostoru pod zadními sedadly se rovněž o 56 litrů zvětšil zavazadlový prostor na současných 502 litrů.

Toyota Prius vůbec poprvé používá dva typy akumulátoru (v závislosti na konkrétním trhu) – typu NiMH, anebo lithium-iontový. Vysoce výkonné a současně kompaktní akumulátory zabudované pod zadními sedadly přispívají ke snížení spotřeby paliva.

K poklesu spotřeby paliva napomohla i optimalizace soustavy topení

Automaticky ovládané aktivní lamely v masce chladiče nyní podle potřeby zajišťují otevírání a zavírání mřížky chladiče v závislosti na vnější teplotě. Vylepšení se dotklo i soustavy recirkulace odpadního tepla, která je nyní i kompaktnější. Uvedená soustava zpětně získává odpadní teplo z motoru a předává jej chladicí kapalině za účelem vytápění vozidla a rychlejšího zahřátí motoru. Spotřeba paliva za nízkých teplot poklesla díky přepínacímu ventilu chladicí kapaliny motoru a doplnění nové soustavy urychlující zahřívání motoru.

Platforma TNGA zlepšuje bezpečnost, jízdní vlastnosti i pohodlí a zajišťuje tichou jízdu

Těžiště nové Toyoty Prius se oproti předchozímu modelu snížilo, což se odrazilo v mimořádně dobré stabilitě a minimálních náklonech při rychlém průjezdu zatáčkami. Platforma TNGA pomohla o více než 60 % zvýšit torzní tuhost (v porovnání s předchůdcem). Důvodem je nasazení technologie spojování laserem s housenkovými svary (ta ve srovnání s bodovým svařováním umožňuje zmenšit rozestupy mezi svarovými místy na rámu), použití lepení kovů u konstrukčních prvků karoserie a dále zástavba prstencových výztuží do konstrukce rámu. Všechna uvedená vylepšení se následně odrazila v jistějších a stabilnějších jízdních vlastnostech.

Toyota u nového modelu zvýšila míru zastoupení plechů z vysokopevnostní oceli

– ze 3 na 19 % (za použití odolné a lehké oceli tvářené za tepla, vykazující mez pevnosti v tahu nejméně 980 MPa). Karoserie nové Toyoty Prius byla kromě toho navržena tak, aby splňovala nejpřísnější bezpečnostní standardy GOA (Global Outstanding Assessment). Výsledkem provedených změn je lehký a odolný rám s parametry kolizní bezpečnosti na vrcholu třídy.

Výška sezení předních cestujících v Priusu se snížila

– o 59 mm, což ve spojení s optimálním umístěním volantu a pedálů přineslo přirozenější a pohodlnější polohu při řízení v zájmu potlačení únavy a lepší ovladatelnosti.

Toyota vyvinula pro Prius zcela nové zavěšení zadních kol s dvojitými lichoběžníky

– které přináší lepší ovladatelnost, stabilitu i jízdní pohodlí, včetně zásadního zlepšení útlumu rázů přicházejících od kol.

Vyšší tuhost karoserie přispěla k potlačení vibrací i hluku

Technologie spojování laserem s housenkovými svary rovněž pomáhá potlačit hlučnost v celém vozidle díky menším rozestupům mezi jednotlivými svarovými spoji. K mimořádně tiché jízdě přispívají viditelná zlepšení v oblasti oken a dveří, stejně tak jako v méně nápadných místech kolem podlahy a stropu.

Po nejnovější aktualizaci softwaru hybridní soustavy Toyoty Prius

– se zlepšila subjektivně vnímaná akcelerace, kdy vůz vykazuje hladkou a přímou odezvu v nižším pásmu otáček. Toyota dále doplnila novou funkci k dalšímu zvýšení požitku z jízdy po navolení režimu Power. Adaptivní systém nepřetržitě sleduje charakter akcelerace a hodnoty bočního zrychlení s cílem určit, zda si řidič přeje jet dynamičtěji. Systém se tomu dokáže přizpůsobit a nastavit sportovnější akceleraci i zpomalování.

Zcela nový Prius používá nově vyvinutý aktivní hydraulický posilovač brzdové soustavy

– s rekuperací, jenž stojí za lepší zpětnou vazbou při brzdění a vyšší mírou kontroly při současném snížení hlučnosti.

Široká výbava vyspělých technologií nového modelu Prius

Zcela nový Prius nabízí mimořádně funkční a spolehlivý bezpečnostní paket Toyota Safety Sense na bázi kamery a radaru, umožňující zcela se vyhnout případným nehodám, nebo alespoň zmírnit jejich následky. Balíček Toyota Safety Sense spojuje čtyři stávající technologie aktivní bezpečnosti od Toyoty: předkolizní bezpečnostní systém (PCS) rozpoznávající chodce a jiná vozidla, systém pro hlídání jízdních pruhů, automatická dálková světla a adaptivní tempomat.

Podpůrnou roli hraje inteligentní ultrazvukový lokátor snažící se předejít nehodám

– při pomalých manévrech (nezávisle na používání plynového nebo brzdového pedálu); současně omezuje škody, které by v případě střetu mohly nastat. K dalšímu zvýšení bezpečnosti napomáhá varovná funkce, která pomocí ultrazvukových senzorů na bocích vozidla upozorňuje řidiče na riziko střetu při odbočování.

Řidiči uvítají i nový inteligentní parkovací asistent SIPA od Toyoty

Ten prostřednictvím ultrazvukových senzorů rozpoznává okolní objekty a volná parkovací místa. Řidič zastaví s vozem před volným parkovacím místem a stiskem jediného tlačítka mu systém pomůže bezpečně zacouvat do cílové pozice. Zlepšila se i přesnost uvedeného systému. Ultrazvukové senzory dokáží rozpoznat překážky i v případě, že se to zadní kameře nepodaří.

Prius je vybaven i systémem pro sledování mrtvých úhlů

Ten upozorní na jiný vůz jedoucí vlevo či vpravo ve chvíli, kdy se řidič snaží přejet do jiného pruhu. Řidič je upozorněn na přítomnost jiného vozidla v mrtvém úhlu rozsvícením LED kontrolky v příslušném vnějším zpětném zrcátku.

Prius nové generace je vybaven jedinečným přístrojovým štítem

– s moderním a snadno čitelným barevným displejem 4,2″ typu TFT. Obrazovka vpravo ukazuje rychlost, zbývající množství paliva a další základní údaje, zatímco nalevo je multiinformační displej (MID) ovládaný pomocí spínačů na volantu. Displej HUD, v rámci modelové řady Toyota vůbec poprvé barevný, promítá na přední sklo rychlost vozidla a další upozornění s cílem zamezit zbytečnému přeostřování zraku řidiče při sledování přístrojů a vozovky.

Volant obšitý umělou kůží je vybaven vyhříváním pro maximální pohodlí za jízdy v chladných dnech. Klimatizace s technologií S-Flow automaticky přesměrovává proud vzduchu pouze do míst, kde sedí cestující, čímž zvyšuje pohodlí a zároveň šetří palivem.

Zcela nový Prius používá i nedávno představený bezpečnostní paket ITS Connect od Toyoty

Ten na základě vzájemné komunikace mezi vozidly a mezi vozidlem a infrastrukturou zprostředkuje řidiči takové informace týkající se bezpečnosti, které nelze pomocí palubních senzorů zjistit. Jde například o dopravní informace nebo upozornění na přítomnost vozidel či chodců v mrtvém úhlu výhledu.

Pohon E-Four pro bezpečnou jízdu na zasněžených cestách

Prius bude vůbec poprvé vybaven systémem pohonu E-Four (elektronicky řízený pohon všech kol), jenž prostřednictvím výkonného elektromotoru na zadní nápravě vypomáhá dle potřeby spalovacímu motoru a elektromotoru vpředu, čímž průběžně optimalizuje rozdělení hnací síly mezi kola přední a zadní nápravy. Pohon E-Four tak za nepříznivého počasí a na kluzkých vozovkách zajišťuje jízdní dynamiku a schopnosti, které bychom očekávali pouze u vozů s pohonem všech kol.

Kompaktní a lehký systém, jehož dopady na spotřebu paliva jsou jen minimální, je prakticky zabudován v zadní části vozidla, aby nezmenšoval prostor pro nohy či zavazadelník. Objem zavazadlového prostoru u provedení se systémem E-Four (s rezervním kolem) je 457 litrů, tedy shodně jako u modelu 2WD (rovněž s rezervním kolem).

Více informací:

www.toyota.cz

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Borská 59, 301 00 - Plzeň-Karlov
800 900 701
plzen@smucler.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Naváže Štajf ve Španělsku na domácí úspěch?

Naváže Štajf ve Španělsku na domácí...

Evropský šampionát automobilových soutěží historických vozů se z České republiky přestěhuje o nadcházejícím víkendu do slunného Španělska. V jubilejním 15. ročníku Historic Rally of...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Jarní tipy na skrytá místa u Prahy s Toyotou Prius

Jarní tipy na skrytá místa u Prahy...

Pokud hledáte cíl pro první jarní výlety, nevynechejte čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Vyrazili jsme na ně se zbrusu novou Toyotou Prius s plug-in hybridním...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Štajf slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Vyrobit elektromobil bude brzy levnější než auto se spalovacím motorem

Vyrobit elektromobil bude brzy levnější...

Ceny elektromobilů se v příštích třech letech výrazně sníží. Přibližně od roku 2027 bude výroba nové generace elektromobilů levnější než výroba srovnatelných vozidel se spalovacím...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Designovým autem roku se stala Toyota Prius

Designovým autem roku se stala Toyota Prius

Nová Toyota Prius zvítězila v kategorii designu soutěže World Car 2024 na mezinárodním autosalonu v New Yorku. Na dalších místech skončil Ford Bronco a Ferrari Purosangue. Vítěze vybírala...