Chytrá doprava ve městech v roce 2020? Kontroverzní koloběžky, sdílené vozy i senzory na parkovištích

Koncept Smart city si osvojuje stále více českých měst. Konkrétně dopravu, která je jednou z hlavních částí této strategie, čekají proměny v podobě chytřejší infrastruktury, alternativních vozidel, a především sdílení.

Chytrá dopravní infrastruktura se rychle rozvíjí nejen v Praze, Brně nebo Ostravě. Například plánovaný zlínský projekt má zahrnovat vytvoření systému inteligentního parkování na ulici s využitím chytrých senzorů a videodetekce či závorového systému na parkovištích s propojením na navigační tabule s informacemi o obsazenosti.

Vznik inteligentního dopravního systému v příštím roce chystají také v Hradci Králové. „Do provozu systém plánujeme zavést v letech 2020 až 2022,“ uvedla mluvčí města Kateřina Šmídová. Modernizace v dopravě bude v nejbližší době vidět například i v Pardubicích a Olomouci.

Elektromobily a jejich sdílení

Nevyhnutelnou součástí dopravy ve městech bude vedle infrastruktury rovněž transformace vozových parků, a to jak vlastnická, tak energetická. V první polovině letošního roku zaznamenalo Centrum dopravního výzkumu historicky nejvyšší počet registrací elektromobilů v České republice. „V uplynulých sedmi měsících byl evidován rekordní počet 421 registrací nových osobních elektromobilů, což je meziročně o 25 více,“ potvrzuje ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

O vozidla s alternativními pohony nemají zájem pouze soukromé osoby, ale též firmy. „Přechod k alternativním pohonům automobilů je jedna ze změn, která do budoucna pomůže při boji proti klimatickým změnám. U našich klientů už nyní pozorujeme zavádění strategií energetického přechodu, který jim pomáháme monitorovat pomocí metodologie založené na cílech udržitelné mobility a odpovědnosti firem,“ popisuje Tomáš Kadeřábek, konzultant leasingové společnosti Arval CZ.

Právě pro firmy je podle něj u zavádění vozidel s elektro a dalšími alternativními pohony rozhodující vytvoření celého ekosystému od integrovaných platebních řešení po digitální služby, jako je sledování spotřeby či lokalizace dobíjecích stanic.

S rozvojem elektromobility a současně také carsharingu, který má zlepšit dopravní situaci ve městě, chce pomoci hlavní město Praha. Od příštího roku začíná s projektem e-carsharingu, jenž má zajistit celoměstský systém veřejné služby sdílených elektrovozů jako alternativy ke stávajícím prostředkům individuální městské přepravy.

E-carsharing se tak přidá k metodám pro snížení počtu vozů vlastněných uživateli v centru hlavního města, což je ostatně jedním z cílů vize Smart Prague. „Především jednotlivci si kvůli vysoké ceně elektromobily zatím pořizují spíše výjimečně, proto je sdílení vozů jedním z řešení, jak tyto technologie více zapojit do dopravy. Možností je také pořízení těchto vozů v rámci alternativního financování nebo například pronájem elektromobilů pro účely zahraniční cesty do zemí s lepší vybaveností, co do možností dobíjení,“ upozorňuje Tomáš Kadeřábek.

Budoucnost v jedné stopě?

Sdílení se dlouhodobě prosazuje i v oblasti jednostopých vozidel, jako jsou kola, koloběžky a jejich elektronické alternativy. Právě elektrokoloběžky patří k nejnovějším účastníkům městského provozu a v poslední době zažívají v evropských i českých městech boom. Kvůli vysoké poptávce začínají elektrokoloběžky do svého portfolia zapojovat i automobilky. Podle jejich konceptu mají sloužit jako příslušenství k automobilům s tím, že jako elektrostanice poslouží zástrčka uvnitř vozů a ve hře je i systém pomáhající využívat energii z brzdění.

Za vývojem a rozmachem funkčních technologií ale pokulhává zařazení elektrokoloběžek do městského provozu. V evropských městech už provozy těchto dopravních prostředků omezují kvůli vysokému počtu nehod, které jejich uživatelé způsobili. Po omezení či zákazu elektrokoloběžek v ulicích volají podle výsledku ankety místního zpravodaje, i když s velmi nízkou účastí, také obyvatelé Prahy 2. Na 150 sdílených koloběžek se pod soukromou firmou objevilo rovněž v Brně, přestože město o jejich zavedení prozatím jedná.

Podle ministerstva dopravy jsou elektrokola a elektrokoloběžky aktuálním tématem a v souvislosti s jejich rozmachem řeší ministerstvo řadu dotazů a stížností. Řešením v problémových lokalitách má být důsledná kontrola dodržování předpisů a ukládání pokut. „Další možností je použití dopravního značení pro omezení provozu elektrokol v rámci místní úpravy provozu na pozemních komunikacích, popřípadě kombinace obou zmíněných variant,“ uvádí ministerstvo ve vydaném Stanovisku k používání elektrokol.

 

 

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA ENYAQ: První čistě elektrické SUV značky ŠKODA už má své jméno

ŠKODA ENYAQ: První čistě elektrické...

Jméno v sobě spojuje písmeno „E“, symbolizující elektromobilitu, s písmenem „Q“, charakteristickým pro rodinu SUV značky ŠKODA ŠKODA ENYAQ: Jméno je odvozeno z irského slova „enya“ a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Značka CUPRA přijala do svého klubu Marca ter Stegena

Značka CUPRA přijala do svého klubu...

Brankář fotbalového klubu FC Barcelona ter Stegen je novým globálním ambasadorem značky CUPRA Společnost spojila síly s německým reprezentantem s cílem zvýšit povědomí o své značce Nový...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - NOVÉ SUV C5 AIRCROSS HYBRID: DOJEZD 55 KM VE 100% ELEKTRICKÉM REŽIMU A 32 G CO2/KM!

NOVÉ SUV C5 AIRCROSS HYBRID: DOJEZD 55 KM...

SUV Citroën C5 Aircross Hybrid uspěl u homologačních testů podle protokolu WLTP. Vynikající výsledky – dojezd 55 kmi ve 100% elektrickém režimu, emise CO2 od 32 g/kmii, spotřeba od 1,4 l/100...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ZCELA NOVÝ MODEL HONDA JAZZ POSKYTUJE VYSOKÝ VÝKON DÍKY HYBRIDNÍ TECHNOLOGII A POKROČILÉ MOŽNOSTI KONEKTIVITY

ZCELA NOVÝ MODEL HONDA JAZZ POSKYTUJE...

Toto hybridní vozidlo s technologií e:HEV nabízí tři jízdní režimy, přičemž režim elektrického pohonu nabízí mimořádný výkon v mnoha každodenních situacích Výkon 109 k (80 kW) a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai zveřejnil první fotografie nového modelu i30 z Nošovic

Hyundai zveřejnil první fotografie...

První pohled na nový model i30 odhaluje jeho modernizovaný design Fotografie verze N Line ukazují výraznější estetické pojetí a ostřejší styl Světová premiéra nového modelu i30 se...