C5 X PLUG-IN HYBRID: MAXIMÁLNÍ KOMFORT AKTIVNÍHO ODPRUŽENÍ CITROËN ADVANCED COMFORT®

 • C5 X nabízí ve své plug-in hybridní verzi jedinečnou kombinaci, která se dosud v automobilech neobjevila: aktivní odpružení Citroën Advanced Comfort® spojující tlumiče s dvojitými progresivními hydraulickými dorazy®, kterými jsou již vybaveny modely C4, C5 Aircross a C5 X se spalovacími motory, a elektronické řízení tlumičů.
 • Odpružení každého kola je řízeno nezávisle a v reálném čase, takže reaguje na podmínky na silnici, což ještě více zvyšuje komfort odpružení. Tlumení může být díky průběžnému elektronickému řízení tlumičů ještě pružnější a zároveň poskytuje vynikající stabilitu.
 • S aktivním odpružením Citroën Advanced Comfort® udělal Citroën další krok vpřed ve svém programu Citroën Advanced Comfort® a s vozem C5 X Plug-in Hybrid nabízí úroveň komfortu, která nemá ve své kategorii obdoby. Výsledkem je pozvánka k cestování v naprostém klidu.
 • Video ZDE

Plug-in hybridní verze C5 X nabízí ve světové premiéře aktivní odpružení Citroën Advanced Comfort®, které kombinuje tlumiče s progresivními hydraulickými dorazy® s aktivním řízením odpružení. Vůz přizpůsobuje odpružení každého kola, které je tak v závislosti na stavu vozovky měkčí, nebo tužší.

MAXIMÁLNÍ KOMFORT S AKTIVNÍM ODPRUŽENÍM CITROËN ADVANCED COMFORT®

Díky senzorům, které během několika milisekund vyhodnotí vozovku a její nerovnosti, se informace přenášejí do počítače, který v každém okamžiku určí správné nastavení pro zajištění maximálního komfortu všem cestujícím.

Kromě snímačů systému dynamické kontroly stability ESP má řízené odpružení k dispozici čtyři snímače svislé polohy a tři snímače otáček kol, které analyzují pohyby karoserie a rytmus jízdy: podélné a příčné zrychlení, rychlost stáčení (úhlová rychlost otáčení vozidla kolem svislé osy), úhel a rychlost natočení volantu, polohu pedálu plynu, brzdný tlak nebo zatížení vozidla. Všechny tyto informace umožňují počítači průběžně upravovat odpružení.

Systém řízení odpružení tak posiluje účinnost progresivních hydraulických dorazů® tím, že během jízdy ještě více uvolňuje odpružení, aby vůz mohl na rovině doslova letět nad silnicí, a zároveň zaručuje účinnou stabilitu karoserie při velkém namáhání a posiluje tak pocit bezpečí na palubě.

„Při vývoji vozu C5 X jsme museli splnit velmi náročné požadavky: postoupit o krok dál v měkkosti odpružení, kterým se Citroën odlišuje od ostatních značek, a zároveň nabídnout velmi vysokou úroveň opory karoserie. Na tomto jedinečném zadání jsme pracovali čtyři roky, abychom dosáhli maximálního komfortu, který aktivní odpružení Citroën Advanced Comfort® nabízí,“ uvedl Denis Mineret, vedoucí vývoje podvozku vozu C5 X.

4 REŽIMY PRO ŘÍZENÍ PODLE NÁLADY

C5 X Plug-in Hybrid nabízí čtyři režimy jízdy, které lze nastavit pomocí voliče jízdních režimů na středové konzole, a to podle typu cesty a úrovně komfortu, kterou řidič a cestující zvolí.

 • V elektrickém režimu je pohon samozřejmě zcela elektrický, přičemž aktivní odpružení Citroën Advanced Comfort® je nastaveno na režim Normal.
 • V režimu Hybrid se střídá jízda s elektrickým pohonem a kombinace elektrického a spalovacího pohonu. Aktivní odpružení zůstává v režimu Normal.
 • V režimu Komfort pracuje hnací ústrojí stejně jako v režimu Hybrid, ale aktivní odpružení je přepnuto do režimu Komfort, který zvyšuje efekt jízdy na létajícím koberci.

Režimy odpružení Normal a Komfort jsou do rychlosti 50 km/h podobné, aby byla zajištěna co nejlepší úroveň pružnosti při nízkých frekvencích. Při rychlosti nad 50 km/h se režimy liší, v režimu Komfort je zajištěna co nejlepší pružnost a v režimu Normal co nejlepší kombinace komfortu a stability v závislosti na rychlosti.

 • A konečně v režimu Sport pracuje nepřetržitě spalovací motor a pro maximální dynamiku mu pomáhá elektromotor. Dynamičtější je současně nastavení řízení, akcelerace a automatické převodovky. Systém aktivního odpružení se také přepne do tužšího režimu Sport, aby se zvýšil požitek z jízdy.

CHARAKTERISTICKÝ KOMFORT VELKÝCH SILNIČNÍCH VOZŮ CITROËN

C5 X ve verzi se spalovacím motorem je sériově vybaven odpružením Citroën Advanced Comfort s progresivními hydraulickými dorazy®, které nabízí pro značku charakteristickou hladkou jízdu a lehce si poradí s retardéry, výmoly nebo jinými nerovnostmi na silnici.

Odpružení pracuje podle potřeby zatížená ve dvou fázích:

 • Při lehkém stlačení a následném odskoku kontroluje pružina a tlumič vertikální pohyby bez nutnosti použití hydraulických dorazů. Přítomnost těchto dorazů však konstruktérům umožnila poskytnout vozu větší zdvih kol, a vytvořit tak efekt jízdy na létajícím koberci.
 • Při velké kompresi a následném odskoku pracuje pružina a tlumič ve spojení s hydraulickým dorazem, který postupně zpomaluje pohyb, čímž zabraňuje náhlému zastavení na konci zdvihu. Na rozdíl od běžného mechanického dorazu, který energii pohlcuje, ale část jí uvolňuje, hydraulický doraz tuto energii absorbuje a rozptyluje. Nedochází tedy k žádnému odrazu.

NOVÁ ÚROVEŇ PROGRAMU CITROËN ADVANCED COMFORT®

Pojem pohodlí je se značkou Citroën úzce spjat již sto let. Ačkoli se komfort dá shrnout do jediného slova, má ve skutečnosti více aspektů. Tlumení, podpora karoserie, akustika, sedadla, světlost, prostornost, ergonomie, modularita, služby atd. To vše přispívá k definici pohody a klidu, které cestující pociťují při používání a údržbě svého vozu.

Aby Citroën poskytl svým zákazníkům všechny tyto dimenze komfortu, spustil v roce 2016 program „Citroën Advanced Comfort®“, jehož jedním z pilířů je odpružení s progresivními hydraulickými dorazy®. S aktivním odpružením Citroën Advanced Comfort® se Citroën posouvá o stupeň výš a nabízí zákazníkům vozu C5 X Plug-in Hybrid maximální cestovní komfort.

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - PALLAS a ÉTOILE: Nová označení pro auta DS

PALLAS a ÉTOILE: Nová označení pro...

V průběhu roku 2024 získají modely DS Automobiles novou, jednodušší strukturu nabídky, vycházející ze dvou verzí s označením PALLAS a ÉTOILE. Cílem je zajistit větší přehlednost a...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Průměrné emise CO2 nových automobilů v roce 2023 v Česku nepatrně klesly. Premiantem je Citroën

Průměrné emise CO2 nových automobilů...

V uplynulém roce si v oblasti osobních vozidel připsaly nejvíce registrací značky Škoda (35,0 %), Hyundai (9,1 %), Volkswagen (8,6 %), Toyota (7,9 %) a Kia (5,2 %). Jak je na tom český trh a...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stellantis a Hype nasazují v Paříži první flotilu 50 bezbariérových taxíků na vodíkový pohon

Stellantis a Hype nasazují v Paříži...

Skupina Stellantis – první výrobce na světě, který uvedl na trh sériová užitková a osobní vozidla na vodíkový pohon – a Hype, nezávislý subjekt nabízející čistě vodíková řešení...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Koncepční bohyně zvítězila v anketě GQ CAR AWARDS 2023!

Koncepční bohyně zvítězila v anketě...

Koncepční vůz DS E-TENSE PERFORMANCE, navržený jako vysoce výkonná laboratoř, která má urychlit vývoj technologií pro další generace vozů DS Automobiles, získává nové ocenění v anketě...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Sláva na Hradě: DS Automobiles a pak nový prezident

Sláva na Hradě: DS Automobiles a pak...

Pár dní před zvolením nové hlavy státu představila značka DS Automobiles na Pražském hradě své dva vrcholné modely, novou DS 7 E-TENSE 300 a limuzínu DS 9 E-TENSE 360. Modely mohli obdivovat...