Automobilka Jaguar Land Rover podepsala předběžnou dohodu se slovenskou vládou ohledně vybudování nového výrobního závodu v Nitře na západě Slovenska

Na Slovensku má prémiový automobilový průmysl silnou pozici – země nabízí atraktivní příležitost pro rozvoj.

Tato zpráva je dalším krokem ve strategii

– společnosti Jaguar Land Rover stát se konkurenceschopnější celosvětovou firmou pomocí budoucího rozšíření výrobních provozů do nových míst v zahraničí.

Velká Británie je i nadále středobodem podnikání společnosti Jaguar Land Rover

Zůstává centrem navrhování, konstrukce a výroby. Jaguar Land Rover v posledních pěti letech zaměstnal více než 20 000 lidí, čímž se celkový počet zaměstnanců zvýšil na 36 000. Zároveň firma vložila více než 11 miliard liber do vývoje nových produktů a investic.

Během té doby společnost vynaložila velké prostředky na investice do výrobních kapacit ve Velké Británii – v závodech v Castle Bromwich, Halewood a Solihull – a na uvedení zcela nových vozů jako jsou Jaguar XE, Jaguar F-PACE, Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport. Společnost Jaguar Land Rover také investovala více než 500 milionů liber do nové britské továrny na výrobu motorů a vytvořila tak 1 400 nových pracovních míst v regionu Midlands. Plánuje také rozšíření vývojového a designérského centra ve Whitley, hrabství Coventry, a investice do National Automotive Innovation Centre na univerzitě ve Warwicku. Trvalé investice společnosti Jaguar Land Rover podporují uskutečňování všeobecné britské národní průmyslové strategie.

Dr Ralf Speth, Chief Executive Officer, Jaguar Land Rover řekl:

„Globální expanze naší činnosti je nezbytná pro dosažení dlouhodobého, udržitelného růstu. Kromě vytvoření dodatečných kapacit nám také umožňuje investovat do vývoje nových vozů a technologií, což přispívá k nárůstu pracovních míst ve Velké Británii. Slovensko s pevně vybudovanou tradicí prémiového automobilového průmyslu pro nás představuje atraktivní potenciální příležitost k rozvoji. Nová továrna se přidá k našim stávajícím závodům ve Velké Británii, Číně, Indii a právě budované továrně v Brazílii.”

Studie proveditelnosti, kterou právě zpracovává slovenská vláda

– má ověřit možnosti vzniku továrny s kapacitou až 300 000 vozů v příštích deseti letech. Jelikož se výrobce zavázal dodávat více vozů s lehkou konstrukcí, továrna bude vyrábět řadu hliníkových modelů Jaguar Land Rover. Předpokládá se, že první vozy z výrobní linky sjedou v roce 2018.

Na základě důkladné analýzy několika různých lokalit v Evropě, Spojených Státech a Mexiku, se společnost Jaguar Land Rover rozhodla pro Slovensko jako preferovanou zemi. Je napojeno na silnou infrastrukturu dodavatelského řetězce a kvalitní logistiky. Na základě výsledků studie proveditelnosti lze konečné rozhodnutí očekávat do konce tohoto roku.

Slovenský premiér Robert Fico řekl:

“Slovenská vláda je potěšena, že si společnost Jaguar Land Rover naši zemi vybrala jako preferovanou lokalitu pro vypracování studie proveditelnosti. Naším závazkem je rozvíjet slovenský prémiový automobilový sektor, a pokud budeme úspěšní, tato investice pro nás bude důležitým krokem vedoucím k jeho naplnění. Představovalo by to silnou podporu naší všeobecné národní průmyslové strategie a bylo by to přínosem i pro celou Evropskou unii. Těšíme se na užší spolupráci se společností Jaguar Land Rover v následujících měsících s cílem postoupit ve vyjednáváních.”

Společnost Jaguar Land Rover dosáhla

– za poslední rok velkého pokroku v budování mezinárodní výrobní sítě. Došlo k otevření nového společného závodu v Číně a ke konci roku 2014 se firma pustila do výstavby místní výrobní linky v Brazílii. Rozšiřováním výrobní sítě tak Jaguar Land Rover zvyšuje svou přítomnost v regionech, ve kterých vidí potenciál růstu, zvyšuje odolnost vůči měnovým výkyvům a dosahuje efektivnějšího, globálně konkurenceschopného podnikání.

Jaguar Land Rover v letech 2015/16 plánuje vynaložit 3,6 miliardy liber

– na vývoj nových vozů a investice. Ve stejném období dojde k uvedení celkem 12 nových vozů a vozů s faceliftem z britské produkce, jako například Jaguar F-PACE ze Solihullu.

Jaguar Land Rover má ve Velké Británii tři nové výrobní závody a nové centrum na výrobu motorů:

 • Castle Bromwich – Jaguar XF, Jaguar XJ a Jaguar F-TYPE, 3 500 zaměstnanců.
 • Halewood – Range Rover Evoque a Land Rover Discovery Sport, 4 500 zaměstnanců.
 • Solihull – Range Rover, Range Rover Sport, Land Rover Discovery, Land Rover Defender a Jaguar XE, 9 000 zaměstnanců.
 • Centrum na výrobu motorů (The Engine Manufacturing Centre) – motory rodiny „Ingenium“, prvním je dieselový motor s obsahem 2 litry pro Jaguar XE, 1 400 zaměstnanců.

Jaguar Land Rover má dva mimoevropské výrobní závody a lokální montážní linku v Indii:

 • Chery Jaguar Land Rover, společný závod v Číně, vyrábí Range Rover Evoque a Discovery Sport. Zaměstnává 2500 lidí.
 • Brazílie bude první mimoevropskou továrnou, která bude zcela vlastněná mateřskou společností. Provoz zde bude zahájen na začátku roku 2016 a bude se zde vyrábět Discovery Sport. Zaměstná zhruba 400 lidí.
 • Jaguar Land Rover má od roku 2011 lokální montážní linku v Indii, kde se nyní kompletují vozy Range Rover Evoque, Jaguar XF a XJ.

Jaguar Land Rover podepsala výrobní smlouvu s rakouskou společností Magna Steyr.

V roce 2014 se prodalo 462 678 vozů Jaguar Land Rover, což představuje nárůst o 9 %. Prodej vozů značky Jaguar činil 81 570 aut, prodej vozů značky Land Rover činil 381 108 aut.

 • V prvním čtvrtletí roku 2015/16 společnost v Evropě prodala téměř 30 000 vozů, což představuje nárůst o 28 %.
 • Jaguar Land Rover plánuje 50 produktových aktivit v následujících pěti letech.
 • Společnost Jaguar Land Rover je jedním z největších britských exportérů a 80 % jejích zisků plyne z vývozu.

 

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum BARTH a.s.
Bratří Štefanů 985, 500 03 - Hradec Králové
494 945 105
autocentrum@autocentrum.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Borská 59, 301 00 - Plzeň-Karlov
800 900 701
plzen@smucler.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Defender má nové verze, včetně luxusního Defenderu 130 Outbound

Defender má nové verze, včetně...

V nabídce modelové řady Land Rover Defender se objevují novinky: První je Defender 130 Outbound – extrémista s osmiválcovým motorem a výkonem 500 koní. A druhým pak historickým odkazem...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Range Rover V8: 530 koní extáze

Range Rover V8: 530 koní extáze

Automobilovou historii píšou výjimečné vozy. Ty s odvážnějšími sny a větší vytrvalostí. Ty, které mění možnosti ve skutečnost. Range Rover s motorem V8 takový je. Výjimečný. Auta se...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Range Rover Sport: Univerzální voják na všechny povrchy

Range Rover Sport: Univerzální voják na...

Dneska chtějí zákazníci auto na všechno. Aby zajelo rychlý čas na ulízaném asfaltu závodního okruhu, i aby zvládlo brouzdat po strupatých okreskách nebo na nezpevněném povrchu, nebo...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stylová oslava 75 let: Land Rover Defender 90 v kostkách

Stylová oslava 75 let: Land Rover...

Už je 75 let, co Land Rover představil svoji perlu z britských slatin a bažin. Tehdy se zrodila opravdová ikona, teď značka společně s firmou LEGO spojila síly a vytvořily stavebnici LEGO Icons...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Range Rover SV: Návrat krále za 5,6 milionu

Range Rover SV: Návrat krále za 5,6 milionu

Má za sebou přes 50 let vývoje a čtyři generace předchůdců, ale nikdy nebyl tak atraktivní, moderní, esteticky půvabný a technologicky vyspělý. Range Rover, vlajková loď automobilky Land...