V rámci grantového projektu iLaS (inteligentní laserové světlo pro kompaktní adaptivní světlomety s vysokým rozlišením) pracuje značka s logem čtyř kruhů společně s partnery z průmyslu a vědy na světlometech budoucnosti.
Díky technologii Matrix Laser s vysokým rozlišením bude osvětlení vozovky ještě více variabilní a přizpůsobí se každé situaci
Technologie Matrix Laser vychází z laserových bodových dálkových světlometů, které značka Audi poprvé uvedla do sériové výroby v roce 2014 v modelu Audi R8 LMX. Výkonné zdroje laserového světla poprvé umožňují integrovat projekční techniku do kompaktního a zároveň výkonného světlometu.
Nová technika pracuje již jen s jedním miniaturním zrcadlem, které se velmi rychle pohybuje a odráží laserové paprsky požadovaným směrem. V nízkých rychlostech je světlo rozdělováno na větší plochu a vozovka je osvětlována velmi širokým kuželem světla. Ve vysokých rychlostech se kužel světla zúží a výrazně se zvýší intenzita a dosah světla. To je výhodné zejména při jízdě na dálnici. Světlo může být navíc rozdělováno cíleně. To znamená, že jas světla lze ve specifických zónách variabilně měnit řízením doby osvětlení.
Další novinkou je inteligentní a extrémně rychlé zapínání a vypínání laserových diod v závislosti na poloze zrcadla
Díky tomu lze dynamicky a mimořádně variabilně měnit osvětlení nebo odcloňování příslušných ploch. Podobně jako u současných světlometů Audi Matrix LED je vozovka vždy intenzivně osvětlena, aniž by byli ostatní účastníci silničního provozu oslňováni. Rozhodující rozdíl spočívá v tom, že technologie Matrix Laser má ještě vyšší dynamické rozlišení, a tím i vyšší míru využitelnosti, která zvyšuje úroveň bezpečnosti silničního provozu.
U nové technologie vychází z modrých laserových diod OSRAM světlo o vlnové délce 450 nanometrů
Světlo dopadá na třímilimetrové zrcadlo, jež se rychle pohybuje. Zrcadlo odráží modré laserové světlo na konvertor. Zde je přeměňováno na bílé světlo, které je následně promítáno na silnici. Zrcadlo použité ve světlometu vyrábí firma Bosch a jde o mikrooptoelektromechanický systém na základě křemíkové technologie. Je mimořádně robustní a vyznačuje se dlouhou životností. Podobné moduly používají také senzory zrychlení nebo řídicí jednotky elektronického stabilizačního systému.
Audi je již mnoho let lídrem v oblasti automobilové osvětlovací techniky, což dokládá následující výčet nejdůležitějších inovací:
- 2003: Audi A8 s adaptivními světlomety
- 2004: Audi A8 W12 s diodami LED pro denní svícení
- 2008: Audi R8 se světlomety LED pro všechny osvětlovací funkce
- 2010: Audi A8 s propojením světlometů a navigačního systému
- 2012: Audi R8 s dynamickými ukazateli směru
- 2013: Audi A8 se světlomety Matrix LED
- 2014: Audi R8 LMX s laserovými bodovými dálkovými světly
Audi v rámci tříletého projektu „iLaS“ úzce spolupracuje s partnery Bosch, Osram a Institutem pro světelnou techniku LIT Technického institutu KIT v Karlsruhe. Projekt je podporován spolkovým ministerstvem pro vzdělávání a výzkum.
Údaje spotřeby paliva uvedených modelů:
Audi R8 LMX:
- Kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 12,9;
- kombinované emise CO2 v g/km: 299
Audi A8:
- Kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 11,3 – 5,9;
- kombinované emise CO2 v g/km: 264 – 144
Audi A8 W12:
- Kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 11,3;
- kombinované emise CO2 v g/km: 264
Audi R8:
- Kombinovaná spotřeba paliva v l/100 km: 14,9 – 12,4;
- kombinované emise CO2 v g/km: 349 – 289
Spotřeba paliva a emise CO2 vozidla závisí na zvolených kolech a pneumatikách a na jejich hodnotu má vliv nejen účinnost využívání energie obsažené v palivu vozidlem, ale i styl řízení a další faktory netechnického charakteru.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.
SEAT – španělský temperament s německou technologií