Audi posílá znovu na trať legendární závodní vozy

Na tradičním červnovém „Festivalu rychlosti“ na historické závodní trati v britském Goodwoodu, způsobily pravou senzaci závodní vozy Audi Union C z roku 1936, Auto Union D ročníku 1938 a kompresorové NSU 6/60 z roku 1926. Slavnou sportovní historii značky Audi dokumentovalo i „pouhých“ třináct let staré Audi Sport quattro 51.

Audi posílá znovu na trať legendární závodní vozy


Festival v Goodwoodu je Mekkou všech majitelů a příznivců historických sportovních vozů všech ročníků. Letos se v Goodwoodu, který leží asi hodinu cesty od Londýna, sešli sportovní nadšenci už pošesté.


Dva historické závodní vozy Auto Union, za jejichž volanty zasedli Frank Biela a Emanuele Pirro, se ve Velké Británii objevily vůbec poprvé. Auto Union C měl v Goodwoodu dokonce svoji novodobou sportovní premiéru na závodní trati. Tento unikátní vůz pohání šestilitrový šestnáctiválec s kompresorovým přeplňováním, který disponuje výkonem 383 kW/(520 k).


Auto Union D z roku 1938 je jedním z pouhých třech dochovaných exponátů. Na voze tohoto typu zvítězil legendární Tazio Nuvolari před šedesáti lety na Velké ceně Anglie v Doningtonu. Jeho třílitrový dvanáctiválec se díky přeplňování dvěma kompresory chlubí výkonem 309 kW (420 k).


Skutečnou vzácností je NSU 6/60, jediný existující exemplář úspěšného závodního vozu s přeplňovaným motorem o objemu 1,5 litru, který triumfoval v roce 1926 na Velké ceně Německa na berlínském okruhu Avus. Za volant tohoto úspěšného speciálu se posadil sám jeho restaurátor Wolfgang Schneider.


Už potřetí se v Goodwoodu objevila také nezapomenutelná Michele Moutonová, nejrychlejší sportovní jezdkyně všech dob. Její Audi Sport quattro 51 o výkonu 309 kW (520 k) se šestistupňovou převodovkou získalo svého času dva tituly pro značku Audi a dva mistrovské tituly pro své jezdce ve světovém soutěžním šampionátu.


Čtyři spojené kruhy ve znaku automobilky Audi symbolicky připomínají kořeny automobilky – značky Audi, DKW, Horch a Wanderer. Spolu S firmami Auto Union a NSU psali tito výrobci jednu z nejvýznamnějších kapitol světové automobilové historie. V příštím roce oslaví automobilka Audi již sto let své existence.


Bohatou a slavnou historii společnosti Audi mapují kolekce jejich nejúspěšnějších modelů, které jsou vystavené v Ingolstadtu a Neckarsulmu. Na přelomu století by se v Ingolstadtu mělo otevřít zcela nové firemní muzeum, které poskytne nejucelenější přehled o historii a současnosti značky Audi i jejich předchůdců.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - DS Techeetah, vedoucí jezdec i tým v šampionátu ABB FIA Formula E, se připravuje obhájit v Berlíně své tituly!

DS Techeetah, vedoucí jezdec i tým v...

DS Automobiles a její partner Techeetah se od středy 5. srpna do 13. srpna vrací na mistrovství Formule E, jehož 6 závodů proběhne bez diváků na trati Berlín–Tempelholf. Prémiová značka...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia Rio s mild-hybridním pohonem a českými cenami

Kia Rio s mild-hybridním pohonem a...

Kia Rio je prvním vozem Kia s benzínovým mild-hybridním pohonem Inteligentní manuální převodovka se spojkou bez mechanické vazby (Clutch-by-wire) přispívá k nižší spotřebě Pokles spotřeby u...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Centrum aditivní výroby v automobilce

Centrum aditivní výroby v automobilce

Laboratoř aditivní výroby ve společnosti SEAT „tiskne“ trojrozměrné díly pro všechny fáze vývoje a výroby automobilu Individualizované nástroje nebo vnější zpětná zrcátka laboratoř...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen e-Crafter pomáhá DHL Express snižovat emise v logistice

Volkswagen e-Crafter pomáhá DHL Express...

Ekologický e-Crafter rozšířil vozový park DHL Express Tiché a bezemisní doručování zásilek v Praze a Brně Ideální provozní a užitné vlastnosti pro náročné podmínky městské logistiky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Které auto do 100 tisíc doporučíte příbuzným? Profesionální mechanici hodnotili nejoblíbenější značky Čechů

Které auto do 100 tisíc doporučíte...

Jaké auto v jednotlivých cenových kategoriích by doporučili svým známým automechanici? To zjišťoval unikátní průzkum prováděný sítí nezávislých autoservisů ProfiAuto. 239...