Jak se změní člověk, když pod vlivem alkoholu zaviní nehodu se smrtelnými následky? Máte nějakého takového klienta?
Běžný člověk s touto zkušeností má problém, jak nejen svému okolí, ale i sám sobě toto selhání vysvětlit. Slušní lidé to prožívají jako neštěstí, které zavinili a jehož následky je třeba odčinit nebo alespoň zmírnit.
Může taková nehoda řidiče úplně psychicky „rozložit“?
U slušného člověka, kterých je většina, je to velmi pravděpodobné.
Jak lze vysvětlit, že ačkoli některý řidič v opilosti nabourá, nepoučí se a s promile v krvi vyjede opět na silnici? Existuje něco, co by ho opravdu donutilo k poslušnosti?
S těmi „ne-slušnými“ řidiči je to problém. Ti si svoji vinu dokáží přeznačkovat na vinu druhých. U řidičů, kteří jsou na alkoholu závislí, se jedná o stav, kdy nenapít se alkoholu je pro ně krajně obtížné a přitom subjektivně mají pocit, že vypitý alkohol na ně nemá podstatný vliv.
Po požití alkoholu stoupá odvaha a klesá reakční schopnost. Co ale ještě způsobí alkohol v krvi řidiče?
Snižuje schopnost reálného hodnocení situace, a to v obou směrech – může narůst sebejistota, která vede až k agresivitě, ale také se může prohloubit společensky skrývaná úzkost a deprese, která naopak může vést k agresivnímu jednání vůči sobě samému.
Zvláště u mladistvých vystupuje po požití alkoholu na povrch soupeřivost. Proč mladí řidiči cítí potřebu předvádět se a „závodit“?
To je pravděpodobně otázkou nezralosti – mladý člověk si více potřebuje dokázat svoji moc a cenu. Ve spojení s odbrzďujícím alkoholem se objevuje lákavý prostor pro adrenalinový „sport“.
Jak je možné, že člověk sebere tolik odvahy a neúcty k zákonu a sedne za volant i totálně opilý, i když ví, jak nebezpečné to může být?
Racionální mechanismy jsou potlačeny na úkor emočního prožívání.
Alkohol, lépe řečeno pivo, patří ke kultuře Česka. Alkohol určuje do jisté míry společnost. I řízení vozidel vypovídá o kultuře dané země. Lze něco z množství opilých řidičů vypovědět o naší povaze?
Neodvažuji se usuzovat na národní povahy. Jisté je, že pít alkohol je v některých zemích společensky tolerovaným chováním a pak samozřejmě ta samá kultura vytváří malý tlak, aby se běžný člověk v alkoholu omezoval kvůli takové banalitě, jako je řízení. Vždyť z hospody je člověk doma za chvilku a to se nemůže nic stát.
Uvědomují si řidiči vlastní následky, když vidí v médiích rozbitá auta a mrtvoly? Dokáží si uvědomit, že se to může stát i jim?
Pro většinu je to účinné memento a pro některé jsou to záběry z jiného světa, nepropojeného s jejich životem.
5. díl zítra – v pátek – 19. listopadu: Rozhovor Mgr. Milanem Burešem, advokátem – trestní právo