Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 2: Autem na dovolenou (1)

V rámci péče Aralu o vaši bezpečnou jízdu otiskneme tento týden každý den rozhovory s pracovníky, kteří se zabývají problematikou dopravy.

úterý rozhovor s majorem Bc. Stanislavem Humlem, vedoucím odboru dopravní policie PČR správy Středočeského kraje. Ve středu s PhDr. Jiřím Seidlicem z psychologického pracoviště – laboratoře LADOP, ve čtvrtek s majorem Josefem Pomichálkem z dálničního oddělení Policie ČR a v pátek s advokátem JUDr. Karlem Frimlem.


Léto, to je nejenom hezké počasí, opalování u vody, odpočívání v přírodě, ale i cesta za dovolenou, přeplněné silnice, vyčerpání a stres za volantem. Tisíce dovolenkových řidičů vyrážejí na dlouhé přesuny vozem, které jsou často na hranici jejich síly a pokud se ještě přidá ono známé „Táto, už jsme skoro doma, šlápni na to!“ je k neštěstí jenom krůček.


„Dovolená by měla být pro všechny členy rodiny nebo přátele odpočinkem. Pokud budu vycházet z praxe, tak dnes chce každý, když cestuje jakýmkoli vozidlem, ujet největší kus cesty do místa, kde se dovolená odehraje. Většinou málokdo z nich kouká na možnost, že přeceňuje své síly a často dochází k nevěnování se řízení,“ říká mjr. Josef Pomichálek z dálničního oddělení policie ČR v Poříčanech.


Pohled do statistik potvrzuje, že letní měsíce, zejména srpen, dlouhodobě vykazují největší počet smrtelných nehod z celého roku. Čas odjezdu a návratu z dovolených, tedy pátek, sobota a neděle jsou z pohledu silničního provozu nejhorší v týdnu, když v loňském roce zahynulo v těchto víkendových dnech celkem 672 lidí.


Dlouhá jízda, zvláště po rychlostních komunikacích, nutně vede k celkovému útlumu organismu. Objeví-li se pak v tomto stavu nepředvídaná situace – překážka apod., zákonitě dochází k úleku (paroxysmální útlum), postihujícímu právě motorickou schopnost řidičů. Tady je především třeba hledat příčinu „nevysvětlitelných“ nehod, kdy řidič „hledí“ na překážku a naprosto nereaguje.


„Dodržovat pitný režim je důležité protiúnavové opatření. Dostatečný příjem nesycených chladných nápojů je při dálkových jízdách nezbytný. Žvýkačky a kyselé bonbóny zamezí sucho v ústech a pohyby žvýkacích svalů ovlivňují pozitivně hladinu pozornosti. Někdy v nouzi, při silné únavě postačí i myšlenka na chuť citronu a na velmi krátkou dobu pomůže,“ radí psycholog Jiří Seidlic.


Naopak káva nebo energetické bonbony mohou být poměrně zrádné. „Káva, kofein sice „bystří“ nervovou soustavu, ale současně dráždí k větší aktivitě. Zlepšuje kvantitativní výkon při současném zhoršení jeho kvality. Káva ve větších dávkách dráždí vnímání a zastírá stavy únavy, tím se organismus vyčerpává bez dostatečných signálů a nakonec v kombinaci s jídlem se může stát uspávacím prostředkem,“ říká PhDr. Seidlic.


Podobnou zkušenost má i vedoucí středočeské dopravní policie mjr. Stanislav Huml: „Po jakémkoliv dopingu se sice následky únavy oddálí, ale neodstraní. Pak může přijít velmi rychle a nekontrolovatelně krize v podobě mikrospánku, jehož příchod nestačíte ani zpozorovat. Není nad to poslouchat své tělo a dát mu to, co potřebuje – spánek.“


Bohužel řada řidičů chce na únavu vyzrát a domnívá se, že je možné potřebu spánku překonat. Doma se pak prezentují jako hrdinové, když zvládli nonstop trasu až k moři, ale už si neuvědomují, že tím ohrozili zdraví nejen své, ale i blízkých ve voze a ostatních účastníků silničního provozu. V noci je naše tělo přivyklé odpočívat a jakýkoliv zásah do jeho zvyklostí si zkrátka nenechává tak snadno líbit. „Pozvolna se zvyšující zátěž způsobovaná dálkovou jízdou je ještě zrádnější tím, že únava řidiče neroste lineárně s časem.


S prodloužením jízdy bez řádného odpočinku roste únava mnohem rychleji než sami pociťujeme. Únava je zcela přirozená obrana organismu před vyčerpáním, jejímu vzniku nelze zabránit – dá se jen zmírnit její úroveň. Existuje několik cest zmírnění únavy. Nejdůležitější je jízdu přiměřeně kombinovat s přestávkami,“ potvrzuje PhDr. Seidlic. „Bez přestávky smí člověk řídit maximálně 4,5 hodiny. Pak musí následovat přestávka alespoň na 15 minut. Denní dávka řízení nesmí přesáhnout 10 hodin,“ odhaluje železné zásady bezpečné dálkové jízdy mjr. Huml.


Dalším rizikovým faktorem při cestě za sluníčkem jsou někdy až tropické teploty. Horko urychluje únavu řidiče, snižuje jeho soustředěnost a podporuje stresové situace. Ještě hůře než dospělí snášejí vedra děti, které začnou být podrážděné a rozptylovat pozornost řidiče.


„Kolikrát na našem oddělení řešíme nehody, které se staly kvůli odpaření protektorů,“ poukazuje na další problém spojený s vysokými teplotami mjr. Pomichálek z oddělení dálniční policie a pokračuje: „Praxe mě přesvědčuje, že protektory nevydrží při teplotních rázech a při určitých rychlostech. Nedávno, při extrémně vysokých teplotách, jsme jen na 42 kilometrech dálnice D11 řešili mnoho takových případů. Uvedu příklad: Mezinárodní přeprava, polský kamion. Pneumatika se úplně odpařila. Protože byla na návěsu, tak úplně zdevastovala brzdné zařízení přívěsu a vozidlo bylo neovladatelné. Jen díky nouzovému brzdovému systému ten návěs tahač zastavil. Bohužel se to neobešlo bez dalších škod. Projížděla kolem mladá rodina a srazila se s návěsem. Musí to být hrozný pocit, předjíždět kamion a vedle vás bouchne pneumatika.“


V létě je třeba dávat pozor i při tankování a to zejména v situacích, kdy řidiči chtějí těsně před hranicemi natlačit do vozu každou kapku paliva za české ceny. Benzin vlivem teploty nabývá na objemu a pokud naplníme do nádrže benzin z podzemí o teplotě 10 – 12 °C, pak při ohřátí na venkovních 25 °C ve stojícím vozidle – na slunci i mnohem více – unikne odvzdušněním hezkých pár centilitrů, do okolí i do vozu a posádku pak mohou potkat bolesti hlavy z benzinových výparů ve voze. To vše v tom lepším případě, že totiž neodhodí někdo pod vůz cigaretu!


VÍTE ŽE…

  • řidiči mající řidičský průkaz kratší dobu než 3 roky musí v Itálii na dálnici dodržovat max. rychlost 100 km/h a na rychlostních a hlavních silnicích 90 km/h?
  • v případě, že je vlivem povětrnostních podmínek snížená viditelnost ve dne pod 50 m platí na dálnicích v SRN nejvyšší dovolená rychlost 50 km/h?
  • za snížené viditelnosti ve dne a za deště platí na dálnicích ve Francii nejvyšší dovolená rychlost 110 km/h?
  • Polsku, na Islandu, v Turecku, Belgii, Bulharsku a v Řecku musíte mít osobní vozidlo vybaveno hasicím přístrojem?
  • ve Švýcarsku má tramvaj odbočující vlevo přednost před protijedoucími vozidly?

Zítra v úterý 1. července 2003 otiskneme rozhovor s majorem Bc. Stanislavem Humlem, vedoucím odboru dopravní policie PČR správy Středočeského kraje.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Lexus LBX a inovovaný UX se představují v národní premiéře

Nový Lexus LBX a inovovaný UX se...

Zbrusu nové SUV značky Lexus pod označením LBX a inovovaný model UX se zcela novým hybridním pohonem se v národní premiéře představily v luxusním prostředí resortu Chateau Mcely. Hlavní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon

Nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon

Značka s rolí nekonvenčního vyzývatele odhalila nové modely CUPRA Formentor a CUPRA Leon, které navážou na úspěchy svých předchůdců modernizovaným designem a mnoha vylepšeními. Nová CUPRA...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jarní tipy na skrytá místa u Prahy s Toyotou Prius

Jarní tipy na skrytá místa u Prahy...

Pokud hledáte cíl pro první jarní výlety, nevynechejte čtyři úžasná místa, která se skrývají nedaleko hlavního města. Vyrazili jsme na ně se zbrusu novou Toyotou Prius s plug-in hybridním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Range Rover Electric: Testován tak, aby byl lídrem

Range Rover Electric: Testován tak, aby...

Cíl je, aby se Range Rover Electric stal lídrem v oblasti elektrického pohonu, kultivovanosti a luxusního cestování. První prototypy se vydaly do několika lokalit s nejnáročnějšími podmínkami...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Výjimečné partnerství: Závodní tým formule 1 se bude nově jmenovat Scuderia Ferrari HP

Výjimečné partnerství: Závodní tým...

Globální spolupráce dvou předních značek HP a Ferrari zahrnuje společný závazek k inovacím, výkonu a důvěře. Logo HP se na formulích objeví již v nadcházejícím závodě F1 v Miami....