Do Mostu vtrhla nastupující čistá technologie. V plném provozu tu testovali vodíkový autobus značky CaetanoBus, který byl zkonstruován ve spolupráci s Toyotou. Byl nasazen na náročnou trasu s řadou převýšení. Nejen Mostu má přinést data o tom, zda je vodík perspektivním palivem pro vozidla městské hromadné dopravy.
Testování autobusu se v Mostě uskutečnilo díky zapojení České vodíkové technologické platformy (HYTEP) do celoevropského projektu JIVE 2, který má za cíl dostat do ulic evropských měst až 310 ekologických, bezemisních vodíkových autobusů.
Místo motoru malá elektrárna, z výfuku jde vodní pára
Pohon vodíkového autobusu CaetanoBus funguje na principu palivových článků. „V oblasti motoru se nachází palivový článek, zjednodušeně malá mobilní elektrárna, která kombinuje vodík z nádrže se vzduchem z okolí, a při této chemické reakci vzniká elektrická energie pohánějící vozidlo. Autobus má zároveň pro potřeby okamžitého výkonu nainstalován malou baterii, která výkon palivového článku dorovnává. Jedná se tak o jistý hybrid mezi vodíkovým a bateriovým vozidlem,“ popisuje princip fungování pohonu autobusu Jan Sochor, analytik České vodíkové technologické platformy (HYTEP).
Vodíkový autobus je přitom stejně bezpečný jako jeho naftový ekvivalent. Vodíkové nádrže se nacházejí na střeše vozidla, autobus je bezemisní a vypouští pouze vodní páru.
Test jiného tlaku v zimě
Standardní dojezd CaetanoBusu je přes 350 km, a to za použití technologie plnění na 350 barů. Při testech bylo ale využito plnění jen na 200 barů, což by mělo znamenat, že se v nádržích uskladní 21 kg vodíku. Výrobce udává, že průměrná spotřeba jeho autobusu se pohybuje okolo 6 kilogramů na 100 kilometrů. „Jsme zvědaví, zda testování tento údaj vyvrátí, nebo potvrdí. O to zajímavější je, že se bude autobus testovat v zimě, kdy je většinou spotřeba kvůli vytápění o něco vyšší, přesto by vodík výrazným zvýšením spotřeby trpět neměl. I to ale musí ještě naše testování potvrdit,“ říkal před testem Jan Sochor.
Vodíkový autobus byl nasazen na lince číslo 17 od úterý 6. do čtvrtka 8. prosince od 8 do 17 hodin. Data se teď budou vyhodnocovat.
Bezemisní autobusy testují po celé Evropě
Evropský projekt JIVE 2, v rámci kterého se testování dělá, má za cíl dopomoci lokálním autoritám k rozhodnutí ohledně pořízení vodíkových autobusů.
„Vodíkovou ekonomiku je potřeba nastartovat co nejrychleji. Pomocí naší podpory v rámci projektu JIVE se daří rozšiřovat autobusy s palivovým článkem na vodík po celé Evropě a smysluplně tak snižovat cenu celého navazujícího hodnotového řetězce vodíkových technologií, včetně rozšiřování povědomí o jejich fungování,“ vysvětluje význam projektu JIVE Bart Biebuyck, výkonný ředitel Clean Hydrogen Partnership.
Most byl pro testování vodíkového autobusu vybrán na základě doporučení Hospodářské a sociální komory Ústeckého kraje. Autobus od Toyoty CaetanoBus v listopadu už testovalo Slovinsko a Chorvatsko a v roce 2023 zamíří i na Slovensko a do Maďarska.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.
SEAT – španělský temperament s německou technologií