Venku to sice nevypadá, ale lyžařská sezóna už začala. Pokud se chystáte zdolávat české sjezdovky, nebo vyrazíte do zahraničí na lyže autem a hledáte pohodlný způsob, jak přepravit lyže nebo snowboard, následující řádky jsou určeny pro vás.
Ideálním místem pro přepravu lyží i prkna je střecha vašeho auta. Hlavním důvodem je bezpečnost, protože v případě nehody mohou lyže uvnitř vozidla představovat smrtelné nebezpečí. Pro tento účel na trhu najdete buď samostatné střešní nosiče lyží nebo multifukční střešní boxy (lidově zvané „rakve“). Obě varianty připevníte snadno a rychle na střešní příčníky, takže i méně technicky zdatní výletníci si s sebou na zimní dovolenou lyže nebo snowboard zvládnou hravě přibalit.
Střešní nosiče lyží
Vybírat můžete z celé řady nejrůznějších modelů nosičů lyží, od základních kompaktů po nosiče pro náročnější lyžaře. Tomu samozřejmě odpovídá i jejich cena. „Ceny základních modelů pro běžné využití začínají na cenách mírně přes jeden tisíc korun. Náročnější zákazníci si mohou vybrat z široké nabídky elegantních modelů, které odpovídají specifickým potřebám a jsou tak samozřejmě i dražší,“ popisuje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly.
Každý typ střešních nosičů je trochu jiný, ale vždy přepravíte minimálně dva páry lyží, nebo dva snowboardy. Pokud jste putující vlk samotář a chcete přepravit pouze jeden vlastní pár, i na vás výrobci pamatují. Vždy je třeba si vlastní vybavení přeměřit a dle požadavků si nechat v prodejně poradit. Některé nosiče umožňují připevnit i hůlky, což ušetří místo ve voze. Lyže i hůlky můžete na nosiči uzamknout, přesto je však lepší po příjezdu do lyžařských středisek všechno vybavení ze střechy vozu sejmout a uschovat do lyžárny. Nemáte-li na svém autě střešní příčníky, můžete sáhnout po magnetickém nosiči.
V manuálu se dočtete i o doporučené rychlosti jízdy se svým modelem nosiče, i když česká legislativa rychlost s připevněným nosičem nijak neomezuje. Profesionálnější modely jsou perfektně aerodynamické a jízdu s nosičem na střeše svého auta prakticky nepoznáte. Doporučujeme umístit lyže do nosiče špičkami směrem k zavazadlovému prostoru, především kvůli odporu větru. Snížíte tím vibrace a také spotřebu pohonných hmot. V případě snowboardu se tímto zabývat nemusíte, protože snowboardová prkna jsou z obou stran většinou stejná.
Střešní box
Rodiny s dětmi nebo parta přátel ocení střešní boxy. Voděodolný a uzamykatelný střešní box je oproti střešnímu nosiči sice dražší, ale nabízí hned několik zajímavých benefitů. „V případě střešních boxů se navíc nejedná jen o sezónní záležitost, protože box můžete využit při jakékoliv dovolené, tedy i v létě k moři. Máte absolutní jistotu čistoty přepravovaného vybavení a vyhnete se i jeho jakémukoliv poškození,“ říká Michal Knor z Auto Kelly. Díky střešnímu boxu ušetříte i místo v zavazadlovém prostoru a přepravíte v něm i složený kočárek.
U střešních boxů jsou důležité tyto parametry – rozměry boxu, jeho nosnost a způsob uchycení, případně možnost přístupu z obou stran vozidla – tzn. oboustranné otevírání.
V případě rozměrů je dobré si rozmyslet, co v něm budete chtít přepravovat. V delším boxu převezete dlouhé lyže, běžky i snowboardy. Zatímco kratší modely jsou širší a vyšší, hodí se tak více pro přepravu zavazadel, kočárků či různého sportovního vybavení.
Pokud se chystáte přepravovat jen lyže či snowboardy, vystačíte si s podstatně menší nosností boxu. Nosnost boxu je třeba posuzovat podle vašich potřeb. „Důležité je myslet i na nosnost střešních příčníků i samotné střechy vozidla, abychom vybrali správný střešní box. Vždy je ale dobré počítat i s určitou rezervou,“ doplňuje Michal Knor z Auto Kelly.
Existují různé systémy upevnění střešních boxů. Levnější boxy používají tzv. „U-šrouby“, kdy upevnění boxu na příčné střešní nosiče (lidově zvanou „zahrádku“) je časově náročnější, protože představuje spoustu šroubování. Od modelů střední třídy se pak setkáváme s kleštinovým uchycením, které je rychlejší a jednodušší. Další možností je uchycení pomocí tzv. T-šroubů, které se zasouvají do horní drážky střešních tyčí.
Co se v zimě rozhodně neztratí
V zimě se v zavazadlovém prostoru vašeho auta rozhodně neztratí sněhové řetězy. Jejich články jsou různě velké, liší se v šířce i způsobu pletení. „V nabídce najdete vedle různých provedení řetězů (například vyrobených z kvalitní karbonové oceli s povrchovou úpravou) také textilní či dokonce tekuté řetězy ve spreji, které dočasně poskytnou kolům vašeho vozu zvýšenou trakci. Další možností je potom využití gumových vyprošťovacích pásů, které se snadno srolují a v kufru tak nezaberou moc místa,“ vysvětluje Michal Knor z Auto Kelly. Běžné startovací kabely můžete povýšit na vlastní startovací stanici. Díky profesionální startovací stanici navíc dobijete přes USB i elektronická zařízení jako mobilní telefony, notebooky a další.
Ještě dokonalejší zimní výbava může zahrnovat i clonu s povrchovou vrstvou hliníku na přední sklo, lopatu na sníh nebo pohlcovač vlhkosti. Komfortní cestu autem podpoří vyhřívané potahy, které se napájí jednoduše přes zásuvku zapalovače. Teplotu můžete regulovat prostřednictvím ovládacího panelu. Pokrokovější systém představuje karbonové vyhřívání, které se instaluje pod textilní čalounění.
Hodit se může gumový koberec do kufru, nebo gumová vana se zvýšeným okrajem, oboje využijete na odložení mokrých lyžáků či znečištěných věcí a interiér vašeho vozu zůstane bez poskvrnky. Před jízdou také nezapomeňte zkontrolovat, zda máte zimní směs v ostřikovačích, ať nejste na zimní dovolené nepříjemně zaskočeni.
Nejen v zimě pak oceníte navigaci s magnetickým držákem, díky které nikdy neztratíte správný směr. Jejím velkým benefitem jsou předinstalované offline mapy, které oceníte právě na horách, kde často není kvalitní datový signál. Napájení vyřešíte přes adaptér do zapalování a magnetické prvky navigaci pevně zafixují a bezpečně udrží na místě i při jízdě v serpentinách.
Všechny produkty a pomůcky, ale i další vychytávky do auta, seženete rychle a snadno na jednom místě. Nejen na e-shopu www.autokelly.cz, ale třeba i v jedné z více než osmdesáti kamenných prodejen Auto Kelly, kde můžete navíc konzultovat s odborníky i své případné speciální požadavky.