Jaké počasí je charakteristické pro podzimní období?
Za podzimní období považujeme měsíce září, říjen a listopad. V souvislosti se sezónním poklesem teploty vzduchu se obvykle od druhé poloviny podzimu postupně stále častěji objevuje mráz a sněhové srážky a s tím i nebezpečné jevy typické pro zimní období, jako je náledí a sněhová pokrývka. Na podzim také již bývají časté mlhy, někdy se vyskytne déletrvající silný vítr.
Jak a kde vzniká mlha?
Mlha vzniká při ochlazení vzduchu pod teplotu rosného bodu. S mlhou se můžeme setkat prakticky všude. V údolích a v nížinách se jedna obvykle o radiační mlhu vznikající za jasných nocí při vyzařování tepla ze zemského povrchu. Vyšší polohy bývají zakryty nízkou oblačností, která se pochopitelně projevuje také jako mlha. Tzv. hustotu mlhy udává dohlednost v mlze, čím nižší dohlednost, tím hustší mlha, mezní hodnota dohlednosti pro vznik mlhy je 1000 m.
Jak se mění meteorologické podmínky v průběhu dne?
Pokud se podstatněji nemění ráz počasí (např. nepřechází žádná atmosférická fronta), je denní chod teploty vzduchu takový, že minimum teploty vzduchu je před východem Slunce a maximum ve 14 až 15 hodin místního času. Z toho například vyplývá, že nejčastěji se mlhy vyskytují ráno, nejméně často odpoledne (týká se radiačních mlh). Naopak přeháňky, popř. bouřky se nejčastěji vyskytuji odpoledne a večer.
Kdy je nejvhodnější čas pro výměnu letních pneumatik za zimní?
Nazouvat zimní pneumatiky je užitečné s příchodem období, kdy je již reálný výskyt náledí a sněhové pokrývky, tedy přibližně s příchodem listopadu. Je velmi užitečné sledovat informace o vývoji počasí (a to celoročně), konkrétně na podzim včas zaregistrovat první nebezpečí výskytu náledí nebo sněhové pokrývky.
Je možné aby motoristy zaskočila nějaká dramatická změna počasí, kterou nebylo možné předpovědět?
Velká většina nebezpečných povětrnostních jevu se dá předpovědět alespoň s denním předstihem, 100% úspěšnost předpovědi však není.
Jak se mění úspěšnost předpovědi počasí v závislosti na časovém odstupu?
Úspěšnost předpovědi počasí pochopitelně klesá s délkou platnosti předpovědi. Podle vyhodnocování úspěšnosti předpovědi v meteorologické službě ČHMÚ se průměrná úspěšnost předpovědi na následující den pohybuje kolem 90 %, u předpovědi na čtvrtý den klesá přibližně na 82 %.
Co byste poradil řidičům pro nadcházející podzimní měsíce?
Znovu bych zdůraznil, že se motoristům vyplatí pozorně sledovat informace o vývoji počasí, které vydává meteorologická služba ČHMÚ, aby byli připraveni na častější výskyt mlh a zejména na první výskyt náledí a sněhové pokrývky.
4. díl v pondělí 6. listopadu: Rozhovor s Petrem Kunzlem – Znalecký ústav IBS expert.