Již třetí týden brázdí Internetový automobil Škoda Octavia Combi na palubě s vyslanci dětí z motolské nemocnice území australského kontinentu. Po návštěvách velkoměst na pobřeží oceánu zamířila posádka do horkého vnitrozemí nalézt obrovský monolit, jeden ze symbolů tohoto podivuhodného světadílu. Na cestě ji stále provázejí spolucestovatelé z Kliniky dětské onkologie FN Motol. 16. srpna se odehrálo třetí internetové spojení, na trase Alice Springs, Austrálie – Motol, Česká republika.
Ve středu 16. srpna se u počítače na herně dětské onkologie opět sešly děti, které i přes zdravotní nepohodu zajímá dění kolem nich a které mají chuť zúčastnit se putování po zeměkouli. Tentokrát měly příležitost dozvědět se něco o životě v australském Outbacku, jak je přezdíváno divoké království písku, jež pokrývá většinu světadílu. Dětem se kupodivu nelíbila představa místní školy, jak nám ji vylíčil vedoucí výpravy Aleš Kysela. Ve škole, která funguje jen prostřednictvím vysílačky, kdy žáci sedí doma se sluchátky na uších a poslouchají výklad a úkoly učitele vzdáleného stovky kilometrů, by českým školákům chyběli spolužáci a přestávky. Zájem mezi mladými cestovateli vzbudilo i vyprávění o Královských létajících doktorech. Lékařská služba tu vzhledem k vzdálenostem mezi jednotlivými lidskými sídli musí využívat moderní leteckou techniku i radiové spojení. Po radiových vlnách se musí doktor pokusit určit příčinu potíží pacienta a posoudit, zda je nutné se k němu vypravit letadlem. Australští farmáři mají za tím účelem doma obrázek lidského těla rozdělený do několika částí označených čísly. Lékař pak jen uslyší: „Píchá mě na trojce“, a musí rozhodnout, jak moc je jeho pomoci v daleké osadě třeba.
Městečko Alice Springs, v němž posádka nalezla po tři dny trvajícím putování (2230 km) červenou pouští útočiště, je někdy označováno jako srdce Austrálie. Tato osamocená bašta civilizace slouží jako výchozí bod pro výpravy k slavné Ayersově skále – monumentálnímu jednolitému kusu kamene, který se zvedá 350 m nad okolní rovnou pláň a domorodý kmen Anangu ho nazývá libozvučným jménem Uluru. Podrobnosti o výletu posádky na posvátné místo Aboriginiů se můžete dozvědět v jejím deníku na