DOPADY DOPRAVNÍCH NEHOD – PORANĚNÍ HLAVY

Dopravní nehody na silnicích způsobují bohužel velmi často, vedle ztráty lidského života, také dlouhodobé či trvalé dopady na zdraví jejich účastníků. Poranění hlavy při nehodě patří právě k těm následkům, která bývají pro zdraví člověka fatální. A přitom o míře zranění rozhodují mnohdy detaily, které před jízdou někdy opomíjíme.

Jako příklad slouží důsledné používání bezpečnostních pásů a nastavení správné polohy řidiče za volantem, a to ještě před jízdou. Absence těchto zásad se často podepisuje na míře poranění hlavy při nárazu vozidla. Ne náhodou je nejčastější příčina poranění mozku právě při dopravních nehodách, a to v 60–80 % případů.

„Byli jsme mladí…řidič byl nezkušený, udělal jezdeckou chybu a já nebyl připoutaný. Takže jsem při nárazu prolétnul celým autem,“ vzpomíná na nejtěžší chvíli v životě Petr Hubalovský, který zůstal po nehodě vlivem poranění krčního obratle a míchy trvale na invalidním vozíku a dodává: „Po takové nehodě začínáte úplně od začátku, učíte se posadit, oblékat se nebo jíst. Celková soběstačnost se sice pomalu zlepšuje, ale trvá to strašně dlouho.“

Dopravní nehoda bohužel často způsobuje pro jinak zdravé lidské tělo mezní situace, které ho mohou krátkodobě, dlouhodobě či trvale poškodit. Poranění hlavy je z tohoto pohledu největším rizikem. Vlivem nárazu totiž dochází k velkému přetížení a v případě nepřipoutání se bezpečnostními pásy může být prvním důsledkem náraz hlavy do některé části interiéru způsobující prasknutí lebky s následným poškozením cév. Vzniká tak riziko prudkého krvácení doprovázené otokem mozku.

Energie a zmíněné přetížení se však při nárazu přenáší také na krční páteř a ve velkém ohrožení jsou pak nejen samotné obratle s ploténkami, ale především těla neuronů v míše spojující lidský mozek se zbytkem těla. O osudu takto poraněného člověka poté rozhoduje rychlost a kvalita poskytnuté přednemocniční péče, tedy ještě na místě nehody. Poranění mozku je příčinou 30 % všech náhlých úmrtí a nejčastější příčinou úmrtí ve skupině lidí do 45 let.

„V rámci prevence před těmito těžkými a často nevratnými následky dopravní nehody proto doporučujeme před jízdou správné seřízení sedadla včetně odpovídajícího nastavení hlavové opěrky. Žádný řidič neměl opomenout ani seřízení zpětných zrcátek a případné zafixování nákladu v zavazadlovém prostoru. Tím úplně nejdůležitější pravidlem bezpečné jízdy je však správné a důsledné používání bezpečnostních pásů u všech pasažérů ve voze. Málokdo si totiž uvědomí, že nárazem v rychlosti 50 km/hod. působí na tělo dospělého člověka hmotnost přes 2 tuny,“ zdůrazňuje účinnou prevenci Ing. Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh, připravující dlouhodobě kampaň Ty to zvládneš.

„Od začátku roku najdeme v našich statistikách čísla potvrzující 374 úmrtí a 1 251 těžkých zranění u dopravních nehod. U 309 nehod policie eviduje nepoužití bezpečnostního pásu, ale číslo řidičů, kteří jezdí s nezapnutými pásy, je daleko vyšší. Na Portálu nehod upozorňujeme řidiče na nebezpečná místa na silnicích, kde by měli být opatrní. Jízda bez pásu je nebezpečná, ale projíždíte-li rizikovým místem, kterých je v Česku podle naší mapy zhruba 750, jde o extrémní hazard,“ uvádí Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je provozovatelem Portálu nehod. Díky spolupráci s Asociací Záchranný kruh navíc Portál nehod od letošního roku na mapě rizikových míst zobrazujeme videa ze zásahů záchranářů.

Právě správné používání bezpečnostních pásů zachrání každoročně v zemích EU až 12 tisíc lidských životů. Pokud by poutali také všichni spolucestující na zadních sedadlech, ušetřily by bezpečnostní pásy dalších 2 500 zbytečně promarněných lidských životů na evropských silnicích.

VIDEO K TOMUTO TÉMATU NALEZNETE ZDE:

https://www.tytozvladnes.cz/dopady-nehody/videa/poraneni-hlavy.html

O kampani Ty to zvládneš:
Asociace Záchranný kruh realizuje kampaň Ty to zvládneš, ve které představuje inovativní instruktážně analytická videa vycházející z reálných dopravních nehod. V tomto projektu představuje kampaň divákům unikátní spojení reálných záběrů složek IZS ze zásahů společně s analýzou nehod a preventivně emotivním sdělením z úst záchranářů. Díky analytické části a výpovědím záchranářů zasahujících na místě události seznamuje diváka jak s průběhem zásahu, tak hlavně s důvody vzniku nehody a zejména pak specifikací chyb. Kampaň zdůrazňuje rizika chování na silnici a nově informuje také o dopadech dopravních nehod na zdraví člověka.
Více informací: www.tytozvladnes.cz

Kampaň „Ty to zvládneš – dopady nehod“ je financována z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

O fondu zabrány škod
Fond zábrany škod je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb., a věcně̌ ho spravuje Česká́ kancelář̌ pojistitelů̊, profesní́ organizace pojišťoven, které́ jsou oprávněny na území́ České́ republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné́ ručení́). Tyto pojišťovny do fondu zabrány škod odvádí́ ročně̌ 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní́ složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní́ složky IZS a subjekty realizující́ projekty vedoucí́ ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel.
Více informací: www.fondzabranyskod.cz.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Dva miliony najetých kilometrů pro Spectre

Dva miliony najetých kilometrů pro Spectre

Model Spectre, plně elektrické super kupé značky Rolls-Royce, má najeto už 2 miliony kilometrů. Dokončuje tak třetí fázi nejnáročnějšího testovacího programu, jaký byl ve 118leté historii...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda Civic e:HEV se stává autem roku 2023!

Honda Civic e:HEV se stává autem roku 2023!

Civic e:HEV, se dnes stal absolutním vítězem v anketě Auto Roku 2023! Odborná 20členná novinářská porota vybírala původně mezi 26 nominovanými vozy v kole prvním a poté byl výběr zúžen na...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Bugatti Chiron Profilée: Au revoir za 235 milionů

Bugatti Chiron Profilée: Au revoir za 235...

Bugatti Chiron Profilée, poslední dostupný vůz s motorem W16, se prodal za neuvěřitelnou cenu 9 792 500 eur. Tento prodej na aukci RM Sotheby’s, která se konala 1. února v Paříži, dělá z...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Škoda Enyaq RS iV pokořila 7,351 km dlouhým driftem na ledě dva rekordy

Škoda Enyaq RS iV pokořila 7,351 km...

Škoda vytvořila s SUV modelem Enyaq RS iV, druhým čistě elektrickým sportovním vozem značky Škoda, dva oficiální světové rekordy v driftu na ledě. Komisař Guinessovy knihy rekordů potvrdil...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Expert Toyoty: Elektromobily svět nespasí, klíčem je lithium

Expert Toyoty: Elektromobily svět...

Svět nebude v blízké budoucnosti bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, ale zároveň se bude potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 poptávka podle...