50 odstínů nejexkluzivnějšího bavoráka

Jubilejní rok k výročí 50 let divize BMW M nemohl být zakončený v lepším stylu. Bavoráci představili nejexkluzivnější model, jaký kdy vyrobili – mistrovské technické dílo ztělesňující podstatu 50 let závodní vášně.

Zdroj: BMW

Zdroj: BMW

BMW 3.0 CSL bylo vyvinuto podle 50 let starého konceptu a se záměrem vyrobit mimořádně emotivní automobil. Dostalo všechno, o co se závodní divize opírá: dynamicky-elegantní exteriér, inteligentní lehkou konstrukci, řadový šestiválce, manuální převodovku a pohon zadních kol. A k tomu ty nejmodernější technologie.

Raritní limitka je založená na aktuální generaci BMW M4 a vzdává hold legendárnímu 3.0 CSL z roku 1973, kterému se přezdívalo Batmobil, a které vyhrálo evropský šampionát cestovních vozů čtyři roky v řadě.

To nové BMW 3.0 CSL vznikne v přísně omezené sérii. U příležitosti výročí 50 let se do prodeje dostane přesně 50 postupně číslovaných kusů.

Speciální karoserie

Výroba všech aut potrvá přibližně tři měsíce. Každý z nich vznikne v dokonalém řemeslném zpracování v do detailu propracovaném výrobním procesu v Moosthenningu v Dolním Bavorsku. A třeba exkluzivně navržené interiérové komponenty z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny (CFRP) jsou ručně vyráběny speciálně určenými specialisty na karoserie nejen v Mnichově, ale rovněž v továrně v Landshutu.

Také pro lakování byl navržen unikátní proces, aby bylo zaručeno, že každý jednotlivý díl má své charakteristické barevné provedení. O konfiguraci a montáž vozů se pak stará tým 30 techniků. Vzhledem ke složitosti procesů v manufaktuře prochází každé BMW 3.0 CSL osmi montážními cykly na stejném počtu výrobních stanic, což je samo o sobě postupem, který trvá až 10 dní.

Zdroj: BMW

Víc M než klasické M

Celkově lze říci, že extrémně vysoký podíl individuální ruční práce znamená, že doba potřebná k výrobě každého BMW 3.0 CSL je mnohonásobně vyšší než u běžných automobilů M. Po dokončení v manufaktuře prochází každý vůz před uvolněním k předání zákazníkovi několikastupňovou kontrolou kvality a schvalovacím procesem v hlavním závodě v Dingolfingu.

Když pak každý jeden z těch 50 kusů opustí brány továrny, bude mít nejsilnější řadový šestiválec s přímým vstřikováním, jaký kdy byl použit v modelu BMW. To stejné platilo také pro jeho stejnojmenného předchůdce a jeho řadový šestiválec o výkonu 151 kW/206 k.

Zdroj: BMW

Za těch 50 let ale prošel motor působivým vývojem. Dnes má jednotka technologii M TwinPower Turbo, je vyvinutá exkluzivně pro BMW 3.0 CSL a posunuje maximální výkon na 412 kW/560 k. Vyvine maximální točivý moment 550 Nm a fascinuje lineárním průběhem výkonu až do maximálních otáček 7200 min.

Pohotovostní hmotnosti pouhých 1270 kg bylo dosaženo zásluhou komplexního přístupu k odlehčení. Dveře byly vyrobeny z hliníku, stejně jako kapota a víko zavazadlového prostoru. Řada dalších prvků karoserie, jako střecha, boční panely a přepážka zavazadlového prostoru, byla vyrobena z mimořádně tenkého plechu a chromované nárazníky byly nahrazeny plastovými lištami. Účinné snížení hmotnosti zajistila lehká skořepinová sedadla a absence izolačního materiálu, posilovače řízení a elektrického ovládání oken. Celkově bylo dosaženo výkonové hmotnosti 6,2 kg/k.

Na ladění proudění vzduchu a aerodynamického vyvážení bylo vynaloženo přibližně 200 pracovních hodin, z toho 50 hodin v aerodynamickém tunelu. Kromě toho musela dvě předsériová BMW 3.0 CSL podstoupit crash testy v podobě čelního a bočního nárazu.

Automobilka cenu nezveřejnila.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - BMW zahajuje v Thajsku výstavbu závodu na výrobu vysokonapěťových baterií.

BMW zahajuje v Thajsku výstavbu závodu...

BMW položila v thajském Rayongu základní kámen k výstavbě výrobního závodu na produkci vlastních vysokonapěťových baterií 5. generace. BMW Group tak připravuje další továrnu na výrobu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW M4 Coupé a Cabrio: Dokonalost od 2 milionů

Nové BMW M4 Coupé a Cabrio: Dokonalost...

Více výkonu, výraznější design, nové možnosti individualizace a digitální inovace. Divize BMW M představuje nové modely M4: Coupé i Cabrio s ještě intenzivnějšími geny ze světa...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW X5 Protection VR6

Nové BMW X5 Protection VR6

Nové provedení nejprodávanějšího pancéřovaného vozu světa s klasifikací VR6 přichází s přepracovaným designem a upraveným interiérem se špičkovými prvky digitalizace – přebírá...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - BMW ALPINA B5 GT: Nejvýkonnější ALPINA pro 250 vyvolených

BMW ALPINA B5 GT: Nejvýkonnější ALPINA...

Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Pro ně letos nabízí jednu lahůdku. Model B5 GT coby vrcholné provedení BMW řady 5...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW 5 bude prvním vozem schváleným pro autonomní jízdu do rychlosti 130 km/h v Německu

Nové BMW 5 bude prvním vozem...

BMW Group je první automobilkou v Německu, která může nabídnout systém pro částečně automatizovanou jízdu rychlostí až 130 km/h. Spolkový dopravní úřad Kraftfahrtbundesamt (KBA) udělil...