21YM HONDA FORZA 125

Základní informace o modelu: Forza 125, jakožto prémiový sportovní/GT skútr značky Honda, si drží své místo v záři reflektorů díky kosmetickým vylepšením, které mu přidávají na prémiovém vzhledu a dále zlepšují jeho aerodynamiku. Elektricky ovládaný štít má o 40 mm větší rozsah nastavení, praktickou novinkou je USB nabíječka zabudovaná ve schránce na rukavice. Motor eSP nově přichází se systémem nastavitelné kontroly trakce HSTC a plní emisní normu EURO5.

21YM HONDA FORZA 125

Honda Forza 125 byla navržena speciálně pro náročné evropské zákazníky, kteří od svého skútru požadují ve všech ohledech to nejlepší. Již při svém představení v roce 2015 všechna tato očekávání překročila a od té doby se na základě zpětné vazby od zákazníků neustále vyvíjí. Dosud se tohoto modelu prodalo více než 60 000 kusů.

Již od samého počátku byla Forza 125 trefou do černého a díky promyšlené kombinaci sportovních a „GT“ prvků zabalených do výrazného designu se ihned stala prodejním úspěchem. Nová čtyřventilová verze živého motoru Honda eSP (enhanced Smart Power), kompaktní rozměry, sportovní charakter a skvělá ovladatelnost dodávají stroji vlastnosti potřebné pro pohyb v hustém městském provozu, zatímco komfort za řídítky, ochrana před větrem a vysoký maximální výkon umožňují využití tohoto skútru i pro dojíždění do zaměstnání nebo na delší cesty. Přidejte spoustu odkládacích prostor, množství prémiových funkcí, nový design s ostře řezanými rysy či pověstnou kvalitu strojů Honda a důvody obliby tohoto stroje jsou nasnadě.

Jak by se dalo očekávat, tento stroj nikdy nezůstal stát na místě. V roce 2018 v rámci strmé vývojové křivky Forza 125 prošla kompletní stylistickou revizí s důrazem na sportovní charakter a pohodlí jezdce, která zahrnovala kompletní LED osvětlení nebo elektricky ovládaný štít.

Pro rok 2021 Forza vyjíždí do evropských ulic s ještě větší atraktivitou a s novými praktickými funkcemi.

21YM HONDA FORZA 125

Informace o modelu

Kosmetické úpravy, které se dotkly přední a boční kapotáže, zrcátek, zadních bočních panelů a krytu motoru, osvěžily vzhled modelu Forza 125 a přispěly k jeho štíhlejšímu celkovému vzhledu a ke zlepšení aerodynamiky. Upravený elektricky ovládaný štít má kvůli lepší ochraně před větrem o 40 mm širší rozsah nastavení. A 12V zásuvku nahradila USB nabíječka.

Podvozek zůstal nezměněn, avšak čtyřventilový vodou chlazený SOHC motor získal systém nastavitelné kontroly trakce (Honda Selectable Torque Control – HSTC), který dohlíží na adhezi zadního kola. Motor navíc splňuje emisní normu EURO5.

Model Forza 125 pro rok 2021 bude k dispozici v následujících barevných provedeních:

 • Matná šedá metalíza Matt Cynos Grey Metallic
 • Bílá perleťová Pearl Cool White
 • Černá perleťová Pearl Nightstar Black
 • Stříbrná metalíza Lucent Silver Metallic
 • Matná červená metalíza Mat Carnelian Red Metallic

21YM HONDA FORZA 125

Hlavní vlastnosti

Vzhled a výbava

 • Elektricky ovládaný štít lze pro ještě lepší komfort nově nastavit v rozmezí 180 mm, což je oproti předchozí verzi o 40 mm více
 • Kosmetická vylepšení zlepšují vizuální atraktivitu a aerodynamiku
 • Prostor pod sedlem pro dvě integrální přilby; nová USB nabíječka
 • Inteligentní klíč Smart Key ovládá zapalování a (volitelný) 45litrový vrchní kufr

Linie modelu Forza 125 plynule vycházejí od elektricky nastavitelného štítu (ovládaného tlačítkem na levé rukojeti), který v rámci vylepšení pro rok 2021 získal nový tvar a o 40 mm širší rozsah nastavení (celkem 180 mm). Jeho konstrukce poskytuje nejen ochranu před větrem (tím, že proud vzduchu odklání nad hlavu jezdce a kolem ní), ale zároveň snižuje aerodynamický hluk.

Stabilitu a komfort při vyšších rychlostech – a na delších cestách – lze zasunutím štítku v okamžiku zaměnit za větší pocit volnosti ve městě.

Pro ještě více komfortu při vyšších rychlostech byl zvětšen přední vzduchový otvor, který reguluje podtlak v prostoru před jezdcem a snižuje tak přirozený účinek větru, který jezdce tlačí směrem vzad.

Ostré designové linie modelu Forza 125, ze kterých kromě stylu vyzařuje i skvělá aerodynamika, dodávají stroji čisté a hladké moderní rysy a vytvářejí dojem energických sportovních vlastností kombinovaných s prémiovou atraktivitou. Hlavní motto designérů – agresivita, technika a výkon – je ztělesněno novým spoilerovým lemem pod úrovní světlometu, novými bočními panely s výraznou linií ve tvaru písmene Z a ostře spadající linií zadních bočních panelů, která stroji dodává vpřed skloněný, odhodlaný výraz.

Šířka řídítek zůstala zachována na hodnotě 750 mm a výška zrcátek stále dosahuje 1 125 mm, což jsou skvělé rozměry, díky kterým stroj snadno proklouzne hustým městským provozem. Také sedlo zůstalo ve výšce 780 mm; nabízí dostatek místa pro dvě osoby a díky poloze s nohama uvnitř stroje je jezdec ve větším bezpečí. Všechna světla jsou vybavena LED diodami.

Do schránky pod sedlem lze uložit dvě integrální přilby. Schránku je také možné přepažit a do jedné části uložit přilbu, zatímco druhá část poslouží pro uložení vybavení do deště, které má formát balíčků o velikosti listu A4. Schránka umístěná v levé přední části kapotáže je uzamykatelná a její vnitřní prostor si může jezdec uspořádat podle svých požadavků, například pro uložení telefonu nebo láhve s vodou. 12V zásuvku nahradil USB konektor.

Inteligentní klíč Smart Key u modelu Forza 125 dokáže kromě standardního ovládání zapalování a schránky pod sedlem také zamykat a odemykat volitelný 45litrový vrchní kufr. S inteligentním klíčem v kapse jezdce se kufr automaticky odemkne a poté, co jezdec od stroje odejde, se opět zamkne. Je možné ho zamknout také přímo klíčem. Aby byl jeho vnitřní prostor co největší, je ovládací mechanismus umístěn na zadní části stroje.

Přístrojový panel je tvořen analogovým ukazatelem rychlosti a otáčkoměrem (s novými číselníky), mezi nimiž se nachází digitální displej, na kterém je možné zvolit jeden ze 3 režimů: 1) počítadlo kilometrů, zbývající dojezd a aktuální spotřeba, 2) denní počítadlo ujetých kilometrů, průměrná spotřeba a ukazatel času a 3) ukazatel venkovní teploty a informace o stavu baterie.

Motor

 • Pro rok 2021 je stroj vybaven systémem Honda Selectable Torque Control (HSTC).
 • Motor disponuje technologií Honda eSP a funkcí Idling Stop
 • Spotřeba 2,3 l/100 km umožňuje dojezd téměř 500 km na jednu nádrž

Čtyřventilový, kapalinou chlazený SOHC motor enhanced Smart Power (eSP) v modelu Forza 125 disponuje výkonem 11 kW při 8 750 ot./min. a maximem točivého momentu 12,2 Nm při 6 500 ot./min. Vrtání a zdvih jsou 53,5 x 55,5 mm a kompresní poměr dosahuje hodnoty 11,5:1.

Zrychlení z klidu je u modelu Forza 125 na velmi dobré úrovni (0-200 m za pouhých 13,3 s) a díky vysokému výkonu ve středních otáčkách se zlepšila dynamická akcelerace při typických městských rychlostech mezi 40 a 60 km/h. Stroj bez problému udrží rychlost kolem 90 km/h a maximální rychlost dosahuje 108 km/h.

Další technologií, která jezdci dodává více jistoty při jízdě za mokra, je nově přidaný systém nastavitelné kontroly trakce Honda Selectable Torque Control (HSTC), který nenápadně a obratně řídí trakci zadního kola. Pokud systém HSTC omezuje prokluz zadního kola, bliká na přístrojovém panelu kontrolka se symbolem „T“. Systém je možné zcela vypnout.

V motoru se uplatňuje celá řada technologií pro snižování tření označovaných jako Honda eSP. Kompaktní spalovací komora a systém elektronického vstřikování paliva PGM-FI – jenž je spojen se 4,7litrovou vzduchovou komorou a 26mm sacím potrubím – optimalizují rychlost spalování a účinnost chlazení. Dalšímu zvyšování účinnosti motoru napomáhá důmyslné uspořádání položek, jako je olejové čerpadlo (které je zabudováno do klikové skříně).

Posunutý válec snižuje tření způsobené kontaktem mezi pístem a stěnou válce, čímž přispívá k efektivnímu přenosu energie spalovacího procesu na klikový hřídel. „Zubatá“ litinová vložka s drobnými povrchovými výstupky eliminuje případné deformace a změny průměru vrtání válce. Toto řešení snižuje napětí v pístních kroužcích, čímž dochází ke zmenšení tření.

Chladič s vysokou účinností, který je integrován do vnější pravé strany klikové skříně, využívá malý a lehký ventilátor, jenž zmenšuje ztráty třením a snižuje aerodynamický odpor. Valivý odpor uvnitř převodového ústrojí klesl díky použití tří hlavních ložisek s nízkým třením, která jsou konstruována tak, aby zvládala zátěž přenášenou na každé z nich. Hnací řemenice má žebrovitou konstrukci, jež snižuje aerodynamický odpor, zatímco poháněná řemenice omezuje tlak na hnací řemen, čímž se snižují přenosové ztráty.

Elektronicky řízený bezkartáčový startér je integrován přímo na konec klikového hřídele a slouží jako startér i jako alternátor. Vzhledem k tomu, že motor roztáčí přímo, odpadá veškerý hluk daný zapojením převodů či ozubených kol.

Pokud Forza stojí a je stisknutá brzda, funkce Idling Stop motor po třech sekundách chodu na volnoběh automaticky vypne a po otočení rukojetí plynu znovu ihned nastartuje. Použití této funkce je velmi snadné díky alternátoru s integrovaným startérem a systému zpětného natočení, který vrací klikový hřídel zpět do polohy před sáním vzduchu, a díky dekompresnímu mechanizmu, jenž potlačuje odpor roztáčení klikového hřídele kvůli kompresi. Systém disponuje funkcí sledování stavu baterie, jež umožní vypnutí systému s cílem předejít jejímu nadměrnému vybíjení. Motocykl je vybaven baterií YTZ8V s dlouhou životností.

Jedním z původních cílů u modelu Forza 125 bylo, aby průměrný uživatel musel k čerpací stanici zajíždět nanejvýš jednou týdně; dojezd 500 km na jednu nádrž je umožněn mimo jiné díky úspornému motoru se spotřebou 2,3 l/100 km (v režimu WMTC) a 11,5litrové nádrži.

V rámci vylepšení pro rok 2021 získal stroj inovovaný kryt motoru a kyvné rameno. Motor je homologovaný podle emisní normy EURO5, která od 1. ledna 2020 zavedla výrazně přísnější požadavky na emise, než do té doby platná norma EURO4. Mezi tyto požadavky patří významné snížení povolených emisí oxidu uhelnatého, více než 40% snížení celkových emisí uhlovodíků, důslednější detekce nesprávného zapalování a zavedení limitu na emise pevných částic.

21YM HONDA FORZA 125

Podvozek

 • Ocelový rám, 33mm teleskopická vidlice a dva tlumiče s nastavitelným předpětím
 • Nízká pohotovostní hmotnost (161 kg) přispívá k agilitě a snadné ovladatelnosti
 • Kola z hliníkové slitiny, přední a zadní kotoučová brzda, ABS ve standardní výbavě

Trubkový ocelový rám, který je hlavní součástí podvozku modelu Forza 125, zůstal pro rok 2021 nezměněn. Stále tak zajišťuje potřebnou tuhost a pevnost pro širokou škálu jízdních podmínek, se kterými se tento skútr může setkat. Robustní 33mm teleskopická vidlice je doplněna dvěma zadními tlumiči se sedmiúrovňovým nastavením předpětí, jež jsou spojeny s jednodílným hliníkovým kyvným ramenem.

Nízká hmotnost modelu Forza 125, která činí pouhých 161 kg, usnadňuje ovládání stroje při rychlosti chůze i parkování. Ke stabilitě přispívá i rozvor kol, jenž činí 1 505 mm; za skvělou ovladatelnost stroj vděčí geometrii řízení – sklonu přední vidlice 26,5° a závleku 89 mm.

15palcové přední kolo z hliníkové slitiny je obuto do pneumatiky o rozměru 120/70-15, zatímco 14palcové zadní kolo používá pneumatiku o rozměru 140/70-14, jež nabízí maximální trakci a jízdní komfort. Přední kolo je opatřeno velkým brzdovým kotoučem o průměru 256 mm, kterému sekunduje 240mm kotouč na zadním kole. Pro lepší kontrolu při brzdění na kluzkém povrchu je stroj vybaven systémem ABS.

21YM HONDA FORZA 125

21YM HONDA FORZA 125

Příslušenství

Pro model Forza 125 bude k dispozici široká nabídka originálního příslušenství Honda. Patří sem:

 • 45litrový vrchní kufr ovládaný inteligentním klíčem
 • 35litrový vrchní kufr
 • Zadní nosič (pro přímé upevnění)
 • Vnitřní tašky
 • Vyhřívané rukojeti

21YM HONDA FORZA 125

21YM HONDA FORZA 125

Technické parametry

MOTOR  
Typ čtyřtaktní, čtyřventilový, kapalinou chlazený
Zdvihový objem 125 cm3
Vrtání x zdvih 53,5 mm x 55,5 mm
Kompresní poměr 11,5:1
Maximální výkon 11,0 kW při 8 750 ot./min
Max. točivý moment 12,2 Nm při 6 500 ot./min
Olejová náplň 0,9 litru
PALIVOVÝ SYSTÉM  
Karburace Elektronické vstřikování paliva PGM-FI
Objem palivové nádrže 11,5 l
Spotřeba paliva 2,34 l/100 km
ELEKTRICKÁ SOUSTAVA  
Startování Elektrické
Baterie 12V – 7A
HNACÍ ÚSTROJÍ  
Typ spojky Automatická odstředivá suchá spojka
Typ převodovky V-Matic
RÁM  
Typ Rám z ocelových trubek
PODVOZEK  
Rozměry (DxŠxV) 2 140 mm x 755 mm x 1 500 mm
Rozvor kol 1 505 mm
Úhel přední vidlice 26,5°
Závlek 89 mm
Výška sedla 780 mm
Světlá výška 145 mm
Poloměr otáčení 2,3 m
Pohotovostní hmotnost 161 kg
ZAVĚŠENÍ KOL  
Typ vpředu 33mm teleskopické
Typ vzadu Dva tlumiče
KOLA  
Typ vpředu Litá, hliníková
Typ vzadu Litá, hliníková
Pneumatika vpředu 120/70-15 56P
Pneumatika vzadu 140/70-14 68P
BRZDY  
Typ vpředu Jeden 256mm kotouč
Typ vzadu Jeden 240mm kotouč
SVĚTLA  
Světlomet LED
Zadní světlo LED

Veškeré parametry jsou předběžné a mohou být bez předchozího upozornění změněny.

*Upozornění: uvedené hodnoty jsou výsledky naměřené společností Honda při standardních zkušebních podmínkách stanovených WMTC. Zkoušky se provádí na rovné vozovce se standardní verzí vozidla, s jedním jezdcem a bez dodatečné volitelné výbavy. Skutečná spotřeba paliva se může lišit v závislosti na způsobu jízdy, údržbě vašeho stroje, povětrnostních podmínkách, stavu vozovky, tlaku pneumatik, instalovaném příslušenství, nákladu, hmotnosti jezdce a spolujezdce a dalších faktorech.

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
HAVEX-auto s.r.o.
Pražská 782/IV, 503 51 - Chlumec nad Cidlinou
495 221 256
ch.nv@havex.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Honda Africa Twin zamíří v rámci třetího ročníku Adventure Roads Tour na Island

Honda Africa Twin zamíří v rámci...

Adventure Roads se v roce 2021 uskuteční na Islandu 30 jezdců na nejnovějších strojích CRF1100L Africa Twin 11 dnů Zážitek na celý život, kompletní balíček „na klíč“ Seznámíte se s...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - HONDA CRF450R, MODELOVÝ ROK 2021

HONDA CRF450R, MODELOVÝ ROK 2021

Všechny části CRF450R pro modelový rok 2021 s výjimkou kol a motoru jsou nové. Komplexní modernizace přímo těží ze znalostí a zkušeností získaných během vývojových aktivit při práci na...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - MODEL HONDA CIVIC TYPE R LIMITED EDITION VYTVOŘIL NOVÝ TRAŤOVÝ REKORD NA IKONICKÉM OKRUHU SUZUKA

MODEL HONDA CIVIC TYPE R LIMITED EDITION...

Nový rekord ve voze s pohonem přední nápravy na okruhu Suzuka s časem 2:23:993 na kolo Model Limited Edition je doposud nejextrémnější z modelů Type R Tento rekord dále upevňuje pozici vozu Civic...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Model Honda Civic Type R Limited Edition je oficiálním bezpečnostním vozem (safety car) na Světovém poháru cestovních vozů (WTCR) pro rok 2020

Model Honda Civic Type R Limited Edition...

Nový model Civic Type R Limited Edition se stane oficiálním bezpečnostním vozem (safety car) pro rok 2020 na Světovém poháru cestovních vozů FIA (WTCR) – díky tomu bude společnost Honda při...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Honda představuje zahajovací akční nabídku na své novinky: Jazz e:HEV & Crosstar!

Honda představuje zahajovací akční...

Nabídka platí od 1.6.2020 do 31.8.2020. Nový model Honda Jazz přináší zážitek z jízdy díky impozantnímu výkonu, který mu standardně dodává hybridní technologie e:HEV. Pro ještě větší...