ŽDB ekologicky a beze zbytku promění ojetá vozidla na nové produkty

Seznamte se s obsahem, rozsahem a výsledcích činnosti společnosti ŽDB, a.s.

Akciová společnost ŽDB je podnikem s téměř 120letou tradicí. Vznikla z dřívějšího státního podniku Železárny a drátovny Bohumín. V současné době patří mezi největší české exportéry. V popředí zájmu firmy stojí také péče o životní prostředí.


ŽDB je prvním držitelem certifikátu systému managementu jakosti podle normy ISO 9001:2000 v ČR. Dále je držitelem jakostních certifikátů k válcovenským výrobkům a také uživatelem ochranných známek „Ekologicky šetrný výrobek“ pro výrobky závodu topenářskou techniky VIADRUS a certifikovaného systému ochrany životního prostředí podle ISO 14001 na závodě VIADRUS.


ŽDB vyrábí jemné válcované profily, ingoty, litinové kotle a radiátory, odlitky, nízkouhlíkový a vysokouhlíkový drát, kordy do pneumatik, ocelová lana vysoké jakosti, pružiny, kovové tkaniny a sítě a další speciální výrobky. Dodávky směřují zejména pro automobilový, letecký, loďařský, stavební a potravinářský průmysl.


Zatímco ještě v roce 1999 vykázala společnost záporný hospodářský výsledek, po konsolidačních krocích v roce 2000 docílila zisku 130 milionů korun při tržbách téměř čtyři miliardy korun. V loňském roce společnost ŽDB zaznamenala dokonce jeden z neúspěšnějších roků ve své historii a vytvořila auditovaný hospodářský výsledek po zdanění ve výši 689 milionů korun. Podnik nyní vyváží asi 60 procent produkce do zahraničí. Své výrobky bohumínská firma exportuje do 58 zemí čtyř světadílů. Hodnota exportu ŽDB loni dosáhla 2,3 miliardy korun. V ŽDB pracuje asi 2600 lidí a podnik je největším zaměstnavatelem na Bohumínsku. Společnost má z minulosti také zkušenosti s likvidací ojetých vozů. Před třemi lety likvidovala několik tisíc starých vozů, které od svých zákazníků vykoupila mladoboleslavská automobilka Škoda.


Ojetá vozidla, která v rámci nového kontraktu s automobilkou Renault v projektu nazvaném „Zelené srdce“ začne od července likvidovat společnost ŽDB Bohumín, neskončí ve spalovně nebezpečného odpadu, ale stanou se novými užitečnými produkty. Speciální systém likvidace starých automobilů, na nějž se specializuje závod Válcovna, ocelárna a recyklace ŽDB, zaručuje, že každý jednotlivý vůz bude rozebrán na plasty, skla, gumové části, chemikálie, motor a kovové díly. Tyto jednotlivé skupiny látek bohumínská společnost separuje a zneškodní tak, aby nezůstaly žádné závadné odpady.


Z tzv. kovonosných částí aut vznikne převážně lehký ocelový šrot, který ŽDB ve vlastních zařízeních přetaví a zpracuje na nové finální produkty, jako jsou jemné válcované profily, odlitky, radiátory a topné kotle k vytápění domů, chat a chalup nebo také lavičky městského mobiliáře a podobné pro člověka užitečné výrobky.


Vedení společnosti odhaduje, že z každého tisíce recyklovaných ojetin by v ŽDB mělo být vyrobeno okolo 350 tun oceli. Celý proces je certifikován podle norem 14 000, které dokládají šetrný vztah k životnímu prostředí, a je schválen Ministerstvem životního prostředí ČR. Výroba oceli ze starých vozů se tak stane v ŽDB unikátním ekologickým projektem, který naváže na obdobnou aktivitu z roku 2000, kdy se firma podílela na likvidaci starých vozidel východoevropských značek a zpracovala auta o celkové hmotnosti 4548 tun.


Kontrakt mezi společnostmi Renault a ŽDB má roční platnost a může být prodloužen i na další roky. ŽDB se podle smlouvy podílí na projektu likvidace ojetin nejen technologicky, ale i tím, že dobrovolně ponese náklady na organizaci přepravy starých aut do recyklačního závodu a na likvidaci specifických částí vozidel. Recyklace jednoho automobilu není levnou záležitostí a není, na rozdíl od zemí Evropské unie, dotována státem.


Společnost ŽDB je od roku 1997 nositelem certifikace podle norem k řízení ochrany životního prostředí. Od stejného roku má propracovaný systém nakládání s odpady, který zahrnuje řízenou skládku, spalovnu a tzv. biodegradaci. Do těchto zařízení firma během čtyř let investovala zhruba 160 milionů korun. V současné době společnost dále rozvíjí systém ekologického řízení své činnosti (EMS).


Bohumínská společnost loni vytvořila auditovaný hospodářský výsledek po zdanění 689 milionů korun. Tržby za prodej výrobků a služeb ŽDB dosáhly (a to i po odprodeji jedné válcovací trati) 4,1 miliardy korun. Hodnota exportu ŽDB loni převýšila 2,3 miliardy korun. Za pět měsíců letošního roku společnost potvrzuje svou ziskovost. Dosud vytvořila hrubý zisk 66,5 milionu korun a dosáhla tržeb na úrovni 1,734 miliardy korun.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
PIA CZ spol.s.r.o., o.z. Auto Heller
Cihelní 3160/49b, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava
596 606 111
seat@autoheller.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Největší showroom značek Renault a Dacia otevřela skupina TUkas v Praze Malešicích pod názvem TUkas ČSAO

Největší showroom značek Renault a...

Na plochu více než 1000 m2 se vejde 13 vozů Renault, 7 vozů Dacia a 4 užitkové vozy z programu PRO+. Na fotografii zleva: Petr Lehký, Zdeněk Grund, Jiří Tůma Výstavba trvala 1,5 roku, náklady na...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Je Škoda Fabia nejlepší? Největší porovnávací test v ČR

Je Škoda Fabia nejlepší? Největší...

Ve spolupráci s UAMK.cz, usporne.info a ČRo1 jsme ji postavili proti sedmi dalším konkurentům. Fabia tak vyzvala Kia Rio, Citroen C3, Ford Ka+, Dacia Sandero, Renault Clio, Opel Corsa a Hyundai i20 a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auto Palace otevřel v dubnu AutoPoint Premium pro uspokojení poptávky po luxusních prémiových vozech

Auto Palace otevřel v dubnu AutoPoint...

Společnost Auto Palace, přední dealer automobilů hned 9 značek v ČR, rozšiřuje svoji činnost o prodej luxusních ojetin v AutoPointu Premium. AutoPoint Premium – zákazníkům nabídne v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Renault představil včera 25.dubna  své nové SUV Renault KOLEOS na mezinárodním autosalonu v Pekingu  ( podrobná informace)

Renault představil včera 25.dubna své...

Renault tak rozšiřuje svoje modelové portfolio o SUV určené pro mezinárodní trhy. Nový KOLEOS má všechny vlastnosti, které lze od SUV segmentu D očekávat: svalnatý a robustní design,...