Zcela nový prostorný model Dodge Nitro na náš trh

Nové středně velké SUV s pohonem 4×4 vyniká vysokým výkonem, nízkou spotřebou, bohatou bezpečnostní výbavou, komfortními prvky a celkovými jízdními vlastnostmi.

Na českém trhu je dostupný ve třech provedení – SE, SXT a R/T, s dieselovým motorem 2,8 l anebo benzínovým 3,7 l.

Dodge design

Zcela nový prostorný model Dodge Nitro na náš trh
Zcela nový prostorný model Dodge Nitro na náš trh
Zcela nový prostorný model Dodge Nitro na náš trh

Typická je maska chladiče rozdělená křížem a doplněná trojrozměrným znakem v podobě hlavy berana, zároveň také vystouplé blatníky a vysoký ponton karoserie. Působivým doplňkem jsou také výrazná zpětná zrcátka a kliky dveří.

Kola vozu Dodge Nitro jsou posunutá co možná nejvíce do rohů vozu. To způsobuje nejen lepší jízdní vlastnosti, ale také zvyšuje schopnosti v terénu. K dispozici jsou velká kola o průměrech 16, 17 a 20 palců (podle modelu) se širokými pneumatikami a dotvářejí typický obraz značky Dodge spočívající ve sloganu „chyť život za rohy“ také u tohoto zcela nového SUV.

Zcela nový prostorný model Dodge Nitro na náš trh
Zcela nový prostorný model Dodge Nitro na náš trh
Zcela nový prostorný model Dodge Nitro na náš trh

Interiér vozu Dodge Nitro je navržen jako moderní, jednoduchý a funkční. Přední sedadla mají rozměrné sedáky s výrazným tvarováním, která zajišťují potřebnou podporu a komfort. Přístrojové desce dominuje kůží čalouněný čtyřramenný volant s třemi samostatnými sdělovači se stupnicemi na bílém podkladě provedené v černé a šedé barvě.

Výkonné a efektivní technologie

Pohonné jednotky zcela nového vozu Dodge Nitro nabízejí sílu, vysoký výkon, tichý a kultivovaný chod.

Nejvýše postavený model Dodge Nitro R/T je standardně vybaven sportovně laděným zážehovým motorem V6 SOHC s objemem 4,0 l, který ve srovnání se svými konkurenty nabízí nejvíce výkonu a točivého momentu. Šestiválec s úhlem rozevření válců 60 stupňů disponuje čtveřicí ventilů na válec, nabízí výkon 191 kW (260 k) při 6000 min-1 a točivý moment 360 Nm při 4000 min-1.

Tento motor je standardně spojen s pětistupňovou samočinnou převodovkou s elektronickou volbou převodového stupně v samočinném režimu. Kromě toho je k dispozici také možnost manuální volby rychlostních stupňů.

Modely Dodge Nitro SE a SXT jsou vybavovány zážehovým šestiválcem SOHC 3,7 l, který je úsporný, má jemný chod a dlouhou životnost. Stranou samozřejmě nezůstává ani jeho vysoký výkon a plochý průběh točivého momentu. Tento motor V6 má úhel rozevření válců 90 stupňů, byl posílen zejména v nízkých otáčkách a důslednou optimalizací byla snížena jeho hlučnost. Novinkou je ventil zpětného vedení spalin, který snižuje spotřebu paliva. Motor s dvojicí ventilů na válec nabízí výkon 151 kW (205 k) při 5200 min-1 a točivý moment 314 Nm při 4000 min-1. Na celkově úsporný provoz je naladěna také čtyřstupňová samočinná převodovka.

Očekává se, že nejatraktivnější pohonnou jednotkou na evropských trzích bude zcela nový turbodiesel se vstřikováním Common-Rail o objemu 2,8 l. Čtyřválec je druhou generací motoru CRD (často označovanou jako „Panther“), která má čtyři ventily na válec ovládanými řemenem poháněnými dvěma vačkovými hřídelí. Přímé vstřikování Common-Rail Bosch EDC 16 je vybaveno piezoelektrickými vstřikovači. Dalšími technickými inovacemi motoru je zpětné vedení výfukových plynů EGR a turbodmychadlo s variabilní geometrií rozváděcích lopatek.

Motor 2,8 CRD je k dispozici buď v kombinaci s šestistupňovou manuální převodovkou nebo se samočinnou pětistupňovou. Dosahuje nejvyššího výkonu 130 kW (177 k) při 3800 min-1 a točivého momentu 460 Nm při 2000-1. Kombinovaná spotřeba je pouhých 8,6 l/100 km.

Dodge Nitro je vybaven pohonem všech kol, který pro zákazníky znamená více bezpečnosti a jistoty zejména při jízdách na silnicích s omezenou trakcí a za špatného počasí – za deště i sněžení. Systém pohonu všech kol je připojitelný a vybaven spojkou umožňující provoz ve dvou režimech (2WD a připojitelný 4WD). Ve druhém režimu umožňuje v extrémních případech rozdělit sílu motoru mezi nápravy v poměru 50:50.

Laděný podvozek a ústrojí pohonu

Podvozek vozu Dodge Nitro byl naladěn tak, aby nabízel ovladatelnost spojenou s potěšením z jízdy. Automobil vyniká dlouhým rozvorem (276 cm) a širokým rozchodem kol (155 cm), které zajišťují vysokou míru stability.

Dodge Nitro má nezávisle zavěšená přední kola s dvojitými příčnými rameny a odpružením vinutými pružinami, vzadu je pětiprvkové uložení taktéž odpružené vinutými pružinami. Přední nezávislé zavěšení zajišťuje kombinaci komfortu, ovladatelnosti a citlivosti, zároveň zvyšuje přesnost ovládání vozu. Tuhá zadní náprava ustavená pěticí příček vyniká v podélném i příčném směru svojí pevností, jež má za důsledek jak vynikající ovladatelnost vozu, tak jeho rychlé reakce. Značné dráhy propružení zajišťují komfortní jízdu na silnici i v každém terénu.

Posilovač řízení disponuje přímým převodem přispívajícím k nadstandardní manévrovatelnosti vozu. Tu dokazuje například jen 3,4 otáček mezi rejdy a průměr otáčení 11,1 metru.

Dodge Nitro má dynamicky laděný podvozek, velká kola a široké pneumatiky. Toto spojení je zárukou rychlých reakcí na pohyby volantu, ovladatelnost, stejně tak jako na pevnou, ale přesto komfortní jízdu.

Vysoký standard bezpečnosti

Dodge Nitro je vybaven mnoha prvky a technologiemi aktivní a pasivní bezpečnosti, které ochraňují řidiče a jeho spolujezdce.

Vysoká míra aktivní bezpečnosti daná vynikajícím podvozkem s přesným řízením je dále zvýšena mimo jiné stabilizačním systémem ESP s protiprokluzovou funkcí, protiblokovacím systémem ABS s brzdovým asistentem a elektronickým systémem zmenšujícím riziko převrácení.

Dodge Nitro má předpínače bezpečnostních pásů vybavených omezovači jejich sil. Nitro SXT a R/T jsou navíc vybavené zadním parkovacím asistentem, který akusticky informuje o překážkách za vozem během couvání.

Prvky pasivní bezpečnosti Dodge Nitro jsou vícestupňové airbagy, celoplošné hlavové airbagy, imobilizér Sentry Key® a systém kontroly tlaku v pneumatikách.

Interiér, který nabízí více

Kvalita sedadel, která jsou nejen pohodlná, ale zajišťují také potřebnou oporu. Variabilita vozu Nitro je zajištěna v poměru 60/40 dělenými a sklopnými zadními sedadly, stejně tak jako vpřed sklopným opěradlem sedadla spolujezdce. Díky tomu lze vždy nalézt optimální konfiguraci pro převoz osob i nákladu. K dispozici je čalounění sedadel tkaninou YES Essentials, která se snadno čistí, je antistatická a antibakteriální, zároveň odolává oděru, nepohlcuje pachy a je stálobarevná.

Interiér nabízí řadu odkládacích prostorů. Středový panel nabízí prostor pro uložení elektronických diářů, mobilních telefonů nebo mincí. K využití jsou připravené také kapsy v předních dveřích nebo kapsa na zadní straně sedadla řidiče. Inovativním prvkem vozů Nitro SXT a Nitro R/T je vysouvací podlaha zavazadlového prostoru LOAD `N GO™. Pro usnadnění nakládání zavazadel ji lze o 457 mm vysunout z vozu. Její nosnost je 181 kg.

Interiér vozu Dodge Nitro nabízí komfortní prostor pro řidiče a jeho čtyři spolucestující. Výška vnitřního prostoru vpředu činí 1025 mm, vzadu 1019 mm. Prostor pro nohy má délku 1036 mm vpředu a 984 mm vzadu. Šířka v oblasti ramen je 1443 mm vpředu a 1436 mm vzadu.

Zcela nový prostorný model Dodge Nitro na náš trh

Zavazadlový prostor má objem 389 l. Sklopením druhé řady sedadel se objem zvětší až na 1994 l.

Pokrokové a užitečné technologie

Dodge Nitro je pojízdnou platformou disponující nejmodernějšími technologiemi komunikace a zábavy, které jsou v současnosti v automobilovém průmyslu k dispozici.

Jedná se například o systém MyGIG™, který je pokrokovým integrovaným multimediálním systémem vybaveným též komunikačním rozhraním a navigací. Jeho barevný TFT displej (65 tisíc barev) je elektricky výklopný. Systém umožňuje zobrazovat své informace ve dvoj- nebo trojrozměrné grafice mnoha typy a velikostmi písma. Standardní výbavou je také monitoring a zobrazování dopravních informací, stejně tak jako nové možnosti pro přehrávání hudby, zvuků, filmů a obrázků.

Možnosti systému jsou následující:

 • Pevný disk s kapacitou 20GB pro uložení map a navigačních podkladů, fotografií nebo až 1600 písní
 • Gracenote™ – koncepce pro třídění písní, alb či interpretů včetně možnosti uchování dalších informací o jednotlivých skladbách
 • USB port umožňující import fotografií do systému
 • Hlasové poznámky. Lze nahrát až tříminutové hlasové poznámky pomocí mikrofonu integrovaného ve zpětném zrcátku
 • Na displeji lze přehrávat při zaparkovaném voze filmy
 • Schopnost podporovat trojici audio výstupů
 • V rámci programu příslušenství je k dispozici také hands-free sada UConnect® s bleutooth umožňující do systému připojit mobilní telefon
 • Šest jazykových verzí (angličtina, francouzština, holandština, italština, němčina, španělština)
 • Na přání se dodává také multimediální systém pro zadní sedadla VES (Video Entertainment System) umožňující individuální sledování filmů, muziky či využívání externích audio/video zdrojů. Systém si poradí například s formáty DVD, WMA, MP3 či audio a video CD.
 • Všechny dodávané audiosystémy jsou vybavené vstupem pro externí zdroj hudby použitelný například pro připojení MP3 přehrávače.

Dodge Nitro – výroba

Zcela nový Dodge Nitro je vyráběn moderní výrobní metodou Chrysler Group zvanou Flexible Manufacturing Strategy (FMS). Ta zabezpečuje kvalitu, vysokou produktivitu a nízk= výrobní náklady. Základem konceptu FMS je intenzivní využívání výrobních robotů. Výroba vozu Dodge Nitro probíhá v továrně Toledo North (Ohio, USA).

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum BARTH a.s.
Bratří Štefanů 985, 500 03 - Hradec Králové
494 945 105
autocentrum@autocentrum.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Generátor dálkových autoovladačů KD-900 se čtečkou frekvencí

Generátor dálkových autoovladačů...

Zabýváte se výrobou autoklíčů a pracujete s dálkovými ovladači? Pak jistě víte, že vybavení kvalitními a moderními přístroji může značně ulehčit práci každému klíčaři. Takovým...