Zcela nový čtyřdveřový sedan Dodge Avenger v evropské premiéře na Autosalónu v Ženevě

Dodge Avenger kombinuje výrazný a agresivní design se silou a výkonem, nízkou spotřebou paliva, inovativním interiérem a vysokou mírou bezpečí a spolehlivosti.

Dodge Avenger – model střední třídy – bude k dispozici v Evropě a na dalších mezinárodních trzích s levo- a pravostranným řízením a s  vznětovým a zážehovými motory.

Zcela nový čtyřdveřový sedan Dodge Avenger v evropské premiéře na Autosalónu v Ženevě
Zcela nový čtyřdveřový sedan Dodge Avenger v evropské premiéře na Autosalónu v Ženevě
Zcela nový čtyřdveřový sedan Dodge Avenger v evropské premiéře na Autosalónu v Ženevě

Je to první automobil značky Dodge segmentu D určený pro Evropu a čtvrtý model v expanzi značky Dodge na trhy mimo Severní Ameriku. S vozidly Dodge Viper, Caliber, Nitro a Avenger společnost Dodge nyní nabízí extrémně konkurenceschopnou řadu automobilů.

Dodge Avenger bude k dispozici v Evropě a na dalších mezinárodních trzích ve dvou modelech – Avenger SE a Avenger SXT – v polovině roku 2007.

Odvážný a agresivní styl Dodge

Zcela nový Dodge Avenger staví na odvážném a agresivním stylu, výkonu a vzrušujícím stylu modelu Dodge Charger prodávaného v Severní Americe.

Při pohledu zepředu na agresivní tvary modelu Avenger neexistují žádné pochybnosti o odkazu značky Dodge. Typické rysy značky v podobě horizontálně a vertikálně rozdělené masky chladiče, moderních hranatých světlometů zajišťují výhrůžný vzhled modelu Avenger. Svislá mřížka masky chladiče opticky pokračuje do kapoty motoru.

Boční profil Dodge Avenger sdílí více společných prvků designu s typem Dodge Charger. Zvýrazněné zadní blatníky, velká kola a pneumatiky, stejně tak jako zadní spoiler ztělesňují atributy značky Dodge – troufalost, sílu a výkonnost. Černě lakované střední sloupky opticky prodlužují prosklení vozu.

Při pohledu zezadu jsou zřejmé velké a výrazné sdružené svítilny umístěné v rozích, které rámují víko zavazadlového prostoru a přispívají k celkově výraznému vzhledu vozu Dodge Avenger.

Zcela nový Dodge Avenger má rozvor 2765 mm a rozchod kol 1570 mm, což přispívá k jeho atletickému výrazu, zlepšuje stabilitu a maximalizuje deformační zóny pro zvýšení ochrany cestujících.

Působivý interiér má odvážný výraz

Typické elementy designu, které činí Dodge Avenger zcela unikátním vozem daného segmentu, jsou zřejmé také v prostorném interiéru.

K luxusnímu vzhledu interiéru Dodge Avenger přispívají pečlivě sladěné matné textury. Materiály použité na horní části přístrojové desky a středové konzoly mají zrnitou povrchovou „Franklin“ s nízkou odrazivostí. Díky tomu jsou vhodně sladěny s ostatními povrchy. Počínaje přístroji až po ovladače ventilace jsou hlavními motivy kruhy.

Stejně tak jako u modelu Dodge Ram, také v modelu Avenger je nyní použit středový panel ve tvaru písmene V, který je základním tématem přístrojové desky. Zároveň zajímavě evokuje typický znak značky Dodge. Středový panel je ve spodní části ukončen řadící pákou, případně voličem samočinné převodovky. Středový panel odshora začíná dvojicí výdechů klimatizace, pod nimiž je prostor pro audiosystém, jenž může být doplněn multimediálním informačním systémem. Vozidla vybavená komunikačním hands-free systémem mají tlačítka ovládání telefonu umístěna v panelu audiosystému. Toto řešení je z estetického pohledu velmi přínosné.

Něčím „navíc“ v segmentu střední třídy je vybavení vozu Dodge Avenger chlazenou přihrádkou, která je standardní výbavou všech modelů Avenger. Tento prostor, který je umístěn v horní části přístrojové desky na straně spolujezdce, může pojmout a ochladit až čtyři láhve o objemu 0,5 l nebo plechovky s nápoji.

Interiér Dodge Avenger poskytuje pohodlné místo pro řidiče a další spolucestující. Interiér je extrémně prostorný. Objem zavazadlového prostoru je konkurenceschopných 441 litrů.

Motory poskytují vynikající výkon a ekonomickou spotřebu paliva

Dodge Avenger prodávaný v Evropě může být poháněn čtyřmi motory: zážehovým motorem s objemem 2,0 l, dalším 2,4 litru, novým motorem V6 s objemem 2,7 litru a přeplňovaným vznětovým motorem o objemu 2,0 l.

Základní dvoulitrový zážehový motor je vybaven dvojitým variabilním časováním ventilů (VVT), proměnným sacím traktem, dvojicí protiběžných vyvažovacích hřídelí a mnoha dalšími technologiemi. Jedná se tak o nejlepší čtyřválec segmentu střední třídy v otázkách výkonu a spotřeby paliva. Ve spojení s pětistupňovou manuální převodovkou poskytuje nejvyšší výkon 115 kW (156 k) a točivý moment 190 Nm.

Výše postavený zážehový motor má objem 2,4 l, dvojité proměnné časování VVT a je kombinován se samočinnou převodovkou, která poskytuje řidiči možnost manuálního řazení převodových stupňů nebo plně automatické řazení. Motor nabízí výkon 125 kW (170 k) a točivý moment 220 Nm.

Hierarchicky nejvýše postaveným motorem je šestiválec s objemem 2,7 litru, který poskytuje výkon 138 kW (188 k) a točivý moment 256 Nm. Tento motor bude při zahájení výroby spojen s čtyřstupňovou samočinnou převodovkou. Později se objeví v kombinaci se šestistupňovou samočinnou převodovkou.

Dodge Avenger je dostupný také v kombinaci s moderním turbodieselem o objemu 2,0 l, který poskytuje výkon 103 kW (140 k) a točivý moment 310 Nm. Motor je spojen se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Tento vznětový motor poskytuje excelentní výkon a nízkou spotřebu paliva.

Inovační technologie život usnadňují a činí jej bezpečnějším

K odvážnému a agresivnímu designu a funkčnímu interiéru nabízí Dodge Avenger v segmentu střední třídy také spoustu nových technologií.

„Dodge Avenger oživí segment střední třídy celou řadou špičkových technologií,“ řekl Stephane Labous, vedoucí Mezinárodního marketingu a komunikace. „Počínaje chlazeným prostorem na nápoje a vyhřívaným/chlazeným držákem nápojů, přes vyhřívaná textilní sedadla až ke 20 GB harddiskovému systému , Dodge Avenger nabízí vlastnosti, které kupujícího skutečně nažhaví.“

Mnohé prvky výbavy vozu Dodge Avenger, které se vymykají zvyklostem střední třídy, jsou následující:

 • odkládací prostor v horní části přístrojové desky, který pojme až čtyři 500 ml láhve nebo plechovky s nápoji. V závislosti na teplotě okolního prostředí a nastavení klimatizace mohou být nápoje v tomto prostoru uchovány chladné
 • Dostupný vyhřívaný/chlazený držák nápojů. Systém umožňuje zahřívání na teplotu 60 °C nebo ochlazování na teplotu 2 °C
 • Tkanina YES Essentials – snadno udržovatelná, nečistoty odpuzující a antibakteriální textilie, chránící sedadla proti zašpinění, zápachům a odbarvení
 • Na přání se dodávají vyhřívaná přední sedadla s látkovým nebo koženým čalouněním
 • Na přání se dodává DVD audiovizuální systém pro zadní sedadla, který zahrnuje AM/FM stereo autorádio s CD/DVD MP3 přehrávačem a měničem na šest CD/DVD
 • Doplňkový audio vstup (3,5 mm jack) pro připojení MP3 přehrávače je součástí všech audiosystémů
 • Osvětlení interiéru pomocí LED s vysoce koncentrovanými bílými světly, která poskytují bodové osvětlení jak na předních, tak i na zadních sedadlech

Dodge Avenger je rovněž vybaven systémem MyGIG, což je multimediální systém pro informace a zábavu, který zvyšuje laťku v oblasti vnitřní komunikace ve vozidlech. Tento moderní navigační systém je vybaven motoricky poháněným sklopným dotykovým TFT displejem s úhlopříčkou 16,5 cm, který může zobrazit až 65000 barev. TFT displej využívá aktivní matici pro možnost pozorování z úhlu až do 180 stupňů – perfektní pro umístění ve středu přístrojové desky.

Systém poskytuje dvou- nebo trojrozměrné zobrazení grafiky a animací a rovněž umožňuje zobrazení několika velikostí fontů a typů písma. Tento systém poskytuje aktualizované dopravní informace v reálném čase, a zahrnuje rovněž mnoho nových vlastností pro hudbu, zvuk, filmy a fotografie. Další schopnosti jsou následující:

 • Harddisk s kapacitou 20 GB pro uložení mapových podkladů navigačního systému a pro uložení fotografií
 • USB port USB umožňující přenos fotografií na harddisk
 • Nahrávání hlasových poznámek, které umožňuje nahrát poznámky v délce maximálně tří minut prostřednictvím mikrofonu integrovaného ve vnitřním zpětném zrcátku
 • Displej, který může být použit ke sledování filmů (pouze při stojícím voze)
 • Schopnost pracovat se třemi zvukovými výstupy
 • UConnect hands-free komunikační systém využívá technologii Bluetooth® pro zajištění telefonování i hlasového ovládání telefonu
 • V nabídce je šest systémových jazyků (angličtina, francouzština, holandština, italština, němčina a španělština)

Vysoká míra bezpečnosti je zajištěna moderní výbavou a konstrukcí

Bezpečnost a jistota jsou mezi evropskými zájemci o vozidla střední třídy nejvyšší prioritou. Zcela nový Dodge Avenger nabízí kombinaci nejvyspělejších bezpečnostních systémů, které jsou navrženy tak, aby cestujícím zajistily nejvyšší míru bezpečí. Bezpečnostní ochranná klec automobilu Avenger, která je integrována do skeletu karosérie, je konstruována s využitím kombinace ocelí s různou pevností. Spojením dílů vyrobených z vysokopevnostní a ultra vysokopevnostní oceli byla zajištěna jak pevnost, tak předem naprogramovaná schopnost deformace. Extrémně pevná bezpečnostní klec automobilu Avenger je doplněna o kombinaci standardních bezpečnostních prvků. Jedná se zejména o:

 • Moderní vícestupňové čelní airbagy
 • Boční airbagy umístěné v předních sedadlech
 • Hlavové airbagy po celé délce interiéru
 • Protiblokovací brzdový systém ABS
 • Stabilizační systém ESP
 • Brzdový asistent
 • Protiprokluzový systém TCS

Výroba Dodge Avenger

Výroba automobilu Dodge Avenger byla zahájena ve čtvrtém čtvrtletí roku 2006.

Značka Dodge

S šestiprocentním podílem na trhu v USA je Dodge nejprodávanější značkou skupiny Chrysler Group a pátým největším jménem na automobilovém trhu USA. V roce 2006 prodala značka Dodge na celosvětovém trhu více než 1,3 miliónu (1 345 517) vozidel. Globální portfolio Dodge zahrnuje řadu osobních automobilů, nákladních automobilů, užitkových vozů a vozů SUV.

Expanze značky Dodge zajistila zvýšení prodejů mimo Severní Ameriku o 185 procent na celkových 30 527 automobilů v roce 2006. Dodge Caliber zahájil expanzi značky Dodge v roce 2006. V roce 2007 budou následovat modely Dodge Nitro, sedan Avenger a vysokovýkonná verze Caliber SRT4.

Silné prodeje Dodge Caliber v lednu 2007 z něj učinily nejprodávanější vozidlo na trzích mimo Severní Ameriky z celého portfolia nabídky skupiny Chrysler Group. Od svého mezinárodního představení v červnu minulého roku se Caliber udržuje mezi pěti nejprodávanějšími vozidly své skupiny.

Global Engine Manufacturing Alliance (GEMA)

World Engine (Světové motory) je skupina čtyřválcových motorů produkovaných závodem GEMA v Dundee, Michigan. Tyto pohonné jednotky poskytují výjimečnou kombinaci kvality, nízké spotřeby paliva, kultury chodu a výkonu. GEMA je vlastněna stejným podílem světovými koncerny DaimlerChrysler Corp., Mitsubishi Motors Corp. a Hyundai Motor Co. Optimalizací silných stránek všech tří partnerů tohoto joint venture, globálních úspor ze zvýšené výroby a nejmodernějších zkušeností ve vývoji a výrobě stanovuje společnost GEMA nová měřítka v produktivitě výroby pohonných jednotek.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

Kontakt:
ARAVER CZ s.r.o.
Na Zerzavici 1946, 686 01 - Uherské Hradiště
572 433 315
dostalek.jiri@araver.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Generátor dálkových autoovladačů KD-900 se čtečkou frekvencí

Generátor dálkových autoovladačů...

Zabýváte se výrobou autoklíčů a pracujete s dálkovými ovladači? Pak jistě víte, že vybavení kvalitními a moderními přístroji může značně ulehčit práci každému klíčaři. Takovým...