Vývojová studie ultra-výkonného sportovního vozu Lexus LF-A na autosalonu v Ženevě

Dvousedadlový Lexus se zušlechtěným designem s novým motorem 5,0 l V10 o výkonu 500 k a maximální rychlosti 320 km/h.

Vývojová studie ultra-výkonného sportovního vozu Lexus LF-A na autosalonu v Ženevě

Model Lexus LF-A po své evropské premiéře na ženevském autosalonu před dvěma roky pokračuje ve šlépějích vozů LF-S, LF-X a LF-C jako již čtvrtá vývojová studie LF odrážející designové principy L-finesse, na kterých byly následně postaveny poslední modelové řady GS, IS a LS.

Sportovní vůz LF-A nyní na ženevském autosalonu 2007 poprvé představuje svůj nově zušlechtěný a přepracovaný zevnějšek podle jedinečných designových principů L-finesse značky Lexus. Druhá generace modelu LF-A dále ztělesňuje genezi označení ‘F’ vozů Lexus; toto označení patří ultra-výkonným sportovním vozům prémiové třídy.

Vývojové středisko sportovních vozů Lexus řady F sídlící u závodní dráhy Fuji v technickém centru Higashi Fuji na úpatí hory Fuji je úzce spojeno s firemní strategií v oblasti motoristického sportu. Vozy řady F představují rozšíření záběru luxusní značky, přičemž se zde snoubí jednotlivé tradiční hodnoty Lexus jako je technologická rafinovanost, špičkové technické zpracování a bezkonkurenční kultivovanost stojící za touhou po dokonalosti v segmentu výrazných, nekompromisních a vysoce výkonných vozů.

Došlo k zevrubnému zdokonalení a přepracování technologie pohonné jednotky, dynamiky podvozku, výtečné brzdové soustavy, sportovních pneumatik a dokonce audio systému vozidla. Program F-Sports je zaměřen výlučně na design a výrobu bezkonkurenčních sportovních vozů, které se svému majiteli odmění maximálním výkonem, přesností řízení a především nevídaným zapojením řidiče do vlastní jízdy, ať již při závodění na okruhu nebo při každodenním použití.

Model LF-A je kombinací špičkových technologií a kultivovanosti příslušející značce, vysokého výkonu a výtečné dynamiky jízdy dvousedadlového sportovního vozu. Vůz tak jde nad rámec pouhého vyjádření výkonu supervozu. Začleněním nejmodernějších výsledků vývoje v oblasti technologií vysoce výkonných vozů do základních hodnot filozofie L-finesse se speciální program F-Sports značky Lexus stal zhmotněním základních prvků stylu a techniky v konstrukci supervozů, a redefinuje tak hranice prostoru ultra výkonných sportovních automobilů.

Konstruktéři firmy Lexus zaujali radikální postoj k proporcím i vnějšímu provedení. „Model LF-A představuje podstatný posun co do stylu i designu,“ vysvětluje Wahei Hirai, ředitel odpovědný za design u společnosti TMC. „Umístění i rozměr hlavních komponent byl předefinován a zhuštěn. Tím, že jsme k proporcím i vnějšímu provedení přistoupili zcela nově, jsme dosáhli maximálního vyvážení hmotnosti, což je pro ovladatelnost a stabilitu vozu za vysokých rychlostí naprosto zásadní.“

Model LF-A používá zcela nový a velmi lehký výkonný celohliníkový motor V10 o výkonu přes 500 k při objemu necelých 5,0 l. Ve spojení s optimálním zpřevodováním, hmotností a aerodynamikou je tento pohon schopen udělit vozu maximální rychlost přes 320 km/h. Motor V10 umístěný mezi nápravami společně s převodovkou montovanou vzadu a vzadu umístěným chladičem zaručuje dokonalé rozložení hmotnosti mezi přední a zadní nápravou.

V oblasti designu jde ruku v ruce jednoduchost s dynamikou. Výrazné a ostré linie postavené na základní konstrukci vozu vytvářejí autentický pocit dynamiky, který se nespoléhá na pouhé nadsazování. Čistota a vzezření vozu v klidu, jeho postoj, nebo výrazné začlenění funkčních prvků, jako například zadních světel, vytvářejí celkový dojem neobyčejné a zároveň důmyslné jednoduchosti. Síla čišící ze základní formy popírá nutnost dalšího zdobení a propůjčuje vozu dojem energie pod kontrolou.

LF-A je vzadu zkrášlen jedinečnými sdruženými koncovými světly, do kterých je začleněn velký chladicí kanál vedený od chladiče montovaného vzadu. Pod úrovní nárazníku lze vidět trojici výfuků ve formě převráceného trojúhelníku značící přítomnost složité aerodynamiky podvozku využívající Venturiho jevu pro dosažení vysoké ovladatelnosti a stability za vysokých rychlostí.

V interiéru bylo zcela přepracováno umístění i provedení všech hlavních prvků, a bylo tak vytvořeno neobyčejné prostředí se zaměřením na řidiče, dále vylepšené použitím optitronových přístrojů nové generace a hliníkových pedálů montovaných do podlahy. Model LF-A odmítající všechna konvenční provedení přístrojové desky se vyznačuje nápadnou a širokou nízkoúrovňovou konzolou s kompaktní kapličkou přístrojů a volantem typickým pro vozy řady F-Sports. Tato jednoduchost formy je zdůrazněna velkou prostorností v oblasti ramen a celokoženým interiérem jenž se vyznačuje bezpečností a hlubokým prostorem pro nohy a silně polstrovanými sportovními sedadly.

Lexus LF-A je dlouhý 446 cm, široký 190 a vysoký 122 cm. Rozvor náprav je 260 cm a pneumatiky vpředu 265/35R20 a vzadu 305/30R20.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Největší obchodní dům

automobilů v ČR

 

Motto AUTO JAROV zní: „Prodejem naše služby nekončí...”

Kontakt:
AUTO JAROV, s.r.o.
130 00 Praha 3, Osiková 2
251 002 111
autojarov@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

VIDEO – Lexus UX, RX – Ženeva...

Co je nového u automobilky Lexus se na ženevském autosalonu ptal moderátor Viktor Tamayo ředitele zastoupení Lexus ČR, pana Martina Pelešky.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

VIDEO – Lexus NX, Lexus CT 200h...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Lexus přímo z autosalonu ve Frankfurtu.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Toyota Yaris hot hatch, i-TRIL concept a Lexus LC 500, LS 500h – Ženeva 2017

VIDEO – Toyota Yaris hot hatch,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Toyota a Lexus přímo z autosalonu v Ženevě.