Výsledky OMV za rok 2006 – stabilní růst

Tržby vzrostly o 22 % na 19 miliard eur., čistý zisk vyšší o 11 %.

OMV Aktiengesellschaft dosáhla v roce 2006 velmi dobrých finančních výsledků. Společnost pokračovala v pozitivním růstu, a mohla tak upevnit svou pozici přední ropné a plynárenské skupiny ve střední Evropě.

Během roku 2006 vzrostly tržby o 22 % přibližně na 19 miliard eur. Na 2 miliardy, tedy o 5 %, se zvýšil EBIT (EBIT společnosti Petrom dosáhl 677 milionů eur). Čistý zisk je ve srovnání s rokem 2005 vyšší o 11 % (1,7 miliardy eur). Cash flow se snížilo o 4 % na 2 miliardy eur.

„Skvělé výsledky dokazují, že se vývoj společnosti, jakožto integrované ropné a plynárenské skupiny, ubírá správným směrem. Nakročeno k dalšímu růstu máme ve všech oblastech obchodních aktivit OMV. Naším cílem je být společností, která dokáže plně využít možností, jež skýtají trhy střední a jihovýchodní Evropy i sousedních regionů,“ komentoval hospodářské výsledky šéf OMV Wolfgang Ruttenstorfer.

Období mezi 1. lednem a 31. prosincem 2006 přineslo investice ve výši 2,5 miliardy eur, což oproti roku 2005 představuje nárůst o 1,1 miliardy. Z toho 1,6 miliardy podpořilo sektor rafinace a marketingu (R&M). Nejdůležitějšími investicemi byly akvizice sítě Aral v České republice, akvizice 34 % turecké společnosti Petrol Ofisi a rozvoj petrochemických aktivit v Burghausenu. 732 milionů směřovalo do sektoru průzkumu a těžby (E&P), zejména do rozvoje nalezišť na Novém Zélandě, Rakousku, Rumunsku a Kazachstánu. Pokud jde o plynárenství, vložila OMV do této oblasti 36 milionů, které byly z větší části určeny na rozšíření západorakouského plynovodu WAG.

Tržby ve čtvrtém kvartále 2006 činily 5,2 miliardy Ve srovnání se stejným obdobím 2005 je to o 13 % více. EBIT zaznamenal 19% nárůst na 394 milionů. Na konci roku 2006 pracovalo pro OMV 40 993 zaměstnanců.

Příprava na budoucnost

V červnu 2006 OMV založila skupina OMV Future Energy Fund. Tato organizace má vyhledávat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie, podporovat jejich implementaci a poskytovat finanční zázemí. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi. Prvních šest projektů bylo vybráno v prosinci 2006.

Rafinace a marketing a petrochemie: jasné vedení na trzích ve střední Evropě a v TureckuV roce 2006 zaznamenal segment R&M nárůst tržeb o 14 % (přibližně 17,3 miliardy). Podepsaly se na tom vyšší ceny produktů a vyšší objem prodeje. EBIT dosáhl 121 milionu eur (v roce 2005 to bylo 411 milionů). Výsledek reflektuje nižší marže oproti fiskálnímu roku 2005. Negativní vliv na výsledky v segmentu R&M měly vysoké ceny surové ropy a nízké rafinační marže, zejména v případě rumunských rafinérií. I přes úspěšnou restrukturalizaci měly na výsledky záporný vliv především vysoká spotřeba energie a výnosová struktura produktů.

Petrochemický segment (vyjma Petrom) přispěl k EBIT 128 miliony eur. To je, navzdory dražší energii, o 19 % více než v roce 2005. Pozitivní vliv měly vyšší marže a nárůst objemu prodeje. Celkový objem prodeje v rafinaci vzrostl – i díky Petromu – o 4 % na 23 milionů tun. Využití kapacit se lehce zvýšilo na 92 %. V marketingu byl objem prodeje oproti roku 2005 vyšší o 6 % – 18,5 milionu tun. Na konci roku 2006 provozovala OMV 2 540 čerpacích stanic, a to včetně stanic Petromu.

OMV zvýšila svůj podíl na středoevropských trzích na 20 %, čímž dosáhla cíle, jehož splnění si původně stanovila na rok 2010.

Průzkum a těžba: velký podíl na EBIT

Ve fiskálním roce 2006 vzrostly tržby segmentu E&P o 15 % na 4 miliardy eur. Hlavní příčinou nárůstu byly vysoké ceny ropy. Průměrná cena za barel (58 amerických dolarů) byla o 17 % vyšší než v předchozím roce. Ceny plynu vzrostly zhruba o čtvrtinu. EBIT v tomto segmentu navýšil o 20 %, a dosáhl tak 1,9 miliardy eur.

Celková produkce ropy, zkapalněného zemního plynu (NGL) a zemního plynu lehce klesla o 4 %. 118,4 milionu barelů ropného ekvivalentu (boe) odpovídá průměrné denní těžbě 324 000 boe. Produkce ropy a NGL o objemu 61,6 barelů zaznamenala 6% pokles oproti roku 2005. Výsledek ovlivnil především nižší objem produkce v Rumunsku a Velké Británii a také odprodej majetku v Kataru a Ekvádoru.

Těžba plynu nepatrně klesla o 1 % na 56,8 milionů boe. Redukovaný objem těžby v Rumunsku vyvážila lepší těžba v Rakousku, Pakistánu a na Novém Zélandě. K 31. prosinci 2006 činily prokázané rezervy (včetně Petromu) 1,3 miliardy boe – o 6 % méně než na konci roku 2005. Díky Petromu získala divize průzkumu a těžby osm průzkumných licencí a jednu průzkumnou a těžební licenci v Rusku.

Plynárenství: zabezpečení dodávek

1. ledna se plynárenské aktivity vyčlenily z Petromu. Šlo o důležitý krok směrem k mezinárodní působnosti OMV v oblasti obchodu s plynem. Díky tomu se tento segment dočkal lepších finančních výsledků. V posledním kvartálu 2006 se společnost EconGas plně začlenila do struktury skupiny OMV. K pozitivním výsledkům vedly dobré výkony v marketingu, obchodování a logistice, stejně jako expanze do Německa a Itálie.

Tržby v roce 2006 vzrostly o 156 % na 2,1 miliardy eur (v roce 2005 to bylo 803 miliony eur). EBIT zaznamenal 98% procentní nárůst a dosáhl 135 milionů eur. V roce 2005 činil EBIT 68 milionů eur.

Výhled na rok 2007

OMV v roce 2007 očekává pokles ceny za ropu, nicméně počítá i se silnými krátkodobými výkyvy. Předpokládá se, že americký dolar mírně oslabí. Velké změny v rafinačních maržích skupina neočekává.

Výkon rafinérií bude v roce 2007 nižší. Segment rafinace a marketingu plánuje dočasné odstavení tří větších rafinérií z důvodu údržby. Jde o rafinérii Petromu, Arpechim, a rafinérie ve Schwechatu a v Burghausenu.

V segmentu rafinace a marketingu se, vzhledem k maržím, nečeká zlepšení. Díky rozšiřování sítě čerpacích stanic a modernizaci sítě Petromu se počítá s lehkým nárůstem objemu prodeje. Investice budou směřovat především na optimalizaci rafinérií Petromu a vybudování termální krakovací jednotky ve Schwechatu.

Segment průzkumu a těžby bude i nadále pokračovat v expanzi aktivit v klíčových regionech. Investice letos podpoří rozvoj nalezišť v Rakousku, Libyi, Jemenu a na Novém Zélandě. Největší výdaje si ale vyžádá modernizace těžební techniky v Rumunsku. Cílem je zvýšit efektivitu těžby.

V plynárenství se bude nadále klást velký důraz na mezinárodní působnost. Tato oblast se bude rozvíjet jak díky aktivitám Petromu na trhu s plynem, tak i díky přítomnosti EconGasu v Německu a Itálii. OMV také plánuje, že rozšíří skladovací kapacity a rakouské plynovody.

Související články

TEST: Honda Civic 4D 1.0 turbo 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ECORUN 1000 JEZER – Tomíšek s Kazdou stanovili nový rekord

ECORUN 1000 JEZER – Tomíšek s...

Dva specialisté na úspornou jízdu, kteří jsou pravidelnými účastníky soutěže Škoda EconomyRun i New Energies Rallye Český Krumlov – Marek Tomíšek a David Kazda – se letos...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - O tomto víkendu 26. a 27. srpna proběhne v ZOO Dvůr Králové další akce v rámci projektu E-safari na podporu e-mobility s názvem S Nissanem do Afriky

O tomto víkendu 26. a 27. srpna proběhne...

Návštěvníci budou mít skvělou příležitost vyrazit zdarma do safari zapůjčeným elektromobilem Nissan Leaf nebo e-NV200 a vyzkoušet si tak na vlastní kůži jízdu elektrickými vozidly. Nabídka...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyvrcholením letošní soutěžní sezony bude určitě blížící se Barum Czech Rally Zlín 2017, která se jede od pátku 25. do neděle 27. srpna 2017

Vyvrcholením letošní soutěžní sezony...

Opel CS se se svým projektem LENZ Opel ADAM Cup velmi úspěšně etabloval v domácím rallyovém šampionátu. V letošní třetí sezoně už tento pohár v ČR – jezdí osm posádek...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Dvacetileté auto z Áček pokořilo 14 tisíc kilometrů a dojelo do mongolského Ulánbátaru

Dvacetileté auto z Áček pokořilo 14...

Nízkorozpočtová výprava 2 nezávislých cestovatelů Richarda Nemetha a Stefana Stefanova a „richhikera“ Stanislava Gálika trvala 21 dní a vedla přes 12 zemí. Tři týdny po odjezdu mladí...