Technologie Lexus IS F umožňuje jízdu na závodním okruhu i v  každodenním provozu

Osmiválec s výkonem 423 k, zrychlení vozu na 100 km/h za 4,8 s, osmistupňová převodovka, samosvorný diferenciál a stabilizační systém VDIM LSD.

Cílem vývojového týmu prvního vysoce výkonného vozu značky Lexus bylo vytvořit neuvěřitelně zábavný vůz, který vyloudí na tváři každého řidiče úsměv a naplní jeho touhu po jízdě na vysoký výkon, a to jak na závodním okruhu, tak v  každodenním provozu. Pro dosažení tohoto nelehkého cíle bylo nezbytné při vývoji modelu IS F použít špičkové technologie, které mnohdy nalezneme pouze na závodních okruzích.

Technologie Lexus IS F umožňuje jízdu na závodním okruhu i v  každodenním provozu
Technologie Lexus IS F umožňuje jízdu na závodním okruhu i v  každodenním provozu
Technologie Lexus IS F umožňuje jízdu na závodním okruhu i v  každodenním provozu

Pro pohon Lexusu IS F konstruktéři vyvinuli kompaktní pětilitrový vidlicový osmiválec disponující výkonem 423 koní a masivním točivým momentem 505 Nm. Vůz je navíc vybaven vyrovnávací nádržkou paliva a čerpadly pro odsávání oleje z prostoru hlavy válců, což zajišťuje trvalou výkonnost a ideální chod motoru zejména v zatáčkách na okruhu, kdy může docházet k déletrvajícímu přetížení o velikosti až 1G. Technologické prvky, využívané při konstrukci závodních vozů, se objevují také u litých hlav válců, titanových sacích ventilů, kovaného klikového hřídele, sintrovaných ojnic a u patřičných odlévacích postupů nutných pro dosažení mimořádné tuhosti bloku motoru. Maximální pečlivost je věnována ručnímu sestavení vidlicového osmiválce. Každá kliková hřídel motoru je před namontováním testována s ohledem na výchylky otáčení, a když je to nezbytné, je i ručně leštěna, aby splnila náročné standardy hladkého pohybu. Výsledkem je pohonná jednotka poskytující neustálou odezvu v celém rozsahu otáček, umožňující zrychlení vozu z 0 na 100 km/h za pouhé 4,8 s a maximální rychlost vozu 270 km/h (elektronicky omezeno).

Nejrychlejší osmistupňová převodovka na světě

Ještě důležitější než samotný výkon motoru je pocit řidiče, že tento výkon zcela zvládá. Unikátní převodovku vyvinul Lexus ve spolupráci s japonskou firmou Aisin. Přeřazení v manuálním módu trvá pouhých 100 milisekund (stejné např. ve Ferrari F430). Tím se stává jednou z  nejrychlejších převodovek na světě. Stále však jde o klasickou automatickou převodovku, ne robotizované či dvouspojkové ústrojí. Tajemství působivého technického řešení tkví v nově vyvinutém měniči točivého momentu. V automatickém režimu D, který je vhodný pro cestování v hustém provozu nebo pro plynulou jízdu po dálnici, pracuje osmistupňová převodovka velmi plynule jako klasická samočinná převodovka s měničem točivého momentu. V manuálním módu M však dochází k úplnému uzamčení měniče točivého momentu od druhého převodového stupně výše. To umožňuje podobně jako u přímo řazené převodovky okamžitý přenos změn výkonu motoru. Sportovní dojem pak ještě umocňuje charakteristické škubnutí vozu při přeřazení v manuálním režimu připomínající sekvenční převodovky závodních vozů. Při podřazování ve vyšších otáčkách je navíc řidič odměněn vzrušujícím a precizním zvukem meziplynu. Pro neustálou kontrolu nad vozem má řidič možnost řadit pádly pod volantem. Osmý převodový stupeň je záměrně dlouhý a je určen pro cestování vysokými rychlostmi. Díky tomuto řešení může být Lexus IS F až pozoruhodně hospodárný.

Kovaná kola a brzdy

Pro uplatnění maximální brzdné síly jsou přední kotouče o průměru 360 mm vybaveny šestipístovými hliníkovými brzdovými třmeny a zadní kotouče o průměru 345 mm hliníkovými brzdovými třmeny se dvěma písty. Všechny kotouče jsou odvrtávané a opatřené vnitřním chlazením. Brzdy byly vyvinuté ve spolupráci s firmou Brembo. Poskytují optimální brzdnou účinnost a dokonale zvládají i dlouhodobější opakovanou zátěž v mimořádně náročných jízdních režimech.

19“ kovaná kola byla vyvinuta společně s firmou BBS a díky své velmi nízké hmotnosti přispívají k redukci neodpružených hmot IS F. Pro design a technologii výroby nalezli konstruktéři inspiraci u katany – zahnutého samurajského meče. Za předními koly jsou pak umístěny funkční výdechy, které odvádějí teplý vzduch z motorového prostoru.

Stabilizační systém VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management)

Pro IS F Lexus vyvinul sportovní VDIM. Řidič si tak může vybrat mezi třemi režimy: zapnuté VDIM pro normální jízdu, režim Sport, ve kterém se VDIM zapojuje pouze v extrémním skluzu vozu a umožňuje tak energickou jízdu a pro vyznavače velkolepých kontrolovaných smyků ovládaných pedálem akcelerátoru nabízí IS F i možnost úplného vypnutí systému VDIM.

Samosvorný diferenciál

Ke skvělým výkonům a ovladatelnosti nového IS F přispívá i standardně montovaný samosvorný diferenciál LSD (Limited Slip Differencial).

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

VIDEO – Lexus UX, RX – Ženeva...

Co je nového u automobilky Lexus se na ženevském autosalonu ptal moderátor Viktor Tamayo ředitele zastoupení Lexus ČR, pana Martina Pelešky.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

VIDEO – Lexus NX, Lexus CT 200h...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Lexus přímo z autosalonu ve Frankfurtu.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Toyota Yaris hot hatch, i-TRIL concept a Lexus LC 500, LS 500h – Ženeva 2017

VIDEO – Toyota Yaris hot hatch,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Toyota a Lexus přímo z autosalonu v Ženevě.