Svoboda opět na evropském kopci nejrychlejším Čechem.

Jedním slovem – „MAZEC“. Tak nějak ve stručnosti charakterizoval pelhřimovský jezdec Milan Svoboda odpověď na otázku, jaký byl další evropský závod ve Švýcarsku v St. Ursane.

Je to jeden z absolutně nejrychlejších závodů v celém seriálu ME.

Svoboda opět na evropském kopci nejrychlejším Čechem.
Svoboda opět na evropském kopci nejrychlejším Čechem.
Svoboda opět na evropském kopci nejrychlejším Čechem.

„Již o tréninku jsem v nejrychlejších místech hodně překračoval rychlost 200 km/h. Domácí jezdec Eric Berguerand s formulí 3000, přemotivovaný tím, že porazil v první jízdě Francouze Lionela Regala o neuvěřitelné 4 sekundy, přehnal průjezd lesem v poslední tréninkové jízdě a vylétl ze silnice v rychlosti přes 200 km/h. Jeho auto bylo po nárazu do stromu silně poškozeno a jezdec musel opustit závodiště v helikoptéře s těžkými zraněními nohou,“ líčí komplikaci z úvodu klání Milan Svoboda. Tréninky byly přerušeny a všichni se doslova modlili, aby domácí jezdec havárii přežil.

I ve Švýcarsku, podobně jako na minulém závodě ve Francii, se na Milana připravili domácí jezdci na skvělých dvoulitrových formulích Renault TATTUS. „O tréninku za mnou přišli, že znají moje loňské časy a kolik prý si myslím, že tu pojedu časy letos. Když jsem jim řekl, že bych rád jel o 4 sekundy rychleji, jak loni – tedy cca 1:58 – podívali se na sebe trochu nevěřícně,“ říkal dále úspěšný český reprezentant. Potom jim Milan prozradil, že jede letos s novým a výkonnějším motorem a svůj předpokládaný čas skutečně dokázal v závodě zajet. „Mohlo to být ještě cca o sekundu lepší, ale v místě, kde v sobotu havaroval Eric, jsem podvědomě sundal nohu z plynu,“ doplnil Milan.

Zní to jako kolovrátek, ale Svoboda ve Švýcarsku opět vyhrál třídu dvoulitrových formulí, i když domácí mu skvěle sekundovali a toto vítězství rozhodně nepatřilo mezi „automatické“. Opět byl na evropském kopci nejrychlejším Čechem. V hodnocení ME si připsal body za 6. místo, což je po Ecce Homo ( 5. místo ) jeho druhý letošní nejlepší výsledek.

Paradoxně ale již nyní Milan Svoboda řeší dilema, jakou techniku pro závody v ME použije v příštím roce. Jenom vyhrávání mezi dvoulitry jeho ambice totiž příliš neuspokojuje.

„Hodně v poslední době přemýšlím, co dál. Dvoulitrová formulová třída nemá samostatné bodování do ME, je hodnocena pouze skupina do 3000 ccm. Za současných váhových předpisů není zřejmě reálné bojovat v ME o příčky nejvyšší, protože bych musel pravidelně porážet většinu třílitrových formulí – a to je nereálné. Máme sice nejrychlejší dvoulitrovou formuli, ale i s takovouto technikou je velice obtížné obsazovat medailové pozice v absolutním pořadí,“ uvažuje nahlas pelhřimovský jezdec a úřadující mistr republiky.

Podle evropského předpisu musí vážit dvoulitrová formule minimálně 510 kg, což u speciálu Milana Svobody představuje cca 40 kg závaží na podlaze vozu.

Před závodním týmem z Pelhřimova jsou letos již jen dva poslední bodované závody – hned první víkend v září zkusí Milan Svoboda vybojovat titul vicemistra České republiky na oblíbeném vrchu Laudon u Lanškrouna a v polovině září absolvuje poslední Evropský bodovaný závod v Chorvatském Buzetu.

Tam bude mimochodem obhajovat absolutní prvenství, když na zmoklé trati vloni deklasoval všechny soupeře rozdílem třídy. Letos ještě žádný závod nepršelo tolik, aby obě závodní jízdy proběhly na mokru…,“ dodal ještě Milan.

Tým: JSC racing Pelhřimov

 • Jezdci: Milan Svoboda, Jozef Tóth, Edita Prášková, Jaroslav Prášek
 • Mechanici: Milan Šustr, Libor Linhart, Miloslav Vašíček, Miloš Svoboda, Jaroslav Vojna
 • Propagace: JSC studio Pelhřimov, Jan Heřmánek, Pavel Jelínek a MotorTip
 • Technická podpora: ing. Jiří Svoboda, Marek Bureš
 • Partneři: Q8 Oils, JSC hydraulika Pelhřimov, JSC studio Pelhřimov, Top Oil Horšovský Týn, Komako Pelhřimov, Montanna Pelhřimov, Chmelař velkoobchod elektro Humpolec, Vydavatelství 999 Pelhřimov.
 • Oficiální týmové stránky : http://www.jscracing.cz/

Milan Svoboda – jezdec

 • Datum narození: 25. 3. 1964
 • Národnost: česká
 • Stav: ženatý
 • Bydliště: Pelhřimov
 • Povolání: podnikatel v oboru hydraulika
 • Hobby: motorismus
 • Oblíbené jídlo: svíčková s knedlíkem
 • Oblíbený nápoj: dobrá slivovice
 • Oblíbený vůz: Subaru Impreza WRX STI
 • Oblíbená muzika: Kabát, Argema
 • Šťastné číslo: 13
 • První start: 1979 – motocyklové soutěže
 • Start formule: 1999 – formule Škoda
 • 2006 – zisk titulu absolutního mistra Česka v závodech do vrchu

Tisková informace J.S.C. Racing Pelhřimov

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel Vivaro Combi+ se představí na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září)

Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel...

Nové velké vany Opel Vivaro Tourer a Combi+ vynikají funkčností, komfortem a všestranností. Opel Vivaro je skutečný multitalent: Je to flexibilní a dostupný společník pro nejrůznější...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na pobřeží v Travemünde setká největší komunita fanoušků modelu Beetle na světě

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na...

 Letos se uskuteční již 13. ročník akce Beetle Sunshinetour.  (Na fotografii zleva: Hebmüller Cabriolet z 50. let, poslední vyrobený exemplář Brouk 1303 Cabriolet z 80. let a New Beetle...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Ford GT bude v omezeném množství nabízen v rámci nadcházejícího modelového roku v nové limitované edici ’67 Heritage

Ford GT bude v omezeném množství...

Ford Performance tak skládá poctu závodnímu vozu Ford GT40 Mk IV, s nímž Dan Gurney a A. J. Foyt v roce 1967 zvítězili v závodě 24 hodin Le Mans. Limitovaná edice se vyznačuje speciálním...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen představí již 28.srpna ve světové premiéře nové SUV T-Roc

Volkswagen představí již 28.srpna ve...

Předprodej zcela nově vyvinutého Volkswagenu T-Roc je  u nás plánovaný již na letošní říjen, uvedení na český trh pak začátkem roku 2018. Nový T-Roc kombinuje – suverénní charakter...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Hyundai nabízí řidičům týdenní testování nového kombíku i30 nové generace

Hyundai nabízí řidičům týdenní...

Automobilka Hyundai startuje nový projekt s názvem “Týden s i30 kombi“. Od 15. září mají všichni majitelé vozů kombi a majitelé jakéhokoli vozu Hyundai – možnost otestovat si na sedm...