Švédský autobusový dopravce Bergkvarabuss dostal patnáctitisící Mercedes-Benz Citaro

105 nových městských autobusů pro švédskou hromadnou dopravu ve variantě Low Entry s motory Euro 4 založené na dieselové technologii BlueTec.

Jubilejní Citaro LE MÜ putuje do Švédska, kde bude slavnostně předáno na veletrhu „Persontrafik“ ve Stockholmu

Švédský autobusový dopravce Bergkvarabuss dostal patnáctitisící Mercedes-Benz Citaro

Rodina městských autobusů Mercedes-Benz Citaro píše poměrně dlouhý příběh o úspěchu, ke kterému lze nyní připojit novou kapitolu. Devět let po zahájení výroby slaví úsek Mercedes-Benz autobusy předáním patnáctitisícího Citara nové a pamětihodné jubileum. Při příležitosti veletrhu Persontrafik ve Stockholmu Theodor Maurer, člen představenstva EvoBus GmbH zodpovědnost za oblast odbytu, dne 20. října 2006 předal jubilejní vozidlo – linkový autobus Low Entry typu Mercedes-Benz Citaro LE MÜ – z celkové dodávky 105 autobusů Citaro panu Göranu Mellströmovi, jednateli švédského dopravního podniku Bergkvarabuss AB.

„Mercedes-Benz Citaro dnes patří k nejlépe prodávaným vozidlům v dějinách městských autobusů. 15 000 exemplářů od počátku sériové výroby v roce 1998 a nasazování téměř ve všech evropských metropolích mu pomohly k mezinárodnímu věhlasu“, říká Theodor Maurer. Citaro, které bylo poprvé představeno na kongresu UITP ve Stuttgartu 1997, od té doby směřuje jako městský a linkový autobus od úspěchu k úspěchu. V roce 2006 začala sériová výroba druhé generace: Citaro bylo v mnoha bodech opticky i technicky inovováno. Tři varianty Low Entry a nové Citaro K paralelně k tomu doplňují program městských a linkových autobusů Citaro. „Zkrácený“ městský autobus Citaro K oslavil své první veřejné vystoupení na veletrhu užitkových vozidel IAA-Nutzfahrzeuge v září 2006.

Když ho úsek Mercedes-Benz Autobusy společnosti EvoBus GmbH v roce 1997 představil veřejnosti, bylo již jasné, že s Citarem začne nová éra obchodu s městskými linkovými autobusy. Citaro zapůsobilo na odborný svět svým neobyčejným designem a ukázkovou inovativní technikou. Veřejná hromadná osobní doprava dostala novou tvář, které se v následujících letech podařilo zaznamenat významné úspěchy. A tak putoval pětitisící kus Citara do Postbus v Rakousku a desetitisící vozidlo dostala španělská ALSA S.A. v roce 2004 na veletrhu autobusů FIAA v Madridu. Je příznačné, že patnáctitisící jubilejní vozidlo pokračuje v této tradici a poputuje nyní do Švédska.

Bergkvarabuss AB je největší soukromý autobusový dopravce ve Švédsku. Bergkvarabuss je zastoupen ve dvanácti městech, mezi nimiž je také Stokholm. Kromě toho má společnost Bergkvarabuss pobočku v Německu. Se zhruba 500 vozidly a 500 zaměstnanci provozuje švédský dopravní podnik městské, meziměstské i zájezdové linky. Podstatnou část přitom tvoří veřejná hromadná doprava okresu Blekinge v jižním Švédsku. Pro vybudování sítě linek veřejné hromadné dopravy v tomto regionu si společnost Bergkvarabuss objednala celkem 105 nových městských a linkových autobusů řady Mercedes-Benz Citaro. S podílem přes 75 % představují autobusy Mercedes-Benz hlavní součást vozového parku společnosti Bergkvarabuss.

Jubilejní vozidlo s mnoha nadstandardy

Dvoudvéřový a 13,1 m dlouhý jubilejní linkový autobus Mercedes-Benz Citaro LE MÜ společnosti Bergkvarabuss AB lakovaný briliantově stříbrně s červeným dekorem Blekinge nabízí speciální výbavu. Jak v přední, tak v zadní části vozidla jsou integrovány odkládací prostory pro zavazadla se servisními sadami. Každá řada sedadel tak disponuje dvojitým světlem na čtení, dvěma vzduchovými tryskami a tlačítkem FAMA. Pro osazení sedadly byla zvolena nová generace linkových sedaček „Inter-Star Eco“ se 750 mm vysokými opěradly, polstrováním a designem v korálově červené barvě. Každá sedačka cestujícího je vybavena dvoubodovým pánevním pásem, sedačky po straně uličky navíc disponují sklopnými opěrkami rukou. Sedačky, za kterými sedí cestující, jsou opatřeny vodorovnými držadly na opěradlech. Červené látkové závěsy na bočních oknech a boční stěny potažené vpichovaným rounem završují provedení interiéru Citara LE MÜ, které je příbuzné s provedením zájezdových autobusů. Z nízkopodlažní přední části vozidla vedou dva schůdky s výškou pouhých 200 mm do vysokopodlažní zadní části. Podlaha zde stoupá o maximálně sedm stupňů, výška stání se díky zvýšené střeše pohybuje okolo 1,90 m. Vyšší podlaha a maximálně 200 mm vysoké schůdky vedou v zadní části vozidla k velmi homogennímu uspořádání sedaček: Všichni cestující zde sedí po směru jízdy, sedačky se zvyšují rovnoměrně ve stylu divadla.

O příjemné teploty vnitřního prostoru v létě i v zimě se stará výkonná střešní klimatizace s 32 kW chladicího resp. 38 kW topného výkonu. Střešní okna jsou ovládána elektronicky řidičem. Oddělená klimatizace místa řidiče s 8 kW chladicího resp. 22 kW topného výkonu umožňuje řidiči regulovat teplotu v jeho vlastním klimatizovaném úseku nezávisle na prostoru pro cestující. Samotné pracoviště řidiče je vybaveno vytápěním v sedadle a disponuje pevně zabudovaným mobilním telefonem.

Výšku nástupu do Citara LE MÜ s 320 mm vpředu a 340 mm vzadu nad vozovkou lze snížit díky funkci tzv. kneelingu o dalších 70 mm. Ve spojení se sklápěcí rampou u zadních nástupních dveří to usnadňuje využití autobusu vozíčkářům, osobám se sníženou pohyblivostí nebo starším cestujícím či rodičům s kočárky. Na vnějším boku před zadními nástupními dveřmi a uvnitř v prostoru ke stání jsou ohlašovací tlačítka pro vozíčkáře s dvojitým symbolem „vozíček“ a „kočárek“, která jsou výškově přizpůsobená postiženým osobám. Po jejich stisknutí se na displeji přístrojové desky objeví signál pro zastavení, který je ještě akusticky doplněn zazněním tří tónů po sobě.

Ve vozidle je rozmístěno šest cca 30 x 50 cm velkých reklamních tabulí. Dva vnitřní panely ukazatelů zastávek připevněné v příčném kanálu a v zadní části informují cestující o příštích zastávkách resp. o následující zastávce autobusu. Venku informuje již zdaleka prostorně dimenzovaný svítící (s technikou LED) a díky tomu dobře viditelný a čitelný ukazatel konečné zastávky. Všechna vozidla jsou dodávána na klíč ze závodu a jsou již vybavena strojkem na tisknutí jízdenek, čtecím přístrojem jízdenek, rozhlasovým přístrojem a kompletním funkčním informačním systémem pro cestující.

Mercedes-Benz Citaro LE MÜ společnosti Bergkvarabuss disponuje jako všechny autobusy Citaro druhé generace novou, pohodlnou a jízdně stabilní přední nápravou s nezávislým zavěšením kol. Konstrukce je založena na spodní nápravě s trojúhelníkovými příčnými rameny a disponuje sériově stabilizátorem. Mezi výhody nezávislého zavěšení kol patří obzvláště zlepšená směrová stabilita, redukce vlivu vozovky na řízení, větší míra odpružení a dále obecně lepší jízdní chování a komfort, jelikož se kola při odlišných vlastnostech vozovky vpravo a vlevo vzájemně neovlivňují. Jako zadní náprava je použita z důvodu vysokopodlažního konceptu hypoidní náprava HO6, která se mimo jiné již léta osvědčuje u autobusů Mercedes-Benz Integro, Tourismo a Travego.

Společnost Bergkvarabuss se při řešení vybavení motorem u všech 105 nyní objednaných nových vozidel Citaro rozhodla pro řadový šestiválec OM 457 (h)LA s výkonem 260 kW (354 PS) a dvanáctilitrovým zdvihovým objemem. Naležato zabudovaný agregát je u Citaro LE umístěn uprostřed zadní části, a díky tomu je umožněna snadná údržba. Splňuje v plném rozsahu Směrnici o výfukových plynech EU Euro 4 díky dieselové technologii BlueTec. Již při otáčkách 1 100/min vyvine motor svůj největší točivý moment 1 600 Nm. Šestistupňová automatická převodovka ZF přenáší výkon motoru na kola. Pro minimalizaci opotřebení motoru a zvýšení komfortu vytápění pro cestující vybavila společnost Bergkvarabuss všech 105 autobusů Citaro navíc předehřívačem.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - PEUGEOT RALLY CUP v Hustopečích bez Firly a Kamence

PEUGEOT RALLY CUP v Hustopečích bez...

Třetím podnikem pokračuje v Hustopečích PEUGEOT RALLY CUP CZ 2018. Do čtrnáctého ročníku Agrotec Petronas Rally Hustopeče se přihlásilo pět posádek, které budou opět soupeřit nejen...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA AUTO je již po jednadvacáté v čele žebříčku CZECH TOP 100

ŠKODA AUTO je již po jednadvacáté v...

Automobilka je od roku 1996 již po jednadvacáté špičkou mezi nejlepšími českými podniky ŠKODA AUTO získala též ocenění „Nejobdivovanější firma České republiky“ Tradiční česká...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Označení „Nadstandardní obchodní partner pro trh“ získala společnost AutoCZECH, obchodní partner značky Hyundai

Označení „Nadstandardní obchodní...

AutoCZECH, obchodní partner značky Hyundai, získal prestižní ocenění Czech Stability Award udělované mezinárodní agenturou Bisnode. Ta každoročně hodnotí přes 2 500 000 firem z hlediska...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Cyprus Rally 2018: Cílem jsou body do seriálu MERC

Cyprus Rally 2018: Cílem jsou body do...

Návrat Vojtěcha Štajfa na Kypr po třech letech Druhý podnik seriálu Middle East Rally Championship (MERC) Premiéra Marcely Ehlové na soutěži s převážně šotolinovým povrchem Posádka týmu...