Stručný komentář ke statistice nových vozidel registrovaných v ČR za 1. – 9. 2009

Celkové registrace vozidel všech kategorií, s výjimkou osobních automobilů, nadále klesají.

U osobních automobilů se nárůst i přes přesun z kategorie LUV v září zpomalil na 8,03%. Pokles u lehkých užitkových vozidel (N1) je 65,57%, u nákladních automobilů činí pokles 56,35%, u autobusů snížení o 44,88% a u motocyklů méně o 25,62%.

Od ledna do konce září 2009 bylo registrováno v ČR (v závorce za stejné období roku 2008):

  • 117 748 nových osobních (109 000)
  • 15 829 lehkých užitkových (45 972)
  • 3 615 nákladních automobilů (8 282)
  • 521 autobusů (800)
  • 17 739 motocyklů a to včetně mopedů (23 849)

Osobní automobily

Registrace osobních automobilů jsou oproti stejnému období roku 2008 vyšší o 8,03%, to je o 8 748 ks. Tento nárůst je dán jednak přesunem vozidel z kategorie N1, jednak zatím větším počtem privátních vlastníků.

První je značka Škoda s 32 527 ks automobilů (27,62%), následují značky Ford – 12 028 ks (10,22%), VW – 8 563 ks (7,27%), Renault – 7 781 ks (6,61%), Hyundai – 6 424 ks (5,46%), Kia – 6 031 ks (5,12%), Citroën – 5 269 ks (4,47%), Peugeot – 5 014 ks (4,26%), atd..

Z hlediska segmentů vozidel tvoří podíl malých vozidel (mini + malé) 38,17% (4,02% + 34,15%), následuje nižší střední třída – 18,36%, střední třída – 17,39%, MPV – 11,59 %, atd..

Podle druhu pohonu je 67,06% vozidel s benzinovým motorem, 29,38 vozidel s naftovým motorem, 0,06% s pohonem CNG, 0,02% vozidel s palivem E85.

Podíl firemních vozidel činí 45,11%, privátních 53,55%, neurčeno 1,34%.

Lehké užitkové automobily

Celkový počet oproti sledovanému období roku 2008 klesl o 65,57 % (30 143 vozidel). Tento největší pokles ze všech kategorií má dvě příčiny – z větší míry současnou hospodářskou recesi a dále přesun vozidel do kategorie M1.

Z 15 829 registrovaných vozidel je na prvním místě Škoda – 16,94 % trhu (2 681 ks), následují VW s 12,51 % trhu (1 980 ks), Ford – 11,61 % (1 838 ks), Peugeot – 7,78% (1 231), Renault – 7, 62% (1 206 ks), Citroën – 6,72% (1 036 ks), atd.

Podíl obchodních tříd: vozidla do 2t – 32,79%, 2-3t – 44,70%, 3-3,5t – 18,57%, nezařazeno 3,94 %.

Palivo: benzin – 18,49%, nafta – 77,16%, CNG – 0,41%, ostatní – 3,94%.

Automobily do 3,5 t ( OA + LUV )

Společně bylo celkem registrováno 133 577 osobních a lehkých užitkových vozidel, což je o 21 395 ks (13,8 %) méně než ve stejném období roku 2008 (zářijový pokles činí 23,29%).

Pokud bychom hodnotili pouze firemní vozidla do 3,5t, pak jejich celoroční propad činí 24,2%

Nákladní automobily a autobusy

Výrazný pokles v těchto kategoriích nadále trvá.

Celkem bylo registrováno 3 615 nákladních vozidel, což je o 4 667 ks (56,35%) méně než v loňském období. Na prvním místě je MB s 24,18% trhu (874 ks), následují MAN – 15,96% (577 ks), Iveco – 15,30% trhu (553 ks), DAF – 12,17% (440 ks), Renault Trucks – 9,68% (350 ks), atd.

Z celkového počtu nákladních automobilů je 59 % v provedení podvozek, 31,45 % tvoří tahače, atd. Z hlediska kategorií vozidel je 29,93 % kat. N2, 64,07 % kat. N3, nezařazeno 6,0%.

Autobusů bylo registrováno 521, to je o 279 ks (44,88%) méně než ve sledovaném období 2008.

Motocykly

Z celkově registrovaných 17 739 motocyklů činil podíl „malé“ třídy – mopedů a motocyklů do 50 cm3 – 27,25 % (4 834 ks), nad 50 cm3 – 32,26 % (5 722 ks), jiné – 10,93 % (1 938 ks), nezařazeno 29,57% (5 245 ks).

Oproti roku 2008 jsou registrace motocyklů nižší o 6 110 ks (25,62 %). Celkové pořadí podle značek je: Honda – 1 373 ks (7,74%), Yamaha – 1 888 ks (7,26%), Suzuki – 937 ks (5,28%), atd.

Ostatní kategorie

Registrace nových přívěsů a návěsů vykazují meziměsíční propad 30,3%, celoroční pokles všech ostatních kategorií je 27,83%.

Dovoz ojetých vozidel

V nejsledovanější kategorii osobních vozidel bylo dovezeno 111 129 ojetých vozidel, což je o 39,08% (71 304 ks) méně než ve stejném období 2008. Podíl vozidel starších 10 a 15 let je stále vysoký – činí 20,56%. Tři nejvíce dovážené značky (Ford, Škoda, VW) tvoří 39,8% celkového dovozu ojetých OA.

Vozidla trvale vyřazená z registru

Počty trvale vyřazených vozidel v letošním roce nadále rostou. Osobních automobilů bylo vyřazeno celkem 198 848 ks (nárůst o 239%), z toho 185 303 vozidel trvale zrušeno (cca 50% zn. Škoda) a 9 545 exportováno.

U ostatních kategorií je nárůst (trvale zrušených vozidel): LUV – 325%, AB – 146%, NA – 252%, motocykly – 1 046% !

Celkem bylo z registru vyřazeno 240 782 vozidel, z toho trvale zrušeno 222 139.

Autor: SDA/CIA 5.10.2009

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Toyota zahajuje v Evropě uhlíkově neutrální výrobu pomocí biometanu z odpadu

Toyota zahajuje v Evropě uhlíkově...

Toyota dosáhla významného milníku ve své evropské výrobě. Závod Toyota Motor Manufacturing UK v britském Deeside zahájil výrobu s uhlíkovou neutralitou a stal se prvním výrobním závodem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Peugeot E-208 GTi: legenda se vrací s 281 koňmi. První elektrické GTi stojí přes milion

Peugeot E-208 GTi: legenda se vrací s 281...

Peugeot oživuje slavné označení GTi v elektrické éře. Nový E-208 GTi nabízí 281 koní, stovku zvládne za 5,5 sekundy a na rozdíl od běžných elektromobilů sází také na mechanický...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - BAIC BJ60 přijíždí do Česka. Poctivý off-road s třemi uzávěrkami a luxusní výbavou

BAIC BJ60 přijíždí do Česka. Poctivý...

Na jedné straně robustní rám, redukce a tři elektronicky ovládané uzávěrky diferenciálů. Na druhé komfortní interiér, čtyři displeje a aktivní potlačování hluku. Čínská automobilka...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Tiguan dostal elektroverzi. Nabídne dojezd 600 km a stojí milion

Tiguan dostal elektroverzi. Nabídne...

Volkswagen spustil český předprodej nového elektrického SUV ID. Tiguan. Nabídne tři výkonové varianty, dojezd až 600 kilometrů a zavazadelník doplněný o 32litrový prostor pod přední kapotou....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Elektrická Toyota Hilux míří do Česka. Má 196 koní, pohon 4×4. A cena?

Elektrická Toyota Hilux míří do...

Toyota zahájila předprodej elektrické verze svého legendárního pick-upu Hilux. Novinka s pohonem všech kol, výkonem 196 koní a baterií o kapacitě 59,2 kWh míří především na firmy,...