Společnost Jaguar Land Rover zveřejnila další technické informace o nových, lehkých, kompaktních motorech s modulární stavbou a nízkými emisemi.

Ingenium, nová řada prémiových vznětových a zážehových motorů navržených, vyvinutých a vyráběných společností Jaguar Land Rover, přináší nejvyšší úroveň točivého momentu, výkonu, kultivovanosti a zároveň i snížení emisí a spotřeby paliva.

1jlnovmotoring785

Ingenium: Konfigurovatelný, flexibilní, modulární

Společnost Jaguar Land Rover vyvinula vlastní řadu vysoce výkonných vznětových a zážehových motorů s pokročilými technologiemi a nízkým třením, které reagují na rostoucí nároky zákazníků na nižší spotřebu paliva a provozní náklady bez nutnosti dělat kompromisy v oblasti výkonu.

Inženýři Jaguar Land Roveru konstruovali novou řadu motorů tak, aby byla:

 • konfigurovatelná a flexibilní a umožnila bezproblémové použití v nových modelových řadách Jaguaru a Land Roveru;
 • lehce upravitelná, aby bylo možné v budoucnu vytvořit varianty s menším nebo větším zdvihovým objemem;
 • schopná fungovat s různým uspořádáním pohonu, včetně pohonu zadních a všech čtyř kol;
 • kombinovatelná s přímo řazenými a samočinnými převodovkami, stejně tak jako s elektrifikovanými hybridními systémy;
 • připravená na budoucí použití nových technologií.

Extrémně pevné a kompaktní hlinkové bloky, navržené ve vývojových centrech ve Whitley a Gaydonu, jsou základem pro vznětový i zážehový motor. Bloky mají stejné vrtání, zdvih, rozteč válců a objem 500 cm3 každého válce. To propůjčuje řadě motorů Ingenium konfigurovatelnost a flexibilitu, na níž je možné rychle a efektivně vyvinout motory s menším nebo větším zdvihovým objemem.

Všechny varianty vznětových a zážehových motorů řady Ingenium

– budou osazeny nejmodernějšími turbodmychadly, což zlepší výkonové parametry, především v nízkých otáčkách, a napomůže ke snížení spotřeby paliva a emisí CO2. Dále bude ve válcích centrálně umístěné přímé vstřikování paliva. Součástí bude i variabilní časování ventilů a stop-start systém.

Technologie Powerhouse

Řada motorů Ingenium přichází s inovacemi, které se vyznačují výjimečným zátahem v nízkých otáčkách, nenásilnou akcelerací a ve své třídě nejnižšími emisemi a spotřebou paliva. K dosažení těchto parametrů se inženýři Jaguar Land Roveru zaměřili na snížení vnitřního tření.

U prvního sériově vyráběného motoru řady Ingenium dvoulitrového dieselu označovaného jako AJ200D ‒ je ve srovnání se současným motorem tření sníženo o 17 %. To napomáhá učinit z něj jeden z nejefektivnějších a nejlépe reagujících dvoulitrových dieselů v daném segmentu.

Vznětové motory řady Ingenium využívají šesti klíčových technologií, jejichž kombinace vede ke snížení tření, větší kultivovanosti a lepším výkonovým parametrům. Jsou to:

 • Kuličková ložiska namísto kluzných ložisek na vačkových a vyvažovacích hřídelích.
 • Počítačem řízené variabilní olejové čerpadlo, které šetří energii tím, že ve všech otáčkách, zatíženích a teplotách dodává optimální množství oleje.
 • Počítačem řízené variabilní vodní čerpadlo, které upravuje množství chladicí kapaliny protékající motorem v závislosti na teplotě, otáčkách a jízdních podmínkách. Rozdělený nebo dvouokruhový chladicí systém nabízí dvě výhody – snížení emisí CO2 díky rychlejšímu ohřívání motoru a rychlejší náběh topení v chladných dnech.
 • Zjednodušený pohon vačkových hřídelů navržený pro modulární použití.
 • Kliková hřídel vyosená mimo střed bloku motoru.
 • Elektronicky ovládané trysky chladící písty pro vyšší efektivitu systému mazání. Trysky jsou vypnuty, pokud není nutné písty ochlazovat. To motoru dovoluje rychleji dosáhnout optimální provozní teploty a napomáhá ještě více snížit emise CO2.

Motory řady Ingenium přijdou na trh jako jedny z vůbec nejvíce testovaných a prověřovaných motorů společnosti Jaguar Land Rover. Motory za sebou budou mít testování odpovídající osmi letům nejtvrdšího a nejnáročnějšího testování. Tyto zkoušky zahrnují širokou škálu testů integrity a odolnosti, včetně více než 72 000 hodin na motorové brzdě a 3,2 milionu kilometrů reálného testování v provozu.

Důležitá role ve snižování hmotnosti vozu

Inženýři společnosti Jaguar Land Rover, která si již nyní drží vedoucí postavení v produkci vozů s lehkou celohliníkovou karoserií, se zaměřili na snížení hmotnosti tak, že optimalizovali každou součástku systému motoru. Přestože mají více funkcí a vyšší výkon, váží motory řady Ingenium až o plných 80 kg méně než srovnatelné současné motory.

Ron Lee, ředitel vývoje pohonných jednotek společnosti Jaguar Land Rover říká:

„Byli jsme schopni motory řady Ingenium navrhnout tímto způsobem, protože jsme měli ojedinělou příležitost začít s čistým listem papíru. Nebyli jsme omezeni žádnými obvyklými restrikcemi, které vždy návrh tlačí ke kompromisům, protože jsme neměli žádnou existující výrobní linku, která by diktovala parametry konstrukce, žádnou stávající architekturu motoru, kterou bychom museli převzít a přizpůsobit, a ani žádný existující výrobní závod, který bychom upravovali.“

Moderní centrum výroby motorů nedaleko Wolverhamptonu je prvním závodem společnosti Jaguar Land Rover, který byl postaven na zelené louce. Představuje investici ve výši přesahující 500 milionů liber a ve chvíli, kdy závod dosáhne své plné výrobní kapacity, vytvoří téměř 1 400 nových pracovních míst.

O společnosti Jaguar Land Rover:

Společnost Jaguar Land Rover je jedním z největších britských vývozců a export tvoří přibližně 85 % jejích tržeb. V roce 2013 prodala společnost Jaguar Land Rover 425 006 vozidel, což představuje nárůst o 19 %. Z tohoto počtu se prodalo 76 668 vozidel značky Jaguar a 348 338 vozidel značky Land Rover. Do března 2015 bude společnost Jaguar Land Rover investovat přibližně 3,5 miliardy liber do svých produktů a zařízení.

 

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Anex s.r.o.
Žerotínova 378, 405 02 - Děčín III
412 558 098
seat@autoanex.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
HAVEX-auto s.r.o.
Pražská 782/IV, 503 51 - Chlumec nad Cidlinou
495 221 256
ch.nv@havex.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Rychlé dobíjení Jaguaru I-PACE je možné i pod 45 minut

Rychlé dobíjení Jaguaru I-PACE je...

Výkon Jaguaru I-PACE s pohonem všech kol otestovali jezdci v arktických podmínkách při -40 °C. Jaguar I-PACE se představí 1.března 2018 v 19:00 SEČ, kdy budou zveřejněny i detailní technické...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Značka Jaguar představila v Los Angeles nejrychlejší sedan na světě – Jde o nejlepší čas v kategorii sériově vyráběných vozů s karoserií sedan

Značka Jaguar představila v Los Angeles...

Nejrychlejší čtyřdveřový automobil na světě dorazil z knih rekordů na stánek značky Jaguar na autosalonu v Los Angeles. Jaguar XE SV Project 8 stanovil na Nürburgringu nový rekord – v...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Značka Jaguar uvedla řadu vylepšení své luxusní limuzíny XJ pro modelový rok 2018 (podrobná informace)

Značka Jaguar uvedla řadu vylepšení...

Mezi stěžejní body patří zejména uvedení nové vlajkové lodě XJR575, inovované technologie a nejnovější bezpečnostní prvky.Nový Jaguar XJ pro modelový rok 2018 bude v prodeji od 30. října...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový Jaguar XJR575 byl uveden během rozhovoru, který trval pouhých 44 sekund

Nový Jaguar XJR575 byl uveden během...

Značka Jaguar představila nové XJR575 netradičním způsobem! A to prostřednictvím rozhovoru s designerem Waynem Burgessem Toho zpovídala během jízdy TV moderátorka a závodnice Amanda Stretton,...