Směrem k zelenější budoucnosti: inovace, které přináší výzkum a vývoj společnosti Goodyear pomáhají vytvářet trvale udržitelnou budoucnost

Goodyear zkoumá použití biomateriálů a obnovitelných zdrojů, jako je např. kukuřice, při vývoji bioplnidel pro příští generaci pneumatik

Inovace, trvalý tok kreativních nových nápadů, výrobků a materiálů se nachází v samém středu aktivit společnosti Goodyear po více než sto let. Jedním z probíhajících výzkumných a vývojových projektů společnosti Goodyear je vývoj pneumatiky s velmi nízkým valivým odporem z ekologických zdrojů.

Evropská komise udělila společnosti Goodyear významný grant v oblasti výzkumu a vývoje, aby podpořila tuto inovační iniciativu. Grant je součástí programu Evropské unie „LIFE-Environment”. Na tomto projektu pracuje Goodyear v úzké spolupráci s italskou výzkumnou společností Novamont a německým výrobcem automobilů BMW.

„Tento projekt je jednou z iniciativ společnosti Goodyear s cílem vyvinout výrobky se zmenšeným dopadem na životní prostředí, aniž by došlo ke kompromisu v oblasti jízdní bezpečnosti,“ říká Joe Zekoski, Vice President Global Product Development & Technical Center Operations Goodyear. „Jedním z hlavních cílů projektu je vyvinutí nového bioplnidla jako alternativy k tradičním plnidlům používaným v pneumatikách. Toto nové plnidlo, které bude vyrobeno z obnovitelných zdrojů, jako je např. kukuřičný škrob, může mít velký vliv na životní prostředí a vést ke snížení emisí CO2 v průběhu procesu výroby,“ doplňuje Joe Zekoski.

Další cíl projektu se skládá z podrobné analýzy složení pneumatiky, zaměřené na snížení ztráty energie při pohybu automobilu. „Tento projekt má potenciál přivést nás k pneumatikám s nižším valivým odporem, delší životností a kratší brzdnou dráhou,“ upřesňuje Joe Zekoski.

Ve spolupráci se společností Goodyear se italská výzkumná společnost Novamont zaměří na vývoj nového bioplnidla a stanovení disperzní schopnosti ve struktuře pneumatiky. Ve světě vědy je Novamont uznáván jako průkopník ve vývoji výrobků pocházejících z obnovitelných surovin zemědělského původu, jako je např. škrob.

Goodyear bude společně s BMW testovat vyvinutý prototyp pneumatik a jejich optimalizované složení. „Odborné znalosti BMW v oblasti interakcí pneumatika-automobil, příbuzných testování a bezpečnostních požadavků jsou důležitým předpokladem pro úspěch projektu,“ vysvětluje Joe Zekoski.

Od sazí ke kukuřici

Dnes jsou saze a silika hlavními vyztužujícími komponenty používanými ve směsi pneumatiky. Jak výroba sazí, tak siliky vyžaduje neobnovitelné zdroje, jako je ropa, a produkuje emise CO2. Další vývoj ve výrobě biopneumatik by měl přinést částečné nahrazení sazí a siliky novou generací bioplnidel. Tyto výzkumné aktivity jsou v současné době prováděny společností Goodyear a jejím výzkumným partnerem, společností Novamont.

Výzkumný projekt sleduje cíl částečného nahrazení neobnovitelných plnidel biopolymerickými plnidly založenými na obnovitelných zdrojích a současně dosažení podstatného snížení (až o 30 %) valivého odporu pneumatiky, a tím i redukce emisí CO2 a spotřeby paliva.

Částečné nahrazení siliky a sazí druhou generací bioplnidel je slibným přístupem pro redukci vlivu pneumatiky na produkci CO2. První výsledky ukazují, že výrobní proces nového bioplnidla má lepší vyváženost CO2: na každý kilogram vyrobeného bioplnidla je ušetřeno 0,62 kg CO2. Celkový přínos při 20% nahrazení váhy siliky přináší redukci CO2 až o 8,2 g/km na pneumatiku s 30% snížením valivého odporu.

Menší valivý odpor přináší nižší spotřebu paliva

Kromě vývoje nových materiálů Goodyear také zkoumá interakci jejich struktury a optimalizuje dezén, geometrii běhounu a ukotvení pneumatiky. Kombinace nového materiálu a výzkumu struktury představuje optimální přístup pro vývoj inovačního dezénu pneumatiky, vhodného k dosažení snížení valivého odporu o 30 či více %.

Hlavním cílem je vyvinutí pneumatiky, která je přátelštější k životnímu prostředí a představuje specifické výhody pro zákazníka, jako je nižší spotřeba paliva, delší životnost či kratší brzdná dráha, a to bez kompromisů v jakémkoli jiném parametru pneumatiky, jako je přilnavost na suchém či mokrém povrchu, odolnosti vůči aquaplaningu nebo ovladatelnost.

Finanční nástroj „Environment LIFE“

Od roku 1992 je LIFE (finanční nástroj pro životní prostředí) důležitou součástí politiky Evropské unie v oblasti životního prostředí. Specifickým cílem tohoto nástroje je přispět k vývoji inovačních technik a metod spolufinancováním ukázkových projektů. Podle Evropské komise mohou tyto projekty demonstrovat nové metody a techniky pro řešení širokého spektra evropských problémů se životním prostředím.

Goodyear

Goodyear je jedním z největších světových výrobců pneumatik. Společnost zaměstnává přibližně 70 000 pracovníků a své výrobky vyrábí ve více než 60 závodech ve 26 zemích světa.

Novinky společnosti Goodyear již více než sto let nasazují laťku pro celý automobilový průmysl. Goodyear je průkopníkem inovační bezpečnostní technologie známé jako RunOnFlat, jež řidiči umožňuje pokračovat v jízdě i po defektu pneumatiky. Goodyear je v této oblasti světovou špičkou: pneumatiky s touto technologií najdeme na různých vozech BMW, cenami ověnčeném Mini, vysoce výkonných vozech Mercedes-Benz a u dalších značek. V roce 2007 Goodyear dodal přes 2,5 milionu pneumatik RunOnFlat.

Více informací naleznete na adrese www.goodyearpneu.cz.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mladí do 25 let si nejčastěji pořizují Škodovku, s rostoucím věkem lidé vybírají z více značek

Mladí do 25 let si nejčastěji...

Praha, 23. února 2018 – Vozy značky Škoda jsou pro českého řidiče nejčastější volbou při nákupu ojetého automobilu. Nejčastěji tradiční českou značku volí mladí řidiči ve věku do...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai slaví světovou premiéru nové generace modelu Hyundai Santa Fe

Hyundai slaví světovou premiéru nové...

Zcela nové Santa Fe 2019 ještě více pečuje o své cestující Výkonné, elegantní SUV s nejlepší bezpečnostní výbavou ve své třídě a výjimečně prostorným interiérem Nové SUV značky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Celosvětový prodej Nissanu táhnou crossovery a SUV

Celosvětový prodej Nissanu táhnou...

Globální prodej crossoverů a SUV Nissan v roce 2017 vzrostl o více než 12 % na více než 2 miliony vozidel. K tomuto úspěchu přispěly zcela nový malý crossover Nissan Kicks, kompaktní vozy...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo představuje nové všestranně talentované rodinné kombi Volvo V60

Automobilka Volvo představuje nové...

Společnost Volvo Cars dnes odhalila nové pětidvéřové středně velké prémiové kombi Volvo V60, které upevní pozici švédské společnosti coby výrobce automobilů, v nichž se snoubí pěkný...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Zcela nový Hyundai NEXO nabízí budoucnost již dnes

Zcela nový Hyundai NEXO nabízí...

Hyundai NEXO zesiluje úsilí společnosti Hyundai Motor o čistější budoucnost S modelem ix35 Fuel Cell byl Hyundai Motor prvním výrobcem automobilů, který uvedl na trh sériově vyráběný model...