Scania STAX – vývojová studie nákladního vozu s kapotovaným motorem

Budou dopravní společnosti v budoucnosti ochotné obětovat část objemu nákladu pro zajištění atraktivního vzhledu vozidla a prvotřídního komfortu pro řidiče?

Model nákladního vozu budoucnosti s kapotovaným motorem byl veřejnosti představen na veletrhu IAA v Hannoveru v září letošního roku. Jeho cílem bylo posoudit zájem dopravců o moderní design zaměřený na image, a také zjistit, jaká je odezva na funkční výhody, které  kabina umístěná za motorem přináší.

Scania STAX – vývojová studie nákladního vozu s kapotovaným motorem
Scania STAX – vývojová studie nákladního vozu s kapotovaným motorem


Nákladní vozy Scania s motorovou kapotou (T-truck) se vyrábí v Evropě a v Latinské Americe. Přes poměrně omezený objem prodeje v Evropě jsou pro firmu i její zákazníky důležitou součástí firemní identity. V Evropě již několik desetiletí dominují vozy s čelní kabinou, a to zejména z důvodu omezení délky soupravy. Ovšem veřejnost stále vnímá jako “opravdový náklaďák“ právě tahač s kapotovaným motorem..


Takový nákladní vůz je dnes na silnicích vzácností, a proto je symbolem síly a prestiže. Ukazuje například, že řidič veze tak těžký náklad, že nepotřebuje plnou nákladní délku. Dává také na vědomí, že dopravce má dostatek prostředků, zkušeností, či zájmu nabídnout svým řidičům plochou podlahu a jízdní komfort, který přináší umístění pozice řidiče za přední nápravou.


Jak ale přenést stoletou tradici nákladních vozů Scania s kapotou motoru do třetího tisíciletí? Pokud má T-truck zůstat součástí výrobní řady, neměla by se podceňovat jeho role nositele image.


Část týmu firemních designérů dostala za úkol vytvořit koncepční studii nákladního vozu budoucnosti, jehož základem by byl současný T-truck. Manažer projektu Ola Pihlgren a jeho tým začali zkoumáním vizuálních klíčových znaků. Shromažďovali abstraktní i konkrétní materiál a zabývali se otázkou, jak by mohl vypadat T-truck budoucnosti oproštěný od současných zákonných omezení avšak s pečlivě zachovanou image Scania? Zdrojem inspirace byla americká a evropská tradice úprav vozidel, jež je výrazem touhy vlastníků posílit jedinečnou image svých vozů a odlišit je od běžných sériových produktů.


„Rozhodli jsme se použít záporný sklon mřížky a předního sloupku, který je vidět na mnoha lehkých nákladních vozech ze šedesátých let. Nákladní automobil není samozřejmě vysokorychlostní lokomotiva určená pro rychlosti nad 200 km/h, a proto jsme se v tomto případě rozhodli nepodřídit se požadavkům optimální aerodynamiky. Ve skutečnosti byl sklon přední části vozidla prvkem, na kterém jsme jako designéři strávili nejvíce času,” říká Ola Pihlgren.


Stejně důležité jako identifikace nových podnětů bylo zachování historické identity nákladních vozů Scania. Stručně řečeno, šlo o to nalézt „ducha značky“ a najít pro něj moderní výraz. „Dívali jsme se na vozy s motorovou kapotou jako na důležitou součást historie firmy Scania. Zajímalo nás, které prvky designu přetrvaly, které jsou důležité, a které naopak neobstály,” říká O. Pihlgren.


Výsledkem práce týmu je Scania STAX (Scania Truck – Advanced Xterior). Jako model 1:4 byl představen na zmíněném veletrhu IAA v Hannoveru letos v září. Z trojrozměrného modelu si většina lidí udělá představu o tomto vozu mnohem snadněji než z nákresů, animací a ilustrací.


Vůz má kratší, ale zároveň účelnější kapotu než je zvykem u tohoto typu vozidel. Kabina, kapota a podvozek spolu tvoří jednotný celek. Linie kapoty plynule přecházejí do křivek kabiny a kapota proto vypadá delší než ve skutečnosti je.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel Vivaro Combi+ se představí na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září)

Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel...

Nové velké vany Opel Vivaro Tourer a Combi+ vynikají funkčností, komfortem a všestranností. Opel Vivaro je skutečný multitalent: Je to flexibilní a dostupný společník pro nejrůznější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na pobřeží v Travemünde setká největší komunita fanoušků modelu Beetle na světě

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na...

 Letos se uskuteční již 13. ročník akce Beetle Sunshinetour.  (Na fotografii zleva: Hebmüller Cabriolet z 50. let, poslední vyrobený exemplář Brouk 1303 Cabriolet z 80. let a New Beetle...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford GT bude  v omezeném množství nabízen v rámci nadcházejícího modelového roku v nové limitované edici ’67 Heritage

Ford GT bude v omezeném množství...

Ford Performance tak skládá poctu závodnímu vozu Ford GT40 Mk IV, s nímž Dan Gurney a A. J. Foyt v roce 1967 zvítězili v závodě 24 hodin Le Mans. Limitovaná edice se vyznačuje speciálním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen představí již 28.srpna ve světové premiéře nové SUV T-Roc

Volkswagen představí již 28.srpna ve...

Předprodej zcela nově vyvinutého Volkswagenu T-Roc je  u nás plánovaný již na letošní říjen, uvedení na český trh pak začátkem roku 2018. Nový T-Roc kombinuje – suverénní charakter...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai nabízí řidičům týdenní testování nového kombíku i30 nové generace

Hyundai nabízí řidičům týdenní...

Automobilka Hyundai startuje nový projekt s názvem “Týden s i30 kombi“. Od 15. září mají všichni majitelé vozů kombi a majitelé jakéhokoli vozu Hyundai – možnost otestovat si na sedm...