Říká vám něco tzv. „Bloková výjimka“?

Již více než čtyři roky uplynuly od té doby, co Evropská komise přijala rozsáhlou reformu pravidel hospodářské soutěže pro oblast prodeje a servisu motorových vozidel.

Přesto je až do dnešní doby pro celou řadu lidí z oboru, ale především pro spotřebitele a zákazníky, tzv. „Bloková výjimka“, resp. Nařízení ES č. 1400/2002 velkou neznámou.

V tom lepším případě něco o jakési výjimce slyšeli, ale vlastně neví, co si pod tím vůbec mají představit. A to přesto, že výše zmíněné nařízení je platné v České republice již od listopadu 2004. Ve starých zemích EU funguje tato norma ještě o dva roky déle.

Evropská unie je zónou volného obchodu, pohybu zboží apod. V některých oblastech však stále z této „volnosti“ platí nejrůznější výjimky. Proto také vznikla již zmíněná „Bloková výjimka“ týkající se oblasti motorových vozidel. „Bloková výjimka“ si klade za cíl především zvýšit konkurenci v oboru, a tím přinést jednotlivým zákazníkům širší nabídku i finanční výhody při nákupu a servisu vozidel.

Díly od výrobce vozidla jsou stejné jako od výrobce dílů

Většina motoristického národa stále ještě žije v přesvědčení, že nejlepšími náhradními díly jsou tzv. originální díly přímo od výrobce vozidla. Nic proti tomuto přesvědčení, ale v prvé řadě bychom si měli uvědomit, že až 80 % všech dílů na vozidle nepochází od výrobce automobilu! Ten je totiž nakupuje od svých dodavatelů, respektive přímo od výrobců součástí a komponentů. V minulosti dokonce platil takový úzus, že výrobci dílů tyto produkty na volný trh vůbec nedodávali. Díly a komponenty byly určeny pouze pro výrobce vozidel, kteří s nimi potom dále disponovali. To dnes již naštěstí neplatí. Trh s náhradními díly byl uvolněn. Dnes se tak na něm setkávají a jsou nabízeny díly jak od výrobců vozidel (které jim dodávají výrobci dílů), tak díly přímo od výrobců dílů a komponent. Takovéto díly jsou naprosto shodné a liší se pouze v ceně. Díly od výrobců vozidel jsou pak vždy ve vyšších cenových relacích – možná proto, že nesou loga značek jednotlivých automobilek…..

Většina motoristů a koncových spotřebitelů si však kupodivu tuto skutečnost vůbec neuvědomuje. Příčinou může být i to, že jsou denně masírováni reklamou výrobců vozidel, která vždy praví, že právě pouze ty jejich díly jsou jedině originální a pravé a jedině takové je možné do vozidla použít. A pokud použijete jiné díly, pak riskujete své životy, zdraví a majetek. Zdá se vám to trochu přitažené za vlasy? Ale vůbec ne, s podobnou reklamou jsme se mohli setkat v nedávné době a stále se čas od času někde objeví.

Více možností pro autoservisy

„Bloková výjimka“ jednoznačně zlepšila pozici neznačkových i značkových autoservisů na trhu. Zásadní věcí, kterou tento předpis přinesl, je také to, že autoservisy mohou používat jak díly od výrobců vozidel, tak díly od výrobců komponentů. Autorizovanému (nebo chcete-li značkovému) servisu nesmí být bráněno, aby nakupoval autodíly od nezávislých distributorů. Tím servis dostává obrovskou šanci takovéto díly používat při opravách. Může tak ve svém moderním a technicky na vysoké úrovni vybaveném servisu uspokojit nejen provozovatele nových automobilů, ale také majitele starších vozidel. Příslušné ustanovení „Blokové výjimky“ pak dává možnost rovněž neznačkovým servisům, aby také nakupovaly díly originální od výrobců vozidel a uspokojovaly i nároky zákazníků, kteří si přejí opravit automobily těmito díly. Vše je nastaveno tak, aby spokojeni byli všichni, tedy servis i zákazník, ale vždy s důrazem na spokojenost spotřebitele.

Informujte se, jakými díly je váš vůz opravován

Zákazník by měl mít vždy právo dožadovat se informace, jakými autodíly bude jeho vozidlo opraveno, a to pochopitelně za základního předpokladu, že použité náhradní díly jsou bezpečné.

Jaká práva má zákazník?

  • Může se obrátit na autorizovaný servis a nechat vozidlo opravit originálními díly od výrobce vozidla.
  • Může požadovat, aby mu autorizovaný servis opravil vozidlo náhradními díly stejně kvalitními, které dodávají na trh výrobci dílů a nezávislí distributoři.
  • Může svěřit opravu vozidla nezávislému autoservisu a požádat ho o provedení opravy za použití tzv. originálních dílů od výrobce vozidla.
  • Může požadovat od nezávislého servisu (a ve většině případů tomu tak je), aby bylo jeho vozidlo opraveno díly od výrobců dílů či nezávislých distributorů.

Díly musejí být vždy kvalitní a bezpečné

V poslední době se objevují kampaně, které provázejí pochybovačné hlasy, poukazující na nekvalitu dílů a rizika s tím spojená. Především se hovoří o nebezpečí škody na majetku, zdraví a životech účastníků silničního provozu. V České republice stejně jako v ostatních státech EU platí předpisy, které požadují, aby autodíly, jež mají významný vliv na bezpečnost silničního provozu, byly homologovány podle evropských homologačních předpisů. Na dodržování toho pravidla pak dohlížejí Ministerstvo dopravy ČR a Česká obchodní inspekce. Pokud vše funguje tak, jak má, na trhu s náhradními díly by se neměl objevit žádný nebezpečný autodíl či součástka.

Kvalitu a bezpečnost dodávaných dílů na český trh zaručuje i kontrolní mechanismus národní asociace – sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky. Informovaní zákazníci by tak měli mít vždy možnost dostat se ke kvalitním, bezpečným a cenově dostupným náhradním dílům.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost Ford Motor Company představuje na autosalonu 2018 North American International Auto Show (NAIAS) v Detroitu třetí generaci limitované série Mustangu Bullitt™*

Společnost Ford Motor Company...

Novinka připomíná padesáté výročí kultovního snímku „Bullittův případ“ se Stevem McQueenem v hlavní roli. Další detroitskou premiérou značky Ford je nový Edge ST – první SUV...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai vkročil na jeden z největších trhů sdílené taxislužby

Hyundai vkročil na jeden z největších...

Automobilka Hyundai oznámila uzavření strategického partnerství se společností Grab, předním poskytovatelem dopravních a logistických služeb v jihovýchodní Asii. Partnerství má pomoci...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Mercedes-Benz třídy G: Ikona v nové podobě (velmi podrobná vyčerpávající informace, ale tento model si to opravdu zaslouží ! ! ! )

Nový Mercedes-Benz třídy G: Ikona v...

Nový Mercedes-Benz třídy G se představuje v nejlepší formě. Nastupující nejnovější verze legendárního terénního vozidla – přesvědčí v terénu i na silnici, za všech provozních...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě Dakaru UYUNI – TUPIZA opět vítězně

PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě Dakaru...

PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě  maratonské etapč s dalším umístěním na 1. a 2. místě a je v čele Rallye Dakar. Ve druhé části maratonské etapy letošní Rallye Dakar – se...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Akce „7 dní Peugeot“ odstartuje již dnes v pondělí 15. ledna a potrvá celý týden až do neděle 21.ledna

Akce „7 dní Peugeot“ odstartuje již...

Značka Peugeot v ČR pravidelně zahajuje nový rok akcí „7 dní Peugeot“. Letošní prodejní žně připadnou na lednový týden od 15. do 21.1. – a opět přinesou bohatě vybavené vozy za...