Podrobně o novém Citroenu Berlingu

Nové Berlingo je rodinným a praktickým multifunkčním vozem. Na náš trh přijde do prodeje již 15.5.2008.

Nové Berlingo nám povyrostlo a s ním i jeho pohodlí a variabilita využití: + 24 cm na délce (4,38 m), + 8 cm na šířce (1,81 m) a + 3,5 cm na rozvoru (2,73 m). Pokud jde o šířku a rozvor, jedná se o špičku v segmentu ludospace.

Podrobně o novém Citroenu Berlingu
Podrobně o novém Citroenu Berlingu
Podrobně o novém Citroenu Berlingu

Nové Berlingo poskytuje:

 • rekordní prostor pro nohy na zadních sedadlech (24,5 cm),
 • ještě velkorysejší objem zavazadlového prostoru, který pod krytem zavazadlového prostoru činí 675 litrů, což je o 51 litrů navíc oproti verzi Berlingo First. Objem až po střechu činí 1 350 litrů a s demontovanými sedadly 2. řady dokonce 3 000 litrů,
 • zároveň však nedošlo ke zvýšení venkovní výšky, čímž je zachována dostupnost podzemních parkovišť a aerodynamika.

Možnost četných kombinací

Nové Berlingo se přizpůsobí každému způsobu využití. Aby si každý uživatel mohl vůz uzpůsobit vlastním potřebám, nabízí nové Berlingo celou řadu kombinací týkajících se provedení siluety, otevírání kabiny, prosklení a samozřejmě výbavy.

V nabídce nového Berlinga jsou:

 • 1 nebo 2 boční posuvné dveře: Pro usnadnění přístupu do zadní části vozu lze volit mezi verzí s 1 nebo 2 bočními posuvnými dveřmi s užitečnou šířkou 65 cm.
 • Otevírání zadního okna: Tento prvek představuje u nového Berlinga významnou inovaci. Otevírání zadního okna umožňuje snadný přístup do zavazadlového prostoru bez nutnosti otevírání dveří, což je zvláště praktické při parkování v omezeném prostoru. Kromě toho lze díky tomuto prvku snadno přepravovat i dlouhé předměty, například surfové prkno, kdy tabulka státní poznávací značky na zadních dveřích zůstává stále viditelná.
 • Asymetrické zadní dveře: Zavazadlový prostor může být vybaven asymetrickými dveřmi dělenými v poměru 2/3-1/3. Užší díl je umístěn na pravé straně. Dochází tak k významnému usnadnění přístupu k zadní části vozu ve stísněných prostorech. Tyto dveře lze snadno otevřít až v úhlu 177°. Tento systém usnadňuje přepravu dlouhých předmětů, protože lze přejíždět i s užším křídlem otevřeným, přičemž širší křídlo nese státní poznávací značku a třetí brzdové světlo.
 • Za příplatek je k dispozici již známý střešní výklopný otvor Girafon, který umožňuje nakládat dlouhé předměty a převážet je se zavřenými zadními dveřmi. Jeho těsnost byla při konstrukci vozu předmětem zvláštní péče.

Mimořádná variabilita vnitřního prostoru

Nové Berlingo je praktickým vozidlem umožňujícím nejrůznější způsoby využití. Zvláště je to patrné z úrovně modularity sedadel konstruovaných tak, aby umožňovala co nejpohodlnější používání i při náročných jízdních podmínkách.

Mobilní sedadla

Sedadla ve 2. řadě jsou plně ergonomická, velkoryse prostorově řešená a definovaná tak, aby byla pohodlná pro každého pasažéra, zároveň však obohacují modularitu segmentu „ludospace“, protože jsou snadno sklopitelná nebo zcela demontovatelná. V posledním jmenovaném případě pak využitelná délka prostoru za předními sedadly přesahuje 2 metry. Opěradlo sedadla spolujezdce je plně sklopitelné. Tato funkce umožňuje přepravu dlouhých předmětů a rozšiřuje tak dále možnost využití tohoto osobního vozidla.

Zadní sedadla

Ve 2. řadě disponuje nové Berlingo podle úrovně výbavy buďto 3 samostatnými sedadly o stejné velikosti nebo lavicí dělenou v poměru 1/3-2/3. Konfigurace 3 samostatných sedadel nabízí především polohovatelná opěradla, takže si cestující na zadních sedadlech mohou zvolit, v jaké pozici budou cestovat. Opěradlo středového sedadla lze navíc při nevyužití cestujícím pasažérem, použít jako psací podložku s opěrkami a držáky na nápoje. U verze se samostatnými zadními sedadly navíc lze využít výklopné stolky v opěradlech 1. řady.

Nové Berlingo nabízí četné odkládací prostory:

 • Nový systém Modutop: Nové Berlingo si zachovalo, ba naopak ještě výrazně vylepšilo systém Modutop®. Tato multifunkční střecha je inovací praktickou a příjemnou zároveň. Slaví úspěchy již od svého uvedení na trh. Kromě přepracovaného designu nabízí četné odkládací prostory s několika schránkami. Díky přídavné střešní ventilaci navíc významně zvyšuje komfort cestování, který je dále umocněn prosklením přivádějícím do interiéru vozu hojnost světla (není k dispozici pro ČR).
 • Vnitřní přepravní systém: Toto zařízení umožňuje využití vnitřního prostoru pod střechou v případě absence systému Modutop®. Tato inovace umožňuje přepravu dlouhých (až kolem 2 m) předmětů jako jsou lyže nebo například materiál na domácí opravy bez omezení aerodynamičnosti vozidla a s minimalizovaným rizikem krádeže.
 • Středová posuvná odkládací konzola: Tato konzola dodávaná jako součást výbavy pro cestování s dětmi se montuje na podstavec mezi předními sedadly. Skýtá další odkládací prostor o objemu 13 l a 2 držáky na nápoje. Tento prostor lze rovněž velmi snadno využít podle momentální potřeby.
 • K odkládacím prostorům dále patří například schránka v horní části palubní desky za volantem (4,1 litru), příčný úložný prostor nad čelním sklem (12,5 litrů), zásuvky pod sedadly řidiče a spolujezdce (po 8,5 litru, dle úrovně výbavy) nebo schránky pod podlahou před zadními sedadly (po 7 litrech, dle úrovně výbavy).

Nové Berlingo tak může podle úrovně výbavy disponovat odkládacími prostory o objemu až 170 litrů.

Komfort ve velkém stylu

Pohodlí bylo vždy uznávanou hodnotou značky Citroën, model Berlingo nevyjímaje. Nové Berlingo tyto kvality převzalo a rozvinulo tak, aby se jeho posádka cítila ještě lépe.

Pohodlná jízda

Pro zajištění optimálního komfortu na cestách všeho druhu je nové Berlingo vybaveno nápravami z podvozku C4 Picasso, které se již dokonale osvědčily, jak co se týče komfortu, tak pokud jde o dynamické jízdní vlastnosti.

 • Přední náprava je modifikovaného typu pseudo-McPherson se spodními trojúhelníkovými rameny, vzpěrami a zkrutným stabilizátorem. Nové Berlingo se tak může pochlubit vynikající přesností držení jízdní stopy při zachování pohodlné jízdy.
 • Konstrukce zadní nápravy založená na vlečených ramenech, přímých torzních tyčích, teleskopických hydraulických tlumičích a zkrutném stabilizátoru se liší právě uložením tlumičů zaměřeným na optimalizaci prostoru podběhů kol a zvětšení světlé šířky. Její rozměry a tuhost uzpůsobené nejrůznějším situacím při řízení zajišťují jízdní vlastnosti skutečně velmi vysoké úrovně. Tato zadní náprava je rovněž vybavena hydraulickými dorazy pro vyšší komfort jízdy.

Akustický komfort

To, jak dobře se ve voze cítíme, neméně ovlivňuje i akustická pohoda. K omezení hlučnosti významně přispívá aerodynamika vozu. Motor je navíc akusticky izolován a podlaha je vybavena krytem proti odletujícímu štěrku a kabině nescházejí četné absorpční prvky (v úrovni krycí desky, palubní desky i střechy). Hlučnost byla omezena na minimum, aby si cestující v novém Berlingu mohli čas strávený na palubě vozu skutečně vychutnat.

Ergonomické a vylepšené místo řidiče 

Konstrukcí palubní desky se nové Berlingo inspirovalo u vozů SUV, kdy je kladen velký důraz na funkčnost a pohodlí řidiče. Řidič se cítí na svém sedadle komfortně a veškeré ovládací prvky včetně řadicí páky integrované do palubní desky mu „padnou“ přirozeně do ruky. Samozřejmostí je výškové a podélné nastavení volantu. Sedadla nového Berlinga poskytují pohodlí typické spíše pro sedan a jsou navržena ze snadno udržovatelných materiálů. Řidič si může sedadlo výškově nastavit a k dispozici má i loketní opěrku. Snadno tak najde nejpohodlnější pozici tolik nezbytnou pro dlouhé jízdy.

Nové Berlingo se může pochlubit skvělým výhledem, který svému řidiči poskytuje. Kromě své výšky 1,80 m disponuje i významnou prosklenou plochou 4,6 m2 (velké panoramatické čelní sklo, boční okna a zadní prosklení) a místem řidiče typickým spíše pro sedan. Řidiči jsou nápomocná i velká vnější zpětná zrcátka.

Četné moderní prvky výbavy 

 • Efektivní podpůrné prvky řízení: K usnadnění řízení slouží i četné prvky výbavy nového Berlinga jako je zadní parkovací asistent, omezovač rychlosti a tempomat nebo automatické rozsvěcení světel za snížené viditelnosti (dle úrovně výbavy).
 • Nové Berlingo má rovněž k dispozici asistent pro rozjezd do svahu. Tato nová funkce je systémově spojena s ESP, pokud je tímto systémem vozidlo vybaveno. Asistent krátkodobě (2 sekundy po uvolnění brzdového pedálu) podrží vozidlo na místě ve svahu, aby měl řidič možnost klidně přemístit nohu z brzdového pedálu na pedál akcelerátoru bez rizika popojíždění vozidla, což pomáhá zejména při naloženém vozidle. Tento asistent pro rozjezd do svahu se aktivuje při sklonu 5 % (při stoupání, pokud jde o jízdu vpřed, nebo při klesání, jde-li o couvání).
 • Moderní a praktické prvky výbavy: Možností pro maximalizaci pohodlí osádky je spousta. Nové Berlingo může být vybaveno multifunkčním palubním počítačem a audiosystémem s ovládáním na volantu a kompatibilním s přehrávačem MP3, měničem na 5 CD a systémem Bluetooth.
 • Pro některé trhy je vůz vybaven zásuvkou na 12 V a přenosnou svítilnou umístěnou v zavazadlovém prostoru, která poslouží k jeho osvětlení nebo jako běžná svítilna pro osvětlení okolí. Při používání v režimu přenosné svítilny její kapacita vydrží přibližně 45 minut a dobíjení začíná ihned po umístění do držáku při nastartovaném motoru.

Příkladné jízdní vlastnosti:

Potěšení z jízdy je podmíněno mimo jiné jistotou, že s rodinou můžeme v klidu a bezpečí cestovat po jakýchkoliv cestách. Nové Berlingo proto disponuje i následujícími vlastnostmi a prvky:

Ukázkové brzdy

Nové Berlingo je sériově vybaveno systémem ABS, elektronickým rozdělovačem brzdného účinku i nouzovým posilovačem brzd. V případě prudkého brzdění se navíc pro podporu bezpečnosti v souvislosti s brzdami automaticky rozsvěcují výstražná světla. Kotoučové brzdy o velkém průměru na všech kolech, z nichž přední jsou ventilované, jsou zárukou bezpečnosti.

Špičkové chování na silnici

Velkou premiérou a zároveň velkou inovací v segmentu lehkých dodávkových vozidel je vybavení nového Berlinga systémem ASR spojeným s ESP, ale i detektorem tlaku vzduchu v pneumatikách. Stejně jako pro všechny ostatní modely značky jsou i zde zárukou kvality sériově dodávané pneumatiky Michelin.

Výjimečná stabilita

Nové Berlingo se pyšní pozoruhodnou stabilitou jak díky velkorysému rozvoru, tak díky patnáctipalcovým (205/65 R15) nebo za příplatek šestnáctipalcovým (215/55 R16) kolům a konstrukci náprav.

Možné přizpůsobení extrémním požadavkům

Citroën nabízí výbavu určenou zejména vozidlům používaným ve ztíženém terénu, jejíž součástí jsou šestnáctipalcové pneumatiky určené speciálně ke zvětšení kontaktu s povrchem, ochranný plechový kryt pod motorem a zvýšené odpružení. U verze XTR je zavěšení rovněž zvýšeno o 10 mm vpředu i vzadu.

Nové Berlingo je vozem dynamickým a moderním, současně však robustním

 • Maska nového Berlinga na první pohled hlásá příslušnost vozu ke značce výrazným znakem dvojitých chromovaných šípů. Rozměrné a vysoké čelní sklo a stěrače s plochými rameny umocňují moderní a ušlechtilý vzhled.
 • Dynamický styl se neomezuje pouze na přední partie vozidla. Z profilu nové Berlingo odhaluje aerodynamickou siluetu od plynulých křivek předních dveří až po zadní světla. I boční okna jsou originálně a moderně řešená.
 • Nové Berlingo v každém směru zdůrazňuje svoji dvojí osobnost. Na první pohled působí jako sebevědomý a robustní bojovník.
 • Pokud jde o design předních partií, nárazník obemykající příď, rozměrné světlomety, velká a účinná zpětná zrcátka i mohutná kapota umocňují výrazný charakter nového Berlinga. 
 • Z profilu pak elegantní boky a zvýrazněné blatníky, robustní boční ochranné lišty a velká kola potvrzují určení vozu k využívání bez ohledu na kvalitu vozovky.
 • Zadní partie dokonale ladí se zbytkem vozu a jasně signalizuje snadné nakládání objemných břemen. Zadní světla jsou bez ohledu na provedení zádi umístěna ideálně mimo nárazové zóny.
 • Pokud je nové Berlingo vybaveno zadními výklopnými dveřmi, jsou jeho závěsy zakryty a dokonale integrovány tak, aby byl opět umocněn pocit solidnosti.
 • Nové Berlingo se odlišuje zdokonaleným stylem interiéru, který je moderní, nadčasový a odolný zároveň.
 • V nabídce jsou různé verze vnitřní úpravy umožňující zařídit si prostředí ve voze podle osobního vkusu od nejjednodušších až po nejzdobnější potahové materiály, které ladí se systémem Modutop® i dobrodružným duchem verze XTR.

Kompletní a spolehlivá ochrana osádky

 • Nové Berlingo je vybaveno kontrolkou a zvukovou signalizací nezapnutých bezpečnostních pásů.
 • S výbavou „Paket děti“ je k dispozici i elektrická dětská pojistka ovládaná ze stanoviště řidiče.

Bezpečnost bez kompromisů

 • Nové Berlingo může být vybaveno až 6 airbagy. Sériově je v nabídce airbag řidiče a spolujezdce. Lze dodat i 2 boční airbagy a další 2 hlavové pro maximální bezpečí.
 • Nové Berlingo je vpředu vybaveno 2 výškově nastavitelnými bezpečnostními pásy s pyrotechnickými předpínači a omezovačem tahu tlumícím tlak na hrudník v případě nárazu. Vzadu jsou 3 tříbodové bezpečnostní samonavíjecí pásy.
 • Sedadlo předního spolujezdce a 2 boční zadní sedadla jsou vybavena úchyty Isofix a třetím ukotvovacím bodem v zadní části sedadla.
 • Pro uspokojení i těch nejnáročnějších požadavků na pasivní bezpečnost pak byla konstrukce nového Berlinga vyztužena zejména v oblasti zadního a středového sloupku. Tyto úpravy zajišťují jak tuhost karosérie nezbytnou k ochraně osádky, tak i odpovídající pružnost pro absorpci slabších nárazů.

Ochrana před odcizením a vloupáním

Pro zvýšení ochrany cestujících před nežádoucím vniknutím je nové Berlingo vybaveno systémem automatického zamykání dveří a zavazadlového prostoru při uvedení vozidla do pohybu.

Nové Berlingo je proti krádeži chráněno na některých trzích také systémem tzv. superzamykání, který například po rozbití některého ze skel znemožňuje otevření dveří. 

K dispozici je ultrazvukový alarm vnitřního prostoru i alarm obvodový, který je podle jednotlivých trhů dodáván sériově nebo za příplatek. Slouží k signalizaci pohybů uvnitř vozu a k upozornění na otevření dveří. Alarm vnitřního prostoru lze vypnout tlačítkem umístěným dole vlevo pod volantem. Tento prvek umožňuje například ponechat ve voze zvíře a zároveň nadále využívat obvodový (venkovní) alarm.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Louda Auto a.s.
Třídvorská 70, 280 00 - Kolín V
321 715 804
lukas.lahoda@louda.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - JEAN-ERIC VERGNE ZÍSKAL CENU GRAND PRIX NA VÝSTAVĚ FESTIVAL AUTOMOBILE INTERNATIONAL

JEAN-ERIC VERGNE ZÍSKAL CENU GRAND PRIX...

Mistr světa ve Formuli E FIA ABB Jean-Éric Vergne byl oceněn na výstavě Festival Automobile International. Pilot stáje DS Techeetah převzal cenu Grand Prix Festivalu během slavnostního zahájení...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový rekord v roce 2018: 3,9 mil. prodaných vozů a nárůst prodejů na mezinárodních trzích o 6,8 %

Nový rekord v roce 2018: 3,9 mil....

Růst objemů prodeje již 5. rok po sobě, a to i přes nepříznivé ekonomické a geopolitické podmínky; Posílení „Princing power“ (strategie tvorby cen); Core Model Strategy (skladba modelové...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

Cena čtyřletých ojetin začíná...

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Výrazná osobnost české hudební scény jezdí výrazným vozem

Výrazná osobnost české hudební scény...

Značka DS uvádí na trh nový atraktivní model, kompaktní prémiové SUV, DS 7 CROSSBACK. Jeho prvním uživatelem se stal houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který si klíčky od tohoto luxusního...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - FERNANDO COSTA VYSTAVUJE V DS WORLD PARIS PO BOKU NOVÉHO VOZU DS 3 CROSSBACK

FERNANDO COSTA VYSTAVUJE V DS WORLD PARIS...

Showroom DS World  Paris se od 26. října mění na galerii moderního umění, která bude hostit  Fernanda Costu. Bude zde vystavena celá série děl tohoto sochaře používajícího pro tvorbu metodu...