Nový Volkswagen Transporter již páté generace – o další kvalitativní stupeň výš

Užitkové vozy Volkswagen Transporter patří k nejpopulárnějším automobilům své kategorie již od zahájení prodeje jejich první generace v roce 1950.

Na fotografiích řada Transportérů od T1 až po poslední nový Multivan:

Nový Volkswagen Transporter již páté generace - o další kvalitativní stupeň výš
Nový Volkswagen Transporter již páté generace - o další kvalitativní stupeň výš
Nový Volkswagen Transporter již páté generace - o další kvalitativní stupeň výš

Jen těžko by šlo najít v automobilové historii podobnou modelovou řadu, která se stala doslova legendou, jako se to podařilo lehkých užitkovým vozům Volkswagen Transporter. První Transporter vyjel v roce 1950 a záhy se stal nedílnou součástí toho, čemu se s odstupem let říká „německý hospodářský zázrak“.
Extrémně spolehlivý, robustní, hospodárný a provozně nenáročný užitkový voz pomáhal ve všech sférách ekonomiky. Po 53 letech nastupující model Transporter páté generace lze po technické stránce už jen těžko porovnávat s jeho slavným prapředkem. Transporter v průběhu desetiletí dospíval, zvětšoval se a díky vyspělým technologiím byl schopný vyrovnat se se stále náročnějšími úkoly.

Nový Volkswagen Transporter již páté generace - o další kvalitativní stupeň výš

Nový Volkswagen Transporter poslední generace je v mnoha ohledech výjimečným a nezaměnitelným modelem v celém svém segmentu lehkých užitkových vozů. Jestliže už v případě modelů předchozí generace se hovořilo o bezpočtu verzí a provedení, nový Transporter přidává do modelové škály ještě další varianty – vůbec poprvé se v nabídce objeví tři různé výšky střechy a novinkou je i komfortní verze Shuttle, určená pro pohodlnou přepravu osob.

Design Transporteru je elegantní a zároveň maximálně funkční. V základní verzi celkem 489 cm dlouhý, 191 cm široký a 196 cm vysoký vůz je charakteristický velkými rovnými plochami své téměř pravoúhlé skříně, což jasně naznačuje mimořádně velký vnitřní prostor.


Zákazníci budou moci vedle základního provedení s rozvorem 300 cm volit také model s rozvorem prodlouženým na 340 cm. Ložná plocha těchto verzí, krytá odolným plechem, je dlouhá 254, resp. 294 cm. Vnitřní výška skříně činí – podle provedení střechy – 139 cm/164 cm/195 cm. Objem nákladového prostoru se pohybuje od 5,9 m3 až po 9,3 m3, užitečná hmotnost (v závislosti na provedení) začíná na 795 kg a vrcholí hodnotou 1245 kg.


Propracovaná konstrukce modelu Transporter jej přímo předurčuje pro celou řadu karosářských variant, jako je např. tradiční skříňové provedení, vůz s termoizolační nebo chladicí nástavbou, tahač návěsů, valník. Firmy, zabývající se speciálními nástavbami, si mohou objednávat podvozky s jednoduchými nebo zdvojenými kabinami.


Pro nový Transporter je připraveno celkem šest nových motorů – čtyři vznětové a dva zážehové. Základním zážehovým motorem je dvoulitrový čtyřválec o výkonu 85 kW/115 k, jehož točivý moment vrcholí na hodnotě 170 Nm. Zážehový šestiválec dává ze svého objemu 3,2 l výkon 173 kW/235 k (točivý moment 315 Nm), což z něj dělá nejsilnější motor řady Transporter.


Čtveřice populárních vznětových agregátů uvádí čtyřválec 1,9 TDI se systémem přímého vstřikování nafty „čerpadlo-tryska“, který je naladěný na výkon 63 kW/86 k, nebo 77 kW/105 k. Točivý moment těchto motorů TDI činí při otáčkách 2000 min-1 200, resp. 250 Nm. Zákazníci, kteří požadují ještě mohutnější zátah, mohou zvolit pětiválec TDI se vstřikováním systému „čerpadlo-tryska“ o objemu 2,5 l, jehož výkon činí 96 kW/130 k, nebo 128 kW/174 k a točivý moment 340 Nm, resp. 400 Nm.


Motory přenášejí svůj výkon na přední kola prostřednictvím pěti- nebo šestistupňových převodovek. Výborné jízdní vlastnosti, kterými se nový užitkový model vyrovná moderním osobním vozům, staví na nezávislém zavěšení předních kol na vzpěrách McPherson a vlečených ramenech se separátně uloženými pružinami a tlumiči v tzv. miniblokovém uspořádání na zadní nápravě. Přílišné naklánění vozu v zatáčkách redukují zkrutné stabilizátory na obou nápravách. Novinkou, která pozitivně ovlivňuje především jízdní komfort i bezpečnost, je uložení motoru a příčných ramen předního zavěšení na pomocném rámu. Robustní pomocný rám slouží jako velmi důležitý prvek, chránící při případné havárii prostor pro cestující.


Také pracoviště řidiče svým pojetím a kvalitním zpracováním všech detailů míří vysoko nad obvyklé standardy třídy lehkých užitkových vozů. Řidič má k dispozici spoustu praktických odkládacích schránek a přihrádek, přímo do středu palubní desky je začleněná plocha pro odložení nejrůznějších dokumentů, přičemž rozházení těchto dokumentů např. v průvanu brání praktická svorka. Řidič má k dispozici všestranně seřiditelné sedadlo, řadicí páka ve formě „joysticku“ je začleněna přímo do palubní desky, kde je v pohodlném dosahu. Díky tomuto řešení je navíc možné snadno procházet dozadu do nákladového prostoru vozu. Vedle sedadla řidiče je možné na přání namontovat dvousedadlo pro spolujezdce, v jehož základně se ukrývá prostorná odkládací schránka. Vysokou kvalitu modelu Transporter nové generace podtrhuje i tříletá záruka na lak karoserie a dvanáctiletá záruka proti prorezivění.


Základní ceny nového Volkswagen Transporteru jsou bez DPH podle zvoleného motoru, rozvoru a karoserie od 480 090 do 664 450 Kč, s DPH od 585 710 do 810 629 Kč.


KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na pobřeží v Travemünde setká největší komunita fanoušků modelu Beetle na světě

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na...

 Letos se uskuteční již 13. ročník akce Beetle Sunshinetour.  (Na fotografii zleva: Hebmüller Cabriolet z 50. let, poslední vyrobený exemplář Brouk 1303 Cabriolet z 80. let a New Beetle...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen představí již 28.srpna ve světové premiéře nové SUV T-Roc

Volkswagen představí již 28.srpna ve...

Předprodej zcela nově vyvinutého Volkswagenu T-Roc je  u nás plánovaný již na letošní říjen, uvedení na český trh pak začátkem roku 2018. Nový T-Roc kombinuje – suverénní charakter...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nová studie obytného automobilu Volkswagen California XXL bude představena ve světové premiéře na veletrhu Caravan Salon v Düsseldorfu (26. srpna až 3. září 2017)

Nová studie obytného automobilu...

California XXL ukazuje budoucnost obytného vozidla s technikou Crafteru, pevnou vysokou střechou, kuchyňkou a koupelnou. Volkswagen California na základě modelu Transporter – je pro ostatní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Modely Volkswagen Golf R1 a Golf R Variant1 s 228 kW/310 k nabízejí výkony a dynamiku sportovního vozu

Modely Volkswagen Golf R1 a Golf R...

Jejich nastavení může být na přání ještě ostřejší díky exkluzivním prvkům výbavy „Performance“. Mezi prvky  „Performance“ patří – kotoučové brzdy „Performance“ a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Das RentAuto, originální autopůjčovna vozidel značky Volkswagen Užitkové vozy, podporuje právě probíhající hudební festival Bohemia JazzFest, který potrvá až do 18.července

Das RentAuto, originální autopůjčovna...

Festival přináší vybrané hvězdy americké a evropské hudební scény do českých a moravských měst. Náročnou práci organizátorům Bohemia JazzFestu usnadňují vozidla – Volkswagen...