Nové Audi A4 Cabriolet

Dynamický design s výjimečnou výbavou a špičkovými technologiemi.

Modernistický klasik – takové označení si vysloužilo Audi Cabriolet, jehož výroba skončila v červnu 2000. Nyní se představuje jeho netrpělivě očekávaný nástupce.


Nové Audi A4 Cabriolet
Nové Audi A4 Cabriolet
Nové Audi A4 Cabriolet

Nové Audi A4 Cabriolet, které je dlouhé 4,6 m a 1,8 m široké, svým designem perfektně zapadá do „stylistické školy“ značky Audi, preferující nadčasovou eleganci a zároveň netající sportovního ducha svých automobilů.

Nové Audi A4 Cabriolet

Do standardní výbavy patří elektro-hydraulicky ovládaná skládací střecha, jejíž roztahování nebo skládání se řídí pouhým stisknutím tlačítka – není tedy potřeba žádného manuálního uvolňování zámků střechy nad rámem čelního okna atp. jak je běžné u mnoha jiných kabrioletů. Po stisknutí tlačítka ovládajícího střechu boční okna automaticky popojedou o něco dolů a po ukončení skládání nebo natahování střechy zase vyjedou nahoru. Při stahování střechy se odklopí víko úložného prostoru za zadními sedadly kabrioletu, celá střecha se složí do tohoto prostoru a pak se víko opět uzavře, takže čisté linie kabrioletu nejsou ničím rušeny. Celý proces rozložení nebo složení střechy trvá pouze 30 sekund.

Ochranné vlastnosti velmi pevné karoserie nového kabrioletu Audi jsou mimořádné. V náročném testu podle programu Euro NCAP dostal nový kabriolet špičkové ohodnocení – čtyři hvězdičky. Vůz je vybaven sofistikovaným aktivním ochranným systémem, sestávajícím ze dvou speciálně konstruovaných deskových výztuh, které jsou za normálních okolností zasunuty do struktury vozy v místech za zadními sedadly. Pokud však senzory zaregistrují kritickou situaci, která by mohla vést k převrácení vozu, ochranné výztuhy se během několika milisekund vysunou nad zadní opěrky hlav a spolu s velmi pevným rámem čelního okna pomáhají zachovat dostatečný životní prostor pro posádku vozu i v případě jeho převrácení. Pasivní bezpečností se plně vyrovná nové Audi A4 Cabriolet uzavřeným modelům Audi A4/A4 Avant.


Konstruktéři si dali záležet na dokonalé aerodynamice a na maximálním potlačení aerodynamického hluku, který bývá u vozů se stahovací textilní střechou často terčem kritiky. Do struktury střechy jsou integrovány tlumicí materiály, které účinně absorbují vibrace a hluk. V porovnání s kabrioletem předchozí generace se konstruktérům podařilo snížit hladinu hluku uvnitř vozu o 45 procent!


Nové Audi A4 Cabriolet

Dokonalé zpracování každého detailu a nejkvalitnější materiály – to jsou typické atributy interiéru všech modelů Audi a nový kabriolet není samozřejmě výjimkou. Styling interiéru dokonale ladí s vnějším vzhledem. Na rozdíl od mnoha jiných kabrioletů je nové Audi plnohodnotným čtyřmístným automobilem. Prodloužený rozvor proti předchozímu provedení o 10 cm, tj. na 265 cm a propracovaná koncepce interiéru se pozitivně projevily především v prostoru zadních sedadel, kde mají pasažéři o 7 cm více místa pro kolena a o 5 cm více v oblasti ramen.

Nové Audi A4 Cabriolet má nejenom prostornější interiér, ale také větší zavazadlový prostor. Pokud je střecha uložena ve schránce v zavazadelníku, nabízí Audi A4 Cabriolet 246 litrů prostoru pro náklad. Pokud však řidič natáhne střechu zvětší se objem zavazadlového prostoru na 315 litrů.


Zájemci o nový kabriolet mohou volit ze dvou benzinových šestiválců: 2.4 V6 o výkonu 125 kW a 3.0 V6 o výkonu 162 kW. S motorem 2,4 s manuální pětistupňovou převodovkou jede až 224 km/h a z klidu na 100 km/h zrychluje za 9,7 s. I spotřeba je s ohledem na výborné dynamické parametry velmi nízká – pouze 9,7 l/100 km. S motorem 3,0 s manuální pětistupňovou převodovkou jede až 243 km/h a z klidu na 100 km/h zrychluje za 7,8 s. I spotřeba je s ohledem na výborné dynamické parametry velmi nízká – pouze 9,7 l/100 km. Oba agregáty spojuje i jejich osobitý „sound“, charakteristický pro šestiválcové motory. Dalším společným znakem je plnění přísných emisních limitů normy Euro IV.


Kabriolet Audi je výjimečný také tím, že zákazníkům nabízí možnost volby bezestupňové převodovky multitronic. Tato inovativní převodovka kombinuje výhody přesných manuálních převodovek s komfortem „automatů“. Příjemným doplňkem automatické převodovky multitronic je možnost manuálně řadit šest pevně definovaných virtuálních rychlostních stupňů. Manuální volba těchto převodových stupňů se provádí selektivně jednoduchým přesouváním páky voliče dopředu a dozadu v souběžné kulise nebo lze využít za příplatek dodávaného ovládání dvěma integrovanými kolébkovými spínači přímo na volantu.


Standardní výbava nového kabrioletu Audi je mimořádně rozsáhlá: zahrnuje mimo jiné elektronický stabilizační systém ESP, protiblokovací systém ABS, elektronickou uzávěru diferenciálu EDS, protiprokluzové zařízení ASR, brzdového asistenta, dále již uvedený aktivní ochranný systém sestávající ze dvou výsuvných výztuh umístěných za zadními sedadly, zcela samočinně fungující elektro-hydraulicky ovládanou skládací střechu, kterou mohou zákazníci volit v černém, modrém nebo červeném provedení, dále samočinnou klimatizační jednotku, světla do mlhy, probarvená skla omezující prohřívání interiéru, výškově nastavitelná přední sedadla s funkcí „Easy Entry“, která usnadňují přístup k zadním sedadlům. Nechybí ani elektrické ovládání předních i zadních oken nebo dálkově ovládané centrální zamykání, které obsluhuje i zámek palubní schránky. I když je standardní výbava vozů Audi Cabriolet velmi bohatá, lze ji ještě doplnit celou škálou komfortních a funkčních prvků z dlouhého seznamu výbavy na přání.


Jízdu v otevřeném voze si mohou vychutnávat i děti – všechna tři sedadla spolujezdců jsou totiž vybavena kotevním systémem Isofix pro uchycení dětské sedačky.


Pokud nejsou zadní sedadla obsazena, je možné na jejich místo nasadit na přání dodávanou větrnou přepážku, díky které nejsou řidič ani jeho spolujezdec obtěžováni nepříjemnými větrnými turbulencemi ani při rychlé jízdě po dálnicích.


Variabilitu a užitné vlastnosti nového Audi A4 Cabriolet zvyšuje také sériově dodávaný vak na lyže, ukrytý pod vyklápěcím krytem uprostřed zadního opěradla. Jeho rozměry 19 x 28 cm dovolují uvnitř vozu transportovat až tři páry lyží nebo dva snowboardy.


O prvních dojmech z jízdy s novým Audi A4 Cabriolet a jeho cenách vám ze zahájení jeho prodeje v Auto Jarov v Praze 3 na Žižkově přineseme v pondělí 24. června.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Fotbalové kluby nejvyšší ligy najely s auty z Mototechny již 5 milionů kilometrů

Fotbalové kluby nejvyšší ligy najely s...

Spolupráce značek AAA AUTO a Mototechna zahajuje již třetí sezónu V rámci spolupráce společnosti AURES Holdings, kam patří značky AAA AUTO a Mototechna, s fotbalovými kluby FAČR a LFA ujeli...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai Motor Europe uzavřel první pololetí s novým prodejním rekordem

Hyundai Motor Europe uzavřel první...

Hyundai Motor dosáhl v letošním roce svého nejlepšího výsledku za první pololetí s 291 052 evropskými registracemi Nárůst o 7,5 % v porovnání s předchozím nejlepším prvním pololetím...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Akce „Hyundai odměňuje české řidiče“ oslovila Česko

Akce „Hyundai odměňuje české...

Hyundai je dlouhodobě jediným opravdovým partnerem českých řidičů, nabízejícím za nedostižné ceny špičkové služby a produkty, vynikající výbavu, inovativní technologie, vrcholnou kvalitu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový vrcholný model rodiny Q: Audi Q8 zná českou cenu

Nový vrcholný model rodiny Q: Audi Q8...

Luxusně vybavené SUV ve stylu kupé pro podnikání i volný čas Audi Q8 50 TDI v České republice od 1 945 900 Kč; uvedení na trh v srpnu Atraktivní balíčky výbav Gravity a Technology Audi Q8...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai je podle J.D. Power nejspolehlivější značkou v automobilovém průmyslu

Hyundai je podle J.D. Power...

Nezávislá organizace J.D. Power zveřejnila studii spolehlivosti automobilů na území Velké Británie. Výzkum označil Hyundai jako nejspolehlivější značku na trhu. Automobilka v provedeném...