Nissan Pivo 2 senzací na tokijském autosalónu

Třísedadlový elektromobil s kabinou otočnou o 360° nabízí zcela novou dimenzi vztahu mezi vozidlem a řidičem.

Již původní první Nissan Pivo byl na tokijském autosalónu v roce 2005 stejnou senzací jako nyní Pivo 2.

Nissan Pivo 2 senzací na tokijském autosalónu
Nissan Pivo 2 senzací na tokijském autosalónu

Pivo 2, ekologicky šetrné elektrické městské vozidlo, disponuje špičkovými technologiemi, uživatelsky přívětivými inovacemi a robotickým agentem, který vztah mezi vozidlem a řidičem posouvá na novou úroveň.

Jeho jedinečnost spočívá kombinaci unikátní konstrukce otočné třímístné kabiny s technologií „by-wire“, nahrazující v systémech řízení, brzdění a pohonu tradiční mechanické vazby (hřídele, hydrauliku a další prvky) elektrickými signály.

Vůz Pivo 2 je rovněž vybaven řadou bezpečnostních systémů vycházejících z firemní koncepce Safety Shield (Ochranný štít), například kamerovým systémem umožňujícím rozhled do všech směrů (Around View Monitor – AVM) a podpůrným systémem řízení na dálku (Distance Control Assist System – DCAS).

Konstrukce inteligentní formy života

Podle průzkumu provedeného společností Nissan je u pozitivně naladěných řidičů menší pravděpodobnost účasti na dopravní nehodě. Nissan se dokonce domnívá, že příjemné pocity mohou v řidiči vzbudit i samotná vozidla. Pivo 2 je proto vybaveno robotickým agentem, který aktivně vytváří vazbu mezi vozidlem a řidičem.

„Tvář“ robotického agenta nahlíží zpoza přístrojové desky, „hovoří“ a „naslouchá“ řidiči, a na základě konverzace a technologie monitorování výrazu obličeje odhaduje jeho náladu. Kromě poskytování informací potřebných pro řízení je robotický agent naprogramován tak, aby podle situace řidiče buď „povzbudil“ nebo „uklidnil“. Toto interaktivní rozhraní vyvolává mezi řidičem a vozidlem pocit důvěry a náklonnosti, který pomáhá bezpečné a příjemné jízdě.

Inteligentní styl a vzhled

Pivo 2 není jen pojízdnou laboratoří pro výzkum interakcí robotického agenta; inteligentní design má i samotná mechanická konstrukce. „Při navrhování designu Piva 2 jsme vycházeli z toho, že celé vozidlo je inteligentní formou života,“ vysvětluje hlavní konstruktér Masato Inoue z oddělení produktového designu. „Pivo 2 představuje experiment, který se vymyká všemu, co jsme kdy vytvořili.”

Vnější vzhled Piva 2 vyjadřuje atraktivní a velice osobitý styl. Umístěním vysoce výkonných motorů ve tvaru disku na všechna čtyři kola odpadá potřeba montáže pohonné soustavy dovnitř vozidla a tím se značně zvětšuje dostupný vnitřní prostor. Další prostor šetří pokročilé kompaktní lithium-iontové trakční baterie Nissan se zvýšenou kapacitou, a použití kompaktního měniče zabudovaného do každého motoru.

Díky tomu, že je kabina Piva 2 otočná o 360°, jsou její přední dveře přístupné z kterékoli strany. Sedadlo řidiče je umístěno vpředu uprostřed, dva spolucestující sedí vzadu na sedadlech podobajících se křeslům.

„Vždy příjemně, všude pohodlně“

Jedním ze základních požadavků na městské vozidlo je praktičnost, snadné parkování a manévrování v úzkých uličkách. Díky otočné kabině může být řidič při jízdě vždy otočen směrem dopředu, a to i při podélném parkování. Realizaci otočné kabiny Pivo 2, převzaté z Piva první generace, umožnily pokročilé technologie „by-wire“ a systém proměnné geometrie „Metamo“, umožňující flexibilní změny geometrie podvozku.

Díky vyspělé regulační technologii, která koordinuje funkci hnacích motorů na každém kole, může Pivo 2 snadno manévrovat způsobem, který by byl s běžným vozidlem obtížný. S možností ovládat všechna čtyři kola nezávisle a s pohybem kol připomínajícím pohyby rukou může Pivo 2 jet i do strany, což je nesporným přínosem při parkování v malém prostoru nebo při jízdě po ucpaných silnicích.

Tím, že systém Metamo použitý ve vozidle Pivo 2 umožňuje flexibilně měnit natočení vozidla v kterémkoli směru, zvyšuje pohodlí cestování, a navíc přispívá i k lepší dynamické výkonnosti a bezpečnosti. Systém automaticky upravuje polohu kol podle stylu jízdy, aby tím vyrovnával zatížení na všech čtyřech kolech. Za tímto účelem se kola při akceleraci posouvají dozadu, při brzdění se vysunují dopředu a při zatáčení se vysouvají do vnější strany zatáčky.

Základy ekologických technologií budoucnosti

Pivo 2 je dalším konkrétním vyjádřením snahy společnosti Nissan poskytovat zákazníkům příjemné inovace a inteligentní funkce. Díky použití množství špičkových technologií má Pivo 2 kompaktní vzhled, nevídaný tvar a pohybuje se tak, jako žádné jiné silniční vozidlo před ním. Pivo 2 je splněným snem o elektricky poháněném vozidle – základu ekologických technologií budoucnosti. .

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Pro evropské zákazníky byla oficiálně zahájena výroba zcela nového Nissanu LEAF, nové generace světově nejprodávanější elektromobilu

Pro evropské zákazníky byla oficiálně...

Z výrobních linek v britském Sunderlandu již sjíždějí první vozy LEAF a první zákazníci již začali odpočítávat dny zbývající do okamžiku, kdy v únoru obdrží své vozy. Zcela nový...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ceny nové generace průkopníka segmentu elektromobilů začínají na českém trhu na 850 000 Kč.

Ceny nové generace průkopníka segmentu...

Více než 300 000 prodaných vozů a téměř 3,5 miliardy najetých kilometrů. Nissan LEAF s nulovými emisemi od svého uvedení na trh v roce 2010 úspěšně rozbíjí stereotypy o elektromobilech...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Nissan LEAF získal první mezinárodní cenu

Nový Nissan LEAF získal první...

Nový Nissan LEAF první ocenění získal na každoroční slavnostní události CES Unveiled v rámci veletrhu CES (Consumer Electronics Show), který pořádá asociace CTA (Consumer Technology...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nissan přichází s akční modelovou řadou CZECH LINE: nabídka zahrnuje atraktivní ceny  crossoveru Nissan Juke, Qashqai a X-Trail

Nissan přichází s akční modelovou...

Mimořádně atraktivní ceny se vztahují na nejpopulárnější crossovery Nissanu: Juke, Qashqai a X-Trail v oblíbených výbavách. Čeští zákazníci mohou nyní nákupem vybraných vozů Nissan...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost Nissan Motor Co., Ltd. posiluje svou vedoucí pozici v elektromobilní revoluci: na autosalonu v Tokiu představila dva nové koncepty – včetně svého prvního elektrického crossoveru – a oznámila svůj vstup do seriálu závodů Formule E.

Společnost Nissan Motor Co., Ltd....

Nissan jako světový lídr v oblasti elektromobilů a tvůrce světově nejprodávanějšího elektromobilu Nissan LEAF, využil mezinárodní platformu tokijského autosalonu k prezentaci své vize...