Nissan Pivo 2 senzací na tokijském autosalónu

Třísedadlový elektromobil s kabinou otočnou o 360° nabízí zcela novou dimenzi vztahu mezi vozidlem a řidičem.

Již původní první Nissan Pivo byl na tokijském autosalónu v roce 2005 stejnou senzací jako nyní Pivo 2.

Nissan Pivo 2 senzací na tokijském autosalónu
Nissan Pivo 2 senzací na tokijském autosalónu

Pivo 2, ekologicky šetrné elektrické městské vozidlo, disponuje špičkovými technologiemi, uživatelsky přívětivými inovacemi a robotickým agentem, který vztah mezi vozidlem a řidičem posouvá na novou úroveň.

Jeho jedinečnost spočívá kombinaci unikátní konstrukce otočné třímístné kabiny s technologií „by-wire“, nahrazující v systémech řízení, brzdění a pohonu tradiční mechanické vazby (hřídele, hydrauliku a další prvky) elektrickými signály.

Vůz Pivo 2 je rovněž vybaven řadou bezpečnostních systémů vycházejících z firemní koncepce Safety Shield (Ochranný štít), například kamerovým systémem umožňujícím rozhled do všech směrů (Around View Monitor – AVM) a podpůrným systémem řízení na dálku (Distance Control Assist System – DCAS).

Konstrukce inteligentní formy života

Podle průzkumu provedeného společností Nissan je u pozitivně naladěných řidičů menší pravděpodobnost účasti na dopravní nehodě. Nissan se dokonce domnívá, že příjemné pocity mohou v řidiči vzbudit i samotná vozidla. Pivo 2 je proto vybaveno robotickým agentem, který aktivně vytváří vazbu mezi vozidlem a řidičem.

„Tvář“ robotického agenta nahlíží zpoza přístrojové desky, „hovoří“ a „naslouchá“ řidiči, a na základě konverzace a technologie monitorování výrazu obličeje odhaduje jeho náladu. Kromě poskytování informací potřebných pro řízení je robotický agent naprogramován tak, aby podle situace řidiče buď „povzbudil“ nebo „uklidnil“. Toto interaktivní rozhraní vyvolává mezi řidičem a vozidlem pocit důvěry a náklonnosti, který pomáhá bezpečné a příjemné jízdě.

Inteligentní styl a vzhled

Pivo 2 není jen pojízdnou laboratoří pro výzkum interakcí robotického agenta; inteligentní design má i samotná mechanická konstrukce. „Při navrhování designu Piva 2 jsme vycházeli z toho, že celé vozidlo je inteligentní formou života,“ vysvětluje hlavní konstruktér Masato Inoue z oddělení produktového designu. „Pivo 2 představuje experiment, který se vymyká všemu, co jsme kdy vytvořili.”

Vnější vzhled Piva 2 vyjadřuje atraktivní a velice osobitý styl. Umístěním vysoce výkonných motorů ve tvaru disku na všechna čtyři kola odpadá potřeba montáže pohonné soustavy dovnitř vozidla a tím se značně zvětšuje dostupný vnitřní prostor. Další prostor šetří pokročilé kompaktní lithium-iontové trakční baterie Nissan se zvýšenou kapacitou, a použití kompaktního měniče zabudovaného do každého motoru.

Díky tomu, že je kabina Piva 2 otočná o 360°, jsou její přední dveře přístupné z kterékoli strany. Sedadlo řidiče je umístěno vpředu uprostřed, dva spolucestující sedí vzadu na sedadlech podobajících se křeslům.

„Vždy příjemně, všude pohodlně“

Jedním ze základních požadavků na městské vozidlo je praktičnost, snadné parkování a manévrování v úzkých uličkách. Díky otočné kabině může být řidič při jízdě vždy otočen směrem dopředu, a to i při podélném parkování. Realizaci otočné kabiny Pivo 2, převzaté z Piva první generace, umožnily pokročilé technologie „by-wire“ a systém proměnné geometrie „Metamo“, umožňující flexibilní změny geometrie podvozku.

Díky vyspělé regulační technologii, která koordinuje funkci hnacích motorů na každém kole, může Pivo 2 snadno manévrovat způsobem, který by byl s běžným vozidlem obtížný. S možností ovládat všechna čtyři kola nezávisle a s pohybem kol připomínajícím pohyby rukou může Pivo 2 jet i do strany, což je nesporným přínosem při parkování v malém prostoru nebo při jízdě po ucpaných silnicích.

Tím, že systém Metamo použitý ve vozidle Pivo 2 umožňuje flexibilně měnit natočení vozidla v kterémkoli směru, zvyšuje pohodlí cestování, a navíc přispívá i k lepší dynamické výkonnosti a bezpečnosti. Systém automaticky upravuje polohu kol podle stylu jízdy, aby tím vyrovnával zatížení na všech čtyřech kolech. Za tímto účelem se kola při akceleraci posouvají dozadu, při brzdění se vysunují dopředu a při zatáčení se vysouvají do vnější strany zatáčky.

Základy ekologických technologií budoucnosti

Pivo 2 je dalším konkrétním vyjádřením snahy společnosti Nissan poskytovat zákazníkům příjemné inovace a inteligentní funkce. Díky použití množství špičkových technologií má Pivo 2 kompaktní vzhled, nevídaný tvar a pohybuje se tak, jako žádné jiné silniční vozidlo před ním. Pivo 2 je splněným snem o elektricky poháněném vozidle – základu ekologických technologií budoucnosti. .

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
KONTAKT spol. s r.o.
Svobodova 2050, 511 01 - Turnov
481 325 726
oztu@havex.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ElectrifyTheWorld: Průvodce ekosystémem e-mobility společnosti Nissan

ElectrifyTheWorld: Průvodce ekosystémem...

Další díl seriálu společnosti Nissan #ElectrifyTheWorld  v představování vize inteligentní mobility Nissanu. Věděli jste, že ekosystém elektromobilů společnosti Nissan stojí na pěti...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nejprodávanější SUV na světě Nissan X-Trail prošlo modernizací – ceny v České republice od 522 400 Kč*

Nejprodávanější SUV na světě Nissan...

Nissan X-Trail, světově nejprodávanější SUV, je nyní k dispozici s řadou vylepšení, která zvyšují úroveň kvality a vytříbenosti. Modernizovaný crossover vyniká mimo jiné –...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nissan uvádí limitovanou edici kompaktního crossoveru Juke Dark Sound pro dokonalé audio zážitky a navíc je standardně vybaven personalizací exteriéru v černé barvě a výraznými 18“ hliníkovými koly s černými segmenty . . .

Nissan uvádí limitovanou edici...

Vozy je možné u autorizovaných dealerů Nissan již objednávat za akční cenu 430 500 Kč. Juke Dark Sound – poskytuje ještě intenzivnější zvukový zážitek, než kdy předtím. Zvuku...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ZOO Dvůr Králové a Nissan představily nový projekt E-safari na podporu provozu elektromobilů

ZOO Dvůr Králové a Nissan představily...

ZOO Dvůr Králové společně s automobilkou Nissan představily nový projekt s názvem E-safari, který má podpořit využívání elektromobilů místo klasických aut. Návštěvníci tak mají od...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Výroba nového Nissanu Qashqai v Evropě zahájena

Výroba nového Nissanu Qashqai v Evropě...

Tento nejprodávanější crossover v Evropě dostává celou řadu luxusních vylepšení designu, technologií a výkonu. Vylepšení nového modelu se dotýkají zejména čtyř oblastí moderního...