Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu

Typická dodávka je jen o málo více, než pouhá krabice na kolech: Jistě, je funkční, ale zřídka kdy inovativní nebo kreativní.

Nicméně konstruktéři z Nissan Design Center (NDC) v Japonsku a Nissan Design Europe ve Velké Británii přišli s jiným názorem. Při vývoji vozu NV200 tak společný tým vypracoval koncepci, která může způsobit na trhu revoluci.

Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu
Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu
Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu

„Užitkový vůz je určen k plnění řady konkrétních úkolů, avšak není zde důvod, aby byl navržen jako výhradně účelový. V NV200 se funkce s estetikou vzájemně podporují. NV200 je velmi účinným nástrojem, který však nepostrádá dotek lidskosti.”

Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu
Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu
Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu

Shiro Nakamura, senior vicepresident a kreativní ředitel společnosti Nissan Motor Co., Ltd.

  • Unikátní kombinace mobilní kanceláře a dodávky v jednom
  • Posuvný úložný box po vysunutí odhalí…počítačové pracoviště a obývací pokoj

Absence předsudků ohledně toho, jakou formu by měla NV200 mít, umožnila společnému týmu konstruktérů z Japonska a Velké Británie přijít s radikální, avšak zároveň zcela praktickou koncepcí.

Japonský tým vedl hlavní konstruktér Ryoichi Kuraoka. Ve Velké Británii tým vedl Stephane Schwarz, ředitel konstrukce studia NDE, designér exteriéru Martin Uhlarik a designér interiéru Hironori Oyama. Koncepce byl původně inspirována potřebami profesionálního potápěče, ale přestože byl tento vůz navržen pro specifické potřeby jednoho uživatele, základní koncepce má značný potenciál využití pro nejrůznější zákazníky.

Zvenčí je NV200 ztělesněním moderní dodávky. Předsunutou kabinu (cab-forward) obepíná mřížka chladiče přecházející do prolisů po stranách. NV200 sedí má dlouhý rozvor – 2820 mm – a výšku 1840 mm, což poskytuje praktický a rozměrný nákladový prostor.

Avšak rozhodující jsou detaily. Uvnitř vozu se nachází patentovaný posuvný úložný box rozdělený na řadu samostatných oddílů. Úložný box je při jízdě skryt v zavazadlovém prostoru. Po příjezdu do cíle se může ručně, s pomocí hydraulických pístů vysunout dozadu. Zamykatelné svinovací žaluzie chrání obsah, schránky jsou přístupné zevnitř vozidla nebo z vnější strany úložného boxu.

Jakmile se box z dodávky vysune, jím uvolněný prostor se přemění na mobilní kancelář Z boku dodávky se spustí stolek pro počítač a odhalí dva LCD monitory. Přední sedadlo spolujezdce se na zakřivené kolejničce otáčí dozadu a obrací ke stolku. Pracovní místo je osvětleno přirozeným světlem z malého bočního okna nad obrazovkami a velkým vyklenutým stropním světlem ve střeše dodávky

Vozidlo je rovněž vybaveno malou ledničkou, výklopným umyvadlem a nádržemi na vodu. Pro napájení elektrických zařízení se využívá malý generátor, který se nabíjí solárními panely na střeše dodávky.

V kabině se odráží důraz na formu a funkčnost. Hliníkový skelet sedadel je krytý omyvatelným tvarovaným materiálem podobným tkanině používané u sportovních bot. Pod přístrojovou deskou se po celé její délce táhnou velké otevřené ukládací prostory. Senzory v ukládacích prostorech detekují pohyb a jakmile v přihrádkách nebo v jejich blízkosti zjistí přítomnost ruky nebo předmětu, celý úložný prostor osvětlí.

Na místo vnitřního zpětného zrcátka byla nainstalována malá barevná televizní obrazovka, na které je trvale promítán pohled za dodávku.

Většina materiálů, struktur a barev používaných ve voze NV200 připomíná materiály, struktury a barvy podvodního světa. Vnější povrch vozu je odolný proti poškrábání s matně saténovou povrchovou úpravou ocelově šedé barvy zdůrazňující charakter projektu jako „skříňky na nástroje“.

Materiály interiéru jsou buď vytvrzené lehké plasty nebo pogumovaná tkanina v tmavě šedé barvě s ozdobnými prvky v tmavší ostře žluté barvě. Také sklo má žlutý odstín. Dřevěná podlaha vozu NV200 je provedena v otěruvzdorném, přírodním ebenu, který přináší dotek tepla do jinak pracovního prostředí.

Designéři ve Velké Británii si dovolili malý vizuální vtip. Po otevření posuvných dveří se na nástupním prahu objeví nápis „Pozor na mezeru“… který zná každý, kdo kdy jel londýnským metrem.

I když byl vůz NV200 navržen tak, aby sloužil specifickým potřebám jednoho uživatele, princip této studie má potenciál širokého využití. Konstrukční tým jako možné uživatele vytipoval například pojízdné knihovny, květinářství, floristy, terénní ambulance atd.

„I když může vůz NV200 na první pohled působit rozmařile, čím více studujete jeho potenciál, tím více si uvědomujete, že jde o naprosto praktický a životaschopný projekt,” říká Nakamura.

Vůz NV200 je rovněž vybaven ekologicky šetrným čistým vznětovým motorem. Disponuje řadou bezpečnostních systémů vycházejících z firemní koncepce Safety Shield (Ochranný štít), například kamerovým systémem umožňujícím pohled dozadu (Back View Monitor) a asistenčním systémem kontroly vzdálenosti (Distance Control Assist System).

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Dvořákova 304, 346 01 - Horšovský Týn
379 412 279
plzen@smucler.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Nissan LEAF získal první mezinárodní cenu

Nový Nissan LEAF získal první...

Nový Nissan LEAF první ocenění získal na každoroční slavnostní události CES Unveiled v rámci veletrhu CES (Consumer Electronics Show), který pořádá asociace CTA (Consumer Technology...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nissan přichází s akční modelovou řadou CZECH LINE: nabídka zahrnuje atraktivní ceny  crossoveru Nissan Juke, Qashqai a X-Trail

Nissan přichází s akční modelovou...

Mimořádně atraktivní ceny se vztahují na nejpopulárnější crossovery Nissanu: Juke, Qashqai a X-Trail v oblíbených výbavách. Čeští zákazníci mohou nyní nákupem vybraných vozů Nissan...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost Nissan Motor Co., Ltd. posiluje svou vedoucí pozici v elektromobilní revoluci: na autosalonu v Tokiu představila dva nové koncepty – včetně svého prvního elektrického crossoveru – a oznámila svůj vstup do seriálu závodů Formule E.

Společnost Nissan Motor Co., Ltd....

Nissan jako světový lídr v oblasti elektromobilů a tvůrce světově nejprodávanějšího elektromobilu Nissan LEAF, využil mezinárodní platformu tokijského autosalonu k prezentaci své vize...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nissan představil na autosalonu v Tokiu plně elektrický koncept crossoveru Nissan IMx

Nissan představil na autosalonu v Tokiu...

Plně elektrický koncept crossover Nissan IMx nabízí plně autonomní jízdu s dojezdem více než 600 kilometrů. Inovativní koncept nabízí pohled do budoucnosti Inteligentní mobility Nissanu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nissan v Evropě odhalil nový LEAF, další evoluční stadium světově nejprodávanějšího elektromobilu s nulovými emisemi – na našem českém trhu již v prodeji

Nissan v Evropě odhalil nový LEAF,...

Tento zcela nový model, ztělesňující firemní vizi Inteligentní mobility Nissan, se dočkal nového provedení, které nabízí delší dojezd, dynamický design, vyspělé jízdní asistenční...