Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu

Typická dodávka je jen o málo více, než pouhá krabice na kolech: Jistě, je funkční, ale zřídka kdy inovativní nebo kreativní.

Nicméně konstruktéři z Nissan Design Center (NDC) v Japonsku a Nissan Design Europe ve Velké Británii přišli s jiným názorem. Při vývoji vozu NV200 tak společný tým vypracoval koncepci, která může způsobit na trhu revoluci.

Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu
Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu
Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu

„Užitkový vůz je určen k plnění řady konkrétních úkolů, avšak není zde důvod, aby byl navržen jako výhradně účelový. V NV200 se funkce s estetikou vzájemně podporují. NV200 je velmi účinným nástrojem, který však nepostrádá dotek lidskosti.”

Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu
Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu
Nissan NV200 na Autosalonu v Tokyu

Shiro Nakamura, senior vicepresident a kreativní ředitel společnosti Nissan Motor Co., Ltd.

  • Unikátní kombinace mobilní kanceláře a dodávky v jednom
  • Posuvný úložný box po vysunutí odhalí…počítačové pracoviště a obývací pokoj

Absence předsudků ohledně toho, jakou formu by měla NV200 mít, umožnila společnému týmu konstruktérů z Japonska a Velké Británie přijít s radikální, avšak zároveň zcela praktickou koncepcí.

Japonský tým vedl hlavní konstruktér Ryoichi Kuraoka. Ve Velké Británii tým vedl Stephane Schwarz, ředitel konstrukce studia NDE, designér exteriéru Martin Uhlarik a designér interiéru Hironori Oyama. Koncepce byl původně inspirována potřebami profesionálního potápěče, ale přestože byl tento vůz navržen pro specifické potřeby jednoho uživatele, základní koncepce má značný potenciál využití pro nejrůznější zákazníky.

Zvenčí je NV200 ztělesněním moderní dodávky. Předsunutou kabinu (cab-forward) obepíná mřížka chladiče přecházející do prolisů po stranách. NV200 sedí má dlouhý rozvor – 2820 mm – a výšku 1840 mm, což poskytuje praktický a rozměrný nákladový prostor.

Avšak rozhodující jsou detaily. Uvnitř vozu se nachází patentovaný posuvný úložný box rozdělený na řadu samostatných oddílů. Úložný box je při jízdě skryt v zavazadlovém prostoru. Po příjezdu do cíle se může ručně, s pomocí hydraulických pístů vysunout dozadu. Zamykatelné svinovací žaluzie chrání obsah, schránky jsou přístupné zevnitř vozidla nebo z vnější strany úložného boxu.

Jakmile se box z dodávky vysune, jím uvolněný prostor se přemění na mobilní kancelář Z boku dodávky se spustí stolek pro počítač a odhalí dva LCD monitory. Přední sedadlo spolujezdce se na zakřivené kolejničce otáčí dozadu a obrací ke stolku. Pracovní místo je osvětleno přirozeným světlem z malého bočního okna nad obrazovkami a velkým vyklenutým stropním světlem ve střeše dodávky

Vozidlo je rovněž vybaveno malou ledničkou, výklopným umyvadlem a nádržemi na vodu. Pro napájení elektrických zařízení se využívá malý generátor, který se nabíjí solárními panely na střeše dodávky.

V kabině se odráží důraz na formu a funkčnost. Hliníkový skelet sedadel je krytý omyvatelným tvarovaným materiálem podobným tkanině používané u sportovních bot. Pod přístrojovou deskou se po celé její délce táhnou velké otevřené ukládací prostory. Senzory v ukládacích prostorech detekují pohyb a jakmile v přihrádkách nebo v jejich blízkosti zjistí přítomnost ruky nebo předmětu, celý úložný prostor osvětlí.

Na místo vnitřního zpětného zrcátka byla nainstalována malá barevná televizní obrazovka, na které je trvale promítán pohled za dodávku.

Většina materiálů, struktur a barev používaných ve voze NV200 připomíná materiály, struktury a barvy podvodního světa. Vnější povrch vozu je odolný proti poškrábání s matně saténovou povrchovou úpravou ocelově šedé barvy zdůrazňující charakter projektu jako „skříňky na nástroje“.

Materiály interiéru jsou buď vytvrzené lehké plasty nebo pogumovaná tkanina v tmavě šedé barvě s ozdobnými prvky v tmavší ostře žluté barvě. Také sklo má žlutý odstín. Dřevěná podlaha vozu NV200 je provedena v otěruvzdorném, přírodním ebenu, který přináší dotek tepla do jinak pracovního prostředí.

Designéři ve Velké Británii si dovolili malý vizuální vtip. Po otevření posuvných dveří se na nástupním prahu objeví nápis „Pozor na mezeru“… který zná každý, kdo kdy jel londýnským metrem.

I když byl vůz NV200 navržen tak, aby sloužil specifickým potřebám jednoho uživatele, princip této studie má potenciál širokého využití. Konstrukční tým jako možné uživatele vytipoval například pojízdné knihovny, květinářství, floristy, terénní ambulance atd.

„I když může vůz NV200 na první pohled působit rozmařile, čím více studujete jeho potenciál, tím více si uvědomujete, že jde o naprosto praktický a životaschopný projekt,” říká Nakamura.

Vůz NV200 je rovněž vybaven ekologicky šetrným čistým vznětovým motorem. Disponuje řadou bezpečnostních systémů vycházejících z firemní koncepce Safety Shield (Ochranný štít), například kamerovým systémem umožňujícím pohled dozadu (Back View Monitor) a asistenčním systémem kontroly vzdálenosti (Distance Control Assist System).

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Louda Auto a.s.
Třídvorská 70, 280 00 - Kolín V
321 715 804
lukas.lahoda@louda.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Celosvětový prodej Nissanu táhnou crossovery a SUV

Celosvětový prodej Nissanu táhnou...

Globální prodej crossoverů a SUV Nissan v roce 2017 vzrostl o více než 12 % na více než 2 miliony vozidel. K tomuto úspěchu přispěly zcela nový malý crossover Nissan Kicks, kompaktní vozy...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nissan předvedl elektrický ekosystém, který má za cíl přinést budoucnost řízení již dnes

Nissan předvedl elektrický ekosystém,...

Světový lídr ve výrobě elektromobilů na měsíc ovládl Tenerife, aby se podělil o svou vizi budoucnosti bez emisí. Více než 12 000 nových zákaznických objednávek Nissanu LEAF v Evropě za...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Pro evropské zákazníky byla oficiálně zahájena výroba zcela nového Nissanu LEAF, nové generace světově nejprodávanější elektromobilu

Pro evropské zákazníky byla oficiálně...

Z výrobních linek v britském Sunderlandu již sjíždějí první vozy LEAF a první zákazníci již začali odpočítávat dny zbývající do okamžiku, kdy v únoru obdrží své vozy. Zcela nový...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ceny nové generace průkopníka segmentu elektromobilů začínají na českém trhu na 850 000 Kč.

Ceny nové generace průkopníka segmentu...

Více než 300 000 prodaných vozů a téměř 3,5 miliardy najetých kilometrů. Nissan LEAF s nulovými emisemi od svého uvedení na trh v roce 2010 úspěšně rozbíjí stereotypy o elektromobilech...