Moderní luxus Mercedes-Benz Concept S-Class Coupé: výhled na nový vrcholný model

Studie Mercedes-Benz Concept S Class Coupé, vystavenou na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu, okouzlujícím stylovým vzhledem dokonale ztělesňuje aktuální stav moderního luxusu interiérem s neobyčejným designem a skutečně exkluzivní výbavou.

Nový čtyřmístný sedan třídy S

– byl nadšeně přijat zákazníky a dokonale plní svou roli reprezentanta inovační síly značky Mercedes-Benz. U třídy S Coupé, která je tradičním vrcholem modelového programu Mercedes-Benz, využili designéři větší tvůrčí volnosti a vytvořili automobilové mistrovské dílo.

Design

Smyslná jasnost jako výraz moderního luxusu – to je středem zájmu designérů a základem designérské filozofie značky Mercedes-Benz. Cílem je vytvářet jasné tvary a hladké plochy, předvádět high-tech a zároveň oslovovat i na emocionální úrovni. Smyslná jasnost se odráží v tradici, emocích a pokroku, tedy ve třech klíčových hodnotách designu značky s hvězdou, které poskytují základní orientaci a které jsou v závislosti na modelu různě akcentovány. Mercedes-Benz vzájemně propojuje modernu s avantgardou i tradici s pokrokem. Každá modelová řada hraje vlastní roli a má zcela určitý charakter, závislý na atributech, na něž je design zaměřen. A přesto je Mercedes-Benz vždy rozpoznatelný jako Mercedes-Benz, protože designéři, kromě vyvíjení nových tvarových řešení, čerpají v rámci udržování živých tradic také z bohatého „genového fondu“ pro značku typických stylistických prvků.

Exteriér: Ladná silueta s dokonalými proporcemi

Concept S-Class Coupé ztělesňuje moderním způsobem smyslnou jasnost svou ladnou siluetou. Vyznačuje se typickými proporcemi vozu s pohonem zadních kol, které jsou zdůrazněny pro Mercedesy typickou klesající linií. Dlouhá kapota motoru s pregnantními liniemi a podélnými „vybouleními“, nízký pás prosklení kabiny s vysoko umístěnou spodní hranou bočních oken, zdůrazněné podběhy s 21“ koly (pneumatiky 265/35 R 21 vpředu, 295/35 R 21 vzadu) a opticky široká záď podtrhují charakter studie Concept S-Class Coupé jako mistrovského díla automobilové konstrukce. Kupé má při rozvoru 2945 mm vnější délku 5050 mm, šířku 1958 mm a výšku 1409 mm.

Profil vozu je v souladu s jeho emocionálním charakterem definován klesající linií, která jako podpis podtrhuje typické proporce vozů Mercedes-Benz. Linie jsou záměrně redukovány na to nejpodstatnější. Vzniká tak nadčasová jasnost.

Tvůrčí souhra různých stylistických prvků propůjčuje studii Concept S-Class Coupé suverénní a sebevědomou tvář. Přídi dominuje trojrozměrně tvarovaná maska chladiče se zdokonalenou „diamantovou“ mřížkou, jejíž struktura je tvořena čtyřúhelníkovými prvky s tmavě chromovaným povrchem. V jejím středu září hvězda Mercedesu, doplněná po obou stranách horizontální ozdobnou lištou.

Světlomety LED s typickým „obočím“ v roli světel pro denní svícení propůjčují vozu extrémně sebevědomý, charakteristický pohled. U studie Concept S-Class Coupé je obočí doplněno půlkruhovou linií s opačnou orientací. Optické prvky uvnitř světlometů a zadních svítilen s „diamantovým“ vzhledem podtrhují luxusní výbavu konceptu.

Boční silueta je definována kopulovitě klenutou linií střechy a bezrámovými dveřmi. Prosklené plochy jsou vymezeny elegantním trojrozměrným chromovaným rámečkem, který není přerušován žádným střešním sloupkem B. Tím je umocněn typický styl kupé v podání Mercedesu. Designéři využili tvůrčí volnosti při návrhu konceptu a obdařili vnější zpětná zrcátka mimořádně štíhlými a dlouhými tvary, které působí velmi elegantně.

„Sval“ pnoucí se na bocích nad zadními koly vytváří již u stojícího vozidla dojem lehkosti a dynamiky, který je umocněn dynamickým přechodem výrazně tvarovaných ploch a linií z boční stěny do zádě.

Emocionální celkový vzhled vozu završuje zadní partie svými základními plochami, širokými rameny a markantními charakterovými liniemi. Přemístění registrační značky do spodní části nárazníku uvolnilo na hladkém zadním víku prominentní místo pro hvězdu. Dalším výrazným prvkem je chromovaná ozdobná lišta s pečlivě vytvarovanými detaily, která probíhá vodorovně přes zadní víko a pokračuje až do stran nad zadními svítilnami, čímž zdůrazňuje vizuální šířku. Uspořádání diod LED ve dvou horizontálních liniích uvnitř zadních svítilen, rozdělených na dvě části, dává na obdiv high-tech a zároveň vytváří reminiscence na reliéfní uspořádání u dřívějších modelů.

Interiér: Dynamický proud linií

Skulpturální elegancí a prostotou se vyznačuje rovněž interiér. Smyslná jasnost vyzařuje z bílé přístrojové desky, jejíž ladné tvary připomínají ocasní ploutev velryby krátce před opětovným ponořením se do vody. Stejně jako v celém interiéru zde dominují plynulé linie, z nichž horní a spodní vlna vytváří jasné členění.

Uspořádání přístrojové desky je neobyčejné. Díky novému uložení airbagů získala spodní část přístrojové desky extrémně skulpturální tvary. Horní část přístrojové desky, která se jako vrchní vrstva vznáší nad přístrojovou deskou, vzbuzuje smyslný dojem. Těleso přístrojové desky téměř plynule přechází do dveří, přičemž ve výplních dveří pokračuje pohyb vlny. Výdechy ventilační soustavy, jejichž čtveřice dominuje prostřední části přístrojové desky, mají futuristický tvar s velmi jemně propracovanými detaily. Podlouhlý otvor je u nich obklopen žebry, která usměrňují proudění vzduchu. Výdechy ventilační soustavy sázejí na kontrastní kombinaci materiálu v odstínu keramická bílá a kartáčovaného a leštěného hliníku.

Funkční a čistě tvarované ovládací prvky z hliníku se střídají s okolními, organicky avantgardními tvary.

Pod zmenšeným stínítkem jsou v horní části přístrojové desky umístěny displeje s poměrem stran 8:3 a úhlopříčkou 30,7 cm (12,3 palce), známé z třídy S. Ve studii Concept S-Class Coupé jsou kompletně zasklené barevné displeje ještě plošší a vzbuzují intenzivnější dojem, že se vznášejí volně v prostoru. Jako prvky, pocházející ze světa high-tech, vytvářejí kontrast se smyslnými okolními částmi přístrojové desky. Displeje jsou barevně laděné do modra se sportovně-elegantní grafikou.

Ve středové konzole se nalézá dotykový displej, na němž jsou zobrazeny čtyři ukazatele světových hodin. Řidič rozhoduje o tom, jaký čas se bude zobrazovat. Za tím účelem se může posouvat po glóbu na displeji a zvolit si časovou zónu. Poté se mu objeví v menu příslušná nabídka měst. Koncept světových hodin navrhli a zrealizovali designéři a inženýři návrhářského studia Mercedes-Benz Advanced Design Center v kalifornském Palo Alto (USA).

Jako blyštivý klenot působí centrální ovládací jednotka na středové konzole. Její extrémně kvalitní povrchová úprava „Black Diamond“ vytváří dojem prostorové hloubky. Povrch „Black Diamond“ vzniká napařováním ušlechtilého kovu při teplotě 1000 °C prostřednictvím procesu chemického nanášení par CVD (Chemical Vapour Deposition) na lesklý chromovaný povrch. Vznikne tak vrstva, která se vyznačuje velmi vysokou přilnavostí a odolností proti poškrábání.

Výplně dveří studie Concept S-Class Coupé jsou z hliníku. Pomocí počítačových algoritmů byly do kovu vyfrézovány jemné topografické linie, které přebírají kontury ovládacích prvků dveří. Vzniká tím zajímavá hra malých třpytivých světel. Inspiraci čerpali designéři ze skalních formací v Utahu (USA). Také progresivní perforování krytů reproduktorů bylo generováno algoritmicky a je dokladem inteligentní estetiky matematiky.

Stejně jako celému interiéru je i sedadlům vlastní mimořádně dynamický a přirozený „proud linií“, na nějž navazují skulpturální výrazové formy. Přední sedadla vzbuzují asociace s vysokým krejčovským uměním, protože jejich skulpturální tvar ztělesňuje smyslné linie, které připomínají figuríny v módním návrhářství. Boční polštáře v horní části sedadel obklopují tělo sedící osoby jako límec. Početné jemné prošívání vytváří na sedadlech svislé linie. Kontrastním prvkem je paspulka na bočních polštářích, která stejně jako perforování sedacích ploch přispívá ke sportovně-elegantnímu dojmu.

Výběr barev a materiálů využívá hru nápadných kontrastů antracitového a bílého odstínu, jakož i hliníku, a umocňuje tím jak nadčasovou modernost a avantgardu designu, tak i nejvyšší exkluzivitu, kvalitu a dokonalost studie Concept S Class Coupé. Tomu odpovídá i obšití přístrojové desky a čalounění sedadel ušlechtilou telecí kůží. Strop je potažen ručně tkaným hedvábím a podtrhuje exkluzivitu interiéru.

Technika: Inteligentní asistenti a vidoucí podvozek

Studie Concept S-Class Coupé je poháněna motorem V8 s přeplňováním dvěma turbodmychadly, který ze zdvihového objemu 4663 cm3 generuje nejvyšší výkon 335 kW a maximální točivý moment 700 N.m.

Concept S-Class Coupé disponuje technologií Mercedes-Benz „Intelligent Drive“.

Díky dvěma „kamerovým očím“ vidí stereokamera trojrozměrně až do vzdálenosti cca 50 metrů před vozidlem a rozpoznává objekty včetně jejich prostorové polohy a pohybu. Celkově sleduje okolí před vozidlem až do vzdálenosti 500 metrů. Data z kamery jsou kombinována s daty radarových a ultrazvukových senzorů. Ve službách řidiče sleduje dopravní situaci v okolí vozidla velký počet asistenčních systémů, které snižují jeho zatížení a chrání také ostatní účastníky silničního provozu.

Novou stereokameru používá také podvozek.

Stejně jako nová třída S dokáže Concept S-Class Coupé s předstihem rozpoznávat nerovnosti vozovky pomocí funkce ROAD SURFACE SCAN. Systém MAGIC BODY CONTROL na základě toho předem připraví podvozek na tuto situaci. Z obrazů kamery a z informací o jízdním stavu vypočítává řídicí jednotka průběžně nejlepší strategii řízení odpružení pro překonání různých druhů nerovností.

Nejvyšší nároky splňuje rovněž informační a zábavní systém.

Software MoodGrid služby pro rozpoznávání hudby Gracenote servíruje hudbu přesně podle chutě a nálady. Cestující uvnitř studie Concept S-Class Coupé tak nemusí při hledání vhodných skladeb namáhavě a zdlouhavě prohledávat své digitální hudební sbírky. Na základě vybrané nálady sestaví MoodGrid předběžný výběr, který zahrnuje nejen již známé skladby, ale i hudbu z katalogu obsahujícího 18 milionů titulů – v souladu s individuálním vkusem a příslušnou náladou. Pohodlnější orientaci umožňuje rovněž navigační systém na základě systému Garmin NaviCore s moderní grafikou a náhledy map v 3D perspektivě.

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Manfred Schöner
Jáchymovská 53, 360 04 - Karlovy Vary - Bohatice
355 329 821
autoschoner.ch@volny.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - LEGENDY 2018 PŘEDSTAVILY HVĚZDY SLAVNOSTI

LEGENDY 2018 PŘEDSTAVILY HVĚZDY...

Dvacet oceněných exponátů Volba poroty složené z členů organizačního výboru Výjimečné automobily z historie i současnosti Letošní jubilejní 5. ročník ojedinělé automobilové slavnosti...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ještě ušlechtilejší, ještě exkluzivnější – Mercedes-Maybach třídy S s novým vzhledem

Ještě ušlechtilejší, ještě...

Mercedes-Maybach ztělesňuje nejvyšší úroveň exkluzivity a individuality. Luxusní značka snoubí dokonalost modelu Mercedes-Benz třídy S s exkluzivitou Maybachu. Vrcholný model Mercedes-Benz bude...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - City Taxi převzalo již 500 vozů Mercedes-Benz

City Taxi převzalo již 500 vozů...

• Vozy Mercedes-Benz ve službách City Taxi již téměř 9 let Ve druhém měsíci roku 2018 si zástupci City Taxi převzali již pětistý vůz značky Mercedes-Benz. Jedna z největších taxislužeb...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...