Mitsubishi Prototype-X – /R/evoluce

Prototypem-X společnost Mitsubishi Motors upozorňuje na novou generaci svého ikonického supervozu, na toužebně očekávaný a zcela nový model Lancer Evolution.

Vedle skvělých úspěchů MMC po celou dobu 45 let její sportovní dráhy zaujme automobilové nadšence svým vysoce výkonným motorem, výjimečnými dynamickými vlastnostmi a nápadným designem.

Přestože si zachovává všechny zásadní přednosti, díky kterým je série Lancer Evolution označována jako strhující výkon, nová generace – představená jako Prototype-X – bude nabízet schopnosti pro průjezd všemi typy terénu a uživatelské technologie, kterými se vyznačují pouze ty nejvýkonnější světové modely.

Mitsubishi Prototype-X – /R/evoluce
Mitsubishi Prototype-X – /R/evoluce
Mitsubishi Prototype-X – /R/evoluce

Prototype-X, jako takový, rovněž demonstruje široké možnosti nové “globální platformy” společnosti, jak dokazuje nová rodina sportovních sedanů, počínaje prvním modelem uvedeným na trh (v Evropě 1.5 l) až po Lancer Evolution, supervůz stojící na špici této modelové řady.

Lancer nové generace

Coby potomek modelu Lancer 1600 GSR ze sedmdesátých let nebo Lanceru EX 2000 Turbo z let osmdesátých žije Lancer Evolution v souladu se svým jmenovcem od roku 1992 a z generace na generaci prochází významnými změnami. (Lancer Evolution VIII byl prvním, který byl oficiálně nabízen na evropském trhu.)

Jak demonstruje Prototype-X, bude Lancer Evolution zřejmě největším vývojovým stupněm mezi dvěma generacemi tohoto modelu. Nový Lancer Evolution nabídne své hlavní přednosti, kterými jsou dynamické vlastnosti při ovládání a technologie, ale zároveň si zachová stejný druh vzrušujícího výkonu přeplňovaného motoru, díky kterému se tento model stal legendou na celém světě.

Oba modely představené před několika týdny na severoamerickém autosalonu 2007 konaném v Detroitu, nadcházející sportovní sedan Lancer 2008 a Prototype-X, dokazují společný původ s vozem Mitsubishi Concept-X, který byl poprvé představen na tokijském autosalonu v roce 2005.

Žraločí hlavou inspirovaná příď s čelními průduchy pro sání vzduchu, dlouhá kapota / krátká záď, široký rozchod kol, obchodní značka “shark nose”, typicky hluboko zasazené “oči”, nápadný klínovitý profil a svěží a výrazné linie podtrhují vzrušující nový design, který mají sportovní sedan Lancer a Prototype-X společný.

Kromě těchto shodných znaků využívá Prototype-X unikátní mřížku přední masky, zadní blatníky a víko zavazadlového prostoru. Na vzhledu Prototype-X vyjadřujícím jeho maximální výkon se podílejí výrazné blatníky, agresivně se svažující kapota motoru s integrovaným průduchem pro sání vzduchu, 20“ disky kol z lehkých slitin s robustními brzdami a moderními ukazateli směru typu LED zabudovanými ve vnějších zpětných zrcátkách.

interiéru jsou hluboce tvarovaná anatomická sedadla čalouněná dokonale protiskluzovým materiálem podobným semiši. Elektronický počítač doby jízdy, instalovaný v horní části palubní desky, připomíná schopnosti vozu, coby víkendového závodníka, zatímco pás diod spojující dveře s povrchem palubní desky může budoucím zákazníkům přinést příjemný pocit.

Technologie použité v Prototype-X napovídají, co nám nový Lancer Evolution nabídne. Přestože ne všechny designové prvky a součásti, které lze vidět u Prototype-X, bude možné najít také u sériově vyráběného vozu, celkový design bude takřka shodný.

Síla nové generace

Agregátem pohánějícím Prototype-X – a také nový Lancer Evolution – skrytým pod jeho podmanivým tvarem je rovněž nový: je to přeplňovaná verze zcela nového hliníkového agregátu typu 4B11 2,0 litru DOHC MIVEC, použitého u sportovního sedanu Lancer pro rok 2008.

Tato silná pohonná jednotka bude produkovat nejvyšší výkon, který kdy model Lancer Evolution* mohl nabídnout. Zcela účelově v rámci globálního projektu se bude nejnovější Lancer Evolution pro jednotlivé trhy odlišovat ve výrazně menším rozsahu, než tomu bylo u předchozích generací.

Hliníkový blok motoru nového modelu je o zásadních 20 kg lehčí než litinový blok motoru 4G63 použitý u všech předchozích modelů, což napomohlo k dosažení rovnoměrného rozložení hmotnosti. Jeho orientace (výfukové potrubí směřuje ke kabině) navíc umožňuje příhodnější uložení, které přispělo ke snížení těžiště vozu. Přestože je blok motoru nového Lanceru Evolution lehčí, byl již od samého počátku konstruován pro využití u vysoce výkonných přeplňovaných motorů. Vysoké vnitřní pevnosti bylo částečně dosaženo použitím konstrukce s otevřenými chladicími kanály a vyšší plochou chlazení na stěně válců a také použitím výztuh mezi jednotlivými těsně sesazenými válci. Kliková skříň přeplňovaného motoru 4B11 je dostatečně tuhá, aby snesla vysokou míru přeplnění.

* Jelikož vývoj neustále pokračuje, budou údaje o výkonu motoru zveřejněny později.

Převodovka nové generace *

Prototype-X je vybaven automatizovanou manuální převodovkou s magnéziovými ovladači řazení instalovanými pod volantem, která bude nabízena také u nového modelu Lancer Evolution.

Tato převodovka v případě potřeby nabídne bleskově rychlé přeřazení rychlostních stupňů aktivované ovladači instalovanými pod volantem, ale zároveň i plně automatický režim řazení. Tato jednotka není konvenčně konstruovanou automatickou převodovkou s hydrodynamickým měničem, ale spíše manuální převodovka se skutečným automatickým režimem řazení, stejná jako využívají nejznámější světové vysoce výkonné modely.

Pro stoupence klasické řadicí páky bude nový Lancer Evolution i nadále nabízen s konvenční 5stupňovou manuální převodovkou*. Díky masivnímu krouticímu momentu přeplňovaného motoru 4B11 bude 5stupňová převodovka zajišťovat optimální reakci motoru při akceleraci.

Systém “All Wheel Control” nové generace

Nový Lancer Evolution bude i nadále nabízet takový výkon motoru, aby zaujal loajální zákazníky tohoto modelu, a současně bude pomocí nového systému Super All Wheel Control (S-AWC) rozvíjet své dynamické schopnosti.

Jakožto kombinace inteligentního trvalého pohonu všech čtyř kol se systémem řízení jízdní stability je systém S-AWC dalším vývojovým stupněm moderní technologie trvalého pohonu 4WD, poprvé představený v novém modelu Outlander.

U Prototype-X – i u nadcházejícího modelu Lancer Evolution – je tento systém nové generace kombinací aktivního mezinápravového diferenciálu (ACD) s aktivním rozdělením kroutícího momentu (AYC) zadního diferenciálu a aktivní regulací bočních smyků (ASC). Zadní diferenciál AYC nebyl u modelu Lancer Evolution ještě nikdy dříve na severoamerickém trhu k dispozici.

Kombinace všech těchto technologií napomůže Lanceru Evolution optimálně využívat svůj vysoký krouticí moment a rovněž zajistí tak vysokou úroveň dynamických schopností a stability, jaké nikdy dříve tento model nedosahoval. Tato nová technologie současně umocní vzrušující jízdní výkon, který zákazníci od tohoto vozu očekávají.

Nastupující model Lancer Evolution opět využívá svůj vlastní systém zavěšení kol sestávající ze sportovními soutěžemi prověřených kovaných hliníkových komponentů namísto ocelového lisovaného podvozku použitého u standardního modelu Lancer.

Díky vysoké pevnosti nové platformy “Project Global” může být podvozek modelu Lancer Evolution odladěn tak, aby přinášel plynulejší a klidnější jízdu, aniž by však utrpěly jízdní vlastnosti vozu při ovládání – vlastnost, která je u skutečně prvotřídních světových vysoce výkonných sedanů předpokládána.

Kromě vzrušujícího výkonu bude společnost Mitsubishi Motors schopna vybavit nový model Lancer Evolution tak, aby byl bez výhrad vhodným vozem pro každodenní využití. Uživatelské technologie představené u nových modelů Outlander budou rovněž k dispozici i u nového Lanceru Evolution, a to včetně špičkového audio-systému Rockford-Fosgate® s výkonem 650 wattů (max.), navigačního systému HDD s hudebním serverem, Bluetooth®, dálkového ovládání audio-systému instalovaného na volantu a automaticky řízeného systému klimatizace.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Manfred Schöner
Jáchymovská 53, 360 04 - Karlovy Vary - Bohatice
355 329 821
autoschoner.ch@volny.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Martin Saitz je novým generálním ředitelem pro distribuci a retail  v České a Slovenské republice v rámci společnosti AutoBinck CZ s.r.o.

Martin Saitz je novým generálním...

V ustanovené duální funkci společnosti AutoBinck CZ s.r.o. bude Martin Saintz  – nadále v pozici Generálního ředitele zodpovědný za obchodní aktivity společnosti M Motors CZ a M Motors...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mitsubishi na letošním mezinárodním autosalonu v Indonésii (10. až 20.srpna 2017) uvede v celosvětové premiéře nové kompaktní crossover-MPV

Mitsubishi na letošním mezinárodním...

Společnost Mitsubishi Motors Corporation (MMC) oznámila, že v rámci 25. ročníku indonéského mezinárodního autosalonu GAIKINDO (GIIAS) poprvé představí své nové kompaktní crossover-MPV. V...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - MITSUBISHI POSKYTUJE NEJLEPŠÍ SERVISNÍ SLUŽBY

MITSUBISHI POSKYTUJE NEJLEPŠÍ SERVISNÍ...

Výsledky výroční studie americké agentury J.D.Power říkají, že Mitsubishi je číslo jedna   v Německu v oblasti spokojenosti zákazníků. Působivý návrat značky Mitsubishi v Německu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - V rámci oslav “ Sto let Mitsubishi“ připomínáme významný model Mitsubishi Pajero, který byl uveden  před 35 lety

V rámci oslav “ Sto let...

Mitsubishi Pajero způsobil v květnu 1982 revoluci ve světě SUV. Mitsubishi Pajero 1.generace V dnešní době, kdy Mitsubishi Heritage Mitsubishi na Dakaru Dnes jsou modely SUV běžnou záležitostí...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - V rámci oslav 100 let   od výroby prvního vozu Mitsubishi  připravila společnost M Motors CZ limitovanou edici modelu ASX a modelu OUTLANDER s atraktivní výbavou a cenovým zvýhodněním

V rámci oslav 100 let od výroby...

Před 100 lety v roce 1917 byl vyroben první vůz značky Mitsubishi  model A, který  byl první sériově vyráběný japonský automobil. Mitsubishi ASX limitované edice 100 LET: Mitsubishi...