Michelin chrání děti

Společnost Michelin zahájila v ČR preventivní projekt „Pozor, děti!“

Tento projekt chce přispět ke zvýšení ochrany školou povinných dětí před dopravními nehodami. Projekt se rozeběhl v Jindřichově Hradci, kde byly v blízkosti vybraných základních škol instalovány informační tabule Pozor děti!“.


Michelin chrání děti
Michelin chrání děti
Michelin chrání děti

Smyslem těchto netradičních „dopravních značek“ je upozornit motoristy, že se blíží k přechodu pro chodce, který je často využíván dětmi při jejich cestě do školy. V budoucnosti se počítá s rozšířením projektu i do dalších měst v ČR.

Děti patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. Nemají ještě vypěstované správné návyky a zejména ve skupinkách s kamarády se přestávají soustředit na nebezpečí, které pro ně silnice představuje. Zvláště nyní – na začátku jara – většina školáků vybíhá ze školy s jedinou myšlenkou: Jak být co nejrychleji na hřišti nebo v parku. Zapomínají přitom, že silnice je jako dravá divoká řeka, kterou je třeba přecházet s maximální opatrností a jenom na bezpečném místě. Přechody u škol proto představují velmi riziková místa.


Při průjezdu okolo škol by se měli řidiči maximálně soustředit, věnovat pozornost chování dětí, které se pohybují v okolí silnice a uvědomovat si, že musí myslet i za ně. Projekt „Pozor,děti!“ má za cíl upozornit řidiče, že se blíží k přechodu, který často využívají děti. „Spolu s Městským úřadem a Policií ČR jsme v Jindřichově Hradci vytipovali rizikové přechody, kde je jejich zvýrazněné označení velmi žádoucí,“ vysvětluje Veronika Motalíková, marketingová manažerka společnosti Michelin ČR.


Základem projektu jsou informační tabule obdélníkového tvaru. Obsahové sdělení je na rozdíl od standardního dopravního značení komunikováno atraktivní formou, které má z pohledu řidiče přívětivější grafiku. Firma Michelin si na pomoc vzala svého maskota Bibendum, který je mezi motoristy dobře známý a pro svojí přátelskou tvář oblíbený i mezi dětmi. Výrobu a instalaci dopravního značení plně hradí Michelin ČR.


Záštitu nad projektem „Pozor, děti!“ převzalo Ministerstvo dopravy. Projekt má také podporu Ministerstva vnitra a Policie České republiky. „Policie České republiky podporuje pilotní program prevence dopravních nehod s účastí školáků. Domníváme se, že by instalace informační tabule s nápisem „Pozor děti!“ mohla být, v případě kladných výsledků pilotního projektu, dalším kamínkem v mozaice prevence dopravní nehodovosti dětí,“ říká npor. Blanka Kosinová, vedoucí preventivně informační skupiny kanceláře policejního prezidia.

Pozor, děti! – v zahraničí


Impulzem pro realizaci projektu „Pozor, děti!“ v  České republice byly dobré zkušenosti s obdobným projektem, který po řadu let probíhal v Maďarsku. Tam Michelin spolupracuje na projektu se státními i místními orgány již od roku 1999. Oblibu a prospěšnost potvrzují žádosti ředitelů škol o umístění výstražné signalizace v blízkosti jejich škol. Od roku 1999 bylo v Maďarsku rozmístěno 3236 informačních tabulí, ročně je umísťováno asi 488 informačních značek.

Michelin, pomocník motoristů


Francouzský koncern Michelin je známý především jako přední světový producent pneumatik pro osobní i nákladní automobily, motocykly, jízdní kola, letadla a speciální dopravní prostředky. Pro Michelin byl vždy důležitý těsný kontakt s motoristy, a proto se již více než sto let věnuje vydávání průvodců a map a ve Francii patřil k průkopníkům moderního dopravního značení.


Mimořádnou popularitu si mezi motoristy vydobyly známé ročenky „Průvodce motoristy Michelin“, charakteristické svými červenými deskami. První Průvodce motoristy Michelin spatřil světlo světa v roce 1900 a jen o 10 let později se objevily první mapy Michelin, které dodnes platí za nejlepší silniční mapy v Evropě vůbec. Společnost Michelin významně přispěla i k rozvoji dopravního značení: V roce 1910 rozdala 30 tisícům měst a obcí ve Francii dopravní značky, které výrazně usnadnily orientaci motoristů na cestách.


Od roku 1926 uděluje Michelin ve svých průvodcích hvězdičky obzvláště kvalitním a výjimečným restauracím. V dnešní době jsou hvězdičky Michelin nejprestižnějším oceněním v oblasti gastronomie po celé Evropě. V roce 2001 Michelin zprovoznil internetovou verzi svých průvodců. Digitální plánovač itinerářů na adrese www.viamichelin.com je skvělým pomocníkem na cestách po Evropě i v České republice.

Krutá statistika


Nehodovost na českých silnicích stále roste a obzvláště hrozivý je nárůst počtu dětských obětí – chodců. Zatímco v roce 2001 zemřelo na přechodech 9 dětí, v roce 2002 to bylo již 12 dětí a v roce 2003 jich zahynulo na přechodech dokonce 18. Kromě toho je na přechodech každoročně zraněno několik stovek dětí, z nichž některé si ponesou následky na celý život!

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Pět hvězd pro Audi Q3 v testech Euro NCAP

Pět hvězd pro Audi Q3 v testech Euro NCAP

Bravurní výsledky kompaktního rodinného SUV v důležitých testech bezpečnosti Výbava zahrnuje moderní asistenční systémy, mnohé z nich sériově Velmi odolný skelet prostoru pro cestující...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volva S60 a V60 si v testech bezpečnosti  Euro NCAP vysloužila pětihvězdičková hodnocení

Volva S60 a V60 si v testech bezpečnosti ...

Nová Volva – sedan S60 a kombi V60 – si v testech bezpečnosti Euro NCAP 2018 vysloužila maximální hodnocení pěti hvězd. Tím pokračují v úspěšné pětihvězdičkové linii modelů Volvo....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auto Palace Group s novými personálními posilami

Auto Palace Group s novými personálními...

Dealerská skupina Auto Palace nadále výrazně posiluje v personální oblasti. Do nově zřízené pozice On-line Sales Manager jmenovalo vedení skupiny Filipa Toužimského a řízení fleetového...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Světová premiéra modelu ŠKODA SCALA v Tel Avivu ve fotografiích

Světová premiéra modelu ŠKODA SCALA v...

Nový kompaktní model značky ŠKODA vyjíždí poprvé na scénu Premiéra ve startupové metropoli na pobřeží Středozemního moře za účasti zhruba 400 hostů z celého světa Další velký krok ve...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ostrý Hyundai i30 Fastback N vstupuje na český trh

Ostrý Hyundai i30 Fastback N vstupuje na...

Hyundai Motor Czech odstartoval prodej druhého vysokovýkonného modelu divize N. Zcela nový i30 Fastback N, který se vyrábí v Nošovicích u Frýdku-Místku, kombinuje sofistikovaný a elegantní...