Michelin Challenge Bibendum 2002

Výkladní skříň ekologických systémů pohonu

Už počtvrté se letos koncem září konala akce Michelin Challenge Bibendum, kterou pneumatikářský koncern Michelin motivuje výrobce a vývojové týmy k výrobě vozů šetrných k životnímu prostředí.

Michelin Challenge Bibendum 2002
Michelin Challenge Bibendum 2002


Tentokrát se vozy nejrůznějších značek a systémů pohonu vydaly na cestu z německého Heidelbergu do Paříže, kam dorazily právě v den zahájení tradičného podzimního autosalonu.


Čistota emisí, hlučnost, jízdní vlastnosti, bezpečnost a design – to jsou hlavní disciplíny, ve kterých se už několik let utkávají ryze experimentální i sériově vyráběné automobily při akci Michelin Bibendum Challenge, v jejímž rámci výrobci automobilů a nejrůznější výzkumné týmy demonstrují své výsledky na cestě k ekologicky přijatelným způsobům mobility.


Mezi sedmdesáti startujícími vozidly se objevily např. Volkswagen New Beetle, jehož motor spaluje zkapalněný plyn, dva Golfy jezdící na bionaftu, Opel Corsa a Zafira na zemní plyn, prototyp Ford Focus s palivovými články a elektromobily Citroën Saxo a Peugeot 106.


Velký zájem vzbuzovalo například vozítko Microjoule, postavené studenty technické univerzity v Nantes. Tento výrazně aerodynamický prototyp o hmotnosti pouhopouhých 32 kg a jezdící na speciálních pneumatikách Michelin, překonal při letošní Michelin Challenge Bibendum světový rekord v hospodárné jízdě, když dokázal ujet v přepočtu 3625 km na jediný litr benzinu!

CO2 = Nepřítel číslo jedna


O významu vývoje ekologičtějších zdrojů pohonu vypovídá např. fakt, že v Evropě téměř čtvrtinu emisí CO2 má „na svědomí“ právě automobilová doprava, v celosvětovém měřítku je to asi 17 %. Právě snížení emisí oxidu uhličitého je hlavní prioritou všech výrobců automobilů. Nedá se přitom očekávat, že by se zastavil růst počtu motorových vozidel. Zatímco v roce 1900 jezdilo po světe pouhopouhých 8000 automobilů, v současné době je to asi 800 milionů a odborné prognózy předpokládají, že do roku 2050 tento počet vzroste až na 2 miliardy!

Hlavními cestami, jak snížit zatížení životního prostředí emisemi CO2 jsou:

  • Zvýšení účinnosti spalovacích motorů a tím snížení jejich spotřeby
  • Diverzifikace zdrojů energie (elektřina, zemní plyn, bioplyn, vodík…)
  • Vývoj obnovitelných zdrojů energie a zdokonalování motorů využívajících alternativní paliva

„Zelená“ pneumatika Michelin


Michelin, jako světově přední výrobce pneumatik, dokládá svoji odpovědnost k životnímu prostředí neustálým vývojem stále dokonalejších pneumatik s nižším valivým odporem. Kontakt kol osobního automobilu jedoucího rychlostí 100 km/h s vozovkou tvoří asi 20 % z celkových pasivních odporů jízdy. Zbývajících 65 % si připisují aerodynamické odpory a asi 15 % třecí ztráty např. v převodovém systému.


v roce 1992 Michelin uvedl svoji první „zelenou“ pneumatiku Green X, jejíž valivý odpor je v porovnání s konvenčními automobilovými plášti asi o 30 % nižší, což se projeví ve snížení spotřeby paliva o 3 až 5 %. Od roku 1992 se po celém světě prodalo na 500 milionů „zelených“ pneumatik Michelin.


Význam „zelených“ pneumatik Michelin je markantní, pokud se vezme v úvahu počet automobilů a jejich emise CO2. Jestliže běžný osobní automobil dnes produkuje asi 168 g CO2 na 1 km jízdy, připadá na valivý odpor pneumatika asi 42 g CO2/km. „Zelené“ pneumatiky Michelin Green X tuto hodnotu sníží asi na 36 až 30 g CO2/km.

Tlak vzduchu ovlivňuje spotřebu


Velký vliv na spotřebu paliva má samozřejmě tlak vzduchu v pneumatikách. Výzkumy, prováděné ve Francii, ukázaly, že přes 40 % vozů jezdí s pneumatikami podhuštěnými o více než 0,5 baru! Důsledkem je nejenom rychlejší opotřebení pláště, horší jízdní vlastnosti zapříčiněné deformovanou dotykovou plochou pneumatiky, ale také zvýšení valivého odporu pneumatiky asi o 12 %. Dosáhne-li podhuštění asi 1 baru, zvyšuje se valivý odpor až na 30 %. S určitým zjednodušeném lze tvrdit, že při ustálené rychlosti jízdy 90 km/h znamená podhuštění o 1 bar zvýšení spotřeby o 3 až 5 %, což v absolutním vyjádření může pro běžný osobní automobil znamenat zvýšení spotřeby asi o 0,4 l/100 km.


Právě proto Michelin doporučuje kontrolovat tlak vzduchu v pneumatikách nejméně dvakrát do měsíce. Protože pro některé řidiče to může být nepohodlné, Michelin se angažoval spolu s firmami TRW, WABCO a SKF ve vývoji systémů permanentního monitorování tlaku v pneumatikách, který řidiče upozorní na pokles tlaku v některé z pneumatik. Do roku 2005 by toto seskupení mělo představit kvalitativně vyšší „inteligentní“ systém monitorování tlaku v pneumatikách, který bude samočinně zvyšovat nebo snižovat tlak vzduchu v pneumatikách podle okamžitých jízdních podmínek.


První ročník akce Michelin Bibendum Challenge se konal ve Francii v roce 1998 u příležitosti stého výročí pneumatikářského koncernu Michelin. Mimořádný ohlas, který tato akce na podporu ekologičnosti automobilové dopravy budoucnosti vzbudila, si vynutila vyhlášení druhého ročníků, který proběhl opět ve Francii, kam přijely nejenom desítky soutěžících vozů, ale už také více než stovka novinářů z celého světa.


Minulý rok se setkání ekologických vozidel poprvé uskutečnilo v USA, konkrétně v Los Angeles a Las Vegas. A letos se do Heidelbergu sjelo už na sedm desítek produkčních i experimentálních automobilů nejrůznějších systémů pohonu – elektromobily, hybridní automobily, vozy poháněné palivovými články, automobily s motory spalujícími zemní plyn, bioplyn, zkapalněný plyn, vodík a samozřejmě i automobily s „obyčejnými“ zážehovými a vznětovými motory, které ovšem vynikají velmi nízkou spotřebou či příkladnou čistotou výfukových spalin.


V příštím – pátém ročníku – se Michelin Challenge Bibendum vrátí opět do USA, konkrétně do Kalifornie, která je proslulá svým důrazem na snižování emisí automobilů.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
PIA CZ spol.s.r.o., o.z. Auto Heller
Cihelní 3160/49b, 702 00 Ostrava-Moravská Ostrava
596 606 111
seat@autoheller.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Skupina PSA přichází s novou generací víceúčelových vozů  pro své značky Peugeot, Citroën a Opel/Vauxhall

Skupina PSA přichází s novou generací...

Pokračování produktové ofenzívy skupiny PSA v rámci Core Model Strategy plánu Push to Pass; Jeden program vyvinutý pro tři různé vozy odpovídající různým postavením jednotlivých značek...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - CITROËN NOMINOVAL PILOTY PRO SEZONU 2018

CITROËN NOMINOVAL PILOTY PRO SEZONU 2018

Kompletní program mistrovství světa čeká z Citroën Total Abu Dhabi World Rally Teamu Krise Meeka, Craig Breen pojede za volantem C3 WRC na deseti podnicích a Khalid Al Qassimi má naplánovánu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Skupina  přichází v rámci evropského konsorcia EU-LIVE s lehkým elektromobilem

Skupina přichází v rámci evropského...

Evropské konsorcium EU-LIVE Efficient Urban Light VEhicle sdružuje 12 partnerů ze 6 zemí, z nichž je skupina PSA jediným výrobcem automobilů. Lehký elektromobil, jehož tvar se podobá tříkolce,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - SHOWROOMY CITROËN: PROBÍHAJÍCÍ TRANSFORMACE!

SHOWROOMY CITROËN: PROBÍHAJÍCÍ...

Citroën v rámci své modernizace prochází kompletní transformací, která se netýká jen obnovy nabídky vozů, ale také všeho dalšího, s čím se zákazníci potkávají, počínaje...