Mercedes-Benz třídy C – K(l)eine S klasse ?

Malá slovní hříčka, která mi probleskla hlavou při vymýšlení nadpisu je takovou malou otázkou. Je nové Céčko jen takovým malým (kleine) eSkem, nebo zde není žádná (keine) spojitost ?

IMG_9484

IMG_9486

IMG_9491

IMG_9488

Ještě než se pokusím na tuto otázku odpovědět, začnu tento test trochu ze široka. Nové Céčko je o něco širší, delší, ale zároveň díky konstrukčním změnám na podvozku a karoserii lehčí. V závislosti na výbavě klidně o 100 kilo. Design se Mercedesu opět povedl. A znovu si můžete zvolit sportovnější verzi přední masky, nebo tu luxusnější. Zadní část je pak pro všechny stejná a zde je první, ne náhodná, podobnost s větší a luxusnější S-klasse. Z dálky by Céčko od eSka poznalo jen zkušené oko.

IMG_9317

IMG_9323

IMG_9324

IMG_9327

IMG_9329

IMG_9331

IMG_9332

IMG_9338

IMG_9342

Druhá podobnost je v interiéru. To co zatím bylo u S-klasse můžete nyní používat i u menšího Céčka. Na středovém panelu nad ovládacím kolečkem je umístěn „touchpad“ pomocí kterého můžete jednoduše kreslit prstem písmena a zadávat tak cíl do navigace, vyhledávat jména v telefonním seznamu, zvětšovat / zmenšovat mapu dvěma prsty stejně jednoduše jako na mobilním telefonu nebo prostě jen ovládat palubní počítač.
Pokud přes „touchpad“ napíšete nějaké písmeno, systém vám příjemným hlasem zadaný znak přečte pěkně česky. Celé menu a ovládání je také kompletně v českém jazyce a vše, včetně navigace, je krásně plynulé, přehledné a jasné.

IMG_9347

IMG_9462

IMG_9479

Také interiér podobně jako vnější vzhled můžete mít buď ve sportovnějším stylu nebo naopak v tom luxusnějším. Na výběr máte z 22 druhů čalounění a k dispozici je pak mnoho dalších dekorů.

Už při otevření, usednutí a zabouchnutí dveří na vás dýchne ta pravá „mercedesovská“ atmosféra. Kvalitní materiály i pečlivé dílenské zpracování dává důvod, proč si za tento vůz připlatit. Jen si zkuste přesednou z Octávie nebo Passatu a pochopíte…

V interiéru není mnoho věcí které bych mohl kritizovat. Snad jen základní sedadla mají sice elektricky nastavitelný sklon opěradla, ale podélně je musíte posouvat ručně. Navíc bych uvítal delší sedák. Příplatková „křesla“ jsou daleko lepší a mají ovládání klasicky na dveřích. Druhá a poslední věc, která mě hodně vadí je display na středovém panelu. Myslím, že v autě za téměř milion korun by mohl být dotykový … Ale to není problém jen tohoto Céčka, ale jde o nějakou, pro mě neznámou, filozofii značky.

Jak mne Céčko zaujalo zvenčí i vevnitř, tak mě oslovilo i jízdními vlastnostmi. Pod kapotou našeho testovaného vozu byl dieslový motor s označením 220 CDI s výkonem 125 kw – tedy 170 koní které se na zadní nápravu přenášely prostřednictvím sedmistupňové automatické převodovky.

Musím říct – dokonalé spojení. Možná teď budu za kacíře, ale ve sportovním módu se z Céčka stávalo něco jako BMW 3. Naopak při navolení „komfortního módu“ to bylo zase to plavné, klidné Céčko.

Pro úplnost: auto můžete přepnout do 5 módů. Eco, Comfort, Sport, Sport+ a Individual. Při módu Sport+ se auto na okreskách ochotně vrhalo do zatáček, krásně poslouchalo na povel a navíc řazení pod volantem bylo bleskové a téměř bez prodlev. Vše fungovalo na jedničku. Jen té odezvy ve volantu by mohlo být více. Byl sice krásně tuhý a řízení s ním bylo přesné, jenže co se děje pod koly a kdy přední náprava ztrácí přilnavost musíte předvídat. Ale jasně, AMG to není. Přesto tohle Céčko mi prostě opravdu sedlo. Uvítal bych jen příplatkový vzduchový podvozek Airmatic – s ním to je jiná liga. Stejně jako při svižné jízdě je k nezaplacení na dálnici nebo prostě jen na našich rozbitých cestách. Kdo ho jednou okusí, těžko se vrací ke „klasickému“ podvozku.

Nové Céčko se zatím nabízí s tímto úsporným dieselem s výkonem 125 kilowatt nebo pak v ještě silnější verzi, která má výkon 150 kw – 204 koní. Výrobce udává u obou motorů kombinovanou spotřebu pod pět litrů. Já jsem jezdil v průměru za 5,5 a to jsem se nijak neloudal. Věřím, že při klidné jízdě se dá udávané spotřebě věřit. V nabídce pak nechybí samozřejmě ani benzínové motory o výkonech 115 – 155 kw.

Základní cena nejlevnějšího modelu C 180 činí 845 tisíc korun s DPH.

A to je slušná cena. Ne o tolik větší, než u některých „obyčejných“ aut. U Mercedesu si ale nepřiplácíte jen za značku. Platíte si kvalitu, určité společenské postavení a taky pozornost. Céčko je magnet na pohledy ostatních řidičů a i chodců okolo. Auto nemusí řvát a pálit gumy aby na sebe ukázalo. Stáčí jen stát nebo klidně jet. A o tom to (taky) je.

Děkujeme za zapůjčení vozu firmě Hoffmann-Žižák – autorizovanému dealerovi značky Mercedes-Benz. www.hoffmann-zizak.cz

A na závěr malá nadsázka: Na Mercedes se dobře balí holky. A vejdou se vám klidně 2 do kufru … 🙂

IMG_9465

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Louda Auto a.s.
Třídvorská 70, 280 00 - Kolín V
321 715 804
lukas.lahoda@louda.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mercedes-Benz Vans odhaluje první detaily o novém modelu Sprinter

Mercedes-Benz Vans odhaluje první detaily...

Nová generace bestselleru v segmentu velkých užitkových vozů bude uvedena na trh v prvním pololetí roku 2018. Mercedes-Benz Vans odhalil – v rámci prvního ročníku velkého severoamerického...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Předzvěst nové generace: Mercedes-Benz Concept A Sedan představen na autosalonu Auto Shanghai

Předzvěst nové generace: Mercedes-Benz...

 Mercedes-Benz studií Concept A Sedan seznamuje s výhledem na novou generaci kompaktních vozů a možnou novou karosářskou variantu. Studie Concept A Sedan konkretizuje další vývoj designérského...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Mercedes-Benz AMG E kombi, Maybach G650 v12, Concept Mercedes-AMG GT – Ženeva 2017

VIDEO – Mercedes-Benz AMG E kombi,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky MERCEDES přímo z autosalonu v Ženevě.  

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Deset nových sanitních vozů Mercedes-Benz Sprinter se skříňovou nástavbou a jeden vůz GLE v prosinci 2016 převzali zástupci Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZSHMP)

Deset nových sanitních vozů...

Slavnostního převzetí nových sanitních vozidel se zúčastnil také kardinál Dominik Duka, radní Radek Lacko, ředitel ZZSHMP, Petr Kolouch a další představitelé. Od roku 1987 používá Pražská...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mercedes-Benz E 220d – redakční test

Mercedes-Benz E 220d – redakční test

Která automobilka má aktuálně náskok díky technice? Audi nebo Mercedes? A proč?