Lexus & Mark Levinson® – Souhra premiantů

Dvě značky představují absolutní technologickou špičku – automobily japonské značky Lexus a americký výrobce domácí audiotechniky Mark Levinson®.

K uzavření „manželství“ mezi těmito premianty došlo v době, kdy Lexus představil studii svého modelu SC 430.

Lexus & Mark Levinson® – Souhra premiantů

V roce 1998 usoudili technici značky Lexus, že nadešla správná chvíle učinit další významný krok na cestě k dokonalosti. Od samotného počátku vědecky studovali každý zvuk spojený s vozem Lexus, od kultivovaného zvuku motoru až po zvukovou odezvu při zavírání dveří. Vše muselo být naprosto dokonalé. O nemenší úroveň dokonalosti usilovali i v případě audio systému. Ten měl za úkol zaručit co nejvyšší věrnost reprodukce, a stát se jakousi nadstavbou špičkových domácích audio systémů.

Při plnění tohoto nelehkého úkolu se technici obrátili na světově proslulou firmu Mark Levinson® z Bedfordu ve státě Massachusetts, fungující pod korporací Harman International. Společnost Mark Levinson®, jejíž počátky se datují do roku 1972, uváděla jako první na trh v oboru audio vysoce kvalitní polovodičové zesilovače, CD přehrávače a číslicově analogové referenční procesory. Mark Levinson® měl tak ideální kvalifikaci pro splnění vysokých nároků na vozy prémiové značky Lexus.

Specialisté obou firem museli od začátku překonávat zásadní problémy. Jedním z důvodů, proč dodavatelé špičkových komponent se vstupem na trh audio systémů pro automobily tak váhali byla skutečnost, že akustika interiéru jakéhokoli osobního vozu je technicky vzato skutečnou noční můrou. Na tónový rozsah i věrnost reprodukce útočí celá řada faktorů, například nevhodná prostorová charakteristika, aerodynamický zvuk, hluk od vozovky i mechanické zvuky vozidla. V roce 2000 se však ve vozech Lexus objevil první prémiový audio systém Mark Levinson®. Výsledkem byla jednomyslně kladná reakce ze strany odborných medií i zákazníků. Začala tak nová etapa spolupráce na prémiové úrovni.

LEXUS LS 460: Audio Mark Levinson® s referenčním zvukem

V nedávné době začala firma Mark Levinson® aktivně upravovat kvalitu audio systému pro zcela nový model Lexus LS 460. Technici od Mark Levinson® vždy zdůrazňovali, že jejich systémy mohou fungovat dle jejich představ jen díky legendární vysoké úrovni odhlučnění v interiérech vozů Lexus. S příchodem modelu LS 460 se výjimečná tichost uvnitř vozu ještě více zdokonalila, a pro zlepšování přenosu zvuku v interiéru se tak otevřel další prostor.

Lexus & Mark Levinson® – Souhra premiantů
Lexus & Mark Levinson® – Souhra premiantů
Lexus & Mark Levinson® – Souhra premiantů
Lexus & Mark Levinson® – Souhra premiantů

Pro model LS 460 je k dispozici nový audiosystém Mark Levinson® Reference Surround Sound System, který poskytuje nejlepší hudební a zvukovou kvalitu, jakou lze v současné době v osobním automobilu dosáhnout. Více než 2000 hodin hudebních zkoušek v laboratoři i v provozu vedlo k optimálnímu nastavení systému Mark Levinson® Reference Surround Sound System pro specifické akustické vlastnosti kabiny nového Lexusu LS 460.

Lexus používá v současnosti akustická čelní skla a pečlivě situované tlumicí materiály (dokonce i ve slunečních clonách) a k tomu celý další sortiment důmyslných prvků pro tlumení rezonancí, nicméně současná technika pro snížení hluku jde dokonce nad rámec aerodynamického tunelu i externích akustických laboratoří a zároveň nahlíží i pod kapotu. Výsledek je jednoznačný – tam, kde dříve bylo patrné lehké „ševelení“, je dnes šum za normálních provozních podmínek prakticky nezjistitelný.

Do tohoto výjimečného prostředí byly optimálně začleněny jednotlivé komponenty referenčního audio systému Mark Levinson®. Systém skládající se z 15kanálového zesilovače o výkonu 450 W s celkem 19 reproduktory byl upraven na míru vnitřním rozměrům i akustice vozu. Díky použití samostatných a plně digitálních kanálů ke všem reproduktorům bylo prakticky odstraněno veškeré zkreslení i časové zpoždění. To je hlavní výhodou reprodukce audio signálu v referenční kvalitě. Při práci na tomto systému technici úspěšně přizpůsobili metody používané autory těch nejdůmyslnějších systémů pro ozvučení koncertních sálů. Výsledkem je takový audio systém, kde nezáleží na vaší momentální pozici ve voze. Vždy si můžete vychutnat dokonalou čistotu systému Mark Levinson® Reference Surround Sound System, ze které vás až zamrazí v zádech.

Klíč k mimořádné výkonnosti systému spočívá v 19 reproduktorech (z nich 12 je unikátních pouze pro tento systém), z nichž každý byl zakázkově konstruován pro určitou akustickou charakteristiku a umístění v kabině nového Lexusu LS 460. Systém zahrnuje sedm 25 mm tweeterů, sedm 100 mm středových reproduktorů, dva 150 x 230 mm woofery, dva 160 mm woofery a jeden 250 mm subwoofer.

Lexus & Mark Levinson® – Souhra premiantů

Rozmístění reproduktorů

A. Dvou pásmový systém vpředu (10 cm středový reproduktor/ 2,5 cm tweeter) x 2

B. Dvou pásmový systém uprostřed (10cm středový reproduktor/ 2,5 cm tweeter)

C. 6×9‘‘ woofer x 2

D. 2,5 cm tweeter v zadních dveřích x 2

E. 10 cm středový reproduktor v zadních dveřích x 2

F. 16 cm woofer v zadních dveřích x 2

G. Dvou pásmový satelitní systém (10 cm středový reproduktor/ 2,5 cm tweeter) x 2

H. 25 cm subwoofer

Reproduktory značky Mark Levinson® používají celou řadu pokrokových materiálů, konstrukčních technologií a geometrie, aby se dosáhlo špičkových výsledků. Vynikající ovládání energie a trvanlivosti za všech nejméně příznivých podmínek zajišťují na Zemi vzácné magnety z neodymu, železa a bóru, tweetery používají čistou titanovou membránu a polypropylenové sloučeniny pro hnací ústrojí, speciální lepidla, velké kmitací cívky s velkou impedancí.

Kromě toho mají 160mm woofery, středové reproduktory a tweetery kovový kužel a geometrii ve tvaru klenby, což poskytuje větší pevnost a menší hmotu. Mezi zvukové přednosti patří vysoké rozlišení, přirozenější dynamika, harmonická bohatost a celková muzikálnost.

Díky sofistikovanému audio softwaru MLS, který zajišťuje přenos zvuku systémem reproduktorů o 7.1 kanálech, slyší zvuk i cestující vzadu ze všech stran, nejen jak je obvyklé pouze zezadu. Také se pro pasažéry ukládá oblíbené nastavení MLS pro všechny zdroje zvuku. K tomu si připočtěte technologii pro automatické vyvažování zvuku (ASL) udržující stálou hlasitost po celou dobu jízdy a uvidíte, že jen těžko najdete jiný stejně uklidňující, stimulující či uspokojivý způsob poslechu.

Ve spojení s barevnou multifunkční obrazovkou EMV (Electro Multi Vision) a obrazovkou vzadu poskytuje systém Mark Levinson® Reference Surround Sound System majitelům vozu LS 460 jedinečný zážitek z prostorového pětikanálového zvuku při přehrávání hudby, hudebního videa a DVD filmů v luxusním prostředí interiéru nové vlajkové lodi značky Lexus.

Systém Mark Levinson® Reference Surround Sound je plně kompatibilní s CD, CD-R, DTS 5.1, DVD video a DVD audio (pomocí obrazovky EMV a zadní obrazovky), stejně tak jako s hudebními soubory MP3 a WMA nahranými na CD nebo DVD. Kompatibilita formátu zahrnuje dvoukanálové stereo (analogové a PCM), dvoukanálový prostorový zvuk (Surround Sound), Dolby Digital 5.1 a DTS 5.1 (z DTS 5.1 CD, DVD videa a DVD audio disků).

Můžeme tedy konečně považovat zvuk v novém modelu Lexus LS 460 za plně srovnatelný se špičkovým domácím audio systémem? Elektronická a vědecká měření dokazují, že ano. V Lexusu ale věří, že spousta audiofilů si to osobně ráda vyzkouší. A rádi k tomu dodávají, že určitě nebudou zklamáni.

Audio systém ve zkratce:

Středo pásmový zvuk reprodukuje celkem sedm nově vyvinutých reproduktorů o průměru 100 mm s kovovým kuželem. Ty jsou sladěny s vysoko tónovými reproduktory 25 mm s kuželem z titanu. Všechny tyto optimálně umístěné dvojice reproduktorů se podepisují na reprodukci s přesnou barvou zvuku, bez ohledu na přidělení kanálů. Dosahuje se tak nižšího zkreslení mezi kabely, nulového časového zpoždění a přenosu tonality v celých 360 stupních zvukového prostoru.

K vytvoření vyšší dynamiky napomáhají dva nově navržené basové reproduktory s vlastním napájením a invertovaný subwoofer 250 mm, přičemž všechny komponenty mají napájení 100 W z jednotlivých kanálů odbočovacího zesilovače. Je tak zajištěno, že nižší rozsahy tónů a efekty ve filmech budou reprodukovány bez zkreslení či nežádoucího zabarvení.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aktuálně nejlepší česká tenistka Karolína Plíšková se spolu se sestrou Kristýnou stala novou tváří značky Mototechna

Aktuálně nejlepší česká tenistka...

Nejlepší současná tenistka Češka Karolína Plíšková se dnešním podpisem smlouvy se společností AURES Holdings stala jednou z tváří značky zánovních vozů Mototechna. Mototechna poskytne...

VIDEO – Lexus UX, RX – Ženeva...

Co je nového u automobilky Lexus se na ženevském autosalonu ptal moderátor Viktor Tamayo ředitele zastoupení Lexus ČR, pana Martina Pelešky.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

VIDEO – Lexus NX, Lexus CT 200h...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Lexus přímo z autosalonu ve Frankfurtu.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Toyota Yaris hot hatch, i-TRIL concept a Lexus LC 500, LS 500h – Ženeva 2017

VIDEO – Toyota Yaris hot hatch,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Toyota a Lexus přímo z autosalonu v Ženevě.