Hyundai Santa Fe přichází s novinkami

Pozici nejprodávanějšího modelu SUV si chce pohledný robustní vůz udržet i v letošním roce, přispět k tomu by mělo i jeho modernizované provedení, které nyní přichází do prodeje.

Nejprodávanějším modelem kategorie vozů pro volný čas v ČR se v uplynulém roce stal Hyundai Santa Fe. Celkem se pro něj rozhodlo 465 zákazníků.

Hyundai Santa Fe přichází s novinkami
Hyundai Santa Fe přichází s novinkami
Hyundai Santa Fe přichází s novinkami
Hyundai Santa Fe přichází s novinkami


Dosud si zájemce o Hyundai Santa Fe mohl vybrat ze tří motorů dokonale sladěných s charakterem vozidla. Šlo o zážehový čtyřválec 2,4i 16V s nejvyšším výkonem 107 kW, výkonný zážehový šestiválec 2,7i V6 24V poskytující 127 kW a úsporný i pružný přeplňovaný vznětový motor 2,0 CRDi s 83 kW nejvyššího výkonu. Nyní nabídku rozšiřuje ještě výkonnější vznětový agregát 2,0 CRDi VGT (92 kW), který vznikl dalším vývojem zmíněného motoru. Označení VGT (Variable Geometry Turbocharger) přitom znamená, že motor je vybaven novým turbodmychadlem s variabilní geometrií rozváděcích lopatek.


Základem pro nový motor se systémem VGT je přeplňovaný vznětový motor 2,0 CRDi, který kromě modelu Santa Fe „pracuje“ například také v osobním modelu střední třídy Elantra. Díky použití přímého vysokotlakého vstřikování paliva Common Rail systému Bosch je motor pružný, tichý a úsporný.


V modernizovaném modelu Santa Fe je však turbodmychadlo dvoulitru vybaveno proměnnou geometrií statoru. V závislosti na zatížení motoru dochází k natáčení takzvaných rozváděcích lopatek. Tento systém označovaný zkratkou VGT (Variable Geometry Turbocharger) zajišťuje vyšší účinnost přeplňování, zejména pak rychlejší nárůst plnicího tlaku turbodmychadla již v nízkých otáčkách. Natáčením rozváděcích lopatek statoru turbodmychadla je možné výrazně zmírnit takzvaný turboefekt, tedy prodlevu reakce motoru běžícího v nízkých otáčkách na sešlápnutí pedálu akcelerátoru. Výsledkem technického zlepšení je podstatné zvýšení točivého momentu v celém rozsahu otáček a zrychlení reakce motoru na pokyny plynového pedálu. Vyjádřeno přesnými hodnotami: standardní varianta motoru 2,0 CRDi má výkon 83 kW (113 k) při otáčkách 4000 min-1 a její točivý moment vrcholí hodnotou 255 N.m při otáčkách 2000 min-1, zatímco nová varianta se systémem VGT má nejvyšší výkon 92 kW (125 k) též při 4000 otáčkách a hlavně vyšší točivý moment. Ten dosahuje špičkové hodnoty 285 Nm při v širokém rozsahu otáček 1950 až 2600 min-1.


Vyšší výkon, ještě lepší pružnost a zvýšení akcelerace motoru 2,0 CRDi VGT se samozřejmě odrazily i na jízdních výkonech modelu Hyundai Santa Fé: z klidu na 100 km/h zrychluje za 13,0 sekund a dosahuje rychlostního maxima 171 km/h. A přitom při vyšším výkonu má nový motor 2,0 CRDi VGT nižší spotřebu paliva – v kombinovaném režimu 7,5 litru na 100 km. Kromě pětistupňové manuální bude i nový turbodiesel nabízen se čtyřstupňovou automatickou převodovkou.


Velkou výhodou modelu Hyundai Santa Fe je jeho pohon všech čtyř kol, který mu zajišťuje skvělé jízdní vlastnosti v terénu i na silnici. Ten byl nyní také výrazně modernizován.


Dosud používaná varianta systému spočívala na mechanickém principu, přičemž o rozdělování točivého momentu mezi přední a zadní nápravu se staral mezinápravový diferenciál s viskozní spojkou. Nyní tuto funkci plní elektronicky ovládaná lamelová spojka integrovaná v tělese zadního diferenciálu. Při plynulé jízdě za dobrých adhezních podmínek jsou poháněna přední kola vozu, avšak v případě jízdy po kluzkém povrchu nebo při prudké akceleraci se na zadní nápravu přenáší až 50 procent výkonu. O sepnutí lamelové spojky rozhoduje její vlastní elektronická řídicí jednotka, která sleduje údaje ze senzorů sledujících polohu škrticí klapky (tedy úroveň sešlápnutí plynového pedálu), rozdíl otáček přední a zadní nápravy a rychlost otáčení každého jednotlivého kola a úhel natočení volantu.


Na základě získaných informací řídicí jednotka včas připojí pohon zadní nápravy. Důležitým výsledkem nahrazení mezinápravového diferenciálu viskozní spojkou elektronicky ovládanou je snížení pasivních odporů poháněcí soustavy, a tím i snížení spotřeby paliva a zlepšení akcelerace a především zkrácení doby nutné na aktivaci systému.


Mezi zákazníky si vozy značky Hyundai získali vysoké renomé i atraktivní politikou cen – za dobrou cenu nabízejí vysoký standard výbavy, jízdního pohodlí i míry užitku. To platí zcela i v případě modelu Hyundai Santa Fe.


Prodejní ceny začínají totiž již na 729 900 korunách, to v případě, že se zákazník rozhodne pro provedení s motorem 2,4i Country. Přitom bohatá standardní výbava byla zachována: v základu má Santa Fe například antiblokovací systém brzd ABS s EBD, přední a boční airbagy pro řidiče i spolujezdce, imobilizér, posilovač řízení, výškově stavitelný volant a sedadlo řidiče, otáčkoměr, elektrické ovládání bočních oken vpředu i vzadu, elektrické ovládání vnějších zpětných zrcátek s vyhříváním, manuální klimatizaci, alarm systém, dálkově ovládané centrální zamykání, tónovaná skla, šest reproduktorů s přípravou pro rádio, disky z lehkých slitin, přední mlhová světla, střešní ližiny, vnější zrcátka v barvě vozu a podobně.


Úpravu ceny směrem dolů mají i další modely Santa Fe – provedení s motorem 2,7i V6 24V Country je nyní nabízeno za 849 900 korun (s tempomatem, automatickou klimatizací, ukazatelem vnější teploty a automatickou převodovkou ve standardní výbavě navíc), základní dieselová jednotka 2,0 CRDi Country za 799 900 korun. S novým motorem 2,0 CRDi VGT ve výbavě Country Plus (ve standardu navíc s automatickou klimatizací a ukazatelem vnější teploty) stojí model Santa Fe pouze 849 900 korun.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - IONIQ Electric již podruhé v řadě zvítězil v anketě o „šampiona zůstatkové ceny“

IONIQ Electric již podruhé v řadě...

Auto Bild a Schwacke ocenily Hyundai IONIQ Electric podruhé v řadě jako „Šampiona zůstatkové hodnoty“ v kategorii elektromobilů IONIQ Electric má i nadále nejstabilnější hodnotu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyrobeno přes šest set tisíc motorových vozidel

Vyrobeno přes šest set tisíc...

AutoSAP zveřejňuje výsledky výroby vozidel za leden – květen 2018 Do května bylo v ČR vyrobeno celkem 627 664 motorových vozidel Daří se výrobě a odbytu autobusů Výroba osobních automobilů...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai uzavřel dlouhodobé partnerství s Atlético de Madrid

Hyundai uzavřel dlouhodobé partnerství...

Hyundai Motor se stane globálním automobilovým partnerem desetinásobných mistrů nejvyšší španělské fotbalové soutěže La Liga Od příští sezony bude logo Hyundai na rukávech všech dresů...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai jako první zavádí revoluční službu „Zavolejte si svého prodejce“

Hyundai jako první zavádí revoluční...

Pro značku Hyundai je zákaznická spokojenost prvořadá a zákazníci mají nyní možnost zdarma využít rozšířených služeb prodejního servisu. Ještě vyšší míru pohodlí a dostupnost služeb...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai slavnostně otevřel Muzeum světového fotbalu v Moskvě

Hyundai slavnostně otevřel Muzeum...

Hyundai pořádá během Mistrovství světa ve fotbale 2018 speciální výstavu „Hyundai prezentuje Muzeum světového fotbalu FIFA“ v reprezentativním víceúčelovém showroomu Hyundai Motorstudio...