Hyundai N odhaluje dva výzkumné koncepty představující vizi v éře elektrifikace

  • První plně elektrický vysokovýkonný model IONIQ 5 N bude představen v roce 2023
  • Nyní značka Hyundai představuje v premiéře dva vysokovýkonné koncepční vozy — RN22e a N Vision 74
  • RN22e používá inovativní globální modulární platformu pro elektromobily E-GMP (Electric-Global Modular Platform) značky Hyundai ve spojení s designem karoserie modelu IONIQ 6
  • N Vision 74 je vysokovýkonný hybridní model s vodíkovým palivovým článkem inspirovaný koncepty Hyundai N 2025 Vision Gran Turismo a Hyundai Pony Coupe z roku 1974
  • RN22e a N Vision 74 ztělesňují vizi vysokovýkonné elektrifikace značky Hyundai N, nicméně jejich sériová výroba nebyla potvrzena 

N, dílčí značka vysokovýkonných vozů značky Hyundai, odhaluje svou vizi elektrifikace, jež dokládá zaměření společnosti na technologie s nulovými emisemi splňující požadavky budoucnosti. Koncepty RN22e a N Vision 74 jsou inspirujícími příklady vize elektrifikace dílčí značky N. Oba vozy v roli „pojízdných laboratoří“ jsou ztělesněním ambicí značky Hyundai stát se lídrem budoucí mobility s nulovými emisemi.

Značka Hyundai ve svých výzkumných konceptech testuje a ověřuje vyspělé technologie, aby je mohla využívat ve svých budoucích sériově vyráběných modelech. RN22e kombinuje karoserii zcela nového modelu IONIQ 6 s globální modulární platformou pro elektromobily, E-GMP (Electric-Global Modular Platform), a nastavuje laťku pro budoucí vysokovýkonné elektromobily. N Vision 74 používá EV technologii ve spojení s vyspělým systémem palivových článků na vodík, a je tak první pojízdnou vodíkovou hybridní laboratoří značky Hyundai N, sloužící k průzkumu „potěšení z jízdy“, jež si budou zákazníci moci dopřávat dokonce i v éře elektrifikace.

„Studie RN22e a N Vision 74 hrají důležitou roli ve strategickém vývoji naší kompletní produktové řady, a to především našich elektrifikovaných vysokovýkonných vozů,“ řekl Thomas Schemera, výkonný viceprezident a vedoucí divize pro zákaznické zážitky ve společnosti Hyundai Motor Company. „Pojízdné laboratoře reprezentují nepřetržitý vývoj našich nejvyspělejších technologií. Díky tomuto jedinečnému přístupu jsme připraveni na výzvy budoucnosti, protože nám umožňuje posouvat se až na samotné limity.“

Inženýři společnosti Hyundai budou prototypy RN22e a N Vision 74 i nadále testovat a ověřovat, aby jejich vyspělými technologiemi pro praktické využití mohly být vybaveny budoucí sériově vyráběné vozy N.

Vize elektrifikace značky Hyundai N

Značka N posouvá limity sportovních výkonů od roku 2017, kdy představila svůj první sériově vyráběný vysokovýkonný model Hyundai i30 N, a zákazníkům umožňuje objevovat, jak mimořádně zábavné může být řízení automobilu. Sloganem značky Hyundai N je „Never just drive“ („Jen řídit nestačí“), protože přeprava z bodu A do bodu B by nikdy neměla být nudná. Dokonce i v elektrické budoucnosti bude značka N stát na svých třech pilířích: lovec zatáček (dokonale vyvážený vůz se sportovním nastavením pro dravou jízdu zatáčkami), připravenost na jízdu na závodním okruhu (všechny modely N jsou konstruovány pro podávání vysokých výkonů na závodních okruzích) a schopnost být sportovním vozem pro každodenní provoz (pro každého a pro všechny požadavky, nejen pro jízdu na závodním okruhu nebo na dálnici).

„Hyundai N se během pouhých sedmi let stal nejrychleji se rozvíjející sportovní značkou,“ říká Till Wartenberg, viceprezident oddělení pro řízení značky N a motoristický sport ve společnosti Hyundai Motor Company. „N chystá také další kroky a stanovuje nová měřítka v oblasti trvale udržitelných vysokých výkonů. S nadšením začínáme psát novou kapitolu elektrifikace vysokého výkonu a k dosažení našich ambiciózních cílů využijeme veškerou naši mimořádnou kreativitu, vyspělé technické know-how a soutěživého ducha.“

Představujeme RN22e, první pohled na připravovaný elektromobil N

RN22e nabízí výkony pro jízdu na závodním okruhu díky použití vylepšené a optimalizované platformy E-GMP, která je lídrem na trhu, a aerodynamického designu modelu IONIQ 6. RN22e prezentuje jako první pojízdná laboratoř značky Hyundai N, využívající platformu E-GMP, nové vize a směry vývoje elektrifikované značky N a současně poukazuje na možnost budoucí výroby vysokovýkonného modelu s výhradně elektrickým pohonem. Označení konceptu odkazuje na skutečnost, že byla tato pojízdná laboratoř vyvinuta v roce 2022 a disponuje výkony elektromobilu.

Prototyp RN22e je testován s cílem maximalizovat tři pilíře sportovních výkonů značky N v čele s koncepcí vozu jako „lovce zatáček“. N již od uvedení značky na trh systematicky rozvíjí jízdní vlastnosti svých vozů v zatáčkách a pro většinu modelů N poskytuje systémy e-LSD a Corner Carving Differential pro optimalizaci trakce při ostrém sportovním nasazení. RN22e navzdory vyšší hmotnosti umocňuje zážitky z precizního průjezdu zatáčkou díky systému cíleného rozdělování hnací síly mezi jednotlivá kola prostřednictvím dvou spojek. Na úspoře hmotnosti se podílejí díly vyráběné aditivní metodou, které navíc zvyšují tuhost příslušných konstrukčních celků pro ještě dravější průjezdy zatáčkami. Prototyp RN22e vybavený pohonem všech kol optimalizuje rozdělování točivého momentu v závislosti na zvoleném jízdním režimu. Řidič si tak může zvolit poměr přenosu hnací síly mezi přední a zadní kola.

Značka N se při vylepšování jízdních vlastností prototypu RN22e na závodních okruzích zaměřila na chlazení a brzdovou soustavu s cílem zvýšit odolnost systémů pohonu a brzd. RN22e poskytuje optimalizovaná nastavení pro závodní okruhy, aby si zákazníci mohli užívat sportovní jízdu bez omezování výkonu. Vzhledem k hmotnosti systému elektrického pohonu je prototyp RN22e vybaven čtyřpístovými jednodílnými třmeny a brzdovými kotouči hybridní konstrukce o průměru 400 mm. Hyundai N navíc využije prototyp RN22e k nalezení způsobu, jak nabídnout dynamickou jízdu s rekuperací, při níž bude precizně řízena míra otáčení vozu kolem svislé osy při sportovním průjezdu zatáčkou.

Hyundai N vyvíjí a testuje nejmodernější technologie pro budoucí sériově vyráběné modely N. RN22e přitom hraje důležitou roli pojízdné laboratoře pro nadcházející elektricky poháněné modely N. Značka N s vědomím toho, co přináší radost nadšeným řidičům, současně vyvíjí nové funkce, které zajistí emocionální zážitky z řízení elektrifikovaných modelů. RN22e nabízí mimo jiné zvukovou funkci N Sound+, která vytváří podmanivou atmosféru při dynamické jízdě zvukem z reproduktorů v interiéru a exteriéru. N e-shift navíc doplňuje N Sound+ vibracemi a napodobováním řazení. Emocionální zážitky z jízdy budou v pojízdné laboratoři RN22e dále rozvíjeny. Hyundai N v tomto prototypu nepřetržitě vyvíjí vyspělé technologie, a to v různých verzích, aby si řidiči mohli vybrat požitky z jízdy přesně podle svých představ.

RN22e přebírá aerodynamický design modelu IONIQ 6 a přidává k němu další aerodynamické funkce pro nové elektromobily. Značka Hyundai N obohatila celkové tvarové řešení o řadu detailů inspirovaných motorsportem s cílem maximalizovat sportovní výkony. Designéři značky Hyundai N vytvořili nízkou světlou výškou a zvýrazněnou ramenní oblastí design, vyvolávající dojem stability a robustnosti. Základní design modelu IONIQ 6 doplňuje sportovně pojatá spodní část nárazníku, která vyzařuje až neočekávaný šarm. Díky těmto funkčním estetickým prvkům se podařilo vylepšit chlazení a aerodynamiku prototypu RN22e.

RN22e má při rozvoru náprav 2950 mm vnější délku 4915 mm, šířku 2023 mm a výšku 1479 mm. Vývoj tohoto prototypu bude pokračovat s využitím znalostí a zkušeností z motoristického sportu. Hyundai tak může zdokonalovat své vyspělé technologie, s nimiž uvede na trh velkosériově vyráběný model N s elektrickým pohonem, který bude maximálně využívat potenciál platformy E-GMP.

Technické údaje prototypu RN22e:

Vozidlo Vnější rozměry Délka/šířka/výška//rozvor náprav (mm) 4915/2023/1479//2950
Elektrický pohon Elektromotor Celkový nejvyšší výkon (kW) 430 kW (celkově, elektromotory vpředu a vzadu)
Celkový nejvyšší točivý moment (Nm) 740 Nm (celkově, elektromotory vpředu a vzadu)
Baterie Kapacita (kWh) 77,4 kWh

Funkce rychlého nabíjení s napětím 400 V/800 V

Doba nabíjení Méně než 18 minut (stav nabití 10 → 80 %)
Provozní vlastnosti Nejvyšší rychlost (km/h) Více než 250

Představení konceptu N Vision 74

Koncept N Vision 74, inspirovaný historií značky Hyundai, je pojízdnou laboratoří s technikou vysokovýkonného hybridního automobilu vybaveného vodíkovým palivovým článkem. Hyundai tímto vozem umocňuje své vedoucí postavení v oblasti trvale udržitelných technologií poskytujících vysoké výkony. Koncepční vůz N Vision 74 je inspirován technologiemi i designem a vychází z trvale udržitelné vize značky N oznámené v roce 2015 a vášně pro vysoké výkony, která provází společnost Hyundai již od roku 1974.

Z hlediska designu je N Vision 74 vzpomínkou na koncepční vůz Hyundai Pony Coupe z roku 1974, který byl navržen legendárním automobilovým designérem Giorgettem Giugiarem. Na základě tohoto koncepčního vozu byly následně vyrobeny prototypy prvního sériově vyráběného sportovního vozu Hyundai. Přestože se nakonec výroby nedočkal, předurčil tento odvážný plán charakter celé společnosti.

Studie N Vision 74 zdědila po koncepčním voze Pony Coupe z roku 1974 čistě tvarované plochy, profil s dynamickými proporcemi a jedinečné střešní sloupky B. Historie designu značky Hyundai zde proniká do éry elektrifikace s vysokými výkony a dává prototypu N Vision 74 nezaměnitelnou podobu. Futuristickou auru vozu navíc poskytuje osvětlení s parametrickými pixely.

„Design konceptu N Vision 74, orientovaný na budoucnost, odráží náš respekt a uznání, které máme pro nadšení a vášeň, s nimiž vznikla studie Pony Coupe,“ řekl SangYup Lee, výkonný viceprezident a vedoucí designového centra Hyundai.

N Vision 74 přenáší a pozvedává odvážný charakter koncepčního vozu Pony Coupe do budoucího designu značky Hyundai a současně reinterpretuje interiér jako místo pro zábavu, aniž by došlo ke ztrátě stylistické čistoty, jímž se vyznačovala studie Pony Coupe. Přístrojová deska prototypu N Vision 74 je zaměřena na řidiče a kombinuje historické prvky s moderním designem, například digitální panel sdružených přístrojů a analogová tlačítka.

Vůz s vnější délkou 4952 mm, šířkou 1995 mm a výškou 1331 mm na rozvoru náprav 2905 mm je první vysokovýkonnou laboratoří na kolech využívající nejvyspělejší systém palivových článků na vodík, který doposud značka Hyundai N vytvořila. Pro značku N to není první případ využití technologie palivových článků. Prototyp N Vision 74 je inspirován také konceptem Hyundai N 2025 Vision Gran Turismo, který byl odhalen v roce 2015 jako vize budoucnosti vysokých výkonů na základě vodíku u příležitosti představení značky N.

Hyundai N o pouhých sedm let později představuje N Vision 74 s ještě většími ambicemi jako realizaci své vášně pro „radost z jízdy“ a vynalézavost. Inženýři značky Hyundai vyvinuli hybridní konstrukci sestávající z kombinace bateriového elektrického pohonu a vodíkového palivového článku se zcela novým uspořádáním. Společným napájením elektrického pohonu palivovými články a baterií se u prototypu N Vision 74 podařilo zvýšit účinnost chlazení. V závislosti na provozních podmínkách pak lze používat dva různé zdroje energie. Optimalizovaný systém elektronického řízení pohonu umožňuje lépe rozdělovat točivý moment prostřednictvím dvou elektromotorů na zadní nápravě. Výsledkem jsou precizní průjezdy zatáčkami s pohotovými reakcemi vozu na pokyny řidiče a jízdní situace. N Vision 74 navíc zajišťuje vyváženost výkonů „tříokruhovou“ chladicí soustavou.

Vysokovýkonná technologie je kompletně zohledněna v designu, který rovněž splňuje požadavky na chlazení systému palivových článků a udržování vhodných provozních teplot ostatních komponentů. N Vision 74 vytváří svým funkčním estetickým pojetím harmonii mezi nejmodernější technologií a ikonickým designem. N Vision 74 zaručuje využitím špičkových technologií radost z jízdy s trvale udržitelným zdrojem hnací síly a současně umožňuje cestování na dlouhé vzdálenosti s rychlým doplňováním paliva – vodíku.

Technické údaje prototypu N Vision 74:

Vozidlo Vnější rozměry Délka/šířka/výška//rozvor náprav (mm) 4952/1995/1331//2905
Elektrický pohon Elektromotor Celkový nejvyšší výkon (kW) Více než 500 kW (vzadu)
Celkový nejvyšší točivý moment (Nm) Více než 900 Nm (vzadu)
Baterie Kapacita (kWh) 62,4 kWh

Funkce rychlého nabíjení s napětím 800 V

Vodík Kapacita palivové nádrže 4,2 kg
Sada palivových článků Provozní výkon 85 kW (maximální 95 kW)
Doba doplňování paliva 5 minut
Provozní vlastnosti Nejvyšší rychlost (km/h) Více než 250
Dojezd Více než 600 km

Historie a budoucnost pojízdných laboratoří Hyundai

Hyundai spustil v roce 2012 „Project RM“, který se stal výkladní skříní know-how společnosti ve vývoji nových technologií a inovací. Společnost Hyundai v rámci tohoto projektu vyvíjí nové vysokovýkonné technologie a z motorsportu je přenáší do budoucích modelů N. Název projektu odkazuje na prototyp značky N, který má uprostřed uložený motor pohánějící zadní kola („Racing Midship“). Hlavním přínosem této konstrukce je ideální charakteristika ovladatelnosti a agility díky nízkému polárnímu momentu setrvačnosti.

Řadu prototypů RM postupně rozšiřovaly vozy RM14, RM15, RM16 a RM19. Platforma RM je konstrukční pojízdnou laboratoří pro testování vysokovýkonných technologií, které zajišťují maximálně pevné spojení vozu s povrchem vozovky ve všech rychlostech a provozních podmínkách. Modely RM postupně absolvovaly rozsáhlé testy zaměřené na ověřování vyspělých technologií a jejich přínosů pro efektivní zvyšování úrovně sportovních výkonů. Součástí testů bylo také další zlepšování příslušných technologií pro využití v budoucích modelech N.

Hyundai před dvěma roky představil elektrifikovaný sportovní vůz nové generace, RM20e, který byl v rámci řady RM prvním vysokovýkonným akumulátorovým elektromobilem. K prohlédnutí byl v roce 2022 také v centru e-mobiliy Hyundai Electrified na pražských Stodůlkách. Hyundai díky němu poprvé dokázal využít potenciál pohonu s nulovými emisemi ve svých vysokovýkonných vozech.

Nyní Hyundai N představuje novou řadu pojízdných laboratoří pod odlišným označením, kterou stanovuje nová měřítka pro další generace vysokovýkonných automobilů. Značka N tím pokračuje v uskutečňování tří pilířů sportovních výkonů vozů N. Prototypy RN22e a N Vision 74 jsou proto testovány tak, aby byly maximálně připraveny na ostré nasazení na závodních okruzích, ale také na roli sportovního vozu pro každodenní provoz s charakterem „dravce do zatáček“. Značka N těmito kroky potvrzuje, že zůstává věrná své filozofii i v éře elektrifikace.

Prvním velkým krokem tímto směrem bude první elektrický model N značky Hyundai, IONIQ 5 N, který vstoupí na globální trh v roce 2023. Podrobnější informace o prvním elektromobilu N budou zveřejněny později.

„Tyto projekty pojízdných laboratoří jsou pro realizaci vize elektrifikace značky N obrovským přínosem, což v příštím roce potvrdí IONIQ 5 N,“ dodal Till Wartenberg, viceprezident společnosti Hyundai Motor Company.

Inspirace motoristickým sportem

Motorsport je považován za kolébku produktové řady N. Divize motoristického sportu společnosti Hyundai vyznává širší definici úspěchu, která přesahuje pouhá vítězství v závodech a získané tituly. Jejím účelem je rozvíjet nezávislé poznatky a shromažďovat data, která společnosti umožňují vyrábět ještě lepší vozy Hyundai. Výhody vyplývající ze zázemí v motoristickém sportu jsou přenášeny do vozidel pro spotřebitele.

Výměna zkušeností mezi světy motorsportu a sériově vyráběných automobilů probíhá oběma směry. Nejlepší prvky jednoho druhu vozidel jsou využívány ke zlepšování druhého. Tento přenos znalostí přímo ovlivňuje budoucnost sériově vyráběných modelů Hyundai N. Nové technologie jsou testovány v motoristickém sportu. Příkladem je i20 N. Tento oceňovaný model N byl inspirován soutěžním vozem i20 Coupe WRC. Hyundai využívá všechny poznatky a zkušenosti z motoristického sportu ve výzkumném a vývojovém procesu při vývoji budoucích modelů N nebo projektů vysokovýkonných vozů. Účast v ETCR jednoznačně potvrzuje vášeň značky Hyundai pro trvale udržitelné sportovní výkony.

Hyundai v souladu se svou vizí „Pokroku pro lidstvo“ urychluje své úsilí o elektrifikaci s cílem nabízet čistější dopravu a trvale udržitelnější budoucnost. Značka Hyundai je tak díky posouvání limitů u elektrifikovaných vysokovýkonných automobilů připravena na budoucí výzvy a současně ohlašuje éru trvale udržitelné radosti z jízdy.

Podrobnější informace o vizi elektrifikace značky N zahrnující prototypy RN22e a N Vision 74 naleznete na YouTube v rámci kanálu „Hyundai N Worldwide“ na odkaze ZDE.

 

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Elektrifikovaný Streamliner Hyundai IONIQ 6 se představuje s prodlouženým dojezdem a inovativním interiérem

Elektrifikovaný Streamliner Hyundai IONIQ...

Nový elektromobil značky Hyundai nabídne zákazníkům výjimečný prostor k cestování Sada akumulátorů o kapacitě 77,4 kWh umožní spolu s aerodynamicky tvarovanou siluetou dojezd na jedno nabití...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai Motor, Steven Gerrard a BTS při Mistrovství světa ve fotbale vyzývají k trvalé udržitelnosti

Hyundai Motor, Steven Gerrard a BTS při...

Hyundai Motor spouští pod názvem „Goal of the Century“ novou globální kampaň na podporu trvalé udržitelnosti Fotbalová legenda Steven Gerrard a globální popová senzace BTS vystupují v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai IONIQ 5 získal britské ocenění „UK Car of the Year 2022“

Hyundai IONIQ 5 získal britské ocenění...

Revoluční Hyundai IONIQ 5 převzal ve Velké Británii nejvyšší ocenění v anketě „UK Car of the Year Awards“ Elektromobil s dojezdem 481 kilometrů byl také vyhlášen „Nejlepším rodinným...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Elektromobil IONIQ 5 a nový TUCSON vstupují do světa filmu v novince „Spider-Man: Bez domova“

Elektromobil IONIQ 5 a nový TUCSON...

Modely IONIQ 5 a TUCSON budou vystupovat v připravovaném filmu „Spider-Man: Bez domova“, který společnost Sony Pictures uvede do kin 17. prosince Globální marketingová kampaň společnosti...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai Motor představuje studii SEVEN Concept, SUEV pro značku IONIQ překračující hranice segmentů

Hyundai Motor představuje studii SEVEN...

Studie SEVEN naznačuje svým designem a inovacemi budoucí elektricky poháněné SUEV (Sport Utility Electric Vehicle) Velkorysý design využívající výhody platformy Hyundai E-GMP vytváří nový...