Hyundai Atos Prime v redakčním testu

Nejmenší model Hyundai Atos Prime byl uveden po modernizaci do prodeje v druhé polovině roku 2000. Tento jihokorejský vůz má pětidveřovou karoserii a motor objemu 1 litr.

Při pohledu zpředu zaujme mohutný vyšší nárazník a maska chladiče a na ní navazující kapota s prolisy, která pokračuje se stejným sklonem předním poměrně velkým sklem. Linie karoserie jsou zaoblené včetně její zádi, do které jsou vhodně zakomponovány zadní světla, nahoře pak vkusný malý spoiler s třetím brzdovým světlem.


Hyundai Atos Prime v redakčním testu
Hyundai Atos Prime v redakčním testu
Hyundai Atos Prime v redakčním testu

>Vnější rozměry karoserie – délka 3,5 m a šířka 1,5 m – umožňují snadné zaparkovávání ve městě a celkovou pohyblivost vozu. Přes uvedené malé vnější půdorysné rozměry vozu, poskytuje Hyundai Atos Prime poměrně prostorný interiér, k čemuž nesporně přispívá vyšší výška vozu – necelých 1,6 m. Přední sedadla jsou pohodlná, pro cestující na zadních sedadlech je menší prostor na nohy. Zavazadlový prostor o objemu 263 litrů se sklopením zadních sedadel zvětší až na 1084 litrů.

Hyundai Atos Prime v redakčním testu

Byl jsem mile překvapen benzinovým čtyřválcovým motorem Atosu, který má 12 ventilů ovládaných vačkovou hřídelí umístěnou v hlavě motoru a přímé vícebodové vstřikování paliva. Výrobce udává nejvyšší výkon motoru 43 kW (59 k) při 5 700 ot/min a maximální kroutící moment 84 Nm dosahovaný při 3 250 ot/min. Maximální rychlost 142 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 15,1 sekund. Pětirychlostní manuální převodovka je v souladu s křivkou výkonu a točivého momentu motoru vhodně odstupňovaná a tím nesporně přispívá k dosahování malé spotřeby pohonných hmot. Vzhledem k nižší celkové hmotnosti vozu je výkon motoru plně dostačující i pro svižnější jízdu, samozřejmě pak musíme více využívat vyšší otáčky motoru. V průběhu testu jsem se snažil jezdit maximálně hospodárně, jezdil jsem pouze se spolujezdcem a bez zavazadel, dosažená kombinovaná spotřeba 5,5 litrů na 100 km je oproti spotřebě udávané výrobcem o 0,8 l nižší. Dá se předpokládat, že i při plném obsazení vozu včetně zavazadel nebude kombinovaná spotřeba uváděná výrobcem překročena.

Konstrukce podvozku spolu s účinnými brzdami umožňuje i svižnější jízdu, samozřejmě musíme ale mít na paměti, že řídíme malý osobní vůz a ne sportovní kupé.


V ceně vozu ve výbavě GL – 239 900 Kč – je obsažena tato výbava: airbag řidiče, imobilizér, zadní mlhové světlo, tónovaná skla, stěrač a ostřikovač zadního skla, vyhřívání zadního skla, anténa, reproduktory a příprava pro rádio. Ve vyšším stupni výbavy – GLS za cenu 259 900 Kč je navíc posilovač řízení, digitální hodiny, centrální zamykání, elektrické ovládání předních oken a dělená zadní sedadla. Uváděné ceny jsou včetně DPH.


Konkurence ve třídě malých osobních vozů je veliká, o přízeň zákazníků se uchází 25 modelů různých značek, model Hyundai Atos Prime má nespornou výhodu v objemu motoru – 1 litr – a tím nižší ceny povinného ručení.


Redakce by uvítala zkušenosti majitelů modelu Hyundai Atos Prime a proto je žádá o zaslání na adresu redakce se souhlasem jejich případného otištění. E-mail: redakce@periskop.cz.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai nabízí řidičům týdenní testování nového kombíku i30 nové generace

Hyundai nabízí řidičům týdenní...

Automobilka Hyundai startuje nový projekt s názvem “Týden s i30 kombi“. Od 15. září mají všichni majitelé vozů kombi a majitelé jakéhokoli vozu Hyundai – možnost otestovat si na sedm...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai Motorsport hledá talentované jezdce pro WRC

Hyundai Motorsport hledá talentované...

Program pro výchovu jezdců HMDP (Hyundai Motorsport Driver development Program) chce vyhledávat a vychovávat budoucí hvězdy rallye. První předkolo výběru se uskuteční v srpnu a v září...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Tým Hyundai míří do Finska prodloužit sérii skvělých výsledků (27.až 30.července 2017)

Tým Hyundai míří do Finska prodloužit...

Hyundai Motorsport se chystá ve Finsku navázat na šňůru šesti po sobě jdoucích umístění na pódiu. Ve Finsku to bude mít o to složitější, že ve finské rallye – ještě nikdy na mezi...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Červen 2017 byl pro Hyundai nejlepším měsícem v historii

Červen 2017 byl pro Hyundai nejlepším...

Nejlepší měsíc v historii z hlediska obchodních výsledků na českém trhu má za sebou automobilka Hyundai. V šestém měsíci roku prodala 2 452 vozů – což představuje 8% nárůst...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai vyhrál o víkendu v Polsku a slaví již šesté vítězství ve WRC

Hyundai vyhrál o víkendu v Polsku a...

Hyundai Motorsport o víkendu zaznamenal třetí vítězství v letošní sezóně FIA World Rally Championship (WRC). Vítězného Thierry Neuvilla doplnil na pódiu druhý Hayden Paddon – a tým tak...