Evropská premiéra automobilu kategorie SUV Jeep Patriot na Autosalónu v Ženevě

Zcela nový Jeep® Patriot s pohonem všech kol má robustní design, vyspělé bezpečnostní systémy, praktický a flexibilní interiér a je vybaven řadou inovativních prvků

Terénní schopnosti automobilu Jeep Patriot kombinované s tradičním designem značky, flexibilitou interiéru a nízkou spotřebou paliva jistě přiláká nové zájemce. Současným nadšencům poskytne nový model typické vlastnosti značky Jeep za přijatelnou cenu.

Evropská premiéra automobilu kategorie SUV Jeep Patriot na Autosalónu v Ženevě
Evropská premiéra automobilu kategorie SUV Jeep Patriot na Autosalónu v Ženevě
Evropská premiéra automobilu kategorie SUV Jeep Patriot na Autosalónu v Ženevě

Jeep Patriot bude dostupný s levo- i pravostranným řízením a se zážehovým nebo vznětovým motorem pod kapotou. Sériová podoba vozu Jeep Patriot vychází ze stejnojmenného koncepčního vozu představeného v roce 2005 na frankfurtském autosalónu. Patriot se vyznačuje moderní interpretací klasického designu vozů Jeep. Kombinuje kompaktnost a variabilitu interiéru automobilu SUV s výkonem, ovladatelností, nízkou spotřebou paliva a cenou kompaktního vozu segmentu C.

Jeep Patriot je vybaven mnoha nadstandardními bezpečnostními prvky. Jedná se například o hlavové airbagy, protiblokovací systém ABS, stabilizační systém ESP či elektronického systému omezujícího riziko převrácení vozu. Všechny tyto prvky výbavy přispívají k vysoké hodnotě tohoto modelu. Patriot se v Evropě a na ostatních mezinárodních trzích dodává se systémem pohonu všech kol Freedom Drive I™. Jedná se o aktivní stálý pohon všech kol s možností uzavření mezinápravového diferenciálu.

Počátkem druhého čtvrtletí letošního roku začne na trzích mimo Severní Ameriku prodej vozu Jeep Patriot ve dvou provedeních: Patriot Sport a Patriot Limited.

Moderní interpretace klasického designu Jeep

Patriot je robustní vůz evokující klíčové atributy značky – terénní schopnosti, jedinečnost, svobodu a dobrodružství. Přitom však nabízí také vysokou hodnotu díky excelentní spotřebě paliva, flexibilitě interiéru a celkové praktičnosti.

Jeep Patriot je zkonstruován pro maximální objem nákladového prostoru, jízdu po silnicích se špatným povrchem a značnou užitnou hodnotu. Při pohledu zepředu je Patriot klasickým vozem Jeep. Má typickou masku chladiče se sedmi svislými otvory, robustní nárazník a kruhové světlomety. Málo skloněné čelní sklo v kombinaci se svislým zadním oknem vytvářejí snadno identifikovatelný boční profil vozu Jeep. Klasickými prvky designu značky Jeep jsou také použité hranaté výřezy blatníků. Vysoká linie boků vytváří dojem robustnostmi a bezpečnosti.

Záď automobilu je charakterizována kolmou zadní stěnou a výrazným nárazníkem – oba tyto prvky ztělesňují značnou prostornost interiéru a zároveň přispívají k robustnímu vzhledu modelu Patriot. Čtyři dveře a výklopné páté zadní dveře umožňují snadný přístup do prostorného a funkčního interiéru.

Užitná hodnota Jeep – vnitřní i vnější

Flexibilní interiér automobilu Jeep Patriot má značné schopnosti v otázkách poskytnutí prostoru cestujícím i jejich zavazadlům. Vysoko umístěná sedadla poskytuje řidiči nejen pocit příjemného nadhledu, ale také vynikající výhled všemi směry. Samotná prostornost je zajištěna rozvorem s velikostí 2635 mm. Cestující na předních sedadlech mají k dispozici velkorysý prostor s maximální výškou 1040 mm, prostorem pro nohy 1032 mm, a šířkou ve výši kyčlí 1329 mm.

V zadní části má Jeep Patriot vnitřní výšku 1014 mm, prostor pro nohy na zadních sedadlech činí 1000 mm a zavazadlový prostor (se vztyčenými zadními sedadly) má objem 651 litrů. Po sklopení zadních sedadel vzroste objem zavazadlového prostoru na 1535 litrů a po sklopení vpřed opěradla sedadla spolujezdce se zavazadlový prostor zvětší na 1775 litrů. Tím vznikne spousta prostoru pro žebřík délky 2,5 m, lyže, nebo přepravu dlouhých přířezů ze skladu dřeva.

K prostornosti a flexibilitě interiéru přidává Jeep Patriot mnoho chytrých a unikátních řešení, které mu přidávají funkčnost, jež není typická pro kompaktní SUV. Jedná se především o následující položky:

? Audiosystém Boston Acoustics Premium Sound Group s výkonem 458 Wattů devíti reproduktory, subwooferem a dvěma výklopnými reproduktory v zadních dveřích (když jsou zadní dveře otevřené, reproduktory lze vyklopit a namířit vzad, takže skvěle ozvučí prostor za vozem například při venkovní párty)

? Na přání je k dispozici navigační systém s barevným displejem

? Víceúčelové osvětlení zavazadlového prostoru. Jedná se o vyjímatelnou lampičku, která buď osvětluje prostor pro náklad nebo po vyjmutí slouží jako svítilna či signalizační světlo

? Posuvná střední loketní opěrka, která může být posunuta vpřed (76 mm) tak, aby se přizpůsobila řidičům menší postavy. Víko loketní opěrky obsahuje unikátní odklopnou přihrádku pro uložení mobilního telefonu nebo MP3 přehrávače

? Sklápěcí přední sedadlo spolujezdce po složení vytvoří rovnou podlahu s prostorem v zadní části vozu

? Zadní sedadla dělená v poměru 60/40

? Ultra FloorTM – omyvatelná a vyjímatelná podlaha zavazadlového prostoru s nosností 113 kg

? Tkanina YES Essentials – snadno udržovatelná, nečistoty odpuzující a antibakteriální textilie chránící sedadla proti zašpinění, zápachům a odbarvení

Technologie pohonu všech kol Jeep a bezpečnost

Jeep je přesvědčen, že majitelům modelu Patriot bude dobře sloužit systém pohonu všech kol Freedom Drive I, Jedná se o systém pohonu všech kol, který svému řidiči zajišťuje vysokou míru bezpečí za každého počasí a na každém typu povrchu.

Systém Freedom Drive I je aktivní, stálý pohon všech kol disponující také režimem Lock, který je závěrem mezinápravového diferenciálu. Tento aktivní systém pohonu všech kol je navržen pro každodenní používání, včetně jízdy na velmi kluzkém povrchu. Systém je tvořen elektronicky řízenou spojkou ve funkci mezinápravového diferenciálu, která nabízí například při jízdě v hlubokém sněhu, v písku na velmi kluzkém podkladu možnost plného sepnutí a pevného spojení obou náprav. V režimu Lock putuje až 60 % síly motoru na kola zadní nápravy.

Jeep Patriot má světlou výšku 203 mm, přední nájezdový úhel 21°, zadní nájezdový úhel 33° a úhel přechodu 20°. Modely Patriot Sport a Patriot Limited jsou standardně vybaveny hliníkovými 17palcovými koly.

Jeep Patriot rovněž demonstruje to, že užitné vlastnosti, schopnosti v terénu a bezpečnost jdou ruku v ruce. Standardní bezpečnostní prvky všech verzí modelu Jeep Patriot zahrnují:

 • Moderní vícestupňové čelní airbagy
 • Boční hlavové airbagy pro celou délku vozu
 • Stabilizační systém ESP
 • Brzdový asistent
 • Protiprokluzový systém TCS
 • Systém omezení rizika převrácení vozu
 • Protiblokovací brzdový systém ABS

Technika světové třídy

Motory určené pro Jeep Patriot jsou navrženy tak, aby poskytovaly výkon, nízkou spotřebu paliva a klidný chod. To vše při zachování celkové cenové dostupnosti.

Modely Jeep Patriot Sport a Jeep Patriot Limited jsou standardně vybaveny benzínovým motorem s objemem 2,4 litru, který dává výkon 125 kW (168 k) a točivý moment 220 Nm. Tento motor je vybaven dvojitým variabilním časováním ventilů (VVT) sací i výfukové vačky, které optimalizuje průběh křivky točivého momentu v celém rozsahu otáček a přináší vyšší výkon, nižší spotřebu paliva a uhlazenější a tišší chod. Motor je standardně spojen s pětistupňovou manuální převodovkou. Na přání se dodává také samočinná bezestupňová převodovka CVT (Continuously Variable Transaxle).

Bezestupňová převodovka CVT je druhou generací převodovek CVT, kterou technici Chrysler Group celkově zdokonalili. Řadí rychleji a přesněji volí potřebný převodový stupeň. Automatická převodovka CVT snižuje spotřebu paliva o 6 až 8% v porovnání se standardní čtyřstupňovou samočinnou převodovku. Převodovka CVT automobilu Patriot rovněž zlepšuje výkonnost vozu v porovnání a běžnou samočinnou převodovkou. Nekonečným počtem svých převodových poměrů se totiž dokáže lépe přizpůsobit aktuálnímu jízdnímu režimu. Převodovka je též vybavena funkcí Auto Stick, která umožňuje manuální volbu šesti přednaprogramovaných rychlostních stupňů.

Na mnoha trzích bude možno zvolit Jeep Patriot také v kombinaci se vznětovým motorem. Použit je moderní čtyřválcový dvoulitrový turbodiesel s přímým vysokotlakým vstřikováním, turbodmychadlem s proměnnou geometrií rozváděcích lopatek a čtyřmi ventily na válec. Motor poskytuje výkon 103 kW (138 k) a točivý moment 310 Nm při 1750 min-1. Turbodiesel je kombinován výhradně se šestistupňovou manuální převodovkou.

Výroba automobilu Jeep Patriot

Výroba automobilu Jeep Patriot byla zahájena ve čtvrtém čtvrtletí roku 2006 v nově renovovaném montážním závodě Belvedere (Illinois), USA. Standardní zážehový motor z řady World Engine s objemem 2,4 l je vyráběn v nejmodernějším závodě Global Engine Manufacturing Alliance (GEMA) v Dundee, Michigan.

Značka Jeep

Šedesátipětiletá historie legendárních terénních schopností značky Jeep učinila z této automobilky synonymum pro svobodu, dobrodružství, schopnosti a jedinečnost. Dnes Jeep pokračuje v plnění svého příslibu a poskytuje všestranná a inovativní vozidla s pohonem všech kol. Do konce roku 2007 bude značka Jeep nabízet modely Jeep Commander, Grand Cherokee, Cherokee (Liberty v Severní Americe) a Wrangler. K nim se přidá zcela nový Compass, Patriot a čtyřdveřový Wrangler Unlimited. Všechny tyto modely budou nabízet možnost volby mezi zážehovým a vznětovým motorem.

Prodeje vozidel značky Jeep mimo Severní Ameriku dosáhly v roce 2006 celkem 85 591 kusů, což je ve srovnání s rokem 2005 nárůst o 2 %. Model Jeep Grand Cherokee byl v roce 2006 s počtem 39 208 kusů nejprodávanějším vozidlem Jeep mimo Severní Ameriku. Celosvětově bylo v roce 2006 prodáno 595 080 automobilů značky Jeep.

Global Engine Manufacturing Alliance (GEMA)

World Engine (Světové motory) je skupina čtyřválcových motorů produkovaných závodem GEMA v Dundee, Michigan. Tyto pohonné jednotky poskytují výjimečnou kombinaci kvality, nízké spotřeby paliva, kultury chodu a výkonu. GEMA je vlastněna stejným podílem světovými koncerny DaimlerChrysler Corp., Mitsubishi Motors Corp. a Hyundai Motor Co. Optimalizací silných stránek všech tří partnerů tohoto joint venture, globálních úspor ze zvýšené výroby a nejmodernějších zkušeností ve vývoji a výrobě stanovuje společnost GEMA nová měřítka v produktivitě výroby pohonných jednotek.

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Dvořákova 304, 346 01 - Horšovský Týn
379 412 279
plzen@smucler.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autodružstvo Frýdek Místek
Beskydská 704, 738 02 - Frýdek Místek
730 588 237
seat@autodruzstvo-fm.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - NOVÝ VIDEO POŘAD – AutoPeriskop

NOVÝ VIDEO POŘAD – AutoPeriskop

Opět jsme pro vás připravili speciální přehled novinek, doporučení a testů tentokrát i se známými osobnostmi v motoristickém pořadu AutoPeriskop. V pořadu uvidíte a uslyšíte komentáře...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Generátor dálkových autoovladačů KD-900 se čtečkou frekvencí

Generátor dálkových autoovladačů...

Zabýváte se výrobou autoklíčů a pracujete s dálkovými ovladači? Pak jistě víte, že vybavení kvalitními a moderními přístroji může značně ulehčit práci každému klíčaři. Takovým...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Autoklíče jedině z autoservisu? Nyní už ne!

Autoklíče jedině z autoservisu? Nyní...

Pokud jste majitelem automobilu, pak se i Vás týká problém pořizování autoklíčů a jejich duplikátů. Prodejem autoklíčů se v současnosti zabývají nejen autoservisy, ale také mnohé...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Opatrnost při pořizování autoklíče se vyplatí

Opatrnost při pořizování autoklíče...

Spolu s rozvojem automobilového průmyslu dochází i k růstu nabídky autoklíčů na trhu. Ve skutečnosti tato oblast patří k nejrychleji se rozvíjejícím v klíčařském odvětví. Na trhu se v...