Druhý podnik mistrovství republiky v rallye – Hustopeče se vydařily.

Závod sledoval i jezdec formule 1 Robert Kubica.

Výsledky: 3. AGROTEC IVECO Rally 2007: 1. Flídr, Ehl (Škoda Octavia WRC) 1:11:56,3, 2. Kopecký, Schovánek (Škoda Fabia Kit Car) -2:31,1, 3. Barvík, Mynářová -2:31,2, 4. Semerád, Ceplecha -2:54,3, 5. Volf, Rajnoha (všichni Mitsubishi Lancer EVO IX) -3:14,6, 6. Peták, Joska (Renault Clio) -3:27,2

Třetí ročník hustopečské soutěže se povedl. Značně pozměněné tratě sice opět nabídly některé dosti rychlé i naopak rozbité úseky, ale celkově soutěž jezdci i diváci podle prvních ohlasů hodnotily velmi kladně. Do akce se naštěstí nemuseli dostat ani připravení potápěči a žádný z řady výletů mimo trať neskončil větším problémem. Celkem pak cílovou rampu nevidělo rovných dvacet posádek.

Počet startujících posádek se blížil osmi desítkám, i když původně bylo přihlášeno dokonce devadesát dvojic nejen z tuzemska a to včetně historiků a dvou vozů specifikace WRC. Akci přálo i počasí a tak se závodilo na zcela suchých tratích. Nejlépe si vedl Leoš Flídr s vozem Škoda Octavia WRC, který zaváhal jedině hned v první páteční noční erzetě, tedy v úvodní zkoušce celé soutěže. Všech zbývajících devět měřených úseků již vyhrál a na cílovou rampu nakonec přijel se slušným náskokem 2:31min .

„Ztratil jsem zhruba dvacet sekund hned v první rychlostní zkoušce, když jsem v jejím závěru vyjel v plné rychlosti mimo trať. Ale ihned jsme mohli pokračovat dál a došlo pouze k malé časové ztrátě. Druhou polovinu soutěže jsem už mohl jet v naprosté pohodě a spíše jsem už jen bojoval s časem. Tratě byly perfektní a sedly mi. Soutěž se mi moc líbila,“ poznamenal v cíli spokojený vítěz, který se tak dostal i do vedení domácího šampionátu po dvou dosud odjetých soutěžích. Situaci mu ale trochu ulehčila porucha na speciálu Karla Trněného, který závodí se stejným vozem, tedy také se Škodou Octavií WRC. Ale nakonec pro technickou závadu nedokončil a jeden z favoritů se tak již po páté RZ zařadil mezi 20 ze 74 posádek na startu, které cíl neviděly. Z toho dvě posádky šly přes střechu, jinak se jednalo spíše o menší havárie a velmi častou příčinou předčasného odstoupení bylo ulomené kolo.

Právě uražené kolo zastavilo i domácího jezdce a hlavního pořadatele zároveň – Martina Radu, který do poloviny soutěže úspěšně bojoval o zlato v klasifikaci třídy N3. „Starostí před startem bylo tolik, že jsme ani neměli čas si tratě pořádně projet. Soutěž jsme měli dobře rozjetou, ale končí se až v cíli a ten jsme tentokrát neviděli. Z hlediska pořadatelů jsme ale spokojeni, ohlasy posádek jsou vesměs kladné a Hustopeče se líbily,“ poznamenal Martin Rada.

Spokojen byl i další téměř domácí jezdec, Brňan Jiří Volf. Při své premiéře s vlastním Mitsubishi Lancer EVO IX si dojel pro bronz ve skupině N a pro celkově páté místo. Jak si ostatně i plánoval před startem, takže splnil stanovený cíl. Celou zimu jsme pracovali na tom, abychom pořídili vlastní soutěžní vůz. Vše nakonec dopadlo podle našich představ, když jsme koupili nově postavenou „devítku“ od Míry Jandíka. Navíc jsme se s Mírou dohodli na širší spolupráci, takže teď mám vlastní auto, o které se mi bude starat firma poskytující skutečně profesionální služby,“ radoval se Volf, který mimochodem patřil mezi české jezdce, kteří v minulosti okusili na vlastní kůži i kvality vozů třídy WRC..

Absolutně druhý skončil při svém premiérovém startu mezi jihomoravskými vinicemi světovými starty ostřílený Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia Kit Car, který byl o dvě a půl minuty pomalejší než vítěz. Bojoval především s Vladimírem Barvíkem a jeho novou EVO devítkou a nakonec jej porazil pouze minimálním rozdílem – o desetinu sekundy. V osmé rychlostní zkoušce totiž Kopeckému vypověděl službu posilovač řízení a v ostrých zatáčkách mu musel pomáhat s otáčením volantu dokonce i spolujezdec Filip Schovánek. Pak se ale v servisu problém podařilo odstranit a v posledních dvou rychlostních zkouškách posádka předvedla obdivuhodný výkon, dokázala smazat ztrátu 17 sekund a dostala se, byť nejtěsnějším rozdílem, na vynikající stříbrnou pozici.

My jsme se snažili na velmi zajímavých rychlostních zkouškách na jižní Moravě zopakovat dobrý výsledek z Valašské rallye. Po sedmé rychlostní zkoušce jsme se posunuli na stříbrnou pozici, ale hned v následující erzetě jsme utrpěli časovou ztrátu vlivem nefunkčního posilovače. Po tomto rychlostním testu však následoval servis a do závěrečných dvou rychlostních zkoušek jsme nastupovali s plně funkčním vozem. Na závěrečné dva rychlostní testy jsme se maximálně soustředili. S vybojovanou druhou příčkou jsme byli nejenom s Filipem spokojeni, ale pochopitelně i celý tým. Během Valašky i Hustopečí jsme se přesvědčili, že vůz Škoda Fabia Kit Car je plnohodnotným soutěžním vozem a ideálním sportovním náčiním především pro mladé piloty,“ řekl v cíli Jan Kopecký, v současnosti česká soutěžácká jednička.

Zato bronzový Barvík mohl litovat ztráty, kterou si zavinil výletem mimo trať, při němž sestřelil plot. Jinak totiž byl velmi blízko zisku stříbrné medaile. Konkrétně právě onu jedinou desetinu sekundy. „Akce plot byla skutečně jediný problém, se kterým souvisí následující zpomalení a časovka v servisu v poslední vteřině. To místo bylo trochu záludné. Přijíždělo se po louce dost rychle na dlouhý horizont a následovala velmi krátká rovinka a plot. Předchozí dva průjezdy (z toho jeden v noci) jsem se soustředil a vcelku přesně trefil bod, kdy jít na brzdy. V třetím průjezdu naopak mou pozornost na okamžik upoutala rádiem řízená helikoptéra, vznášející se nad horizontem, a plot byl naráz nějak blíž….,“ popsal jediný vážnější problém a zároveň i jeho poněkud kuriózní příčinu zlínský jezdec ve své tiskové zprávě.

Dramatickou akci se mimochodem podařilo natočit kameramanům mediálního partnera akce Hustopečské televize a televizního motoristického magazínu MotorTip a uvidí ji i diváci ČT 4 v pořadu o stejné soutěži, jehož tvůrcům byl po dohodě tento záběr také poskytnut. Pořad MotorTip pak zpestří i třeba akční záběry z nájezdu na silnici pod serpentinami u Kurdějova, kde bylo rovněž docela rušno a několik posádek zde skončilo v protisvahu. Jeho premiéra je připravována na závěr příštího týdne a pořad bude k dispozici ke zhlédnutí také na internetu ( viz www.e-auto.cz nebo www.car.cz )

Tratě, které vedly především po různých zemědělských i lesních cestách a také mezi vinicemi, chválil i extovární zkušený jezdec Emil Triner, který má na svém kontě řadu úspěšných světových startů, v Hustopečích stříbrný mezi historiky : „Byly zde moc pěkné úseky, škoda jen, že někdy byly spojeny rovnými a velmi rychlými pasážemi. Ale jinak pěkná soutěž.“

3. AGROTEC IVECO Rally se povedla a její pořadatelé zároveň ukázali, že zajímavých tratí mají na Hustopečsku dostatek a navíc další nové zajímavé úseky připravují. Našli jsme krásný nový úsek s průjezdem celého údolí v délce několika kilometrů, ale chybí nám tam asi dvě stě metrů cesty. To připravíme na příště,“ připomněl Rudolf Kouřil, stavitel tratí i ředitel soutěže.

Pochvalu si jistě zaslouží rychlý spád celé soutěže, minimální přejezdy mezi erzetami a skladba harmonogramu, připomínky se vyskytly pouze k rannímu startu v sobotu, kdy se startovalo již v devět ráno, i když první etapa končila až před půlnocí. Diváci jistě ocenili i pěkné programy formátu A4, které byly rozdávány zdarma. Doplňme na závěr i pár „čísel“: „Měli jsme celkem 731 pořadatelů, z toho podstatnou část z řad hasičů. K dispozici bylo dvanáct cisteren plus další transportní vozidla, ale také tři čluny s vodními záchranáři a bagr s dlouhým ramenem, který nahrazoval jeřáb u rybníka. K zásahu bylo připraveno i šest sanitních vozidel a jejich posádek a sedm zásahových záchranných vozidel. V akci bylo celkem přibližně 40 pořadatelských vozidel a tomu všemu velel ředitel, mající ale kolem sebe štáb zlatých lidiček, kteří jeho šílené myšlenky a nápady převáděli v život a to většinou úspěšně – a za to jim všem moc a moc děkuji,“ poděkoval všem, kteří se o úspěch a bezproblémový průběh podniku zasloužili, ředitel soutěže Rudolf Kouřil.

A ještě perlička na úplný závěr: Jistě velkou zajímavostí je osobní účast aktivního jezdce formule jedna na těchto závodech. U jednotlivých hustopečských erzet totiž „inkognito“ přihlížel Polák Robert Kubica, který se mimochodem zná i s Janem Kopeckým, kterého navštívil v servisu.

Seriál MČR pokračuje až 3.a 4. srpna v okolí Pelhřimova. Podle nejnovějších informací totiž byl zrušen plánovaný třetí podnik šampionátu, který se měl jet v okolí Hradce Králového a Žamberka.

Hlavní partneři akce: generální sponzor: AGROTEC a.s. Hustopeče, hlavní sponzor: IVECO ČR Praha

Tisková zpráva III. AGROTEC IVECO RALLY 2007 (Pavel Jelínek, mediaservis)

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový vrcholný model rodiny Q: Audi Q8 zná českou cenu

Nový vrcholný model rodiny Q: Audi Q8...

Luxusně vybavené SUV ve stylu kupé pro podnikání i volný čas Audi Q8 50 TDI v České republice od 1 945 900 Kč; uvedení na trh v srpnu Atraktivní balíčky výbav Gravity a Technology Audi Q8...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai je podle J.D. Power nejspolehlivější značkou v automobilovém průmyslu

Hyundai je podle J.D. Power...

Nezávislá organizace J.D. Power zveřejnila studii spolehlivosti automobilů na území Velké Británie. Výzkum označil Hyundai jako nejspolehlivější značku na trhu. Automobilka v provedeném...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Značku Audi povede Marcel Archleb

Značku Audi povede Marcel Archleb

Novým vedoucím divize Audi společnosti Porsche Česká republika s.r.o. bude od 27. srpna 2018 Marcel Archleb a obsadí tak pozici ve vedení, která byla od května volná. „V panu Marcelu Archlebovi...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ondřej Pavlík přechází z české a slovenské pobočky DKV řídit region severní, střední a východní Evropy i Turecka

Ondřej Pavlík přechází z české a...

„Jedním z mých hlavních úkolů bude v regionu úspěšně zavést DKV Box Europe,“ říká O. Pavlík. Dosavadní ředitel české a slovenské pobočky DKV Ondřej Pavlík od 1. 7. 2018 přechází...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ekologické vozy Hyundai zvítězily ve dvou kategoriích „New Car Awards“

Ekologické vozy Hyundai zvítězily ve...

Hyundai Kona Electric se stal „Cenově dostupným elektromobilem roku“ (Affordable Electric Car of the Year) a IONIQ Plug-In je nositelem titulu „Cenově dostupný hybridní vůz roku“ (Affordable...