Deset let Třídy Mercedes-Benz SLK

Úspěšný model a navíc průkopník mezi otevřenými vozy

Právě před deseti lety se na trhu poprvé objevil roadster Mercedes-Benz Třídy SLK. Tento kompakt patřil k vrcholům první produktové ofenzívy Mercedesu a dodnes platí za symbol nového, dynamického obrazu stuttgartské automobilky.

Deset let Třídy Mercedes-Benz SLK
Deset let Třídy Mercedes-Benz SLK
Deset let Třídy Mercedes-Benz SLK

Navíc Třída SLK dala v roce 1996 základ novému tržnímu segmentu, který se poté začal rychle rozvíjet. S kovovou skládací střechou Variodach, která tento dvousedadlový vůz dokáže přeměnit během několika málo sekund na kupé odolávající nepříznivému počasí, bylo a stále je vzorem pro mnohé otevřené automobily. Aktuální Třída SLK je v řadě řešení určující pro další směr vývoje – například zcela jedinečným vyhříváním prostoru kolem hlavy AIRSCARF. Od roku 1996 vyrobil Mercedes-Benz více než 459 000 vozů Třídy SLK. S průměrným 30-ti procentním podílem na trhu je aktuální Třída SLK v prodeji kompaktních roadsterů světovou jedničkou.

„Radost z jízdy v roadsteru přichází v novém rozměru“, oznámil Mercedes-Benz na podzim roku 1996, kdy se Třída SLK uváděla na trh. Fascinující design novinky, její náročná technika a příkladná bezpečnost hodnocení stuttgartské automobilky jenom potvrdilo a nový sportovní vůz se stal natolik úspěšným, že je s ním spojeno image moderního kultovního automobilu.

Nová střecha Variodach udělala v segmentu otevřených automobilů ze Třídy SLK unikát. Přestože má všechny přednosti pevné střechy, je obdobně flexibilní jako skládací střecha plátěná. Automatická přeměna roadsteru na kupé a opačně trvá pouze několik sekund. Díky své geniální konstrukci se střecha Variodach pohodlně vejde do zavazadlového prostoru. Pouhým stisknutím příslušného tlačítka se střecha rozloží, dále sklopí směrem dopředu a propojí s čelním rámem, aby chránila posádku před nepohodou.

Tento vynález Mercedesu udělal ze Třídy SLK v roce 1996 průkopníka nové generace otevřených automobilů, kterým nová technika skládací pevné střechy přinesla větší akustický komfort a umožnila jejich celoroční provoz. Deset let po světové premiéře Třídy SLK tuto moderní konstrukci střechy převzala pro své kabriolety a roadstery řada dalších výrobců automobilů.

Zcela novou kapitolu začala Třída SLK psát také v oblasti bezpečnosti kabrioletů. S airbagy včetně jejich bočních verzí, napínači bezpečnostních pásů doplněných o omezovače síly, automatickým rozpoznáním použití dětské sedačky a také účinnou ochranou při převrácení vozu využívající trubkovou výztuž sloupku A spolu s ochranným obloukem z vysokopevnostní oceli, se tento dvousedadlový vůz výrazně lišil od úrovně bezpečnosti jiných otevřených automobilů.

Inovace: jediný automobil na světě s výstupy teplého vzduchu v sedadle

Nová Třída SLK, která je na trhu od března 2004, dále zvýrazňuje svůj sportovní charakter a pokrokovými technologiemi podporuje aktuální moderní trendy. Kromě dále zdokonalené skládací střechy Variodach, která se otevírá ještě rychleji a díky otočnému zadnímu sklu má menší nároky na prostor v zavazadelníku, je ve výbavě sportovního Mercedesu ve světě ojedinělé ohřívání prostoru kolem hlavy cestujících AIRSCARF. Tento patentovaný systém je umístěný v opěradle sedadel s výdechy teplého vzduchu v hlavových opěrkách s účinkem neviditelné šály zahřívající hlavu, krk a šíji jak řidiče, tak spolujezdce. S tímto systémem je možné si užívat jízdu v otevřeném voze i v chladnějších ročních obdobích. Jinak vyjádřeno: s funkcí AIRSCARF mohou majitelé Třídy SLK déle a častěji jezdit se složenou střechou.

V oblasti bezpečnosti se dvousedadlový Mercedes od jiných sportovních vozů této třídy odlišuje kromě jiného adaptivními, dvoustupňovými airbagy a nově vyvinutými bočními airbagy typu Head/Thorax.

Poptávka po Třídě SLK překonala všechna očekávání

Kromě průkopnické techniky patří k dalším pozoruhodnostem Třídy SLK její design. Hra s tvary roadsteru, který se objevil před deseti lety, vyvolávala spontánní emoce a měla značný vliv na mimořádný úspěch této modelové řady. Nadšení automobilistů bylo tak velké, že Mercedes SLK byl během krátké doby po zavedení na trhu vyprodán, takže muselo dojít k podstatnému zvýšení výrobní kapacity.

Vozů Třídy SLK první generace bylo v období od podzimu 1996 do března 2004 vyrobeno celkem 311 000. Na velkou oblibu tohoto kompaktního roadsteru ukazuje i udělení 40-ti mezinárodních cen a dalších významných ohodnocení.

Od března 2004 Třída SLK ve svém úspěšném tažení pokračuje. V nabídce motorů najdeme čtyři varianty, z nichž řadový čtyřválec je určen pro model SLK 200 KOMPRESSOR, dva vidlicové šestiválce používají modely SLK 280 a SLK 350, v hierarchii hnacích agregátů stojí nejvýše model SLK 55 AMG poháněný vidlicovým osmiválcem. Výkonové spektrum modelové řady SLK sahá od 120 kW /163 k (SLK 200 KOMPRESSOR) až po 265 kW/360 k (SLK 55 AMG). Během podzimu 2006 se na trhu objeví nový sportovní paket určený pro Třídu SLK, který charakter tohoto dvousedadlového vozu ještě dále prohloubí. Jeho součástí jsou například 18-ti palcová kola z lehké slitiny a sportovní podvozek.

Od roku 2004 bylo dodnes vyrobeno asi 148 000 vozů aktuálního provedení Třídy SLK, která se tak s průměrným podílem zhruba 30 % stala na světě nejprodávanější. V Německu a dalších západoevropských zemích má téměř každý druhý nově zaregistrovaný sportovní vůz této kategorie na zádi označení SLK.

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Jarov
Osiková 2, Praha 3, 130 00
251 002 288
seat@autojarov.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mercedes-Benz Vans odhaluje první detaily o novém modelu Sprinter

Mercedes-Benz Vans odhaluje první detaily...

Nová generace bestselleru v segmentu velkých užitkových vozů bude uvedena na trh v prvním pololetí roku 2018. Mercedes-Benz Vans odhalil – v rámci prvního ročníku velkého severoamerického...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Předzvěst nové generace: Mercedes-Benz Concept A Sedan představen na autosalonu Auto Shanghai

Předzvěst nové generace: Mercedes-Benz...

 Mercedes-Benz studií Concept A Sedan seznamuje s výhledem na novou generaci kompaktních vozů a možnou novou karosářskou variantu. Studie Concept A Sedan konkretizuje další vývoj designérského...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Mercedes-Benz AMG E kombi, Maybach G650 v12, Concept Mercedes-AMG GT – Ženeva 2017

VIDEO – Mercedes-Benz AMG E kombi,...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky MERCEDES přímo z autosalonu v Ženevě.  

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Deset nových sanitních vozů Mercedes-Benz Sprinter se skříňovou nástavbou a jeden vůz GLE v prosinci 2016 převzali zástupci Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy (ZZSHMP)

Deset nových sanitních vozů...

Slavnostního převzetí nových sanitních vozidel se zúčastnil také kardinál Dominik Duka, radní Radek Lacko, ředitel ZZSHMP, Petr Kolouch a další představitelé. Od roku 1987 používá Pražská...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mercedes-Benz E 220d – redakční test

Mercedes-Benz E 220d – redakční test

Která automobilka má aktuálně náskok díky technice? Audi nebo Mercedes? A proč?