BMW Z8: Automobil snů a skutečností

Sportovní roadster klasických tvarů ve stylu retro s nejmodernějšími elektronickými systémy vyjíždí na silnice z mnichovské automobilky BMW.


BMW Z8: Automobil snů a skutečností

„Kdybych dnes projektoval typ 507, vypadal by stejně jako Z8“. To jsou slova Albrechta von Goertze, muže, který to musí vědět nejlépe a zároveň kompliment designerskému týmu BMW pod vedením Christophera Bangle. Právě Goertz totiž v roce 1955 vytvořil dvoumístný sportovní automobil BMW 507 považovaný za nejkrásnější vůz, jaký kdy z Mnichova vyjel. Ještě dnes upoutává klasický roadster s 3,2litrovým osmiválcem moderním designem. Ostatně v polovině 50. let jen několik málo automobilů dokázalo jezdit 200 km/h. A protože jich bylo vyrobeno jen 252, tak patří k vyhledávaným a velice ceněným sběratelským objektům.

Po více než čtyřiceti letech BMW oprášil myšlenku sportovního roadsteru a na autosalonech v Tokiu ’97 a Detroitu ’98 presentoval studii Z8, která svými tvary prozrazovala jak volnou ruku měli odborníci při jeho projektu. Kladný ohlas veřejnosti si vynutil sériovou výrobu, i když pouze v omezené sérii. BMW Z8 je svými proporcemi krásný, a pod kapotou ukrývá nejmodernější techniku, jaká je dnes v konstrukci automobilů možná. Z vozu doslova vyzařuje vášnivé nadšení angažovaných designerů a inženýrů.


Svého legendárního předchůdce připomíná nekonečně dlouhou přední kapotou, krátkými převisy, bohatě dimenzovanými koly, širokými dveřmi, krátkou dynamickou zádí, bočními odvětrávacími otvory v předních blatnících a těsně střižený, ovšem luxusní kokpit. Tím v sobě nezapře typické prvky roadsteru. Tradiční znaky firmy BMW podtrhují široké „ledviny“, a malé kulaté světlomety, pochopitelně xenonové, které se objevují navíc i ve směrových, zadních a brzdových světlech. Pod lehce se svažující zádí je zavazadlový prostor, dostatečně velký pro krátké cesty ve dvou. Pokud chce řidič jezdit i v zimě, potom stačí namontovat pevnou střechu hardtop s vyhřívaným zadním oknem a hned má z roadsteru kupé.

BMW Z8: Automobil snů a skutečností


Konstrukce karosérie i podvozkových dílů je převážně z hliníkových slitin. Vůz má prostorový rám, tzv. spaceframe, z hliníkových profilů spojených s nosnými povrchovými panely karosérie, rovněž z vysoce pevných, lehkých a korozi odolných hliníkových plechů. Pouze boční prahy a nárazníky jsou z polyuretanu schopného pružně odolávat nárazům až do rychlosti 4 km/h. Dokonalou strukturu bychom mohli přirovnat k hrázděným stavbám. Celek se tak vyznačuje vysokou tuhostí a nízkou hmotností.


Pohled pod kapotu nám jen potvrdí, co tušíme nebo snad slyšíme. Výkonný pětilitrový vidlicový osmiválec je svojí konstrukcí předurčen pro dva rozdílné koncepty vozidel – M5 a Z8. Tento akusticky fascinující motor dává výkon 294 kW (400 k) při 6600 ot./min. Vysoký točivý moment 500 N.m při 3800 ot./min. zaručují variabilní časování rozvodu sání i výfuku (Doppel Vanos) a elektronicky řízený sací systém, v němž každý z osmi válců má svou vlastní škrticí klapku. To zaručuje vysoký točivý moment už ve spodním a středním rozsahu otáček. Řídící jednotka může v jedné sekundě předat víc než milión informací. Z důvodu optimálního rozdělení hmotnosti mezi přední a zadní nápravu (50:50) byl osmiválec uložen za přední nápravu. Sílu plnokrevníka pak přesně dávkuje šestistupňová převodovka s přesným řazením a samonastavovací jednokotoučová spojka s krátkou dráhou pedálu, jehož sešlápnutí vyžaduje konstantní sílu po celou dobu životnosti automobilu.


Z klidu na stovku sprintuje za 4,7 sekundy na 200 km/h za 16,4 s, když za stejnou dobu, resp. 4,3 s zrychlí na „čtyřku“ z 80 km/h na 120 km/h. K ujetí jednoho kilometru potřebuje 23,4 sekundy. Rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h, jinak by byl BMW Z8 schopen jet ještě rychleji. Tyto výkony umožňuje, a také za ně zodpovídá moderní podvozek s nezávislým zavěšením kol, vpředu na spodních příčných ramenech a vzpěrách s vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vzadu na víceprvkové nápravě s příčnými a podélnými rameny. Poprvé má osmiválcový „bavorák“ také hřebenové řízení. Jízdní vlastnosti vylepšuje systém dynamické stability DSC III.


Na 18″ kolech z hliníkové slitiny jsou obuty speciálně vyvinuté pneumatiky s průběžnou kontrolou tlaku. Při defektu tak může řidič ujet až 500 km a rezervní kolo se stává zbytečností.


BMW Z8: Automobil snů a skutečností

Sportovní automobil vyžaduje rovněž kvalitní brzdy, vnitřně větrané kotouče vpředu i vzadu dokáží za optimálních podmínek vůz zastavit ze stokilometrové rychlosti za 2,5 s, resp. 35 metrů.

Také otázce bezpečnosti byla věnována značná pozornost. Sama o sobě už tak dost pevná karosérie, vyhovující nejpřísnějším normám crash-testů, chrání cestující společně s čelními a bočními aribagy. Dokonce se mluví o jednom z nejbezpečnějších otevřených vozů. Řidič a spolujezdec nejsou pouze dobře zabezpečeni, ale sedí i v pohodlných ergonomicky dobře řešených a elektricky nastavitelných (i vyhřívaných) sedadlech uvnitř komfortně vybaveného a kůží obloženého interiéru. Nechybí ani v podélném směru elektricky stavitelný sloupek řízení, vyhřívaná zpětná zrcátka i stírače či klimatizace. Zvláštností je mj. multifunkční radiopřijímač. Právě řidiči silných sportovních vozidel se totiž chtějí plně koncentrovat na řízení a ne přemýšlet, kudy mají vlastně jet. Proto Z8 dostal zcela nový systém, kdy jedna jednotka zahrnuje jak funkce rádia (se špičkovou hi-fi soustavou, CD měničem, zesilovačem 250 W a deseti reproduktory), tak ještě navigační a satelitní systém s desetimetrovou přesností.


BMW Z8 se neorientuje na přepravu osob a jejich zavazadel, ale v první řadě na radost z jízdy v otevřeném voze. Sny mnoha (bohatých) motoristů tak dostávají reálnou podobu.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Související články

VIDEO – BMW X4, M8 Gran Coupé, M2,...

O novinkách stáje BMW si na ženevském autosalonu povídal Viktor Tamayo s panem Davidem Haidingerem.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Letní i zimní pneumatiky Goodyear a Dunlop schváleny jako originální výbava modelu BMV řady 5

Letní i zimní pneumatiky Goodyear a...

Společnost Goodyear Dunlop oznamuje, že byla schválena jako dodavatel širokého spektra letních i zimních pneumatik, které budou sloužit jako originální výbava vozů BMW řady 5. Řidiči vozů...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Skupina Auto Palace dosáhla v ČR v roce 2017 rekordního obratu a opět překročila hranici 10 tisíc prodaných nových vozů

Skupina Auto Palace dosáhla v ČR v roce...

 Celkem v roce 2017 prodala skupina 10 392 nových vozů a 2 917 ojetých vozů! Obrat dealerské skupiny dosáhl výše 5,95 mld. Kč. Celkově bylo za všechny značky skupiny prodáno 10 392 nových...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost Invelt, výhradní zástupce automobilového výrobce Alpina na českém trhu, představuje nový model BMW ALPINA D5 S (podrobná informace)

Společnost Invelt, výhradní zástupce...

Představovaný model v současnosti považován za nejrychlejší sériově vyrobený diesel na světě. Tento sportovní model kombinuje vynikající charakteristiky předchozího modelu a přidává...