Audi Pikes Peak quattro: Dynamika, design, prostor

Premiéra na lednovém autosalonu v Detroitu

Speciálně pro mezinárodní autosalon v Detroitu automobilka Audi připravila zajímavý koncept Pikes Peak quattro, který je určený pro vyznavače dynamické jízdy po silnicích i občasných výprav do mírného terénu.

Audi Pikes Peak quattro: Dynamika, design, prostor

Atraktivní prototyp dostal své jméno podle 4300 m vysoké hory Pikes Peak v Coloradu v USA, na jejímž úpatí se každoročně v červnu schází na 160 automobilových závodníků, kteří se pak rychlostí až 200 km/h šplhají se svými stroji 21 km dlouhou cestou k vrcholu hory. Značka Audi se díky pilotům Michele Moutonové, Bobby Unserovi a Walteru Röhrlovi zapsala v letech 1985 až 1987 třikrát do listiny vítězů tohoto slavného závodu.

V Detroitu představený koncept Audi Pikes Peak quattro nabízí vlastnosti hned několika automobilových kategorií: Je dynamický a komfortní jako sportovně laděné luxusní limuzíny, jeho adaptivní pneumatické pérování a pohon všech kol quattro se zase odvolávají na třídu off-road automobilů, inovativně řešený interiér nabízí prostor a flexibilitu jako nejlepší velkoprostorové modely.


Pětidveřový 4+2 sedadlový atraktivně stylizovaný hatchback je poháněný benzinovým osmiválcem přeplňovaným dvojicí turbodmychadel, který technicky vychází ze známého agregátu V8 modelu Audi RS6. Tvůrci prototypu Audi Pikes Peak quattro však vidlicovému osmiválci dopřáli systém přímého vstřikování benzinu FSI, který má hlavní zásluhu na dosažení vysokého výkonu 366 kW (500 k). Už při otáčkách 2000 min-1 dosahuje osmiválec V8 svého maximálního točivého momentu 630 Nm. Ve světle těchto parametrů není divu, že mohutný automobil se svojí dynamikou vyrovná nejlepším ryze sportovním modelům: Z klidu na 100 km/h dokáže prototyp Audi Pikes Peak quattro zrychlit během pouhých 5 sekund, jeho nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.


Vysoký výkon motoru se přenáší na všechna čtyři kola prostřednictvím systému „quattro“, který za normálních podmínek rozděluje hnací sílu mezi přední a zadní nápravu v poměru 50:50. Pokud ovšem začne kterékoli z kol prokluzovat, začne se výkon okamžitě přenášet na kola s lepší trakcí.


Jednou z největších technických lahůdek prototypu Audi Pikes Peak quattro je jeho adaptivní pneumatické pérování. To udržuje stálou světlou výšku vozu bez ohledu na jeho momentální zatížení. Pro jízdu terénem může řidič zvýšit světlou výšku až na 28 cm. Při jízdě vyššími rychlostmi se naopak světlá výška snižuje, takže těžiště vozu klesá a snižuje se i aerodynamický odpor vzduchu. Se vzrůstající rychlostí se vůz stále více tiskne k vozovce a automaticky se mění i tuhost tlumičů, což umožňuje velmi dynamickou jízdu v zatáčkách.


Bezpečnostní výbava prototypu Audi Pikes Peak quattro je mimořádně bohatá a nechybí v ní např. elektronický stabilizační systém ESP nebo pětipaprsková litá kola rozměru 295/770 R 560 A se speciálními pneumatikami PAX. Tato kola umožňují jízdu i při úplné ztrátě tlaku v pneumatice, a to rychlostí do 80 km/h na vzdálenost až 200 km.


Dvojice miniaturních kamer čistě zabudovaných do obložení interiéru neustále sleduje pozici pasažéra na předním sedadle vedle řidiče a po jejím vyhodnocení palubním počítačem se upravuje program plnění airbagů při případné havárii, tak, aby airbagy co nejefektivněji chránily pasažéra před poraněním. Do bezpečnostní výbavy prototypu Audi Pikes Peak quattro patří také adaptivní tempomat, který nejenom drží předem navolenou rychlost, ale dokáže i udržovat předem zvolený odstup od vpředu jedoucích pomalejších vozidel.


Speciální senzory, sledující silniční značení, ve spolupráci s palubním počítačem také prostřednictvím akustického výstražného systému a vibrací volantu upozorňují řidiče, že nechtěně vyjíždí ze svého jízdního pruhu.


Každé ze šesti sedadel, uspořádaných po dvou ve třech řadách, má vlastní elektrické nastavování. Pro snazší přístup k sedadlům ve třetí řadě jsou sedadla v druhé řadě vybavena systémem „Easy Entry“. Sedadla druhé a třetí řady lze samostatně sklápět, přičemž jejich překlopená opěradla vytvářejí ložnou plochu. Nákladový prostor má po sklopení dvou zadních párů sedadel objem 1950 l. Manipulaci se zavazadly usnadňují zadní vzhůru vyklápěcí dveře, které jsou protažené až do boků vozu. Dveře se ovládají elektricky dálkovým ovládáním. Drobnější předměty lze do zavazadlového prostoru ukládat samostatně vyklápěcím oknem zadních dveří.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel Vivaro Combi+ se představí na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září)

Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel...

Nové velké vany Opel Vivaro Tourer a Combi+ vynikají funkčností, komfortem a všestranností. Opel Vivaro je skutečný multitalent: Je to flexibilní a dostupný společník pro nejrůznější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na pobřeží v Travemünde setká největší komunita fanoušků modelu Beetle na světě

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na...

 Letos se uskuteční již 13. ročník akce Beetle Sunshinetour.  (Na fotografii zleva: Hebmüller Cabriolet z 50. let, poslední vyrobený exemplář Brouk 1303 Cabriolet z 80. let a New Beetle...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford GT bude  v omezeném množství nabízen v rámci nadcházejícího modelového roku v nové limitované edici ’67 Heritage

Ford GT bude v omezeném množství...

Ford Performance tak skládá poctu závodnímu vozu Ford GT40 Mk IV, s nímž Dan Gurney a A. J. Foyt v roce 1967 zvítězili v závodě 24 hodin Le Mans. Limitovaná edice se vyznačuje speciálním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen představí již 28.srpna ve světové premiéře nové SUV T-Roc

Volkswagen představí již 28.srpna ve...

Předprodej zcela nově vyvinutého Volkswagenu T-Roc je  u nás plánovaný již na letošní říjen, uvedení na český trh pak začátkem roku 2018. Nový T-Roc kombinuje – suverénní charakter...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai nabízí řidičům týdenní testování nového kombíku i30 nové generace

Hyundai nabízí řidičům týdenní...

Automobilka Hyundai startuje nový projekt s názvem “Týden s i30 kombi“. Od 15. září mají všichni majitelé vozů kombi a majitelé jakéhokoli vozu Hyundai – možnost otestovat si na sedm...