Aral, dejte přednost bezpečnosti! – Téma 7: Zimní rizika

5. díl – Rozhovor s por. Soňou Šídovou, tiskovou mluvčí Policie ČR Okresní ředitelství Semily.

Aral, dejte přednost bezpečnosti! - Téma 7: Zimní rizika

Je zimní období z hlediska nehodovosti nějak specifické ?

Každý rok na začátku zimy, když začne sněžit, pozorujeme prudké zvýšení počtu nehod. To je vždy obrovský nárůst nehodovosti, řádově na dvoj i trojnásobek obvyklé nehodovosti. Ale tak po dvou třech dnech jakoby si řidiči konečně uvědomili, že zima je opravdu tady, že to bude klouzat a zklidní se, počet nehod klesne a drží se jen lehce nad celoročním průměrem, Nárazový nárůst nehodovosti ale zaznamenáváme vždy, když je delší dobu „klid“ a najednou, zejména přes noc, napadne hodně sněhu nebo namrzne.


Kde vidíte příčinu? Řidiči přece vědí, že je zima.


Řidiči si dost dobře neuvědomují, že prostě musí změnit návyky a styl jízdy jakmile začne sněžit a mrznout. Řidiči musí počítat s tím, že cesta, kterou normálně při suchém nebo mokrém povrchu ujedou za 30 minut, se v zimě a na náledí může protáhnout až na hodinu i více – tak to prostě je!


Je nějaký rozdíl v nehodovosti podle typů silnic?


Co do počtu se nedá dělat příliš velký rozdíl mezi většími silničními tahy a méně významnými či místními komunikacemi – je to celkem rovnoměrně rozložené. Na větších tazích jedou řidiči příliš rychle a potom jsou jejich havárie samozřejmě nebezpečnější, na malých komunikacích je to většinou nějaké vyjetí do příkopu, sněhové bariéry nebo boční střety v malých rychlostech, kdy se protijedoucí řidiči nedokážou v úzkém profilu bezpečně vyhnout.


Jaké jsou nejčastější druh nehody?


Smyk v zatáčce, vyjetí do příkopu, do stromu… Naštěstí to bývají většinou havárie v nižších rychlostech, takže valná část je tzv. plechařina.


Co si myslíte o zimních pneumatikách?


Situace se zlepšuje, protože lidé jezdí stále lepšími a dražšími auty, a tak mají i na dobré gumy. Obecně se dá říci, že existuje rozdíl mezi řidiči z hor a z vnitrozemí: Lidé na horách na samém začátku zimy automaticky přezují, protože jinak tady nevyžijí! Samozřejmě existují výjimky, ale obecně lidé z hor vědí, co zima dokáže, jak rychle se počasí mění z pohody v kalamitu. To si lidé z vnitrozemí a velkých měst často neuvědomují.


Zda si pořídím sadu zimních pneumatik a přezuji – to si musí každý zhodnotit sám. To je otázka vlastní bezpečnosti a bezpečnosti rodiny. Nejhorší jsou kombinující řidiči, kteří v zájmu jakési úspory dávají třeba jen dvě zimní gumy většinou na přední hnací kola a vzadu nechávají letní – takové auto je strašně záludné, snad horší, než auto jenom na letních gumách.


Co je v zimě nejnebezpečnější?


Namrzlá „černá“ vozovka, kdy se špatně pohledem poznává, že už to není mokrý asfalt, ale tenoučká vrstva ledu či námrazy. Ta vzniká často na větrem vyfoukané silnici. Hodně problémů způsobují vyjeté koleje, ty dokážou být strašně záludné – jakmile se vytvoří hluboké podélné koleje, je třeba jet velmi pomalu mimo tyto koleje a při vyhýbání skoro nebo úplně zastavit. Koleje dokážou roztočit auto do hodin i ve velmi malé rychlosti.


Může řidič něco sám dělat pro bezpečnost?


Řidiči mohou nahlásit na linku 158, že některý úsek je extrémně nebezpečný, například lokálně namrzlý kus jinak pouze mokré vozovky. Dispečink linky 158 tuto informaci rychle předá na patřičná místa – silničářům a dopravní policii.


Ale pozor! Linku 158 je třeba používat s rozmyslem a v žádném případě nevolat kvůli tomu, že někde v lyžařském středisku není protažená cesta k hotelu ve stráni!

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford GT bude  v omezeném množství nabízen v rámci nadcházejícího modelového roku v nové limitované edici ’67 Heritage

Ford GT bude v omezeném množství...

Ford Performance tak skládá poctu závodnímu vozu Ford GT40 Mk IV, s nímž Dan Gurney a A. J. Foyt v roce 1967 zvítězili v závodě 24 hodin Le Mans. Limitovaná edice se vyznačuje speciálním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen představí již 28.srpna ve světové premiéře nové SUV T-Roc

Volkswagen představí již 28.srpna ve...

Předprodej zcela nově vyvinutého Volkswagenu T-Roc je  u nás plánovaný již na letošní říjen, uvedení na český trh pak začátkem roku 2018. Nový T-Roc kombinuje – suverénní charakter...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai nabízí řidičům týdenní testování nového kombíku i30 nové generace

Hyundai nabízí řidičům týdenní...

Automobilka Hyundai startuje nový projekt s názvem “Týden s i30 kombi“. Od 15. září mají všichni majitelé vozů kombi a majitelé jakéhokoli vozu Hyundai – možnost otestovat si na sedm...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda představuje novou verzi Dynamic modelu Jazz Supermini s novým motorem a se sportovněji stylizovanou karoserií

Honda představuje novou verzi Dynamic...

Nový model si uchovává bezkonkurenční všestrannost a špičkový prostor pro cestující ve své třídě. Nová Honda Jazz s novým vzhledem byl představen – před frankfurtským autosalonem...